Je krijgt het vertrouwen mee datje die helling kunt pakken ERA-PARTNERS BOEKEN SUCCES OP GEBIED VERZEKERINGEN 'Samenwerking' motto van kadervrouwen bij Etos Flitsen pagina 5 Het aantal vrouwen in kaderfuncties groeit ge staag bij Etos. We spraken met de Product Group Managers Wil Ellsworth (Verzorging) en Saskia Kriekhaus (Schoonheid), districtsleider Mirjam Rosier en Suzanne Wolff, directeur van Etos Bel gië. Ze zijn het er met z'n vieren over eens: „Vrou wen met capaciteiten krijgen bij Etos de kans. Maar dan moeten ze die ook werkelijk willen grijpen. Je moet niet meer willen dan je zelf kunt waarma ken." Een open gesprek met vier enthousiaste vrouwen. De vraag of Etos bewust ge kozen heeft voor vrouwen in kaderfuncties, is volgens Wil Ellsworth niet met een een duidig 'ja' te beantwoorden. Zelf begon zij achttien jaar geleden als assistent-inkoper bij AH. „In een mannenwe reld", zoals zij de levensmid delenwereld van destijds noemt. „Een jong bedrijf als Etos heeft een heel andere voorgeschiedenis. Ten eerste kon het de vruchten plukken van het feit dat vrouwen, on der andere via AH, konden doorstromen. Bovendien heeft de overstap van de dis count naar de Beauty Case formule interessante moge lijkheden voor vrouwen ge creëerd." Suzanne Wolff, die vanaf 1982 binnen Ahold werkzaam is, beaamt dit van harte. „Ik kan me niet voor stellen dat ik alweer acht jaar binnen hetzelfde bedrijf werk. Maar dat komt vooral omdat ik eigenlijk al aan mijn vierde baan bezig ben. Je kunt hier zoveel verschillen de kanten op. Daardoor krijg je niet de kans om in te dut ten. Ik ben nu eenmaal geen mens die tot mijn vijfenzes tigste hetzelfde werk kan doen. Ik moet steeds op nieuw de bakens verzetten. Toen ik na een marktonder zoek voor Etos België de ge legenheid kreeg om bij onze zuiderburen te gaan pionie ren, leek het me direct leuk. Ik kan hier nog jaren voor uit." Meerwaarde Mirjam Rosier, de eerste vrouwelijke districtleider, is vorig jaar ook al in haar derde baan binnen het bedrijf be gonnen. In de zes jaar bij Etos werkte zij achtereenvolgens als bedrijfsleidster en bege leidster Beauty Counter. De werkvloer is voor haar dan ook net zo vertrouwd als het kantoor. „Ik werd meteen door mijn mannelijke colle ga's geaccepteerd", vertelt Mirjam. „Zij waren zonder uitzondering bereid om me wegwijs te maken in de func tie. Dat is trouwens kenmer kend voor Etos. Iedereen gaat ervan uit dat samenwer king de manier is om resulta ten te bereiken. En je wordt aan alle kanten gestimuleerd om elkaar in te schakelen bij het oplossen van vraagstuk ken. Door open te staan en samen te werken bereik je ook dat stukje meerwaarde in de filialen; die uitnodigende en serviceverlenende uitstra ling waardoor de klant voor Etos kiest." Geloof in teamwork Ook Wil Ellsworth hecht zeer sterk aan teamwork. „Het betekent dat je op alle niveaus eikaars inspiratie bron bent. De energie die no dig is om goed te kunnen functioneren haal je uit die samenwerking." Om de ont wikkelingen bij de verschil lende Etos-afdelingen goed op elkaar af te stemmen, gaan de managers regelmatig met elkaar buiten het bedrijf in conclaaf. „Op die manier blijf je op één lijn en voorkom je dat je in je eentje gaat sprin ten", aldus Wil Ellsworth. Aan de andere kant is er ook voldoende ruimte om de din gen op je eigen manier te doen", vult Saskia Kriekhaus aan. „Bij mijn sollicitatie werd bijvoorbeeld gevraagd: wat is voor jou een voorwaar de om goed te kunnen func tioneren? Die vraag was mij nog nooit gesteld, terwijl ik toch in verschillende grote bedrijven binnen de detail handel heb gewerkt. Het ver trouwen van je bedrijf mee krijgen zodat je tot meer prestaties kunt komen, is voor mij noodzakelijk. Je kunt daardoor de zware hel ling pakken; een prestatie le veren die je niet verwacht had. En als je een keer een fout of een misstap maakt, dan vraagt men zich bij Etos af of zij daar misschien aanlei ding toe gegeven hebben. Die houding proberen wij ook door te voeren in onze samenwerking met de filia len. Het filiaalpersoneel moet het gevoel hebben dat wij er zijn om ervoor te zorgen dat zij hun werk goed kunnen doen." Is zo'n functie bij Etos ook te combineren met bijvoor beeld een gezin? ,Als je het werk leuk vindt, kan alles", meent Mirjam Rosier. „Toch zou ik er vijfjaar geleden niet aan begonnen zijn. Omdat mijn kinderen wat ouder zijn, kan ik mij wat beter permitte ren om veel van huis te zijn. Bovendien leer je improvise