GVA-VERSCONCEPT PERSCENTRUM FINANCIËLE POSITIE AHOLD PENSIOENFONDS SOLIDE pagina 10 Flitsen Het is ruim een jaar gele den dat het vijfde verscen trum van GVA werd ge opend. Onlangs werd een eerste mijlpaal in de om zet bereikt: 1 miljoen per week. „Het werkt, maar we zijn nog lang niet klaar." Een gesprek met commercieel manager Frank Tros en manager Verscentra Dick Roozen, beiden van de hoofdgroep Vers van Grootverbruik Ahold. Volgens deskundigen heeft grootverbruik de toekomst, omdat men verwacht dat steeds meer mensen buitens huis hun maaltijden gaan ge bruiken. Voor GVA was dat verd. Vroeger moest een klant drie, vier of vijf ver schillende leveranciers bena deren: de slager, visboer, de kaasboer enzovoort. Bij de klant, zoals bijvoorbeeld een restaurant, een bejaarden centrum of bedrijfsrestau rant, kwamen die leveran ciers dan allemaal op ver schillende momenten met de levering voorrijden en gaven ieder hun afleveringsbon af. De kok of de keuken-assistent elk door 5 a 10 produktiebe- drijven (slagerijen, poeliers, AGF-bedrijven) voorzien van hun verse artikelen. De me dewerker in het verscentrum die de bestelling van de klant aanneemt, voert de bestel ling in; de computer ver werkt de samengestelde klantenorders tot produktie- orders voor verschillende produktiebedrijven. Deze bereiden en verpakken de bestelling vervolgens op taal gaat. De kratten worden hier in rol-containers gela den. Dat proces vindt groten deels 's nachts en in de vroe ge ochtend plaats. In de loop van de ochtend vertrekken de eerste chauffeurs met de koelwagens langs de ver schillende klanten en heeft iedereen vóór 12 uur zijn be stelling binnen. Dan begint het proces weer van vooraf aan." Emotionele beleving Verspreid over ons land (Rot terdam, Amsterdam, Ede, Ommen en Bom) verrezen sinds het voorjaar van 1988 vijf regionale verscentra. Zij staan ten dienste van Kok- Ede, Albert Heijn Groot Ver bruik, HIC, Instel Services en Evers Horeca Totaal. De vijf verscentra bedienen weer zo'n tweeduizend bedrijven en instellingen. In totaal kun je zeggen dat de verscentra de verse ingrediënten aanle veren voor zo'n 400.000 maaltijden per week. Een aantal dat groeit, want steeds meer klanten zien het gemak ervan in. Tros: „We hebben nu al een omzet van één mil joen per week. Dat betekent een verdubbeling in een half jaar tijd. Dat is mooi en je kunt zeggen: het concept van de verscentra werkt, maar we zijn er nog lang niet. Het is een gigantische operatie die nog in volle gang is." Grens Ahold heeft de afgelopen ja ren een aantal produktiebe drijven overgenomen. Ieder bedrijf was gewend aan een eigen filosofie en aan een ei gen aanpak om de klanten te gemoet te treden. Sommige van die bedrijven waren con currenten van elkaar. Nu moeten zij opeens samen werken en leveren ze zelf niet meer direct aan de klan ten, maar aan het verscen trum. Het verscentrum snijdt als het ware dat contact door. Op zo'n moment moet het verscentrum wel precies we ten wat de klant gewend was te krijgen. Want als bijvoor beeld de grootte van de bief stukjes afwijkt, ontstaat er een probleem. Dick Roozen: „We leveren 4.000 produk- ten. Onze grootste zorg is dat iedereen goed geïnformeerd wordt èn blijft over nieuwe ontwikkelingen, afspraken met de klanten en de logistie ke gang van zaken bij het vers centrum. Die communicatie is niet altijd optimaal. We zijn langzaam op zoek naar een grens, een vorm van stan daardisatie, maar die grens moet je aftasten." Frank Tros: „De infrastructuur staat en nu moeten we de zaak verder gaan organiseren en het be leid verder gaan uitvoeren, waarbinnen de produktiebe drijven hun eigen verant woordelijkheid hebben. Al les moet steeds onder één GVA-noemer worden ge bracht. Alleen zo kunnen we ook op termijn de beste kwa liteit