SPAANSE AMS-PARTNER MERCADONA SNELLE GROEIER NA 107 Supermercados deconfianza WËÈÊËÊÈÊÈÊk NOTICIAS WWM pagina 4 Flitsen Interieur van een Mercadona-supermarkt De grote groei van de toeristenindustrie lijkt voorbij, maar voor het overige is de Spaanse markt vol dynamiek. AMS-partner Mercado- na profiteert mee van het gunstige economi sche klimaat. Een por tret, met Nederlandse frites, paella en andere (w)etenswaardigheden. Pas in 1985 is Spanje officieel toegetreden tot de Europese Gemeenschap. Het Spaanse bedrijfsleven heeft de afgelo pen jaren stormachtige ont wikkelingen doorgemaakt. Maar hoewel de economie één van de snelst groeiende van Europa is, is de achter stand op de meeste andere EG-landen nog aanmerkelijk. Het inkomen per hoofd van de bevolking ligt ruim 25 beneden het gemiddelde in de Gemeenschap. Ook de or ganisatie van de levensmid delendetailhandel toont nog ouderwetse trekken. Het aan tal kleine levensmiddelenza ken maakt nog 95 van het totaal aantal verkooppunten in deze branche uit. De hy- permarkten. waarvan de meeste in Franse handen zijn, en de supermarkten (samen de overige 5 zijn wel ver antwoordelijk voor 46 van de totale afzet. Supermarkten winnen terrein De eerste Mercadona-filialen werden in 1977 geopend in Valencia. Oprichter is Ju an Roig Alfonso, die met het geld van zijn vader, die een vleesverwerkend bedrijf had, flink investeerde. Mercadona is op dat moment het eerste bedrijf in de levensmiddelen sector dat volledig met Spaans geld wordt opgezet. Momenteel is de onderne ming nog steeds 100 privc eigendom. Eigenaars zijn Juan Roig Alfonso, president van de onderneming, en zijn drie broers. In de periode van de eerste uitbreidingen van Mercadona zijn supermark ten nog een betrekkelijk nieuw verschijnsel in Spanje. De hypermarkten, met een gemiddeld vloeroppervlakte van 8.000 m2 en een assorti ment dat voor 70 uit food bestaat en 30 uit non food, zijn op dat moment al veel meer ingeburgerd. Maar met name de laatste vijf jaar doet zich een kentering voor ten gunste van de supermarkten. De supermarkten zijn dichter bij de woonplek van de con sument gevestigd en bieden meer service. Terwijl het marktaandeel van de super markten in 1980 nog 19% bedroeg, was dit in 1987 29% en ongetwijfeld is hun aandeel in 1990 verder toe genomen. Snelle groei De groei van Mercadona de afgelopen jaren illustreert het succes van de supermark ten. In 1986 bedroeg de om zet van Mercadona iets min der dan 0,8 miljard gulden, in 1989 was dit meer dan 1,8 miljard gulden en voor 1990 verwacht men dat de 2,5 mil jard gulden wordt overschre den. Uiteraard gaat een der gelijke omzetstijging gepaard met een forse uitbreiding van het aantal filialen. In 1986 waren er 49, in 1989 115 en dit jaar zullen 26 nieuwe filia len worden geopend. Merca dona heeft een marktaandeel van 4%, maar is bijna twee maal zo groot als Eroski, de tweede supermarktketen van Spanje. Er zijn dus nog volop mogelijkheden voor groei wanneer de stijgende wel vaart aanhoudt. Momenteel zijn in acht verschillende provincies Mercadona-filia len te vinden: Castellón, Va lencia, Alicante en Murcia aan de oostkust, meer landin waarts in Albacete, Ciudad Real en Madrid en in Palma de Mallorca. De supermark ten hebben een gemiddelde vloeroppervlakte van 1.300 m2 en 10 a 12 kassa's. Voor Mercadona werken ruim 8.000 mensen. Vis en ham Iedere supermarkt heeft ze ven afdelingen: kassa's, vlees- en visconscrven en gedroog de vruchten, droge kruide nierswaren, vlees, vleeswa ren en delicatessen en zuivel- produkten, vis en de bakkerij. Uit Mercadona's assortiment is veel van de Spaanse eetcul tuur af te leiden. Spanjaarden zijn