RUIM 100.000 FLESSEN PER DAG OP WEG NAAR DE WINKELS Etos Mondspecial onderscheiden met Meetlat '90 Capaciteit van distributiecentrum Gall Gall vergroot Flitsen pagina 5 Leo Rivière voor de rolcontainers van DC Gall Gall In januari 1989 werd begonnen met het samen voegen van Gall Gall, Party Shop en Alberto tot één organisatie, die de naam kreeg van Gall Gall. Alberto's distributiecentrum (DC) in Veghel werd gesloten en het DC van Gall Gall in Zoeterwoude moest 95 winkels extra gaan bevoorraden. Leo Ri vière, logistiek manager van DC Gall Gall: „In eens kregen we 32 trailers, met elk 50 pallets, over vanuit Veghel. Het was woekeren met de vierkante meters. Nu de verbouwing is voltooid, zijn we de situatie meester." „Het op korte termijn samen voegen van twee verschillen de assortimenten, distribu tiesystemen en bedrijfscultu ren is geen sinecure. Het be tekent een volledige reorga nisatie, die van beide partijen aanpassingsvermogen vergt", vertelt Rivière. Allereerst moest de voorraad van DC Veghel, dat de Alberto-filia- len bevoorraadde, hier wor den ondergebracht. Daar voor hebben we zelfs een be roep moeten doen op een deel van de opslagruimte van onze buurman. In juli vorig jaar schakelde DC Zoeter woude over op een nieuw computersysteem. In sep tember schakelden ook de oude Alberto-filialen over op dit systeem. De introductie van een nieuw, betrekkelijk gecompliceerd systeem ver loopt nooit zonder haperin gen. Toen de grote decem- berdrukte losbarstte waren de meeste systeemproble men opgelost. Toch hebben we flink op onze tanden moe ten bijten; aan overwerken, soms ook op zaterdag en zon dag, viel niet te ontkomen. In de laatste weken van het jaar kregen we nog enige onder steuning van medewerkers uit de filialen en medewer kers van het hoofdkantoor in Hoofddorp. Ik Iaat me de kans niet voorbijgaan ieder een hiervoor nog eens tc be danken." Over een verschil in bedrijfsculturen merkt Ri vière op: „Bij Alberto lag da nadruk op service naar de fi lialen toe, bij Gall Gall lag de nadruk op efficiency. Na tuurlijk zijn beide belangrijk en het aardige van die accent verschillen is dat ze aanvan kelijk wat wederzijds onbe grip veroorzaken, maar dat je naderhand wat van elkaar kunt leren." Glooiende kuil Het computersysteem werkt inmiddels en een ingrijpende verbouwing heeft de capaci teit vergroot en een grotere expeditiesnelheid mogelijk gemaakt. In totaal is er ruim 410 m2 bijgebouwd. Voor het grootste deel komt de ruimte ten goede aan de expeditieruimte, maar ook zijn de opslagruimte en de kantine vergroot. De opslag ruimte kon vergroot worden door een nieuw oplaadsta- tion te bouwen voor de elek trische heftrucks en verza- melkarren. Rivière: „In de expeditieruimte hadden we vroeger heftafels, waarop een beperkt aantal rolcontainers kon worden gezet. Nu heb ben we vier laaddocks. De vrachtwagens rijden in een glooiende kuil die juist zo diep is dat de laadruimte van de wagens op gelijke hoogte komt met de vloer van de expeditieruimte. De vracht wagens kunnen op die ma nier sneller geladen worden dan voorheen en bovendien met vier tegelijk." Dit jaar wordt de verbouwing ge completeerd met de vervan ging van de stellingen. DC Gall 8i Gall bevoorraadt mo menteel zo'n 275 filialen. Ge middeld verlaten dagelijks 10 vrachtwagens. met 100.000 flessen in dozen, ge stapeld op rolcontainers, het DC. In de drukke tijd rond de kerst zijn er soms wel 25 rit ten per dag. Schaalvergroting Natuurlijk heeft de samen voeging behalve problemen ook al voordelen opgeleverd. En die voordelen zullen in de loop van dit jaar alleen maar toenemen. Rivière: .Je leert van