♦Ahold en Suropa AHOLDS EURO-DESK ZOEKT FLINKE VERSTERKING CODE MOET ALCOHOLMISBRUIK TERUGDRINGEN GROTE BEHOEFTE AAN KINDEROPVANG BIJ AHOLD Flitsen pagina 3 Euro-Desk, Aholds ondersteunende afdeling voor Europese activiteiten, wil voor 1 januari 1991 met minimaal tien medewerkers uitbreiden. Momen teel heeft Euro-Desk vijf medewerkers. De nieuwe medewerkers moeten behalve voldoende vakken nis, inlevingsvermogen in andere culturen en een pioniersmentaliteit bezitten. Euro-Desk zoekt samen met de Europese afdelingen van de ERA- en "AMS-partners naar kostenbesparende sa menwerkingsvormen. Daar naast voert deze afdeling overleg met het Tsjechische Pramen Ostrava, waarmee Ahold een voorlopige samen werkingsovereenkomst (een 'letter of intent') gesloten heeft. De beoogde uitbrei ding van het aantal medewer kers betekent niet dat de sa menwerking met de Tsje chen nu al definitief is. Maar Ahold zal hoe dan ook actie ver worden in Europa; hetzij door overnames, hetzij door nieuwe samenwerkingsver banden. Een evenwichtige spreiding van Aholds belan gen in Europa en de Verenig de Staten blijft hierbij de doelstelling van de Raad van Bestuur. Kennisoverdracht F.I. Ahlqvist, lid van de Raad van Bestuur en verantwoor delijk voor Europese zaken, zet uiteen dat voor een toe name van belangen in Europa een andere strategie is ver eist dan in de VS en dat de uitbreiding van Euro-Desk hiermee direct verband houdt. Ahlqvist: „In de VS zie je dat veel bedrijven die ope rationeel rendabel zijn, te kampen hebben met hoge fi nancieringslasten. Door overname en herfinanciering zijn dergelijke bedrijven ge- Voor de filiaalmedewerkers van Gall Gall en Albert Heijn houden de regels on der andere in dat zij er stren ger op toe zullen moeten zien dat geen alcoholische dranken verkocht wordt aan personen die in kennelijke staat van dronkenschap ver keren of die jonger zijn dan 16 jaar. Ook mogen alcoholi sche dranken niet meer bui ten de winkel worden uitge stald en niet gratis of tegen een symbolische prijs wor den aangeboden. F.I. Ahlqvist zond te maken. In Europa is de situatie anders. De grote Europese bedrijven hebben over het algemeen een goede financiële structuur en zijn daarbij rendabel. De prijzen zijn echter hoog en het is de vraag of je met toevoeging van je eigen know-how een belangrijke verbetering kan bewerkstelligen. In Europa zijn daarom middelgrote be drijven interessanter voor overname of intensieve sa menwerking dan grote be drijven. Door toevoeging van know-how zijn dan sneller verbeteringen te realiseren." In Europa onderscheidt Ahlqvist drie soorten mark ten waar Ahold interessante activiteiten zou kunnen ont plooien: een behoorlijk ont wikkelde markt (bijvoor- Sociale verant woordelijkheid De Reclame Code Commis sie ziet toe op het naleven van de regels. Om verschil lende redenen is het van be lang dat de medewerkers in de winkel zich daadwerkelijk houden aan de regels. Indivi duele burgers en belangenor ganisaties kunnen een klacht indienen bij de Commissie wanneer overtredingen wor den geconstateerd. Boetes tot maximaal 50.000,- kun- beeld de Noorse), een min der ontwikkelde markt (bij voorbeeld de Spaanse) en een nauwelijks ontwikkelde markt (bijvoorbeeld de Tsje chische). Ahlqvist: „In een ontwikkelde markt zou Ahold een klein of middel groot bedrijf door kennis overdracht professioneler kunnen maken, waardoor het bedrijf zijn positie versterkt en vervolgens kan uitbreiden of concurrenten