A/Rinascente LEVENSMIDDELEN STEEDS BELANGRIJKER VOOR AMS-PARTNERLA RINASCENTE Ahold en Europa pagina 4 Flitsen De naam van Aliolds Italiaanse AMS-partner La Rinascente betekent 'de opleving'. Die naam was van toepassing in 1917, net na de eerste wereldoorlog, toen het bedrijf werd opgericht en snel uitgroeide tot een florerende detail handelketen. Maar die naam is nog steeds van toepassing. Het gaat La Rinascente goed. Er wordt regelmatig uitge breid en de voordelen van samenwerking in AMS-verband worden steeds duidelijker. Wie wel eens in Italië is ge weest, weet hoeveel belang de Italiaan hecht aan zijn maaltijden. Van het totaal aan consumptiegoederen dat jaarlijks wordt aangeschaft, bestaat maar liefst 55% uit le vensmiddelen, Dit percenta ge is voor een economisch ver ontwikkeld land als Italië zeer hoog. Behalve de flinke eetlust is ook het hoge Ita liaanse BTW-tarief voor le vensmiddelen verantwoor delijk voor dit hoge percen tage. Ter vergelijking: in Ne derland, Frankrijk, en Enge land ligt het aandeel levens middelen van het totaal aan consumtiegoederen rond de 15%. De grootste smulpapen van Europa doen hun boodschap pen merendeels in de kleine, traditionele winkels. Deze winkels, met een vloeropper vlak van gemiddeld 60 m;, waren in 1987 nog verant woordelijk voor 84% van de totale levensmiddelenmarkt. Hoewel het aantal hyper- markten en vooral super markten de laatste jaren sterk toeneemt, is het land nog ver verwijderd van een groot schalige levensmiddelendis tributie zoals die in Frankrijk, Engeland of Nederland is te vinden. Kerktorenpolitiek De voornaamste reden hier voor zijn wettelijke beper kingen, die per regio en ge meente sterk kunnen ver schillen. De grootwinkelbe drijven en de coöperaties krijgen in Italië van de regio nale overheden en de vak bonden van oudsher weinig support. De Italianen hebben voor deze diepgewortelde mentaliteit, die vooral in de kleinere gemeenten heerst, een woord bedacht: campa- nilismo, vrij vertaald „kerkto renpolitiek". Men beschermt de eigen tradities op het ter ritorium rond de kerktoren en weert het liefst de grote, nationale bedrijven. Naamsbekendheid La Rinascente was het eerste bedrijf in Italië op het gebied Presentatie van groente en fruit in een SMA supermarkt. van grootschalige detailhan del. In 1917 startte het be drijf met een aantal waren huizen in verschillende grote steden. Tien jaar later werd een keten winkels met geva rieerd assortiment en een heidsprijzen opgezet. Deze winkels, genaamd Upim, be staan nog steeds en lijken sterk op de Nederlandse He- ma's. In de jaren zestig breid de La Rinascente sterk uit met verschillende winkelke tens, waaronder een keten supermarkten. In zeven jaar tijd verdubbelde de totale verkoopvloeroppervlakte. La Rinascente heeft een grote naamsbekendheid verwor ven in Italië. Eén van de oud ste en mooiste vestigings- punten en beroemd door de locatie tegenover de Dom, is La Rinascente's warenhuis in Milaan. Momenteel beschikt het bedrijf, dat is genoteerd aan de beurs van Milaan, over 14 warenhuizen onder de naam La Rinascente, 200 Upim lage-prijzen-winkels. 57 SMA supermarkten, 16 Sa- gea supermarkten op Sicilië, 10 Citta Mercato hypermark- ten, 8 Cash Carry zaken, 35 Croff winkels voor huishou delijke artikelen en 9 Brico- center doe-het-zelf zaken. Sinds 1989 heeft La Rinascen te een 41% belang in Sigros, een keten van 63 supermark ten en 8 Cash Carryzaken op Sicilië. Daarnaast zijn er 190 franchise vestigingen van de types Upim, Croff en Citta Mercato. Voor La Rinas cente werken in totaal ruim 13.000 mensen. Meer levensmiddelen Het marktaandeel van de grootschalige non-food de tailhandel in Italië is sinds het begin van de jaren '80 blijven steken op zo'n 5,5%. De foodsector daarentegen toont wel groei. In de jaren van 1981 tot 1986 nam het aantal supermarkten toe van Pasta, pasta en nog eens pasta in een SMA supermarkt. De SMA supermarkets hebben een gemiddelde vloeropper vlakte van 800 m2. 