FINSE AMS PARTNER KESKO GIGANT IN EIGEN LAND pagina 4 Flitsen groepen K-winkels: food, ijzerwaren en (landbouw machines en non-food. In de food-groep, die verantwoor delijk is voor 51% van Kes- ko's totale omzet, zijn er 17 Citymarkets, 45 warenhui zen, 346 supermarkten, 989 buurtwinkels, 795 dorpswin kels, 79 plattelandswinkels en 227 rijdende winkels. De populariteit van warenhui zen is opvallend in Finland. De warenhuisdichtheid be hoort al tot de grootste van Europa, maar neemt nog steeds toe. In de groep ijzer waren en (landbouwmachi nes, die 39% van Kesko's om zet realiseert, zijn er 106 ij- zerwar en winkels en 162 winkels in agrarische- en bouwmaterialen. De non food-winkels zijn verant woordelijk voor 10% van de omzet en te verdelen in sportwinkels (92), kleding zaken (79), schoenwinkels (240) en winkels voor elec- tronische apparaten en huis houdelijke artikelen (76). Ook zijn er nog 292 winkels met diverse, afwijkende as sortimenten. In maar liefst 3.500 winkels worden Kes ko's produkten verkocht. Hiervan heeft Kesko er ruim 1.000 zelf of in leasing. De detaillist is ons produkt Een paar cijfers maken duide lijk hoe succesvol Kesko is. Het bedrijf heeft een markt aandeel van 40% in food en non food-produkten. De jaar omzet over 1989 bedroeg 36,3 miljard Finse marken (bijna 18 miljard gulden), waarmee Kesko het tweede bedrijf van Finland is. Op een relatief kleine markt als de Finse is dat voor een groot handelsbedrijf een prestatie van formaat. Doordat Kesko goed aan zijn trekken komt op de thuismarkt, heeft het bedrijf geen behoefte aan in ternationale vertakkingen. Kesko beheerst samen met de groothandelsbedrijven Tuko, Sok en Eka 90% van de detailhandel. Volgens som migen is er sprake van een kartel, waarbij deze vier be drijven door middel van af spraken de prijzen kunstma tig hoog zouden houden. Ka- reke ontkent dit echter en noemt andere oorzaken van Kesko's succes. Kareke: „Ten eerste hebben wij zeer veel winkels op goede locaties en ten tweede zijn onze detail listen geheel zelfstandig. De detaillist is ons produkt. We trainen ze voortdurend en de meesten zijn super gemoti veerd." Op Kesko's trainings centrum, het K-instituut, worden 85 verschillende cursussen gegeven voor de zelfstandige ondernemers en hun medewerkers. Huismerk en familieblad De laatste jaren investeerde Kesko fors in de ontwikke ling van een eigen huismerk: de Pirrka-produkten. Bij de ontwikkeling van het huis merk is de huidige Finse AMS-coördinator Mauri Pill- kö intensief betrokken ge weest. Pillkö: „Er zijn nu meer dan 200 Pirrka-produk ten, voornamelijk levensmid delen. Pirrka wordt geposi tioneerd als een produkt van goede kwaliteit voor een re delijke prijs." Pirrka is ook de naam van Kesko's sponsored magazine voor de consu ment. Het is een familieblad met veel wetenswaardighe den over koken, reizen, mo de, tuinieren en bekende Fin se persoonlijkheden. Ook staan er advertenties in voor de K-winkels en hun produk ten. Pirrka is gratis en wordt In het land van de 180.000 meren grossiert het Finse Kesko in een even duizelingwek kende hoeveelheid produkten: levensmidde len, tractoren, auto's, ijzerwaren, boten, hui zen, schoenen, kleding. Het is maar een greep uit de handelswaar van Kesko. Van een in- koopgroep van kruidenierswaren is de orga nisatie in vijftig jaar tijd uitgegroeid tot Fin- lands grootste distributeur, met een markt aandeel van ruim 40% in food en non food- produkten. De Finse economie lijkt in veel opzichten sterk op die van de andere Scandinavi sche landen. De thuismarkt (nog geen 5 miljoen inwo ners) is klein, het welvaarts niveau is hoog, er zijn goede sociale voorzieningen en er zijn hoge belastingen op in komens en produkten. Voor wat betreft de detailhandel valt op dat in Finland en de andere Scandinavische lan den een zeer sterke traditie bestaat van consumenten co- operaties en inkoopgroepen. Maar er zijn ook opmerkelij ke verschillen tussen de lan den. Terwijl in Zweden en Denemarken ruim 85% van de bevolking in de steden woont, bedraagt dit percen tage voor Finland en Noor wegen ruim 40%De belang rijkste