Hele families puzzelden samen aan AH Letterspel PETER WORDT PATER Milieu minder belasten bij AGF-t^tteelt Kwartaalresultaat Flitsen uit Amerika lofon Promotionele actie AH succesvol verlopen pagina 2 Flitsen Vervolg van pagina 1 zoveel mogelijk achterwege blijven. Een ontwikkeling die in de gangbare teelt al een tijdje aan de gang is. Wij heb ben ons daarbij aangesloten, omdat het positieve effect voor het milieu op deze ma nier het grootst is. Het volle dig uitbannen van dergelijke middelen als in de alternatie ve landbouw, is voor ons on werkbaar. Wij moeten pro- dukten van een constante en hoge kwaliteit in grote hoe- Vervolg van pagina 1 Eerst halfjaar Het eerste halfjaar, ofwel het eerste en het tweede kwar taal samen, laat eveneens een gunstig beeld zien. In de eer ste 28 weken van 1990 werd een resultaat na belastingen behaald van 126,3 miljoen (1989: 89,4 miljoen), een stijging van 41,3%. De ge consolideerde omzet in gul dens bedroeg in deze perio de 9-467,0 miljoen (1989: ƒ9.362,8 miljoen), een toe name van 1,1%. De lagere omrekeningskoers van de dollar had een negatief effect op die toename van 5,9% - In Nederland nam de omzet toe met 4,7% tot 5.027,5 mil joen en in de Verenigde Sta ten steeg de omzet met 9,3% tot S 2.339,2 miljoen. Verwachting De Raad van Bestuur ver wacht dat het resultaat na be lastingen ook in de resteren de kwartalen van 1990 ver der zal toenemen, maar het stijgingspercentage zal min der hoog zijn dan dat over de eerste twee kwartalen van 1990. Voor geheel 1990 handhaaft de Raad van Be stuur de eerder uitgesproken verwachting dat het resultaat na belastingen ruim hoger zal zijn dan het vergelijkbare re sultaat in 1989. FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv september 1990 47e jaargang no. 8 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 50.000 Redactie» secretariaat Mw. G.J. van Buuren Albert Heijnweg 1 KA 249 1507 EH Zaandam Tel. 075-595904 REDACTIE FLITSEN G. van Breen Marketingcoördinator AMS HK 1708, 075-592240 H. Dokman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 Mw. S. Fijn van Draat Directoraat P&O KA 104, 075-595748 W. van Geffen AH-filiaal 1133 075-172528 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations KA 248, 075-595720 Mw. M.M. Raap Speciaalzaken Ahold P 545, 075-593226 A. Schoen, R.P. van Straten Public Relations KA 251, 075-595727/ 595731 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen veelheden aan de klant kun nen leveren." T erechte vragen Pier Haagsma constateert dat de consument in de laatste jaren milieubewust is gewor den en ook eisen is gaan stel len aan de levensmiddelen die hij koopt. Hoe en met welke ingrediënten zijn ze gemaakt en welk verpak kingsmateriaal is gebruikt? „Terechte vragen vinden wij. Wij willen het echter niet bij die constatering laten. Veel telers zijn op eigen initiatief al milieubewuster gaan pro duceren. Zij kunnen daarin echter niet te ver gaan. Wil len zij produkten afleveren van een goede en constante kwaliteit, in ruime hoeveel heden en tegen redelijke prij zen, dan kunnen ze onmoge lijk volgens de methoden van de alternatieve landbouw te werk gaan. De goede motie ven van de alternatieve land bouw ten spijt", stelt Haags- ma vast. Een stap verder ln de afgelopen jaren is er in de gangbare teelt goede vooruitgang geboekt. Het te rugdringen van het gebruik van beschermingsmiddelen en meststoffen is daar een voorbeeld van. Maar ook me thoden die zijn overgeno men uit de alternatieve land bouw. „De laatste jaren zijn bij de teelt van komkommers in kassen geen bescher mingsmiddelen meer ge bruikt. Schadelijke insecten worden