kan overne men. Ook een bedrijf in een minder ontwikkelde markt, waar de distributiestructuur in een overgangsfase ver keert, kan voor Ahold inte ressant zijn. Bij kennisover dracht moeten echter altijd de specifieke problemen van het bedrijf en de markt goed onderkend worden. Een be drijf in een land dat nu over schakelt van een planecono mie naar een vrije-markteco- nomie, zoals Tsjechoslowa- kije, vraagt om weer een an dere benadering. Dan gaat het om heel elementaire ver beteringen. Euro-Desk zal dus in verschillende soorten kennisoverdracht moeten kunnen voorzien." Werving Gezien de vakspecialistische kennis die vereist wordt, zal Euro-Desk nieuwe medewer kers voornamelijk binnen Aholds werkmaatschappijen zoeken. Ahlqvist: „De mede werkers zullen in nauw over leg met de directies en afde lingshoofden van de werk maatschappijen geworven worden. Wij denken in eerste instantie aan tien a twaalf me dewerkers die op'projectba sis voor Euro-Desk zullen werken. Het is van belang dat nen het gevolg zijn. De con trole op de naleving van de drank- en horecawet (de drankinspectie) zal geïnten siveerd worden. Wanneer na een jaar blijkt dat de Code te weinig effect sorteert, kan de overheid meer ingrijpende maatregelen afkondigen. Maar de belangrijkste reden wordt verwoord door Cor Gooyer, van een Amsterdams Gall Gall-filiaal: „Ik vind dat je als winkelier ook een so ciale verantwoordelijkheid hebt. Iemand die al genoeg op heeft, moet je duidelijk maken dat hij verkeerd bezig is. Wanneer iedereen dat doet, heb je toch kans dat hij of zij een keer tot inzicht komt." ze actief kunnen blijven op de afdeling van hun werk maatschappij waar hun spe cialisme wordt uitgeoefend. Ze komen uiteraard op de loonlijst van Euro-Desk, maar kunnen ingezet worden op projecten binnen de eigen werkmaatschappij die niet tijdsbepalend zijn." Veel geduld „Specialisten die bereid zijn te luisteren naar de behoef ten van hun buitenlandse col lega's en die goed in kunnen schatten welke graad van ontwikkeling het bedrijf no- Nederland is één van de lan den waar een groot aantal vrouwen (opnieuw) wil (gaan) werken. Toch is in Ne derland de participatiegraad van vrouwen op de arbeids markt laag in vergelijking tot andere Europese landen. Eén van de redenen van de gerin ge deelname van vrouwen is het feit dat er onvoldoende kinderopvangmogelijkheden bestaan. Een goede kinderop vang is een voorwaarde om het vrouwen gemakkelijker te maken te blijven werken of weer te gaan werken. Steeds meer bedrijven gaan er daar om toe over kinderopvang mogelijkheden te creëren voor hun werknemers. Ook Ahold onderkent de behoefte aan kinderopvang. Bij Albert dig heeft. Die hebben we no dig." Dat zegt Ted Postma, als hem gevraagd wordt naar een typering van de beoogde Euro-Deskmedewerkers. Postma is verantwoordelijk voor Logistiek en Distributie bij Euro-Desk. Pieter de Nooij, Euro-Desks financieel- administratieve expert, voegt hier aan toe: „Veel ge duld en een ruime blik op de gehele problematiek van een buitenlands bedrijf zijn be langrijk. Vakkennis én didac tische kwaliteiten zijn ver eist." De nieuwe medewer kers zullen behalve een op leiding op minimaal HBO-ni- veau, de nodige ervaring en een goede kennis van het En gels moeten hebben. Ook zullen ze er geen moeite mee moeten hebben om regelma tig één of twee weken in het buitenland te verblijven. Op Postma's bureau ligt een ta lencursus Tsjechisch. „Zo lang de Tsjechen zich niet of nauwelijks