ren. Er komt ontzettend veel op je af. Fantastische, hartver warmende dingen, maar ook pittige problemen. Ik heb het voordeel dat de filialen in mijn rayon wat verder uit el kaar liggen. Daardoor zit ik veel in de auto. Die momen ten gebruik ik om mentaal bij te tanken en me in te stellen op de volgende situatie. Ver der moet je die koffer thuis ook eens dicht kunnen la ten." Tijd Saskia Kriekhaus vindt tijd één van de moeilijkste facto ren in haar werk. „Eigenlijk heb je als Product Group Ma nager een eenmansbedrijf. Bij Etos kun je groeien, maar dit soort banen vergt wel veel van je vrije tijd. Als je van negen tot vijf wilt werken, wordt het moeilijk." Suzanne Wolff kijkt er vanuit haar standplaats in België wat anders tegenaan. „Hier is het veel gewoner dat vrouwen werken dan in Nederland", zegt ze. „De kinderopvang is hier uit stekend geregeld. Je hebt hier niet alleen crèches en een heel netwerk van zoge naamde onthaalmoeders, maar ook de scholen bieden veel mogelijkheden voor op vang. Daardoor zijn vrouwen volop in de gelegenheid te werken. Dat zie je terug in het werkklimaat in België. Persoonlijk vind ik het een uitdaging om de mogelijkhe den voor part-time werken uit te proberen. Zo hebben wij bijvoorbeeld een vrou welijke controller in dienst die drie dagen per week werkt. En dat gaat prima!" Evenwicht Meer vrouwen in hogere functies bij Etos, is dat wen selijk? Wil: „Wie zich als vrouw kwalificeert krijgt hier absoluut een baan." Suzanne: „Bij Etos België liggen de verhoudingen net andersom dan in Nederland: drie vrou wen en één man in het mana gement. Daar worden na tuurlijk wel eens grappen over gemaakt. Ik vind dat vrouwen een goede invloed hebben op de werksfeer. De gesprekken zijn veelzijdiger. Ze gaan zowel over omzetcij fers als over de soep en de patatten. Werken en leven horen wat meer bij elkaar. Dat houdt mensen in even wicht en dat lijkt me ge zond." Suzanne Wolff, directeur Etos „Ook in topfuncties kunnen vrouiuenpart-time werken. Je kunt elkaar opvangen. Dat heb ik wel in België geleerd. A Saskia Kriekhuis (links), Pro duct Group Manager Schoon heid „Bij Etos maakt het niet uit of je man of vrouw kent Je wordt in de eerste plat.ils aan gesproken op je persoon. Mirjam Rosier (midden), dis trictsleider: Wij willen die klant dat stuk je toegevoegde waarde bie den. Daardoor stellen we ho ge eisen aan onszelf en aan onze mensen. Wil Ellsworth, Product Group Manager Verzorging: „Wij willen ontzettend hard gaan, maar we realiseren ons dat ive zonder de filialen niets kunnen. De samenwerking in ERA-verband heeft opnieuw belangrijke resultaten opgeleverd. Het bundelen van de krachten op verzekeringsgebied heeft ge leid tot aanzienlijke voordelen, zowel voor de drie ERA-partners als voor de betrokken verzekerings maatschappijen. Argyll, Casino en Ahold heb ben betere polisvoorwaar den tegen lagere prijzen kun nen bedingen, terwijl de ver zekeraars hun risico over een groter deel van Europa heb ben kunnen spreiden. Boven dien hebben de verzekeraars de gelegenheid gekregen een nieuwe relatie op te bouwen met vooraanstaande detail handelsbedrijven; belangrijk met het oog op de eenwor ding van Europa. Aan de realisatie van dit ERA- succes lag een half jaar studie van de financiële experts van de drie partners ten grond slag. Gregor Witteveen, ver antwoordelijk voor Finan ciën bij Ahold: „Onze doel stelling was eenheid te reali seren in de aanpak van onze verzekeringen, waarbij de onafhankelijkheid van alle betrokkenen gewaarborgd moest blijven. Dat is in uitste kende samenwerking met Marsh McLennain, de make laar die we gezamenlijk voor dit project hebben aange trokken, gelukt. Het type Gregor Witteveen. dekking dat we hebben kun nen realiseren is uniek in Eu ropa." De besparingen op de pre mies en de verbeteringen in de polisvoorwaarden zijn volgens Witteveen gerela teerd aan verscherpte eisen om schade zoveel mogelijk te voorkomen. „We zijn tegen over de verzekeringsmaat schappijen verplicht om gro te aandacht te geven aan pre ventie. We maken op dit ge bied al goede vorderingen, maar het zal nog beter moe ten worden. Het is van groot belang dat de preventiepro gramma's van de Dienst Be veiliging Ahold en de afde ling Verzekeringen de 'on voorwaardelijke steun krij gen van de directies van de werkmaatschappij en. We zullen moeten bewijzen dat we de betere condities waard zijn", aldus Witteveen.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 5