W erkmqaf schappij en Nieuw informatiesysteem bespaart kosten bi] inkoop ruwe koffie GEKOELD BEWAREN, Graspollen en zo nu en dan een bal vlogen door de lucht ïarvelo DAM-TOT- DAM LOOP Ahold Grootverbruik Hoogste punt nieuwbouw Kok-Ede en AH Grootverbruik bereikt Albro Flitsen pagina 11 Marvelo heeft een informatiesysteem ontwikkeld dat ondersteuning biedt bij de inkoop van ruwe koffie. De automatiseringsafdeling is in samenwerking met kof- fie-inkoper Ward de Groote en bedrijfseconometrist-in- spé Johan Muydeman zes maanden bezig geweest met het ontwikkelen van dit informatiesysteem. Het in mei van dit jaar geïn troduceerde systeem is on derdeel van het Project Infor matievoorziening Marvelo (PIM). Het voor dit project opgestelde meerjarenplan omvat onder andere informa tiesystemen voor de registra tie van goederenstromen, de produktieplanning en voor het analyseren van de kwali teit van de eindprodukten. Maar ook systemen voor kostprijsberekening, voor- raadwaardering, ondersteu ning van de technische dienst en voor marketingin formatie. Grote besparingen Het 'Inkoop ruwe koffie' sys teem is één van de eerste af geronde onderdelen van het Marvelo automatiseringspro ject. Waarom startte Marvelo juist met dit onderdeel? Projectleider Frank Braak man: „Allereerst is koffie qua invloed op het resultaat de belangrijkste produktgroep binnen Marvelo. Bovendien wordt de kostprijs van het eindprodukt koffie voor 60% bepaald door de waarde van de ruwe koffie. Als je dus de kosten van ruwe koffie-in- koop kunt reduceren zijn er relatief grote besparingen mogelijk. Zeker wanneer je bedenkt dat Marvelo jaarlijks zo'n tien miljoen kilo ruwe koffie inkoopt. Een andere reden om met dit inkoopsysteem voor koffie te beginnen was de complexi teit ervan. Marvelo gebruikt bijvoorbeeld zo'n 26 soorten ruwe koffie voor het produ ceren van Perla, het AH-huis- merk. Het informatiesysteem moet dan ook nogal wat va riabelen kunnen combineren om de gewenste informatie te kunnen verschaffen. Als je die moeilijke klus geklaard hebt, kun je hetzelfde sys teem in vereenvoudigde vorm gaan gebruiken voor minder complexe produkt- groepen." Boodschappen lijstje Het nieuwe systeem kan ant woord geven op drie belang rijke vragen bij het inkopen van ruwe koffie. Frank Braakman: „Allereerst informatie over onze be schikbare voorraden per ru we koffiesoort; vanaf het af sluiten van het inkoopcon tract tot in de silo's bij Marve lo. Maar ook informatie over de voorraden die Marvelo in bijvoorbeeld de eerstvolgen de periode van vier of acht weken nodig zal hebben. Die berekening is onder meer ge baseerd op onze produktie planning. Het systeem ver schaft eigenlijk een soort boodschappenlijstje: welke hoeveelheden en soorten ru we koffie moeten wij op basis hiervan inkopen en op welke termijn? Ten tweede kan het systeem uitrekenen welke financiële risico's Marvelo loopt bij het op voorraad houden van be paalde hoeveelheden ruwe koffie. We kunnen namelijk de ac tuele waarde van onze koffie- voorraad vergelijken met de prijs die voor die voorraad betaald is en met de waarde van de voorraad bij stijgende of dalende koffieprijzen. Uit eindelijk is dat een hulpmid del om te bepalen of je voor vier, zes of acht weken ruwe koffie in voorraad moet gaan houden en welke risico's je daarbij loopt. Ten derde kan het systeem na afloop van een bepaalde pe riode aangeven of onze kof- fie-inkopers in die vier we ken op het meest optimale moment (voor de laagste prijs) ruwe koffie ingekocht hebben. Dat kan een leer-ef- fect hebben, ook omdat we dan natuurlijk proberen