dol op vis en het visassor- timent is dan ook zeer uitge breid. Mercadona heeft maar MERCADOHA ALICANTE CASTELL0N CIUDAD REAL MADRID MURCIA PALMA DE MALLORCA VALENCIA MERCADONA u» Kste ano. 40.000 tarjetas de compra Busque la suerte con el Cairo Cupón "iSuestra relation con MERCADONA es formidable" j'Af liefst zeven inkopers voor vis. Ook voor geïmporteerde vis, met name Noorse zalm en Deense kabeljauw, bestaat bij de klanten van Mercadona veel belangstelling. De tien tallen soorten ham zijn een indicatie voor een andere cu linaire passie van de Spanjaar den. Zeer in trek zijn de ge rookte hammen, die pas na negen a tien maanden opti maal op smaak zijn. José Ribe ra, AMS-coördinator voor Mercadona, over de eetge woonten: „Paella, rijst met vis of rijst met konijn en kip, wordt hier veel gegeten. Voor salades wordt olijfolie gebruikt en gebakken wordt in zonnebloemolie. Sauzen zijn bij ons niet populair. Een Spanjaard wil zien wat hij eet. Eén van de belangrijkste trends van de laatste jaren is dat er veel minder wijn ge dronken wordt en meer bier." Service en kwaliteit De formule van Mercadona is gebaseerd op service en kwa liteit. Je betaalt bij Mercado na iets meer dan in een hy- permarkt, die zelden in een stadscentrum ligt. Alle super markten zijn voorzien van kassa's met scanning, aircon ditioning, kluisjes voor hand tassen en een systeem voor elektronisch betalen. Sinds 1986 kan iedere klant met een bankverklaring een Mer- cadona-betaalpasje aanvra gen. Hiermee kunnen aanko pen tussen de 90 en 450 gul den worden gedaan. Momen teel bezitten zo'n 44.000 per sonen het pasje. Iedere bezit ter krijgt maandelijks het tijd schrift 'Dona' thuis gestuurd, een sponsored magazine waarin artikelen staan die met name de moderne Spaan se vrouw interesseren. Een tiental pagina's is gewijd aan Mercadona. In iedere super markt worden regelmatig ontmoetingen-met-klanten georganiseerd. Willekeurige klanten worden uitgenodigd om in een gastvrije ruimte, onder het genot van een kop koffie, te praten over alles wat met het winkelen bij Mercadona te maken heeft. Ook leden van de Spaanse Bond van Huisvrouwen zijn present bij dergelijke ge sprekken. Mercadona hoopt door middel van deze ge sprekken suggesties te krij gen voor verbeteringen in de supermarkt. Spaanse James Een andere vorm van service is thuisbezorging. Er bestaan twee mogelijkheden. De klant verzamelt en betaalt zijn aankopen in de winkel, waarna de boodschappen, wanneer zij een bedrag van meer dan 125 gulden verte genwoordigen. gratis thuis bezorgd worden. Bij een la ger bedrag betaalt de klant 5,50 extra. Een andere mo gelijkheid is dat de bestelling telefonisch wordt gedaan. Dan wordt, ongeacht de grootte van de aankoop, een vast bedrag van 6,80 in re kening gebracht. AMS past in strategie Mercadona groeit snel. Een voortdurende heroriëntatie op de inkoopmogelijkheden is noodzakelijk. De deelne ming van Mercadona in AMS komt tegemoet aan deze be hoefte. Inkoper Francisco Cortés: „Meer volume reali seren, dat is onze voornaam ste doelstelling. Net als de an dere partners kunnen wij profiteren van de grootscha ligheid van AMS. Een ander groot voordeel is de uitwisse ling van kennis, ervaring en contacten." Hebben de AMS- projecten voor Mercadona al concrete resultaten opgele verd? AMS-coördinator José Ribera: „Er is nog geen pro ject afgesloten waar Merca dona aan meedoet, maar vooral het aardappelproduk- ten-project en het wijn-pro ject beloven heel interessant te worden. Waarschijnlijk ko men we binnenkort tot over eenstemming met een Ne derlandse leverancier van pa tat frites."

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 4