ALS ZIJ GEBAK ETEN, EET IK EEN WINTERWORTEL Wereldkampioene Leontien van Moorsel: Flitsen pagina 11 In het Brabantse Boekei is ze bekender dan de burgemeester en de rest van Nederland heeft haar al minimaal één keer op TV gezien in een show-, sport- of actualiteitenprogramma of over haar ge lezen in een dag- of weekblad. Ze is wereldkam pioene achtervolging op de baan en ploegentijdrit en een 'bekende Nederlander'. Het fietsen kan Leontien van Moorsel niet missen, maar haar werk bij Albert Heijn ook niet. „Leuk maar druk, druk, druk", antwoordt Leontien als haar gevraagd wordt hoe het is om beroemd te zijn. Als ze niet fietst is ze op weg naar openingen, activiteiten van sponsors of staat ze journalis ten te woord. „Er staat een grote zak post die ik nog moet doorwerken. Zelfs brie- Door Rob van Straten ven uit Noorwegen en Japan zijn er bij. Nog een paar koersen en dan ga ik alle brie ven beantwoorden", zegt Leontien. „En dan, in novem ber, ga ik weer mijn collega's helpen bij Albert Heijn. Ik moet heel wat uren inhalen, 's Zomers werk ik niet of nau welijks en 's winters werk ik veertig uur in de week." Magere yoghurt Toen Leontien acht jaar oud was, klom ze voor het eerst op een racefiets. Ze moest de grootste moeite doen om haar oudere broer Jan bij te houden. Maar het duurde niet lang of het wasjan die na een gezamenlijke fietstocht met de tong op zijn schoenen thuis kwam. Bij de jeugdwed strijden (8-14 jaar) viel ze na een half jaar al in de prijzen. Sindsdien sleepte ze tiental len bekers in de wacht. De twee gouden plakken die ze in Japan veroverde, vormen een voorlopig hoogtepunt in haar carrière. Verder werd ze dit jaar, evenals vorig jaar, Nederlands kampioen en be haalde ze een tweede plaats in de EG-ronde. Hoe krijgt ze dat, op twintigjarige leeftijd, voor elkaar? Het eerste dat Leontien aanvoert is haar ver mageringskuur. Sinds no vember vorig jaar is ze maar liefst 11 kilo afgevallen. Geen frites met mayonaise, kroket ten en moorkoppen meer, maar magere yoghurt en wortelen en vooral: niet te veel eten. „Het zwaarder worden zit in de familie, dus ik moet er veel moeite voor doen. Vooral in de bergen merkte ik vorig jaar dat mijn buik me in de weg zat. Toen ik het een keer moeilijk had en stiekem weer wat meer begon te eten, heeft Piet Hoekstra, de bondscoach, eens 11 kilo op mijn fiets ge monteerd. Toen was ik in eens weer gemotiveerd. Het scheelt echt veel." Maar alleen vermageren is niet voldoende. In maart be gint Leontien altijd met trai nen, iedere dag 3 a 4 uur. De twee maanden voor de grote wedstrijden gooit ze er dan nog een schepje bovenop. Ze rijdt veel wedstrijden. Dit jaar heeft ze al 120 koersda- gen achter de rug. Over haar twee wereldtitels zegt Leontien: „Met beide ti tels ben ik heel blij, maar de meeste waarde hecht ik toch aan de titel achtervolging." Een vraag over de opbouw van zo'n race wimpelt Leon tien af. „Het is gewoon negen rondjes, 3 kilometer lang, tot het uiterste gaan en pijn lij- den", zegt ze. Voor de ken ners: Leontien draaide voor haar winnende race een ver zet van 52 x 16. Na de we reldkampioenschappen had Leontien maar een paar da gen rust. Daarna vertrok ze alweer naar de EG-ronde (de voormalige Tour de France Féminin). Dat ze dit jaar veel minder kilo's hoefde mee te sjouwen naar de bergtoppen dan vorig jaar, bleek uit haar eindklassering: een tweede plaats achter de Franchise La salle. Denkt ze Lasalle ooit nog te kunnen kloppen? „Zij is nu op