heijn De nazorg in Oosterbeek Veiligheid: Ahold doet wat mogelijk is Ahold-marktonderzoekers in USA bundelen krachten In memoriam Dank betuigingen Dankbetuiging Flitsen pagina 3 Wij zijn diep geschokt door het overlijden van onze medewerkers René Otten en Rob Hageman op 14 mei jl. Tijdens hun werk in de winkel kwam door bruut ge weld een abrupt einde aan hun nog jonge leven. René heeft ruim 18 jaar in de winkel in Oosterbeek gewerkt. Rob was 5 jaar bij Albert Heijn in dienst. Begonnen in Renkum en binnenkort zou hij starten met de FMK- opleiding. Hun overlijden laat een moeilijk te dragen leegte na bij familie en collega's. Wij wensen de ouders van René en Rob en allen die hun na staan de kracht toe dit verlies te dragen. Zaandam, mei 1990 Directie Albert Heijn bv Raad van Bestuur Koninklijke Ahold n v Wat gebeurde er met de medewerkers van het fi liaal in Oosterbeek na de overval op maandag 14 mei? Hoe werden ze opge vangen en waarom ging het filiaal woensdag al weer open? Direct na de overval worden de medewerkers in het naast de winkel gelegen parochie huis opgevangen door hulp verleners en lijnfunctionaris- sen van Albert Heijn en later ook door externe hulpverle- Johan Schoonder- waldt, de 23-jarige Al- bert Heijn-medewer- ker die tijdens de over val zwaar gewond raak te, bevindt zich mo menteel nog steeds in het ziekenhuis. Zijn toestand gaat welis waar langzaam vooruit, maar hij heeft nog een lange weg te gaan. Ahold-medewerkers die Johan een kaartje willen sturen, kunnen dat doen via het Albert Heijn-filiaal in Ooster beek, Pastoor Brugge- manlaan 1, 6861 GR Oosterbeek. Samenwerking tussen be drijven blijft wat Ahold be treft niet alleen beperkt tot Europa, maar strekt zich ook uit tot de Ver enigde Staten. Vanuit het hoofdkantoor van Ahold USA in Parsippany (New Jersey) wordt intensief ge werkt aan de samenwer king tussen BI-LO, Giant Food Stores en FNS. Van daaruit wordt de kruisbe stuiving tussen de drie ke tens in goede banen ge leid, worden de formules bewaakt en wordt de in koopkracht gebundeld. Inmiddels zijn ook de eer ste stappen gezet voor sa menwerking op het ge bied van marktonder zoek. ners, waaronder specialisten van het Centrum voor Psy- chotrauma uit Utrecht. Me dewerkers die maandagoch tend vrij zijn worden gebeld met het verzoek om te ko men. De bedoeling is om de mensen zoveel mogelijk bij elkaar te krijgen en ook te houden om gezamenlijk het verwerkingsproces in te gaan. De hulpverleners bege ven zich onder de medewer kers om waar nodig hulp te bieden. Er wordt gehuild en er wordt gepraat, veel ge praat. Dinsdag verzamelen de me dewerkers zich opnieuw in het parochiehuis. Van daaruit gaan ze als onderdeel van het verwerkingsproces in vier groepen onder begeleiding van hulpverleners het filiaal in. Daar vertellen de collega's die tijdens de overval onge deerd bleven wat ze die maandagochtend hebben meegemaakt. In de loop van de dag geven de meeste me dewerkers te kennen weer aan het werk te willen. En dat gebeurt ook, zij het achter gesloten deuren. Woensdag wordt de volgen de stap genomen: de herope ning van de winkel. Niet om- Op initiatief van Bert van der Herberg, hoofd Marktonder zoek Ahold en Hein van Gorp van Ahold USA, vond vorige maand de eerste bijeenkomst plaats tussen marktonderzoe kers van de drie Amerikaanse ketens. Doel was om ideeën uit te wisselen en mogelijke gebieden van samenwerking te vinden. Gebieden waarop in de toekomst samenge werkt zal kunnen worden zijn onder meer de verwer king van scanninggegevens, de aankoop van demografi sche gegevens en uitwisse lingvan marktmethoden. Van der Herberg: „Het markton derzoek bij BI-LO, Giant en FNS beperkt zich voorname lijk tot vestigingsplaatsenon- derzoek. Aan consumenten onderzoek doen ze daar nog te weinig. Men was dan ook dat er zo nodig geld verdiend moet worden, maar omdat