W erkmaat schappij en De BSB vers vlees-formule bespaart tijd en ruimte Wereldrecord Grootverbruik Ahold Export krijgt opdracht van Rode Kruis Ibert Heijn Marvelo rootverbruik Ahold pagina 10 Flitsen De BSB, vers vlees-formu le, waarmee een jaar gele den met veel succes in tien filialen een proef ge houden werd, blijkt nu, na de eerste serie bijscho lingen zijn vruchten af te werpen. Aanvankelijke scepsis onder de eerste deelnemers verdween ge durende de scholingsbij eenkomsten en maakte plaats voor een groeiend enthousiasme. Enthou siasme vooral bij de afde lingschefs Slagerijen, die meer en meer plezier kre gen in hun nieuwe taak vervulling. En, wat zeker zo belangrijk is, ook aan toonbaar rendement be halen met hun nieuwe formule. Dit najaar start een tweede serie scho lingsactiviteiten en de ani mo blijft groeien. De BSB vers vlees-formule. Even in de herinnering ha lend: bij filialen met een be paalde minimum weekomzet is het uit oogpunt van rende ment en klantgerichtheid in teressant om de omschake ling te maken van een slage rij-afdeling met eigen pro- duktie naaf één slagerij, waarbij basisprodukten gele verd worden door een van de centrale slagerijen van Albert Heijn. Grootste voordeel is de ruimtebesparing in het fi liaal. Tweede voordeel is de extra aandacht die de afde lingschef Slagerij kan gaan ge ven aan de klantgerichtheid van de afdeling en de verdere motivatie van het personeel van zijn afdeling. Het niet meer zelf ontvliezen en uit benen betekent immers niet alleen ruimtewinst, maar geeft de afdelingschef ook de tijdsruimte voor nieuwe aan dachtsvelden. En het vlees voorbewerken is een tijdro vende bezigheid, die prima overgenomen kan worden door de eigen centrale slage rijen van Albert Heijn. Het doorvoeren van de nieu we formule is een kwetsbare operatie. Jan Belier van de af deling Opleidingen van Al- bert Heijn is projectleider van de BSB-scholingsactivi- teiten voor de desbetreffen de afdelingschefs Slagerijen en hun bedrijfsleider. Belier: „De BSB-formule staat of valt met de mensen die het moe ten uitvoeren, en de kennis, vaardigheden en houding die zij nodig hebben voor het werken volgens deze formu le. De praktijk tijdens het ex periment met de eerste tien filialen was dat de bedrijfslei ders en afdelingschefs Slage rijen behoefte hadden aan bijscholing. Daarvoor heb ben wij, samen met bureau Hart Pol en servicemana ger Vers Vlees, Dré Romme, het BSB-scholingsproject vorm gegeven. Een van die knelpunten was de onduidelijkheid over de uitgangspunten van de nieu we formule. Vergroting van het rendement van een filiaal en afdeling en de besparing in vierkante meters." De BSB-scholing bestaat voor de bedrijfsleiders van de des betreffende filialen uit een in formatiedag. Voor de afde lingschef Slagerij gaat het om tweemaal twee dagen. De eerste twee dagen zijn vooral gericht op de motivatie en de organisatiekant van de nieu we formule. Het omgaan met de nieuwe formule, de ver werking van de administra tieve kanten van de formule en het organiseren van de af deling. De twee andere da gen zijn vooral gericht op het contact met de klanten en het motiveren en stimuleren van de medewerkers tot goed klantgericht handelen. De brandweer van Marvelo, bestaande uit acht man, heeft de afgelopen maand meege werkt aan een geslaagde re cordpoging in de categorie „spuiten in gesloten aanjaag- verband". Door heel Zaan stad lag een brandweerslang met een lengte van 26 kilo meter. Het oude record stond op 17 kilometer. Zo'n 300 brandweerlieden er* 40 I pompen werden ingezet. Toen uit de stoomspuit van Wormerveer, de laatste scha kel in de keten, het water zich met striemende kracht over het Zaanse land ver spreidde, was de verbetering van het oude record een feit. Het record zal worden opge nomen in het Guinness Book of Records. liaal. „Ik zou voor geen goud meer terug willen", reageert hij enthousiast. „Voor mij is deze formule perfect. A: om dat ik nu veel meer met de klant om kan gaan en B: om- j dat de werkdruk een stuk minder hoog is. Achter het muurtje was het toch vooral produktie maken. Bijna lo- pende