Winkels in Randstad steeds moeilijker te bevoorraden Albert Heijn wint Effle Concentratie van GVA- bedrijven in Ede Overheid houdt te weinig rekening met vrachtverkeer Albert HeijnJ j Flitsen pagina 11 Albert Heijn onder vindt steeds meer pro blemen bij het bevoor raden van winkels in stedelijke centra. Met name in de Randstad wordt AH in toenemen de mate geconfron teerd met verkeers drukte en de beperken de maatregelen die daar het gevolg van zijn. Verkeerscirculatie plannen, laad- en los- beperkingen, verbods bepalingen om goede ren op straat neer te zet ten (wat vaak nodig is door de kleine maga zijnruimte), woonerf constructies en andere maatregelen van hoger hand maken het steeds moeilijker om winkels te bereiken en vervol gens ook van goederen te voorzien. De overheidsmaatregelen zijn niet alleen gebaseerd op de toegenomen verkeers drukte, maar de laatste tijd ook op het groeiende milieu besef dat onder andere tot ui- ting komt in verscherping van de hinderwet. „Milieu is een hot item geworden. Het is net als met het weer: ieder een praat erover. De lokale politici spelen daar met aller lei beperkende maatregelen op in", aldus Pieter Vos, servi ce-manager van het Regio naal Distributiecentrum Zaandam en als zodanig nauw betrokken bij de bele- veringsproblematiek. Groot ste probleem voor Albert Heijn is dat het vrachtver keer te veel over één kam wordt geschoren met het personenautoverkeer. Dat is althans de conclusie van Su- sanne Versteeg van de Uni versiteit van Amsterdam, die onlangs onderzoek deed naar de knelpunten bij het be voorraden van AH-winkels. „Het negeren van het vracht verkeer als afzonderlijk ver- voerssubsysteem en de on wetendheid van de gemeen telijke beleidsmakers zijn voor een belangrijk deel oor zaak van de probleemsituatie waarin het stedelijk vracht verkeer verzeild geraakt is. De effecten van de verkeers maatregelen en hun beteke nis voor het vrachtverkeer zijn bij de gemeentebestuur ders onbekend", aldus Ver steeg. Verbaasd De beperkende overheids maatregelen staan veelal haaks op de transportontwik kelingen in de detailhandel. De omzet in de AI I-winkels is de laatste jaren steeds groter geworden. De grote diversi teit van artikelen en de hoge omloopsnelheid vragen om frequent transport met grote hoeveelheden. Er is dan ook een duidelijke tendens naar voertuigen met laadvermo gens van 24 pallets of meer. Het gebruik van vrachtwa gens met minder laadvermo gen betekent een aanzienlij ke verhoging van de trans portkosten. In smalle straten en stadskernen is vervoer met zware voertuigen echter onmogelijk. Daar is AH ge noodzaakt lichter en wend baarder materieel in te zet ten. Gevolg is wel dat er door het kleinere laadvermogen meer ritten nodig zijn. Elke Albert Heijn-winkel kent meerdere goederenstromen vanuit verschillende distri butiepunten. „Een beetje fi liaal krijgt 12 a 20 vrachtau to's per dag aan de achter deur. Dat betekent dat er meer dan acht uur per dag gelost wordt en dan kom je niet uit met tijdvensters die bepalen dat er bijvoorbeeld niet na één uur gelost mag worden", berekent Vos. „Plaatselijke overheden heb ben geen idee van de volu mes die wij transporteren. Als je hen dan vertelt dat een filiaal alleen al uit het regio naal distributiecentrum 100 pallets per week ontvangt, zijn ze in hoge mate ver baasd." Bekeuringen Eén van de probleemgeval len is het nieuwe AH-filiaal 1565 in Oegstgeest. De te verwachten aanleverdrukte bij de achterdeur van het fi liaal heeft geleid tot bezwa ren van omwonenden tegen de komst van de supermarkt uit vrees voor geluidsover last, met als gevolg dat de ge meente alleen een