1.525 tot 2.391 en hun marktaandeel van 10,4% tot 16,1%. De markt is echter nog steeds zeer versplinterd. In 1986 werden door de gro te organisaties te zamen niet meer dan 403 supermarkten Roberto Macchi, commer cieel directeur van La Rinas cente's food sector: „La Ri nascente investeert meer in de food sector dan in andere sectoren. Op dit moment vertegenwoordigt de food sector ruim 30% van de tota le omzet van La Rinascente; dat aandeel zal geleidelijk toenemen, verwacht ik. Door onze investeringen van vorig jaar zijn we met onze super- en een Citta Mercato hyper- markt heeft er gemiddeld veertig. Alle kassa's zijn uitge voerd met scanner. De super markten kennen twee hoofd afdelingen: kruidenierswa ren en versprodukten. De af deling versprodukten is on derverdeeld in de afdelingen vleeswaren, kaas en zuivel, brood en banket, groente en fruit, vlees, vis en delicates sen. Na groente en fruit is vis het meest succesvolle ver- sprodukt. Vlees vindt in Italië steeds minder aftrek. Bedie ning in de versafdelingen is veel minder uitgebreid dan in de rest van Europa, bij voorbeeld bij Albert Heijn, gebruikelijk is. De presenta tie van versprodukten in Ita liaanse supermarkten is nog niet zo professioneel als in de meeste andere Europese lan den. Macchi: „Daar zijn we ons van bewust en daarom investeren we nu veel om het versassortiment kwalitatief en kwantitatief te verbete ren." Om tegemoet te komen aan de per regio verschillen de normen voor het bewaren en uitstallen van versproduk ten worden soms ingenieuze oplossingen bedacht. In som mige delen van het land is het aanraken van groente en fruit met de hand verboden. Vroe ger moest daar alles in plastic worden verpakt. Macchi: „Tegenwoordig volstaan we vaak met het neerleggen van plastic handschoenen, die overigens lang niet door ie dere klant gebruikt worden. Daar nemen de autoriteiten genoegen mee." De prijzen zijn in alle filialen geëxploiteerd. Bij La Rinascente is duidelijk een accentverschuiving merkbaar naar de food sec tor. Momenteel heeft het be drijf een aandeel van ruim 1% van de levensmiddelen markt en staat daarmee op de zevende plaats op de lijst van grote Italiaanse kruideniers. Marktleider is Coop Italia. markten nu overal in het land vertegenwoordigd. Dit jaar zullen we in ieder geval drie nieuwe hypermarkten in Zuid-Italië openen. Verder wachten we onze kansen af om bestaande supermarktke tens over te kunnen nemen." Voor concurrentie van bui tenlandse detailhandelsbe drijven, die zal toenemen naarmate de Europese een wording voortschrijdt, is Macchi niet bang. „Mede om die reden nemen we deel in AMS. Via AMS kunnen we on ze positie versterken. Hierbij is de samenwerking met de partners Casino en Mercado- na extra interessant, omdat deze bedrijven meer ver wantschap vertonen met La Rinascente dan de partners uit de noordelijke landen." Plastic handschoenen Een SMA of Sagea supermarkt heeft gemiddeld acht kassa's Interieur van een in mei ge opende Citta Mercato hyper- markMn Pompei in de buurt van Napels) van een zelfde supermarktke ten gelijk. In de hypermark ten komen, op bescheiden schaal, per regio wel prijsver schillen voor. Dat geldt met bname voor bijzondere vers produkten en wijnen. AMS projecten Binnen AMS wordt la Rinas cente steeds actiever. De Ita liaanse AMS-coördinator Pier Calchi: „Onze inkopers be ginnen de voordelen van AMS te ontdekken. Inmiddels doen we al mee aan negen tien projecten." Calchi is ver antwoordelijk voor het coör dineren van marketingpro- jecten op het gebied van zui- velprodukten. Onlangs regel de hij een AMS-overeen- komst met Italiaanse leveran ciers van verse, geraspte Par mezaanse kaas. Bij dit project zijn bijna alle AMS partners betrokken. Calchi over het belang van AMS voor La Ri nascente: „Door de regelma tige uitbreiding van La Rinas cente's food sector krijgen we steeds meer mogelijkhe den om te profiteren van de samenwerking in AMS-ver band."

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 4