Produktontwikkelen is een creatief proces UUR MET... Jan Prent (47) Nieuwe thee-inpakmachine maakt 'kathedraalsluitingen' Nieuwe smaken en moderne verpakkingen voor Marvelo-produkten 'Acht uur mef..Jan Prent, produktontwikkelaar bij Marvelo pagina 6 Flitsen Produktmanager Henk Dokman laat de pindakaas door de mond gaan alsof het dure Franse wijn betreft. het oplossen van acute pro blemen bij de produktielij- nen in de fabriek. Een vaste dagindeling heb ik door de aard van mijn werk niet. Ik probeer me wel te houden aan een weekplanning, ik plan welke proeven ik in ie der geval in een week wil uit voeren." Kwaliteitshagel Op dit moment is Jan bezig met een chocoladehagel-cx- periment. Hij wil in zijn labo ratorium gaan bewijzen dat de kwaliteit van chocolade- hagelslag te verbeteren is door het chocoladedeeg op een bepaald moment in het produktieproces sterk af te koelen. De chocoladehagel moet daardoor een hardere kristalstructuur krijgen en zo in de mond haar knapperig heid minder snel verliezen. Lukt dat in het lab dan volgt overleg met de afdeling Engi neering over manieren om het deeg in een werkelijke fa- briekssituatie adequaat af te koelen. Jan doet een afgewo gen hoeveelheid grondstof fen in de kneedmachine. Daarna wordt het afwachten tot het deeg klaar is. Een goed moment voor het openen van binnengekomen post, enige administratieve zaken en het beantwoorden van de telefoon. Een Marvelo-mede- werker belt met een vraag over roostervrije dagen. Om dat Jan Prent al zes jaar lid is van de ondernemingsraad behoort ook het beantwoor den van dergelijke vragen tot zijn taken. De binnengeko men post bevat onder andere de agenda voor de eerstvol gende ondernemingsraads vergadering. Tegen elf uur komt John Oosterhuis, het hoofd O&K, informeren hoe het staat met de dropproef, het tweede laboratorium-ex periment dat vandaag op het programma staat. „De consu ment vraagt steeds meer om luxere dropsoorten", legt Jan uit. „Dus ik moet gaan probe ren door het toevoegen van blokdrop en natuurlijke smaakstoffen een betere kwa liteit drop te verkrijgen." Fijnproevers Na het middagmaal volgt een rondleiding langs de ver schillende produktielijncn in de fabriek. Tegen drieën zijn we terug in Jans werkkamer. Produktmanager Henk Dok man en hoofd O&K John Oosterhuis komen de pinda kaas-, chocopasta- en hazel nootcrème-monsters testen. De twee proevers laten de pindakaas door de mond Een vaste dagindeling heb ik door de aard van mijn iverk niet. gaan alsof het dure Franse wijn betreft. Ze leveren uit voerig commentaar: monster 1 is te zoet en niet goed van kleur; monster 2 te scherp van smaak en niet goed smeerbaar; en monster 3 ten slotte bevat te veel olie en is niet goed gebonden. Jan no teert na de keuring het com mentaar en de nieuwe ideeën Vorig jaar januari vier de Jan Prent dat hij vijf entwintig jaar bij Mar velo werkt. Hij sollici teerde in 1964 op een laboratoriumfunctie die achteraf een func tie bleek te zijn op de afdeling Produktont- wikkeling. Daarvan heeft hij nog geen dag spijt gehad. Hij hield zich bezig met produktaanpassing en ontwikkeling van uit eenlopende produk- ten als instantpudding en advocaat. Na een algemene inter ne opleiding levens middelentechnologie vergrootte hij zijn ken nis verder in de prak tijk. Jan woont al dertig jaar 'op Zandvoort' met zijn vrouw en twee zonen van 22 en 19. De zomer se drukte in 's lands bekendste badplaats vindt hij wel gezellig. Zijn hobby's: acht maanden per jaar wiel rennen, hardlopen en in de resterende maan den en veel lezen. Voornamelijk boeken over de Egyptische be schaving, archeologie en over theorieën over het ontstaan der aarde. puntsgewijs in zijn notitie boek. Er is weer werk aan de winkel. Vrouwe Fortuna Tegen half vijf kent deze werkdag met Jan Prent nog een onverwachte ontkno ping. Een collega van Jan komt diens lottobriefjes op halen. Jan lacht enigszins be schaamd. „Dat is zo de ge woonte op de afdeling. Ik houd me voornamelijk bezig met wetenschappelijk expe rimenteren maar eenmaal per maand krijgt ook vrouwe Fortuna een kans. En ik heb al eens wat gewonnen. Dus..." De afdeling van