band werk. Uitbenen en ontvliezen. Als je dat al zo lang gedaan hebt, is de lol i daar wel vanaf. Ik ben het niet eens met collega's die zeggen dat ze nu veel minder slager zijn. Integendeel. Je hebt nu alle tijd voor het fijnere werk, het afmaken van de produk-1 ten." Voor Hans Rustwat kwam de bijscholing enkele maanden nadat hij ook al zijn midden kadercursus had gevolgd. Een deel van de training was zodoende herhaalde leerstof. Motiveren van medewerkers en omgaan met de klanten. Toch zegt hij: „Op de BSB- cursusdagen gebeurde dat in rollenspelen met collega's. Nu waren er professionele acteurs ingehuurd. Dat werk te heel goed. Ik heb er echt wat van opgestoken." Hij is voorstander van een ge regeld vervolg op de scho ling. ,Je zit bij elkaar en be spreekt problemen. Dat werkt, want die collega's staan voor precies diezelfde problemen. Hoe lossen die j dat op?" En in een nadere toe lichting: „Er is altijd iets van een spanningsveld met de centrale slagerij. Hoe krijg je het vlees aangeleverd en wanneer. En hoe lossen col lega's bijvoorbeeld de perso- nele problemen op. Want dat is dan wel een nadeel verge- i leken bij de oude situatie. Omdat je nu nog maar met twee slagers staat, vergt het nogal wat organisatie om ziekteverzuim en vrije dagen j op te vangen. Een of twee keer per jaar bijeen komen kan heel nuttig zijn om juist dit soort zaken door te ne- In opdracht van het Ne derlandse Rode Kruis zond Grootverbruik Ahold Export op vrijdag 14 september jl. een eerste pakket met levensmidde len naar Jordanië. Deze zending was bestemd voor de vluchtelingen die bij de haven Akaba in Jorda nië onder erbarmelijke omstandigheden wachten op een mogelijkheid te vluchten naar Egypte. Grootverbruik Ahold Ex port moest deze opdracht op heel korte termijn uit voeren. De houdbare melk die verzonden moest worden werd on middellijk getest op houd baarheid bij 50 °C en 5 °C, omdat deze temperaturen in de woestijn van Jorda nië kunnen voorkomen. Behalve 600 dozen' met pakken melk, zijn er nog eens o.m. 1750 dozen sar dines in olie, 900 pakket ten 1 corned beef én 1500 pilchards ver- mule te leren beheersen. In overleg met de area-oplei- dingscoördinatoren zullen wij nagaan hoe die voorbe reidingsopdrachten beter kunnen worden uitgevoerd." Tijdens de evaluatie van de eerste serie scholingen bleek dat de jonge garde afdelings chefs Slagerij weinig moeite met de nieuwe formule had. Bij oudere chefs heerst er nogal wat gevoel dat ze veel van hun vakkennis en vaar digheden in moeten wisselen voor andere vaardigheden. Voor hen is de overgang moeilijker. Het is aan ons om duidelijk te maken dat die BSB vers vlees-formule kan bijdragen aan meer aardig heid in het werk en vooral, dat het ten goede komt aan het rendement. En daarbij, ze verliezen niets van hun zelf standigheid, maar krijgen er wel de waardering van de klanten voor terug." Perfect cursist ook nog een halve dag de gelegenheid om praktijk ervaring op te doen in een filiaal waar de BSB-formule al langer doorgevoerd is. Tevoren moeten afdelings chefs die meedoen aan de cursusdagen een voorberei dingsopdracht uitvoeren. Dat is niet in alle gevallen goed gebeurd. Projectleider Jan Belier en Charles de Hart, die de training didactisch uit werkte: „Maar tegelijk besef te men wel tijdens de cursus dagen, dat het een voordeel was als dat wel goed was ge beurd. De opzet van de scho ling is namelijk niet gericht op het in de cursusdagen zo veel mogelijk inpompen van kennis, maar juist op het in gaan op de uitgewerkte voor bereidingsopdrachten en het oefenen op datgene dat men nog lastig vindt. Om zo, in de praktijk van alle dag zo effec tief mogelijk de nieuwe for- Ha ns Rustwat Hans Rustwat (29) is chef slagerij in het filiaal Rotter dam Ommoord. Een BSB-fi- Jan Belier Die dagen zijn er bijvoor beeld acteurs die in het rol lenspel de rol van de klanten spelen waarmee de afdelings chef in zijn dagelijkse prak tijk moeite heeft. Of, zeker zo belangrijk, die van niet gemo tiveerde verkoopster of ver koper. Tenslotte krijgt iedere

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 10