haar hoogtepunt en ik word ieder jaar nog ster ker, dus ik denk het wel. Maar dan moeten er nog wat ki lootjes af." Vriendenclub 's Winters werkt Leontien in de Albert Heijn-winlcel van Kees Boeijen. „Vorig jaar kwam Kees bij mij langs toen ik net Nederlands kampioen was geworden. Kees houdt zelf enorm van fietsen en ik kreeg toen een slagroomtaart van hem. Hij vertelde me dat hij net een Albert Ileijn-win- kel in Boekei had geopend. Dat heb ik in mijn oren ge knoopt. In november vroeg ik of ik bij hem kon komen werken, met een aangepast werkschemawant 's zo mers moet ik fietsen. We zijn het snel eens geworden. Kees is een fantastische .werkge ver." Het leukste-, van haar werk vindt Leontien het con tact met haar collega's en de klanten. „Collega's wil ik ze niet eens noemen. Het is meer een soort vrienden club. We gaan zo gemakkelijk met elkaar om. In de winkel kan ik eens over wat anders Leontieiz tijderishaar ereroride met de Nederlandse vlag na het {opmen uan pet) goud in,Japan-, i'? j c H.üry-c praten dan het fietsen. Het hele jaar door fietsen zou ik' niet op kunnen brengen. Dat is te eenzijdig. Van het stap pen en de disco geniet ik 's winters met volle teugen. In maart is dat definitief afgelo pen. Als mijn vriendinnen dan zeggen, toe, ga nog een keertje mee, dan zeg ik kei hard nee." In de winkel is Leontien inzetbaar op alle af delingen, net hoe het uit komt. Op de dinsdag en de vrijdagavond krijgen alle klanten een kopje koffie van Leontien. In de Boekelse AH werd dit najaar intens meegeleefd tij dens Leontiens belangrijkste wedstrijden. Toen Leontien terugkwam uit Japan stonden haar collega's haar met span doeken en bloemen op te wachten. Behalve de Albert Heijner's waren de suppor tersclub (die dagelijks nieu we aanmeldingen krijgt), mi nister Hedy d'Ancona en honderden Boekelaren aan wezig om haar op Schiphol te verwelkomen. Barcelona Terwijl Leontien in de gezel lige Brabantse huiskamer nog eens koffie inschenkt en koe ken uitdeelt, slaat ze zich zelf over. „Ik ben eraan gewend", zegt Leontien, „waarmee ik niet wil zeggen dat het altijd gemakkelijk is om nee te zeg gen. Wanneer er in de winkel iemand jarig is en de anderen aan het gebak zitten, dan eet ik een wintenvortel." Aan ta fel zitten Karin, de zus van Leontien, die haar strijkwerk even laat voor wat het is, en haar vader en moeder. Op schoot heeft Leontien haar tweejarige nichtje Jennifer, dat gretig in een schaaltje Nibbits graait. „Mijn ouders en Jennifer, dat zijn mijn trouwste supporters. Naar de koersen in eigen land ga ik meestal samen met mijn ou ders. En Jennifer staat mij op te wachten als ik thuis kom." Wat zijn Leontiens plannen voor de toekomst? „O jee, dat vraagt iedereen. Een moeilij ke vraag vind ik dat. Voorlo pig wil ik blijven fietsen en bij Albert Heijn blijven werken. Het mooiste fiets- succes dat ik mijzelf nog toe wens is een gouden medaille op de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona. Daar wil ik helemaal naar toeleven, daar heb ik veel voor over. En verder (Leontien tilt haar trainingsjack op om te laten zien hoe haar wielertrui slob bert), verder zou ik mee wil len werken aan de promotic van vrouwvriendelijke w'ie- lerkleding. De pasvorm en het uiterlijk zijn helemaal af gestemd op de wensen van de mannen. Goede kleding voor dames is er niet." Vader Van Moorsel: „Een half jaar geleden slobberde die trui -nog helemaal Jniet." f

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 11