Jan Prent is ook betrokken bij de ontwikkeling van nieuwe verpakkingen voor bestaande pro- dukten. Zoals bij de nieuwe 100 grams los- se-theeverpakking die vanaf eind mei in de AH-winkels ligt, of ei genlijk beter: staat. De oude verpakking was hard aan verbetering toe. De pakjes die tot de rand werden gevuld en met een etiket werden dicht gemaakt, leverden te veel ongemak. In het winkel schap bleef altijd stoffige thee achter en kwam er vocht bij dan werd alles gekleurd. Om hieraan iets te doen is, met medewer king van de afdeling Ont wikkeling Kwaliteit, een modernere verpak king ontworpen. Het nieuwe pakje is voor tweederde gevuld en aan de bovenkant twee keer omgevouwen en met een sticker dichtgeplakt. Door deze zogenaamde 'kathedraalsluiting' gaat er praktisch geen thee meer verloren. De komst van de nieuwe verpakking maakte ook een nieuwe verpakkingsmachine noodzakelijk. De nieuwe machine heeft grote voor delen boven de oude die na 34 jaar het veld heeft moeten ruimen. De com putergestuurde weeg schalen stellen automa tisch bij en de machine is minder storingsgevoelig. In 1989 zijn de twee pro- duktietechnici van de thee-afdeling al naar de Duitse leverancier afge reisd voor een technische en bedieningstechnische instructie. In de afgelopen maanden hebben zij de ei gen bedieningsmensen van Marvelo opgeleid. Week 25 is voor de mede werkers van de pasta- en van de hagelafdeling van Marvelo een spannende week. Dan zal in de AH- winkels een aantal nieu we produkten en verpak kingen van deze afdelin gen op het schap prijken. Het pindakaas-assortiment zal worden uitgebreid met de smaken 'pikant' en 'sesam'. Maar ook de hazelnootpasta en de chocoladepasta krijgen er nieuwe familieleden bij: amandelpasta en chococo- cospasta. Met de ontwikke ling van de twee nieuwe pas ta-varianten is ook de pot on der handen genomen. De pot heeft door zijn speciale vorm een luxe uitstraling gekre gen. De ontwikkeling van de nieuwe smaken is het werk van de afdeh'ng Ontwikkeling Kwaliteit van Marvelo. Op verzoek van de commerciële afdeling heeft O&K zo'n zes nieuwe smaken samenge steld, waarvan er uiteindelijk twee in produktie zijn geno men. Ook aan het hagelassor- timent worden twee nieuwe smaken toegevoegd. In de kleinere 250-gramsverpak- king zullen voortaan ook een butterscotchsmaak en hagel slag met stukjes hazelnoot verkrijgbaar zijn. De AH-cho- coladehagel zal in de komen de tijd door de nieuwe op druk extra opvallen. De uitbreiding van het broodbelegassortiment van AH speelt in op de vraag van de consument naar meer va riatie. kwaliteitsprodukten en kleinere verpakkingen. Met al deze vernieuwingen en uitbreidingen levert Mar velo het meest uitgebreide broodbelegassortiment van Nederland. hagel en pasta's naar eigen zeggen weinig meer van. Zijn receptuurexperimenten ne men hem volledig in beslag. Dubbelfunctie „Mijn hoofdtaak bestaat uit het ontwikkelen van nieuwe of aangepaste produkten", vertelt Jan. „Daarnaast los ik technologische problemen op. Zoals temperatuur- en luchtvochtigheidsbchecr- sing in de chocoladehagel- drageertrommel. Dat is nodig om de suikerlaag goed op de chocoladehagel aan te kun nen brengen (waarvan de ha gel gaat glanzen). Dergelijke problemen bestudeer ik eerst grondig in een laborato riumsituatie. Ook help ik bij Jan weegt met behulp van een elektronische weegschaal ca caoboter, cacaopoeder, sui ker en lecithine en doet deze massa veivolgens in kleine hoeveelheden in een zoge naamde kneedmachine. Pal aan de Zaan staat de fabriek van Marvelo, het oudste produktie- bedrijf van Ahold. Daar treffen we op een zon nige donderdag Jan Prent, produkt- en pro cestechnoloog bij de af deling Ontwikkeling en Kwaliteit van Marve lo. Om half acht is Jan Prent die ochtend met de trein ver trokken uit zijn woonplaats Zandvoort. Een uur later heeft hij zijn eerste mok kof fie al op en is bezig met het voorbereiden van een expe riment met chocoladehagel. Zijn 'laboratorium' op de vierde etage heeft een ruim uitzicht over Zaandam. Maar daar merkt de produktont wikkelaar drop, chocolade-

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 6