elkaar. Een simpel voor beeld: Alberto bevoorraadde de winkels altijd met pallets. Gall Gall maakte gebruik van rolcontainers. Die zijn gemakkelijker te manoeuvre ren in de winkels; de gehele bevoorrading gaat nu met rolcontainers." Het belang rijkste zijn echter de voorde len die de schaalvergroting oplevert. „De oude Gall Gall/Party Shop-organisatie werkte vroeger - inclusief het steunpunt in Hendrik Ido Ambacht - met 31 medewer kers en het Alberto DC in Veghel werkte met 14 men sen. Wij werken in dit DC nu met 36 mensen. Volledig heidshalve moet ik daar dan aan toevoegen dat we de le veranties van bier en fris aan de ex-Alberto-filialen hebben uitbesteed aan derden. Voor de Gall Gall-filialen waren De Etos Mondspecial is met de Meetlat '90 in de promo tie-categorie Retail onder scheiden. De Meetlat wordt jaarlijks door een jury van Nederlandse reclamedeskun digen toegekend voor de bes te promoties en displays. Etos verzorgde medio sep tember vorig jaar in samen werking met fabrikanten van mondverzorgingsartikelen een promotie van twee we ken in zijn ruim 150 winkels in Nederland. Doel was de consument be wuster te maken van de noodzaak van een goede mondhygiëne. Dit houdt in dat de mond ook met andere artikelen dan alleen maar tandpasta dient te worden verzorgd. Tijdens de actieperiodc werd in de winkels van Etos extra aandacht besteed aan het as sortiment mondverzorgings- Op de foto ontvangt Etos-in- koopster Wil Ellsworth de Meetlat '90 uit handen van cabaretier Sieto Hoving. De uitreiking vond onlangs plaats in het Scheepvaartmu seum in Amsterdam. produkten. Bovendien kon de consument zich uitvoerig laten adviseren door de me dewerkers van alle winkels die tot in details waren geïn formeerd over het gebruik van de artikelen. In de week voorafgaande aan de actie, werd in een oplage van 1,8 miljoen exemplaren, het Etos-magazine huis-aan- huis verspreid. Dit magazine stond geheel in het teken van mondverzorging. Ook tand artsen en mondhygiënisten verleenden hun medewer king aan de actie. Zij vroegen in grote aantallen exempla ren van het magazine op, dat als informatiebron aan de pa tiënten werd meegegeven. De consument kon boven dien via een spaaractie een after lunch-tasje krijgen, zo dat ook op het werk de mond goed kan worden verzorgd. Gezien het succes van de ac tie zal Etos jaarlijks een spe cial verzorgen waarin de mondverzorging centraal staat. die leveranties al uitbe steed." Een groot deel van de Alberto-medewerkers in Veghel kon aan de slag in de DC's van Albert Heijn in Utrecht en Tilburg en de Gall Gall-medewerkers uit Hen drik Ido Ambacht zijn deels naar Zoeterwoude overge plaatst en deels naar het hoofdkantoor in Hoofddorp. Minder kosten per eenheid zijn niet alleen bereikt door vermindering van het aantal medewerkers, maar ook door een smaller assortiment te voeren dan dat van Alberto en het oude Gall Gall te zamen. Voorraad- en assorti- mentsbeheersing noemt Ri vière van strategisch belang: „Een speciaalzaak moet na tuurlijk een uitgebreid assor timent hebben, maar de ruimte in dit DC is niet onbe perkt en bovendien impli ceert een grote voorraad een groot geïnvesteerd vermo gen. Er zal goed op gelet moeten worden of een nieuw produkt werkelijk iets nieuws te bieden heeft." De gotere schaal van het nieuwe Gall Gall levert alleen al voor het DC per jaar onge veer anderhalf miljoen op aan kostenbesparingen. Dit jaar wordt het samenvoe gingsproces afgerond. De or ganisatie wordt geperfectio neerd en het servicepakket voor de filialen zal verder worden verbeterd. KETEL! KI KETEL 1

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 5