L Consumenten weten AH-Servicelijn te vinden Ahold gn De meest gestelde vragen Nieuwe hoofdkantoor officieel geopend JSHj - - 5 Milieuklappers voor AH-filialen Meeste verpakkingen PVC-vrij Flitsen pagina 3 „Goedendag, u spreekt met de Albert Heijn Servi celijn." Met deze zin worden zo'n 800 telefoonge sprekken per week in Zaandam geopend. Septem ber vorig jaar startte de telefonische vraagbaak voor consumenten en die blijkt in een behoefte te voorzien. Service aan de klant, daar draait het om. Maar ook AH zelf kan er z'n voordeel mee doen. Samen met Ruut aan de Stegge, hoofd van de afde ling Klantenservice waar ook de AH-Servicelijn deel van uitmaakt, maken we de balans op van een klein jaar telefoneren. Ruut aan de Stegge (l) en Harmie Wiechers „Die kan ik niet zo ge ven, want elke vraag is weer anders." Maar toch; indelingen in procenten zijn wel voorhanden. Een eerste grove schei ding laat zien dat 70 procent geplaatst kan worden onder de cate gorie 'vragen'. Reac ties, opmerkingen en suggesties maken 16 procent van het totaal uit en de groep klach ten' maakt met 14 pro cent de rij compleet. In ruim de helft van alle vragen wil men infor matie over produkten. Zo'n 15 procent gaat over de filialen. Aller- Hande levert 13 pro centvan alle vragen op. De vele spaaracties zor gen voor eenzelfde percentage. „Net na het verschijnen van Al- lerHande komen de vragen over bijvoor beeld de recepten los. En ten tijde van het AH Letterspel ging 70 pro cent van alle actievra- gen over het Letterspel. Spelregels, uitslagen het gaat maar door." Ongeacht weer, jaarge tijde of andere bijzon dere omstandigheden blijven de vragen over prijzen, gezondheid, milieu, verpakkingen en de voorraad in de winkels in een conti nue stroom binnenko men. „We zijn zeker geen klach tenlijn, zoals we nog wel eens worden genoemd. Het per centage klachten dat binnen komt daalt nog altijd. We worden steeds vaker gebeld om informatie en advies over bijvoorbeeld voedingsmid delen en gezondheid. Steeds meer worden we gezien als een serieuze winkelier die weet wat hij verkoopt en dat de klant ook kan vertellen", vertelt Ruut aan de Stegge. En dat blijkt ook uit de cijfers. Van alle reacties die binnen komen, behoort 70 procent tot de categorie 'vragen', 16 procent betreft reacties, op merkingen en suggesties en de echte klachten sluiten met 14 procent de rij. En die laat ste groep wordt dus steeds kleiner, zo laten de cijfers zien. 75 procent Anderhalfjaar geleden begon de afdeling Klantenservice met de servicelijn. Daarvoor werd een extern marketing bureau ingehuurd, maar Alle AH-filialen hebben de afgelopen maand een milieuklapper ontvangen. De klapper is een losbla dig systeem dat regelma tig kan worden aangepast aan nieuwe ontwikkelin gen bij Albert Heijn op het gebied van milieu en le vensmiddelen. Wat zijn CFK's? Is een viergranenei een scharrelei? Wat zijn ecologische produkten? Albert Heijn heeft naar aanleiding van de telkens terugkerende discussies over PVC in het voorjaar van 1989 besloten zoveel mogelijk PVC-houdende verpakkingen te vervan gen. Om de stand bij te houden was er op de Commerciële afdeling van het AH hoofd kantoor een PVC-thermome ter opgehangen. De thermo meter heeft nu zijn limiet ge haald. Van de ruim 5.000 arti kelen met PVC in de verpak king die Albert Heijn in het assortiment had is het aantal PVC-houdende verpakkin gen teruggebracht naar 1.700. In de komende maanden streeft AH ernaar dit aantal verder te reduceren. Op dit moment zijn er nog enkele technische onmogelijkhe den, maar het onderzoek naar alternatieven is in volle sinds mei wordt de service lijn op het hoofdkantoor be mand. Drie medewerkers ontvingen de telefoontjes en probeerden zoveel mogelijk vragen direct te beantwoor den. Voor de vragen waarop zij het antwoord schuldig moesten blijven, werd bin nen de organisatie het juiste antwoord gezocht en kreeg de vragensteller een tele foontje terug. Inmiddels heb ben twaalf part-time telefo nistes hun handen eraan vol. De werkwijze is niet veel ver anderd. Alle vragen worden direct in de computer inge bracht. Zo'n zestig procent van alle vragen kunnen direct door de telefonistes worden beantwoord. „En dat zal on der meer door de toenemen de ervaring van de telefonis tes zeker oplopen naar 70 tot 75 procent", verwacht Ruut aan de Stegge. Daarnaast zijn er nog steeds klanten die een brief sturen naar Zaandam. Veel van die brieven worden inmiddels telefonisch afgehandeld. De Op deze en vele andere vragen geeft de mi lieuklapper antwoord. Medewerkers van de filia len kunnen de klapper ge bruiken wanneer zij ge confronteerd worden met vragen van klanten of zelf behoefte hebben aan meer informatie. Met na me via de ideeënbus ko men nog al wat vragen binnen die betrekking hebben op het milieu. -3 p.vc. f .er-uit F. J:miFsf Belangrijke vervangingen zijn onder