bestreden door hun natuurlijke vijanden, als roof- mijten en sluipwespen, erop los te laten. Zo neemt de land- en tuinbouw zelf be langrijke stappen. Wij willen echter een stap verder gaan. Veel bestaande overheidsei- sen zijn nu verder aange scherpt tot het maximaal haalbare." Tot nu toe was het voor veel telers onaantrekke lijk om zichzelf strengere ei sen op te leggen. Zij zouden het veelal direct in hun por- temonnaie voelen. Produktie op kleinere schaal, een grote re kans op gewasziektes en een minder constante kwali teit maken de natuurlijke landbouw economisch on aantrekkelijk en financieel riskant. Het feit dat AH nu het voortouw neemt, zal velen over de streep trekken. „De telers en handelaren zijn im mers verzekerd van afzet. Bo vendien hoeft het produkt nauwelijks duurder te zijn. Dat kan ook niet, want er blij ken slechts weinig consu menten bereid om in de prak tijk werkelijk meer te betalen voor het milieu." Geen verdienste De produkten waar het hier om gaat zullen in de winkel niet speciaal herkenbaar worden gemaakt. „Wij pro beren in de toekomst zoveel mogelijk produkten te bren gen die op een milieuvrien delijke manier zijn geprodu ceerd. Dat is geen verdienste van onze kant. Het is een logi sche stap van AH als consu- mentgericht bedrijf dat zich met de klant mede verant woordelijk voelt voor het mi lieu. Een keurmerkje op de produkten zal dan voorals nog ook niet te vinden zijn.' De klant zal onder andere via AllerHande op de hoogte worden gehouden van de vorderingen die worden ge maakt, zowel op het terrein van AGF als bijvoorbeeld bij de teelt van bloemen en plan ten. Pier Haagsma: „Het zijn ontwikkelingen waar we nooit mee klaar zijn." Dat Nederland massaal de denksport heeft omarmd mag blijken uit de grote reeks letterspelletjes waarop televi siekijkend Nederland wordt getrakteerd. Het AH Letter spel, dat twaalf weken lang de puzzelliefhebbers in de Albert Heijnwinkels in de ban hield, was dan ook een schot in de roos. Rob Slijpen, in Zaandam coördinator van de actie, kijkt tevreden terug op het spel. Had hij zich begin van het jaar nog zorgen gemaakt over de gecompliceerde organisa tie achter de schermen, achteraf bleek dat die organi satie vlekkeloos verliep. Me de dank zij de inzet van alle betrokkenen. Het is niet niks om een spel als het Letterspel ook uit te voeren. De 565 deelnemen de winkels moesten iedere twee weken bediend worden van in totaal zo'n kleine 53 miljoen spelmapjes. En al leen al aan kassabonnen, waarop letters en bijbeho rende waarden gedrukt ston den, rolde meer dan 14.000 meter van de persen. En dan zwijgen we nog maar over de 62.000 prijspakketten die toegekend werden en ook gedistribueerd moesten wor den. Maar het is allemaal ach ter de rug en uitstekend ver lopen. De medewerkers in de winkels genoten van de puz zeldrift van de klanten en de deelnemers zelf waren en thousiast, getuige de vele dankbetuigingen die Rob Slij pen nu op zijn bureau koes tert. Drempel Toch blijft hij zelf er rustig onder. „Er zat een nadeel aan het spel. Voor een. deel van de klanten was de drempel net iets te hoog. Of het spel was te ingewikkeld voor ze, of ze gunden zich geen tijd, maar feit is dat het aantal deelnemers, zeker de eerste ronde, iets achterbleef bij het spel van vorig jaar, het AH Prijzentroefspel. Maar, aan de andere kant, het spelplezier bij de deelnemers was bij zonder groot." Hoogste score Eén van de winnaars van de hoofdprijs, een dame uit Am sterdam, was zo in de ban van het spel geraakt dat ze er bij na niet meer van kon slapen. Ze haalde de hoogste score eigenlijk door een toeval. Ze had al tweemaal een