in het Engels uit kunnen drukken, probeer ik ze een beetje tegemoet te ko men", licht Postma toe. „Maar het valt bepaald niet mee. Het taalprobleem is de Heijn bijvoorbeeld kunnen filiaalmedewerkers al een aantal jaren gebruik maken van gastoudercentrales. An dere bedrijfsonderdelen heb ben momenteel geen facili teiten op dit gebied. Kosten wegen het zwaarst „Het idee een onderzoek te doen naar de behoefte aan kinderopvang bij de Ahold- medewerkers is mede inge geven door de vakbonden", aldus Sabine Fijn van Draat van de werkgroep Kinderop vang. In totaal werden 4434 formulieren verstuurd. De respons op de enquête was 35%. Hiervan heeft 29% 462 medewerkers) behoefte eerste grote hindernis waar je bij internationale samen werking mee te maken krijgt. Ook hier geldt dat veel ge duld en aanpassingsvermo gen is vereist." Naast Postma, De Nooij en secretaresse Ine ke de Goede, zijn Jan Slinkert en sinds kort ook Aad Elshof werkzaam voor Euro-Desk. De laatste twee zijn verant woordelijk voor respectieve lijk Informatie Systemen en Commerciële Zaken. Voor Operations is Ahlqvist voor lopig verantwoordelijk Hij zoekt specialisten die onder steuning kunnen bieden op het gebied van Store Design, Winkelinrichting, Informatie en Beheer en Personeelsza ken (werving, selectie en op leiding). Postma, De Nooij, Slinkert en Elshof zoeken twee a vier specialisten op hun vakgebied. Sommigen met kennis van de organisa torische aspecten, anderen met kennis van de technolo gie. Binnenkort zal via de in terne vacaturenieuwsbrief Vrij Baan, die bij alle vestigin gen op het mededelingen bord verschijnt, worden be gonnen met de werving. aan kinderopvang. Werk groep-lid Marianne Korpers- hoek vertelt dat de onder vraagden ook is gevraagd welke factoren de keuze voor kinderopvang benvloeden. „Het blijkt dat de kosten van kinderopvang het zwaarst wegen. Professionele hulp wordt veel minder belangrijk gevonden.". Binnen één jaar „We denken dat er binnen één jaar rond de 75 opvang plaatsen bij de diverse Ahold- onderdelen nodig zijn", aldus Anne Martin van de werk groep. „De grootste behoefte is er aan plaatsen voor kinde ren van 0-4 jaar". Het rapport van de werkgroep wordt nu besproken met alle betrok ken partijen als directies, OR- en en vakbonden. Elke werk maatschappij zal zelf moeten zoeken naar een vorm die aansluit bij de wensen van de eigen medewerkers. „De be slissing over wel of geen op vang, het soort opvang, en de aard van de financiële bijdra ge van de werkgever in deze, zal binnen de werkmaat schappijen c.q. bedrijfson derdelen worden genomen. We verwachten op niet al te lange termijn hierover meer te kunnen melden." i// V: Op 1 september jl. trad de Code voor Alcoholhou dende Dranken in werking. In de code, die is on dertekend door de overheid en instanties uit het bedrijfsleven, zijn gedragsregels vastgelegd op het gebied van verkoopbevorderende activiteiten en diverse soorten reclame. Op deze manier wil het bedrijfsleven een bijdrage leveren aan het tegen gaan van alcoholmisbruik. „Er bestaat onder Ahold-medewerkers grote be hoefte aan kinderopvang." Dat concludeert de werkgroep Kinderopvang uit een onlangs gehou den enquête onder ruim 4.000 Ahold-medewer kers. Verwacht wordt dat over niet al te lange ter mijn binnen de werkmaatschappijen de eerste be slissingen over het al dan niet opzetten van kinde ropvangmogelijkheden zullen worden genomen.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 3