Coördinator in levende handel UUR MET... 'Acht uur met...' Victor Hoynck van Papendrecht, AMS-coördinator Flitsen pagina 9 Bij een AMS-coördinator kun je beter niet zomaar even langs gaan. Grote kans dat hij een leverancier bezoekt, in vergadering is met hoofdinkopers, produktinkopers, collega-coördinatoren of dat hij ergens op een Europees vliegveld wat stukken zit door te nemen. Victor Hoynck van Papendrecht (l) en Mik de Voogd van Royal Sluis Vandaag, op een licht be wolkte dag begin juli, begint Victor Hoynck van Papen drecht gewoon op zijn kan toor in Zaandam. Het effi ciënt indelen van de dag be gint voor Victor om half ne gen 's morgens. Dan stapt hij ongeschoren in zijn auto. De twintig minuten durende rit van Amsterdam naar Zaan dam is precies lang genoeg om met een draadloos scheerapparaat het dagelijk se karwei te klaren. Op kantoor informeert hij eerst of er nog telefoontjes of faxen zijn binnengekomen. AMS secretaresse Nancy Wolhoff: „Straks komt Janne- ke van den Broek langs om de database voor te bereiden." Victor knikt en vraagt of Nan cy de hotelaccommodatie in Frankfurt al geregeld heeft voor de hoofdinkopers groente en fruit. Nancy: „We hebben een bevestiging van Casino. De Spanjaard heeft nog niets van zich laten ho ren en de Zwitser, van Mi- gros, gaat dezelfde avond weer terug." Victor: „Ik bel zelf wel even naar Spanje." Terwijl Victor even later in zijn beste Spaans met de se cretaresse van de Spaanse in koper spreekt, komt Janneke van den Broek al binnen. Inventariseren „Zo'n database is erg handig voor een coördinator", legt Victor uit. ,Je kunt er gege vens van de partners over vo lumes, distributiemethoden, produktsoorten, seizoenver- schillen, e.d. in stoppen en die op alle mogelijke manie ren combineren. Ik ben bij voorbeeld bezig met het voorbereiden van een pro ject bloemen- en plantenza- den. Met behulp van een da tabase zou ik snel een over zicht kunnen krijgen van de maanden met de grootste verkooppieken per AMS part ner, eventueel uitgesplitst naar bepaalde soorten zaden. Pas als ik goed geïnformeerd ben over de verkopen en de werkwijzen van de partners, kan ik samen met een leve rancier gaan zoeken naar effi ciencyverbeteringen in de distributieketen." Levende handel De tien AMS coördinatoren zijn afkomstig uit alle deelne mende bedrijven. Elke coör dinator heeft de verantwoor delijkheid voor een groep produkten. Victor is coördi nator van de produktgroep aardappelen, groente, fruit (AGF) en bloemen. Om kwart over elf loopt Victor binnen bij Pier Haagsma, hoofdinkoper AGF voor Al- bert Heijn en al vanaf begin dit jaar betrokken bij AMS overleg. Gesproken wordt over de mogelijkheden voor AMS partners om gebruik te maken van leveranciers die nu al aan Albert Heijn leve ren. Pier Haagsma: „Al mijn leveranciers, uit alle landen, willen meewerken, maar sommige partners zijn nog niet overtuigd van de voor delen van directe leveranties. Ze zijn erg gehecht aan hun importeurs/groothandela ren, maar die snoepen na tuurlijk wel een deel van de marge op. We moeten ze nog eens goed uitleggen hoe wij te werk gaan en wat de voor delen zijn." Victor verduide lijkt waarom in AGF en bloe men de AMS samenwerking nog niet zo snel verloopt als in andere produktgroepen: „Handel in verse waar is heel anders dan bijvoorbeeld han del in wasmiddelen of fris drank. Het is levende handel. Detaillisten geven hun be staande contacten niet gauw op, omdat een vertrouwens relatie heel belangrijk is. Bij een slechte oogst of tegenval lende kwaliteit, moet je als detaillist kunnen rekenen op een voorkeursbehandeling. Toch geloof ik dat op den duur ook voor AGF de voor delen van synergie en schaal- Na zijn studie Bedrijfs kunde op Nijenrode vervulde Victor Hoynck van Papen drecht (30) zijn dienst plicht bij de Koninklij ke Marine. Daarna volgde hij een tweejari ge M.BA.