te achterhalen waarom de kof fieprijzen op een bepaald moment het laagst waren." Heeft het nieuwe systeem al resultaten opgeleverd? Koffie-inkoper Ward de Groote:Ja, hoewel we er na tuurlijk pas sinds mei mee werken. Door de snelle en gedetailleerde informatie over beschikbare en beno digde hoeveelheden ruwe koffie werd duidelijk dat Mar velo voor een aantal van de 26 ruwe koffiesoorten een te grote voorraad had. Vooral van de soorten waarvan wij normaliter maar kleine hoe veelheden gebruiken. Sneller aanpassen In zijn algemeenheid kunnen wij met behulp van het sys teem onze voorraadplanning en inkoopstrategie veel snel ler aanpassen. En dat is zeker op de huidige koffiemarkt van zeer groot belang. De in ternationale koffieprijsover eenkomsten met de koffie producenten zijn namelijk vorig jaar van de ene op de andere dag opgezegd. De ru we koffieprijs schommelt daardoor enorm en daar moet je snel op in kunnen springen." Zomerse, en zeker tro pische temperaturen, vereisen extra atteyitie vooralle THT-pro- dukten in de winkel In filiaal 1262 werd Diana de Vries ook met zorg omringd. Zó hou je zelfs boven de dertig graden toch het hoofd koel aan de kas sa. Ahold zal met verschillende bedrijfsteams deelnemen aan de jaarlijkse Dam-tot-Dam- loop op 30 september a.s. Het parcours loopt van de Dam in Amsterdam naar de Dam in Zaandam en is 16 km lang. Eén van die teams is het team van Ahold-Vastgoed. Om ook andere medewer kers van Ahold te stimuleren stelt Ahold-Vastgoed een wis selbeker ter beschikking, waarin de naam van de snel ste Ahold-loper of -loopster gegraveerd zal worden. Op 2 augustus jl. bereikte de bouw van het nieuwe maga zijn voor het distributiecen trum van Kok-Ede en AH Grootverbruik het hoogste punt. In het verlengde van het huidige gebouwencom plex van Kok-Ede aan de Frankeneng krijgt het nieuwe magazijn gestalte. De huidige magazijncapaciteit wordt daarmee met 9.000 m2 uitge breid tot een totaal van 30.000 m\ De nieuwbouw is nodig om aan de toegenomen behoefte van klanten te kunnen vol doen. Dat wil zeggen: meer artikelen in een breder assor timent met een optimale effi ciëntie verwerken en distri bueren. Door de nieuwbouw en een gewijzigde verwerking van de orders wordt de kwaliteit van de uitlevering verbeterd. Voor de klant betekent deze omvangrijke investering dat er nog beter voldaan kan worden aan de vraag naar ef ficiëntere aflevering van een breed assortiment. De winnaars ners. Golfclubs, graspollen en zo nu en dan ook een bal suisden door de lucht. Dat mocht echter de pret niet drukken. Douwe de Vriend, één van de organisatoren van de golfdag en zelf een en thousiaste golfspeler, zei het al: „Golf is een soort virus. Als je daarmee in aanraking komt ben je niet meer te genezen." De kans dat de Albro golfdag een vaste plaats op de kalen der krijgt is dus groot. Tijdens de Albro golfdag speelden de 24 gevorder de golfers onderling een wedstrijd. Winnaar werd Job Gerritsen, logistiek medewerker van AH Vers. Arthur Roskott, perso neelsfunctionaris bij de Fresh Company eindigde als tweede, gevolgd door Victor Ouwehand, logis tiek medewerker bedrijfs- ondersteunende syste men bij Ahold. Rake klappen en enor me missers; het eerste Albro golfevenement bood van alles wat. 24 Gevorderde golfers en 46 beginners maakten op 24 augustus hun op wachting op de Haar- lemmermeersche golf club. Nadat eerst de golfleraren met schijnbaar het grootste gemak toonden hoe je een bal zo'n tweehonderd vijftig meter weg kunt slaan, was het de beurt aan de begin-

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 11