handelspartner van de Finnen is jarenlang de Sovjet Unie geweest, maar langza merhand richten de Finnen hun blik steeds nadrukkelij ker op West-Europa. Finland is geen lid van de EG, maar kan door het lidmaatschap van de EVA, de Europese Vrij handels Associatie, waarvan ook Zweden, Oostenrijk en Zwitserland deel uitmaken, betrekkelijk gemakkelijk handel drijven met EG-Ian- den. Van de totale export be staat 40% uit houtprodukten (in het bijzonder kwaliteits papier) en 40% uit produk ten uit de metaal- en machi ne-industrie. Migratiegolf In 1940 bundelen vier pro vinciale groothandelsbedrij ven, met in totaal 20 vestigin gen, de krachten. Kesko Oy, zoals het bedrijf vanaf dat moment heet, koopt kruide nierswaren in in binnen- en buitenland en distribueert de produkten over de aangeslo ten winkels. De winkels waarin Kesko's produkten worden verkocht, worden geleid door zelfstandige on dernemers. In 1947 krijgen alle aangesloten winkels, op dat moment al zo'n 3.000, het K-embleem. K-winkels wor den ze voortaan genoemd. In de vijftiger jaren groeit het marktaandeel van 10% naar ruim 20% als gevolg van nieuwe grossiersactiviteiten, onder meer in graan en land- Kesko 's centrale DC 1 inHak- kila, niet ver van Helsinki. De oppervlakte van dit DC is 67.500m2. Centraal DC 2 ligt op 100 meter afstand en meet60.000 m2. Binnen 48 uur na registratie van de or der, wordt een K-winkel, waar ook in Finland, bele- verd. Hetzij via een centraal DC, hetzij via één van de re gionale DC's. bouwwerktuigen. De grote migratiegolf van de jaren zes tig, waarbij zo'n 850.000 Fin nen naar de grote steden trokken, was van grote in vloed op de ontwikkeling van de winkelketens. Er werden veel winkels gebouwd in de nieuwe buitenwijken van de steden en daarbij werd op grote schaal de zelfbedie ningswinkel geïntroduceerd. In 1965 waren 519 van de 870 Finse zelfbedieningswin kels K-winkels. Timo Kareke, directeur van de food-divisie en Kesko's vice-president: „We hebben toen veel geïn vesteerd in goede locaties. Dat waren strategische inves teringen voor de lange ter mijn, die ons nu een belang rijke voorsprong op de con currentie hebben opgele verd." In de jaren zeventig en tach tig neemt de groei opnieuw sterk toe, niet alleen door nieuwe markten aan te bo ren, maar vooral door uit breiding en verbetering van de centrale serviceverlening. Kesko biedt de winkeliers in tensieve ondersteuning op het gebied van winkelinrich ting, financiering, marketing en training. Met twee centra le DC's (grotendeels gerobo tiseerd) en negen locale DC's heeft Kesko een efficiënt dis tributienetwerk opgebouwd. 3.500 winkels Kesko onderscheidt drie tien maal per jaar verzonden naar 1,6 miljoen consumen ten, waarmee het het groot ste tijdschrift van Finland is. Kennis verruimen Over de deelname aan AMS zegt Timo Kareke: „Winkel verkoop is een lokale activi teit, maar de groothandelaar kan door internationaal bezig te zijn bepaalde voordelen behalen. Via AMS willen we onze kennis van inkoop en marketing verruimen, bij voorbeeld door nieuwe leve ranciers te leren kennen. Marketing en 'sourcing' (wie is de leverancier en hoe le vert hij, red.) worden steeds belangrijker. Internationale informatie-uitwisseling is dé methode om beide te verbe teren." Dat Kesko gemoti veerd is voor AMS blijkt uit het grote aantal projekten waar het bedrijf nu al in deel neemt. Hoewel Kesko, na het Duitse Allkauf, de jongste AMS partner is, zijn de inko pers al bij 20 projekten be trokken. Over mogelijke deelname van Finse leveran ciers aan projekten zegt AMS- coordinator Mauri Pilkkö: „Ik zie wel mogelijkheden. Het prijsniveau in Finland is wat hoger dan in de meeste ande re Europese landen, maar Finse fabrikanten van gespe cialiseerde produkten als bij voorbeeld banket, snoep- goed en crackers, zijn inter nationaal concurrerend en realiseren een flinke export. Afgezien daarvan is mij opge vallen dat AMS hier onder le veranciers al een redelijke bekendheid geniet en dat het gezien wordt als een belang rijke organisatie." Eén van de346K-supermark- ten

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 4