andere de flessen voor olie, azijn en mineraal water, blisterverpakkingen en trays van koekjes. Hoewel helemaal PVC-vrij dit jaar nog niet gehaald is, verwacht Albert Heijn dat het voor het einde van het jaar voor 90% lukt om producten PVC-vrij ervaring leert dat klanten dit bijzonder op prijs stellen. Daarom wordt bijvoorbeeld in de Aller hande het tele foonnummer van de service lijn nadrukkelijk vermeld, dan het postadres. Antwoord- verzamelaars De specialistische vragen om produktinformatie waarop niet altijd direct een ant woord voorhanden is, komen op het bureau van de ant- woordverzamelaars. Zij, twee dames sterk, gaan veelal in het hoofdkantoor op zoek naar het antwoord. „De ant- woordverzamelaars worden langzamerhand echte specia listen met betrekking tot het AH-assortiment. Er worden soms hele gedetailleerde vra gen gesteld over de samen stelling van verpakkingen en produkten. De antwoorden daarop moeten worden ge haald bij assortimentsmana gers en andere deskundi gen." Veel vragen gaan over de winkels. „In die gevallen zijn we een soort intermediair Door middel van het doorknippen van een lint hebben Ahold-pre- sident P.J. Everaert en burgemeester H.G. Ou- werkerk van Zaandam op 15 juni het nieuwe Ahold-hoofdkantoor of ficieel geopend. De opening vond een aan tal weken later plaats dan gepland en droeg een sober karakter in verband met de tragi sche gebeurtenissen in Oosterbeek. Zowel Everaert als Ou- werkerk benadrukten in hun toespraak de tra ditionele band tussen Ahold en Zaandam. „Die band", zei Eve raert, „is ondanks Aholds sterke groei in binnen- en buitenland nooit verslapt." Als ma teriële blijk van waarde ring voor de prettige verstandhouding tussen Ahold en de gemeente Zaandam, bood Eve- tussen klant en filiaal. Voor ons is de bedrijfsleider van de winkel de eerst aangewezene om een vraag te beantwoor den of een probleem dat is ontstaan, op te lossen. In dit soort, wat wij noemen, ope rationele kwesties nemen wij dan ook contact op met de desbetreffende winkel. Wij zijn een soort neutraal tus senpersoon. Ons doel is de relatie tussen klant en be drijfsleider te herstellen. Dat doen we door bijvoorbeeld aan de klant te vragen of deze een gesprek met de be drijfsleider wil. We zijn inter mediair maar treden nooit als scheidsrechter op", aldus Ruut aan de Stegge. AH Filialenlijn Een duidelijk onderscheid wordt gemaakt tussen de klantenvragen en de vragen van de filiaalmedewerkers in den lande. Sinds 1925 wor den de vragen uit de filialen behandeld door het Filialen- bureau. In het afgelopen jaar zijn de telefonistes van het Filialenbureau onderdeel gaan uitmaken van de afde- raert burgemeester Ou- werkerk een cheque - aan ter waarde van 35.000,-. Het bedrag is bedoeld voor een stu die waarin de mogelijk heden worden onder zocht voor een nieuw ling Klantenservice en deze gaan nu als AH Filialenlijn door het leven. De telefonis tes van de AH Filialenlijn (075-592550) behandelen de vragen die bij het uitvoe ren van de dagelijkse werk zaamheden in het filiaal naar voren komen. Ruut aan de Stegge: „De bedrijfsleider of afdelingsmanager die met een vraag rondloopt kan de filialenlijn bellen en wij bren gen hem in contact met de juiste assortimentsmanager of andere specialist voor het antwoord. Een soort telefoni sche richtingaanwijzer zou je kunnen zeggen." Toekomstmuziek Dat ook op de afdeling Klan tenservice de tijd niet stil heeft gestaan, wordt in één oogopslag duidelijk. Telefo nistes met koptelefoons op, zodat ze hun handen vrij heb ben om direct de vraag of op merking van de beller in de computer te registreren. Aan het einde van de week wor den de verzamelde gegevens gerangschikt naar filiaalnum mers en krijgen de bedrijfs leiders een volledige uitdraai van alle vragen en opmerkin gen die zijn binnengekomen en die betrekking hebben op zijn of haar filaal. Maar de ont wikkelingen gaan verder. Ruut aan de Stegge ziet nog veel meer mogelijkheden voor het gebruik van de com putergegevens. „We leggen alle vragen in de computer vast waarna we ze classifice ren. De zonemanager doet bijvoorbeeld onderzoek naar de groente-afdelingen in zijn zone. Dit najaar ontstaat de mogelijkheid om als onder deel van zo'n onderzoek een computeruitdraai te laten maken van alle vragen en op merkingen die in de afgelo pen tijd over de groente-af delingen in die zone zijn bin nengekomen. Maar ook de af deling Marktonderzoek kan onze gegevens soms goed ge bruiken." te bouwen multifunc tioneel centrum in Zaandam. Ter gelegen heid van de opening onthulde Ahold-com- missaris A. Heijn een bronzen beeld van een klant met boodschap pentassen. Het beeld is geplaatst vóór het nieu we gebouw. De tekst bij het beeld is ontleend aan een eerdere uit spraak van Heijn: „Op dat wij nooit vergeten voor wie wij werken."

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 3