- opleiding (bedrijfskunde) in Bar celona. Hij koos voor Spanje omdat de oplei ding een Europees ka rakter heeft en omdat hij al lang geboeid was door de Spaanse taal en cultuur. Vanwege zijn interesse in consumentenpro- dukten solliciteerde Victor na terugkomst in Nederland bij Albert Heijn. In 1987 begon hij als commercieel as sistent Brood. Na een half jaar werd hij coör dinator marketingpro- jecten, waarbij hij zich richtte op de verschil lende winkelformules en assortimentssamen stellingen. Sinds fe- bruari 1990 is hij mar keting-coordinator voor AMS. Victor woont in de Am sterdamse Jordaan, waar hij de onovertrof fen gezelligheid van de cafés zeer weet te waarderen. „Ik voel mij gelukkig nog te jong om samen te wo nen", zegt Victor. „Het vrijgezellenbestaan be valt mij uitstekend." Zijn vrije tijd gaat be halve aan cafébezoek in de Jordaan op aan hockey, tennis, squash, lezen en sinds kort ook motorrijles- „In myn werk moet ik meedenken met alle partners vergroting te groot worden om ze niet te benutten." Cultuurverschillen Binnen AMS werken tien de tailhandelsbedrijven uit tien verschillende landen samen. Victor: „Ieder bedrijf heeft zijn eigen methoden en ge woontes. En naast verschil lende bedrijfsculturen heb ben we te maken met tien verschillende volksculturen. Een Italiaan neemt ruim de tijd om een probleem te be spreken. Hij praat graag eerst wat over koetjes en kalfjes om een prettige sfeer te scheppen. Maar een Deen bij voorbeeld komt graag snel ter zake. In Frankrijk wordt te laat komen gemakkelijker geaccepteerd dan in Duits land. Wanneer je je niet be wust bent van dergelijke cul tuurverschillen kunnen irra- ties en misverstanden ont staan. Ik zie soms dat het overleg stokt door onbegrip over eikaars manier van doen of door taalproblemen. Maar we leren elkaar steeds beter kennen en dit komt gelukkig steeds minder voor. In mijn werk moet ik meedenken met alle partners en zoeken naar oplossingen die voor zo veel mogelijk partners voor delen opleveren. Ik werk niet voor Ahold of Albert Heijn, maar voor AMS, dat wil dus zeggen voor alle deelnemen de partners." Zaden voor Europa Om één uur gaan we per auto op weg naar Enkhuizen. In Enkhuizen staat het hoofd kantoor van Royal Sluis, een van de grootste ondernemin gen ter wereld op het gebied van veredeling en produktie van zaden voor groente- en siergewassen. Victor heeft een gesprek met Royal Sluis' exportmanager Consumen ten Produkten Mik de Voogd, Ook Jan Buij, hoofd Produkt en Marktontwikkeling van Royal Sluis neemt deel aan het gesprek. In het kantoor staan demonstratieverpak kingen en ladekasten met honderden soorten zaden: herfstprei, winterprei, sa vooiekool, broeikomkom- mers, groene komkommers, augurken, uien, zuring, maïs, enz., enz. Van de doelstellingen en de werkwijze van AMS is Mik de Voogd al op dé hoogte. Van daag krijgt Victor meer infor matie over de produktieme- thoden en de marketing van Royal Sluis en wordt bespro ken hoe een interessant AMS/ Royal Sluis zadenproject zou kunnen worden opgezet. Mik de Voogd toont zich enthou siast over de mogelijkheden voor kostenbesparingen. Wanneer bijvoorbeeld voor de zadenzakjes van alle part ners per zaadsoort dezelfde afbeelding wordt gebruikt, wordt aanmerkelijk bespaard op de kosten van de litho's. Het is vrij eenvoudig om de afbeeldingen met verschil lende teksten te combineren. Na een rondleiding langs de produktie-, verpakkings- en opslagafdelingen en de proef tuinen met groenten en bloe men, worden afspraken ge maakt. Victor gaat meer in formatie verzamelen over de huidige distributiemethoden en verkoopvolumes van za den bij de partners. Royal Sluis gaat, in nauw overleg met Victor, een presentatie voorbereiden voor de inko pers. Diepvries „Tot nu toe wordt door de meeste inkopers nog niet zo veel aandacht besteed aan za den. Het is in de meeste su permarkten een heel klein produkt", zegt Victor, op weg terug naar Zaandam. „Daar om is er voor de partners en de leverancier bij een goede samenwerking relatief veel voordeel te behalen. Er zijn nog veel verbeteringen mo gelijk. Ik heb dan ook goede hoop dat dit project tot een AMS contract leidt." Victor is net op tijd weer in Zaandam om nog een half uurtje te kunnen squashen. Boodschappen doen lukt niet meer, maar voor de coördi nator Verse Groenten is af en toe een diepvriesmaaltijd geen probleem.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 9