Drs. Annette Vasbinder ruilde de wetenschap voor een carrière bij AH Ahold medetrend setter in de Verenigde Staten Rondreis langs internationale financiële centra Een doctorandus op de deli Flitsen pagina 7 Werken in een super markt van het winkelcen trum in Leiden. Ze staat achter de deli. Vrolijke lach. Drs. Annette Vasbin der (28). Afgestudeerd ar cheologe, specialisatie: prehistorie en nu carrière makend bij Albert Heijn. Een wel heel opmerkelij ke carrièreplanning. Of toch niet? Ze haalt nuchter de schou ders op. Het was na het afron den van de studie moeilijk om op haar niveau aan de slag te komen. De markt was sim pelweg vol. „Op een banen- markt in Rotterdam was ook Ahold met een stand aanwe zig. Op zoek naar academici. Waarom niet geprobeerd, dacht ik. De eerste vraag was wat ik gestudeerd had. Eco nomie of bedrijfskunde. Geen van beide dus. Maar ja, ik had tijdens mijn studie wel een aantal keren opgravingen geleid. Dus leidinggevende ervaring had ik wel." Zo ver mogelijk Het resultaat van die ontmoe ting op de Rotterdamse ba- nenmarkt was een samen met Ahold opgezette carrière planning. Dc eerste fase staat vast. In drie jaar naar het be drijfsleiderschap. En verder? Die vraag is nog te vroeg. „In ieder geval wil ik zo ver mo gelijk komen." Voorlopig is ze nu afdelings chef i.o. Ze is net aan die cur sus voor bedrijfsleider be gonnen. Valt soms niet mee, geeft ze toe. „De supermarkt was nieuw voor mij. Met een aantal begrippen heb ik nog wat moeilijkheden. Maar ik leer snel. En door mijn studie weet ik ook wel goed zaken te plannen. Bovendien ben ik mijn eerste bedrijfsleider, de heer W. Schmidt, nog steeds dankbaar voor zijn medewer king. Ik heb echt bijna twee maanden overal in de winkel mogen neuzen. Werken en sfeer proeven. Zoiets is nood zakelijk om een beetje over zicht te krijgen." Goede teamgeest Maar toch, met zo'n geslaag de studie en dan op de deli actief zijn, is dat niet ver on der niveau werken? „Intellec tueel misschien wel. Maar er is niets mis met het werk. Wil je later leiding kunnen geven, dan is het volgens mij belang rijk dat je ook weet wat er op de vloer gebeurt. En het is een genot om te ervaren hoe goed een goede teamgeest uitpakt bij het werk. Die heerst er en ik denk dat het belangrijk is om die ook altijd te stimuleren. Trouwens dat zie je ook in bijvoorbeeld een sport als hockey. Alleen met de juiste teamgeest slaag je erin de allerbeste prestaties op de mat te leggen. Die studie van mij mag dan op het eerste gezicht wat minder te maken hebben met het supermarktbedrijf, maar tijdens opgravingen had je toch ook een grote verant woordelijkheid als je de lei ding had. Niet alleen moest je een deel van je medestuden ten voortdurend motiveren om te graven in plaats van te zonnebaden, maar tegelijk lag daar ook de zorg voor de administratie, de afwikkeling van de vondsten en de con tacten met de lokale overhe den. Wat mij in de super markt aantrekt is in de eerste plaats de omgang met colle ga's en klanten. Daar hangt veel van het succes van een vestiging van af. Tegelijk ook zijn er zoveel facetten in het bedrijf, dat ik me niet kan voorstellen dat het snel zal vervelen. Er liggen steeds nieuwe uitdagingen op de loer." Commerciëler De Oegstgeestse doctoran dus heeft in ieder geval nu al gezien dat er ook in haar stu dievak van vroeger, archeo logie, best eens wat commer ciëler gedacht mag gaan wor den. „Er is", zegt ze voorzich tig, „veel meer mogelijk, als men in die categorie zelf op zoek gaat naar geldbronnen. De FMI Supermarket Convention Wat de Auto-RAI is voor de Nederlandse automobi list, is de FMI Supermarket Convention voor de Ame rikaanse levensmiddelen detailhandel. Deze beurs, georganiseerd door het Food Marketing Institute, vond vorige maand plaats in Chicago. Door tiendui zenden werd de