letter met de waarde 99 en vond op straat een kassabon die ook een passende letter met de waarde 99 had. Alleen al dat automatisme om een kassa bon van de straat op te rapen. Daar was ze zelf ook nog het meest verbaasd over. „Hele families speelden het spel samen." Rob Slijpen ver telt hoe vooral de klanten die mee wilden dingen naar de hoofdprijzen avonden zaten te puzzelen met letters en let- terwaarden om maar aan een zo hoog mogelijke score te kunnen komen. „Opvallend was dat de bekendheid met de spelregels ondanks het enigszins ingewikkelde ka rakter toch hoog was. Niet meer dan twee procent van de formulieren was foutief. Dat kwam mede doordat veel klanten het gratis 06-num- mer van Albert Heijn belden. Bij de AH Servicetelefoon kwamen verder ook veel vra gen over de begin- en eind letter." Juweeltjes Ondanks dat de medewer kers van deelname uitgeslo ten waren, waren ze tevre den over de actie. Voor hen was er tweemaal een wed strijdvariant op het spel Een begin- en eindletter en dan een zo lang mogelijk woord maken. Het ontlokte de jury de uitspraak dat er zeer vin dingrijke juweeltjes bij wa ren. In de prijzen viel een woord ter grootte van de hal ve Kalverstraat. En wat te denken van een woord als Kameelhaargevlochtenpe- troleumkachelpijpenonder- zoekscommissie? Komt er volgend jaar een nieuw letterspel? Slijpen: „Dat weten we nog niet. Tot nu toe hebben we ieder jaar een ander spel gepresen teerd. Inmiddels houden steeds meer bedrijven verge lijkbare acties. Tegelijk is er ook minder animo te bespeu ren bij het publiek voor spel letjes die veel tijd vragen. Je hoeft succes niet blind te vol gen." In haar tweede bijdrage uit Amerika vertelt Comelie Jutte watze precies doet bij Ahold USA Toen ik anderhalf jaar gele den begon bij Ahold USA als assistente van Pierre Everaert waren we maar met zijn vij ven in het hele kantoor. Dat is nu uitgebreid tot negen men sen. Ahold USA, Inc. is niet zo groot omdat het een holding maatschappij is voor onze be drijven in Amerika: BI-LO, Giant en FNS. Ons kantoor staat in Parsippany in de staat New Jersey. Die lokatie is ge kozen omdat het dicht bij het financiële centrum van Ame rika ligt (New York) en ge makkelijk te bereiken is vanaf de drie grote vliegvelden in de buurt: Kennedy Interna tional Airport, La Guardia en Newark Airport. De afstan den zijn hier immens. 'In de buurt' betekent voor Ameri kanen toch minstens 1 uur in de auto. Vanaf mijn huis naar kantoor is het ongeveer 45 minuten rijden, maar voor de meeste Amerikanen is het heel gewoon om drie a vier uur per dag van en naar werk onderweg te zijn. Aangezien de standplaats van mijn nieuwe baas, lid van de Raad van Bestuur Rob Zwar tendijk, in Nederland is, heb ik hier in Amerika een aantal zeer verschillende taken te vervullen. Naast het regelen van de reizen van de RvB en de zaken daaromheen, leid ik regelmatig bezoekers vanuit Nederland rond in onze su permarkten. Daarnaast be steed ik één dag per week aan de financiële administratie en coördineer ik de uitgave van het jaarlijkse nieuwsblad. Verder probeer ik vragen uit binnen- en buitenland die op ons kantoor terechtkomen, zo goed mogelijk te beant woorden. Zo kreeg ik de vraag om voortaan alle na men van Nederlandse bezoe kers fonetisch gespeld aan onze maatschappijen toe te j sturen, zodat men ze op de goede manier uit kan spre ken. Zo wordt Ahold dan Ah- hold en Peter wordt Pater. Zo probeert Ahold USA dus op alle mogelijke manieren de communicatie tussen Neder land en Amerika zo soepel mogelijk te laten verlopen. ■■■BRa&nng&iïnsBsssHHaHH

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 2