hinder wetvergunning wilde verle nen als de bevoorrading van het filiaal met een geprepa reerde, geluiddichte vracht auto zou geschieden. De auto mag bovendien alleen met Aanleuerproblemen in bet centrum van Amsterdam speciale, geluidsarme pallet trucks gelost worden en om dat terrasklanten van een na bijgelegen restaurant last zouden kunnen hebben van de bedrijvigheid, mag er al leen aangeleverd worden tussen 7.00 en 13-00 uur. Om het filiaal open te kunnen houden wordt er nu dagelijks met een speciaal geprepa reerde vrachtauto aangele verd. Wat normaal gesproken vanuit verschillende distri butiecentra bij het filiaal wordt afgeleverd, wordt eerst verzameld en pas dan naar Oegstgeest gebracht. Dat heeft geleid tot een om slachtige procedure. De krui denierswaren van DC Zaan dam en de langzaamlopende artikelen uit DC Utrecht wor den de avond tevoren in de pendelauto van Groentecen trale Beverwijk geladen, ge koelde artikelen uit DC Zaan dam gaan direct in de specia le auto. De volgende ochtend rijdt de wagen eerst naar de Centrale Slagerij in Zaandam om vlees te laden en daarna naar Groentecentrale Bever wijk, waar gekoelde groente wordt geladen. Inmiddels is dan ook de pendelauto gear riveerd en kunnen de kruide nierswaren overgeladen worden. De geluiddichte au to rijdt vervolgens naar Albro Bakkerijen in Zwanenburg om brood in te laden en zet tenslotte koers naar het filiaal waar hij om 7.15 uur arri veert, vroeg genoeg om des noods voor 13-00 uur nog een keer aan te leveren. „Een gekunstelde oplossing", moet Pieter Vos toegeven. „God helpe ons de brug over als dit bij 30 filialen zo zou moeten. Het gaat hier welis waar om een extreem geval, maar het aantal filialen waar we problemen hebben is sterk groeiende. We hebben inmiddels al forse bekeurin gen gehad voor het overtre den van de hinderwet." Een ander geval is Spaarn- dam, waar de gemeente wei gerde een ontheffing te verle nen die nodig is om de aan een B-weg gelegen Albert Heijn franchise-winkel 8794 te kunnen bereiken. Het ge dreun van de vrachtauto's zou de muren van de omlig gende woningen kunnen on dermijnen. Omdat een win kel alleen open kan blijven als de voorraden regelmatig worden aangevuld, bleef er voor AH weinig anders over om dan maar zonder onthef fing Spaarndam in te rijden. Een serie bekeuringen was het gevolg, maar de franchi senemer liet het er niet bij zitten. Samen met enkele col lega-ondernemers spande hij een procedure aan bij de Raad van State, die het besluit van de gemeente om geen ontheffingen meer te verle nen inmiddels heeft ge schorst. Momenteel wordt de geldigheid van het ge- meentebesluit onderzocht. Hangende de verdere ont wikkelingen gaat de bevoor rading van de winkel gewoon door, zij het met de nodige voorzichtigheid. Vos: „Er wordt stapvoets gereden en alle auto's van Ahold-leveran- ciers zijn zodanig ingedeeld dat Spaarndam de laatste in de rit is. Daardoor is het ge wicht zo minimaal mogelijk." Bakfiets De service-manager zou, in dien hij dat zou willen, het aantal voorbeelden van pro bleemgevallen met gemak kunnen aanvullen tot een on afzienbare reeks. Duidelijk is in ieder geval dat Albert Heijn wat zal moeten doen om te voorkomen dat win kels straks alleen nog maar per bakfiets bevoorraad mo gen worden. Onderzoeker Susanne Versteeg conclu- deert in haar rapport dat de oplossingen moeten worden gezocht binnen de randvoor waarden van het gemeente lijk beleid en de ruimtelijke structuur. Of met andere woorden: de overheid zal meer rekening moeten hou den met de problemen van het bedrijfsleven. „Informa tie in de breedste zin is een eerste vereiste om hieraan te