blijven garanderen. En dat is noodzakelijk, want je zit in een moeilijke markt. Onze klanten doen niet zelf hun boodschappen, maar la ten die aanleveren. Dat bete kent dat je altijd de afgespro ken kwaliteit moet leveren én op tijd moet zijn. Het nieuwe Verscentrum van Grootverbruik Ahold in Ommen. Het Ahold Pensioenfonds, dat de pensioengelden van medewerkers en oud medewerkers van Ahold beheert, verkeert in een financieel gezonde posi tie. Dat blijkt uit het jaarverslag 1989, dat vori ge week is verschenen. Het fonds heeft het afgelo pen jaar een winst ge boekt van 25,1 miljoen, exclusief vermogens- winst Ook maakt het jaarverslag melding van een nieuwe financiële overeenkomst met Ahold. De maximale bijdrage van het concern aan het fonds in tijden van sterke loonstijging wordt verhoogd en het fonds mag haar vrije reserves op voeren indien het rendement op beleggingen afneemt. Dat zijn de belangrijkste onder delen van de nieuwe over eenkomst. Door een uitgewogen reeks beleggingen zorgt het fonds ervoor dat het risico van een zwaar tegenvallend rende ment minimaal is. Het belang in aandelen is gedurende het verslagjaar verhoogd van 12,3% naar 14,8%. De obli gatieportefeuille is vergroot van 42% naar 43,8% (in to taal ruim 114 miljoen). In vaste eigendommen is ruim 20% van het kapitaal belegd. Door gunstige ervaringen met speciaal voor het fonds ontwikkelde twee-onder- één-kap-woningen is op dracht gegeven voor het ont werp van weer een nieuw woningtype dat inspeelt op veranderende wensen van het publiek. Ruim 40% van de vastgoed-beleggingen van het fonds is in eengezinswo ningen en flats. Daarnaast wordt voor bijna 50% in be drijfspanden en kantoren be legd. Het totaal van alle be leggingen vertegenwoordigt een bedrag van 773 mil joen, een stijging met 7% over 1989. Het aantal verze kerden bedroeg eind augus tus 1989 ruim 37.000, een stijging van 1300. Voor 14.514 daarvan werden pen sioensrechten opgebouwd. Deelnemers droegen in 1989 5,5 miljoen bij. Ahold zorg de voor 252 miljoen (1988: 230 miljoen). Het Ahold Pensioenfonds heeft een stafmet een directeur, twee beleggingsexperts en een secretaresse in diëtist. Het Dagelijks Bestuur bestaat uit de directeur van het Fonds en vier vertegenwoordigers van Ahold-werkmaatschappijen. Eens per maand komt het Dagelijks Bestuur bijeen om nieuwe initiatieven op hel gebied van beleggingen te bespreken en lopende zaken te behandelen. Op deDB-vergadering van september waren aanwezig(v.l.n.r.): de directeur van het Ahold PensioetifondsJan Brinkhuis, Jacques Voskamp (Marvelo), Gemt Stoffe /sen (Albert Heijn), Henk Schuijt (Centrale Slagerijen Zaandamen secretaresse Vera Scheerman Verhinderd wasDB-lid Peter Reeling Brouwer. enkele jaren geleden de re den eens de markt nader te bestuderen. Het werd al gauw duidelijk: men moest een totaalpakket gaan leve ren. Droge kruidenierswaren (DKW) in combinatie met verse en houdbaar verse pro- dukten (vlees, vis, wild ge vogelte, AGF, kaas en zuivel). Het idee van verscentra was toen snel geboren. Frank Tros: „Een verscentrum is ei genlijk niets anders dan een gigantische koelbox, waar onze klanten hun versbestel lingen kunnen doen en van waaruit ze binnen 24 uur de produkten krijgen aangele- die bestelde is dan ook vaak een ware 'bonnoloog' te noe men. De verscentra bieden hier dus uitkomst: de klant kent maar één besteladres, krijgt één levering en één fac tuur." Koelboxen De verscentra zelf worden maat. Dick Roozen: Alles wordt kant en klaar aangele verd, dat wil zeggen voorver pakt en zonodig gesneden. In het verscentrum raken wij het produkt niet meer aan. Wij zijn alleen maar met krat ten bezig. Op het krat staat voor wie die is bestemd en om hoeveel kratten het in to-

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 10