beurs be zocht, waaronder veel be langstellenden uit andere landen. Ook vertegen woordigers van Ahold Ne derland en uiteraard Ahold USA waren aanwe zig. Tijdens de beurs vonden eveneens congressen en pre sentaties plaats over talrijke onderwerpen die te maken hebben met onder andere winkelmanagement en be heer, distributie, logistiek, presentatie, reclame en per soneelsbeleid. Van Ahold USA waren verte genwoordigers van BI-LO, Fi nast en Giant aanwezig. In presentaties over de super markt van de jaren 90 wer den verschillende keren Ahold-winkels uit de VS als voorbeeld genoemd. Vooral de versafdelingen zijn daar prachtig ingericht en vallen in de smaak bij de klant. Maar ook werd The Fresh Compa ny in Amsterdam door FMI aanbevolen als het voorbeeld voor de toekomst op het ge bied van consumentgericht heid en versuitstraling. De detailhandel in de VS flo reert, vooral als er goed in inrichting is geïnvesteerd. Dit is duidelijk te zien bij Giants, Finast en BI-LO. Door de investeringen van de afge lopen jaren in winkelver nieuwing en assortiments verbetering is de concurren tiepositie zeer verbeterd. Allerlei milieuvraagstukken zijn in de Verenigde Staten net zo in het nieuws als in Nederland. Deze hebben een duidelijke invloed op de de tailhandel. Arie de Lint, hoofd van Ahold Milieuzorg, was ook in Chicago aanwezig en kreeg daar een goede indruk van uiteenlopende milieu-as pecten die mogelijk voor Ne derland van belang zijn. Kort na de FM I-bijeenkomst in Chicago kwam het Ameri kaanse topmanagement naar Nederland, onder andere om .hun plannen voor het tweede half jaar en de langere ter mijn te presenteren aan de Raad van Bestuur. Verwacht mag worden dat Ahold het in de Verenigde Staten uitste kend zal doen en dat verdere groei zal bijdragen tot het to taalresultaat van de onderne ming. Maar commercieel denken is in de wetenschap te lang een taboe geweest." Is een carrière zoals Annette nu beleeft bij Albert Heijn iets dat je andere afgestu deerde academici ook kan aanbevelen? „Vooropgesteld dat niemand een studie doet om op een totaal ander ter rein aan de slag te gaan, denk ik dat het goed kan uitpak ken. Veel hangt af van de ma nier waarop je ook opgevan gen wordt. Dat was en is nog steeds heel erg goed hier in Leiden. En waarom niet? Ik bedoel, Albert Heijn is toch een bedrijf dat heel nadruk kelijk investeert in mensen. Het is in de eerste plaats het personeel dat een vestiging tot een succes maakt of niet. Het bedrijf biedt je alle kans. Dus terugkomend op je vraag, zeg ik ronduit: Ja." De heer C.H. van der Hoeven, lid van de Raad van Bestuur van Ahold, en president P.J, Everaert gaan samen op rondreis langs New York, Londen, Edinburgh, Amster dam, Frankfurt en Zurich. De ze toernee langs de financiële centra van Europa en Ameri ka is bedoeld om de aandeel houders, beleggers en andere financieel geïnteresseerden te informeren over de gang van zaken bij Ahold. Met na me de verwachtingen voor de toekomst zowel in Ameri ka als Europa komen tijdens deze bijeenkomsten ook aan de orde. De afdeling Investor Rela tions van Ahold onder leiding van Frans Hent organiseert de toernee. Tijdens de presentaties die de heren Van der Hoeven en Everaert geven, wordt aan de hand van het jaarverslag over 1989 verteld dat Ahold er op dit moment financieel goed voor staat. Er zal duidelijk worden gemaakt dat verdere winst en groei van Ahold in de komende jaren een hoofd doelstelling blijven. Het is belangrijk voor Ahold om goede contacten te onder houden met beleggers, ban ken, pensioenfondsen en ef fectenhandelaren over de ge hele wereld. De waarde van de onderneming stijgt door het vertrouwen dat de finan ciële wereld heeft in die on derneming. Voor eventuele acquisities kan dit ook van pas komen.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 7