kunnen voldoen. Slechts dan kunnen er objectieve afwe gingen gemaakt worden en beslissingen genomen wor den waardoor er een situatie zal kunnen ontstaan waarin het proces van laden en los sen zich ongehinderd en zon der te hinderen kan voltrek ken." Bij Alben Heijn heeft men zich de aanbevelingen van de onderzoeker inmid dels ter harte genomen. Pie ter Vos: „We hebben de krachten intern gebundeld en proberen lokale overhe den via de bestaande contac ten een beter inzicht bij te brengen in de bevoorra- dingsproblematiek. Een goe de verstandhouding met de diverse gemeenten is van es sentieel belang. Gelukkig is men over het algemeen best bereid met ons te praten. En wij van onze kant zijn uiter aard gaarne bereid om met de overheid mee te denken." De EfEie, vaak omschreven als 'de meest begeerde re clameprijs', is in juni uit gereikt. Albert Heijn en FHV/BBDO (het reclame bureau dat voor AH werkt), wonnen met de AH-zomercampagne van 1989 een Zilveren Effie. Effies worden toegekend aan reclamecampagnes die veel effect hebben ge scoord. De Effies worden toegekend door de Vereniging van Er kende Reclamebureaus (Vea) en de BVA, de Associatie Ne derlandse Adverteerders. Ruim zestig reclamecampag nes werden ingezonden om mee te dingen naar de be geerde prijzen. Van deze in zendingen kregen er drie een gouden Effie en vier werden met zilver beloond, waaron der dus de zomercampagne van AH. De jury bekroonde deze cam pagne omdat AH vorig jaar, in tegenstelling tot de concur rentie, besloot om in de zo mer een grote campagne te voeren. En dat terwijl 40% van de Nederlanders in die periode in het buitenland vertoeft en nog eens 30% in Nederland zelf vakantie viert. Die groep heeft veelal weinig zin om veel tijd aan een maal tijd te besteden. AH besloot om toch te probe ren de consument te berei ken. Onder het motto Voor lekker eten hoef je echt de grens niet over' werd in de totale campagne duidelijk ge maakt dat AH ook in deze tijd een prima aanbod heeft dat aansluit op de behoefte van het moment. Hoewel AH in de zomer maanden meestal een lichte omzetdaling kende, heeft de zomercampagne in 1989 juist gezorgd voor een stij ging in de omzet. De campag ne was daarom een Effie waardig. lN0OSTRIETEBREIN frankenens lumierestraat In het kader van het streven naar concentratie en de verdere verbetering van logistieke activiteiten verhuist een aantal GVA-bedrijven binnenkort naar nieuwe vestigingen op het terrein van GVA in Ede. De bedrijven die gaan verhui zen behoren tot de hoofd groep GVA Non-Food. De verhuizing zal in fasen plaats vinden gedurende de maand augustus, zodat met ingang van 1 september 1990 de be drijfsonderdelen Incares Amersfoort bv, Incares Escharen bv en een deel van De Koksmaat Bedrijfskeu- kens bv gehuisvest zullen zijn in Ede. Op ditzelfde terrein zijn ook het hoofdkantoor van Grootverbruik Ahold als mede de hoofdgroep GVA In stitutioneel en het regionale GVA Verscentrum gevestigd. De nieuwe huisvestingen zijn royaal van opzet en bieden naast kantoren en magazij nen ook ruimte aan een uit gebreide showroom. De verhuizingen zullen wor den afgerond met een feeste lijke opening van de show room in oktober. De vestigingen van Incares in Amersfoort en Escharen wor den gesloten. Op termijn zal voor de afdeling Grootkeu- kenapparatuur en de Koks maat Bedrijfskeukens bv van wege hun regionale functie een aangepaste behuizing in Waalre of directe omgeving worden gezocht. De concen tratie van activiteiten in Ede heeft geen gevolgen voor de werkgelegenheid. Voor de betrokken medewerkers is een sociaal opgesteld.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 11