het onderdeel uitmaakt van het verwerkingsproces. De beslissing hierover wordt overgelaten aan de mede werkers zelf. Aanvankelijk zou de winkel in de loop van dinsdagmiddag al zijn hero pend, maar daar werd van af gezien omdat de pers in drommen voor de deur stond. Woensdagochtend voelt het team zich sterk ge noeg om de deuren te ope nen. Collega's van andere fila- len staan klaar om in te vallen voor het geval de emoties de zeer onder de indruk van de vele soorten onderzoek die wij bij Ahold in Nederland kennen. Ik heb de indruk dat marktonderzoek bij onze Amerikaanse directies een onderschatte discipline is. De onderlinge samenwer king tussen de drie ketens kan daar verandering in bren gen. Ik ben ervan overtuigd dat regelmatig overleg zoden aan de dijk zal zetten. De Amerikaanse onderzoekers zijn hier ook zeer enthousiast over." Ondanks het feit dat Ahold Nederland meer aan markt onderzoek doet dan Ahold USA, heeft Van der Herberg tijdens de bijeenkomst in Parsippany niettemin nieuwe ideeën opgedaan die hij in Nederland denkt te kunnen toepassen. „Vooral op het ge- medewerkers te veel wor den, maar van hun hulp wordt nauwelijks gebruik ge maakt. Het filiaalteam wil de klus alleen klaren. Donder dagmiddag wordt René ge cremeerd, vrijdagmorgen Rob begraven. Gezamenlijk vertrekken de medewerkers vanaf het filiaal naar de be graafplaats en gezamenlijk keren ze na afloop weer te rug. Om na te praten en, vrij dagmiddag althans, weer aan het werk te gaan. Ook dat is onderdeel van de nazorg. Om klanten de gelegenheid te ge ven hun medeleven te tonen bied van scanningdata zijn de Amerikanen veel verder. Daar kunnen we hier nog heel wat van Ieren." Vanaf deze maand zal er ten behoeve van de Amerikaanse werkmaatschappijen een En gelstalige versie gemaakt worden van de interne publi- katie 'Marktonderzoeksresul taten'. Op die manier kunnen de Amerikanen op de hoogte blijven van wat er op dit ge bied bij Ahold Nederland ge beurt en omgekeerd, want het ligt in de bedoeling om ook bijdragen uit Amerika in het blad op te nemen. De samenwerking op onder zoeksgebied zal overigens geen interne Ahold-aangele- genheid blijven. Ook in ERA- verband worden inmiddels contacten gelegd met Engel se en Franse collega's. wordt in de hal van het filiaal een condoleanceregister neergelegd. Het boek is in een mum van tijd vol. In heel Oosterbeek hangen vlaggen halfstok. Het is nu begin juni en het filiaal draait. Het team Vervolg van pagina 1 van de klant naar de rekening van Albert Heijn. Bosma: „Op de lange termijn zal elektro nisch betalen in alle winkels worden ingevoerd. We heb ben de Postbank onlangs al verzocht om de proef uit te breiden, maar men wil eerst aansluiting van het door óns gebruikte systeem op Beanet, het netwerk van de gezamen lijke banken. Over het ge bruik van dat netwerk voert de detailhandel nog overleg met de banken." BEL Onderdeel van de preventie ve maatregelen zijn ook din gen als bijvoorbeeld de con trole van verlichting en bel bij de personeelsingang. Der gelijke kleine, maar zeer be langrijke zaken zijn allemaal vastgelegd in een handboek Bedrijfsbeveiliging, waarvan vorig jaar een volledig her ziene versie naar de filialen is gestuurd. Maarten Dorhout Mees: „De Dienst Beveiliging Ahold heeft als aanvulling daarop alle zonevergaderin gen bezocht om de overvalri- sico's te bespreken en checklisten uit te delen, waarop precies staat waar men op moet letten. Er is in middels ook een instructie film gemaakt die binnenkort naar de filialen gaat." Een belangrijk aspect van het beleid vormt de nazorg. Ook over dit onderwerp is een no ta verschenen, waarin ant woord wordt gegeven op vragen als-. Wat moet er ge daan worden na een overval? Hoe vang je de medewerkers op? De nota is tot stand geko men na gesprekken met men sen die al eens een overval hebben meegemaakt. On langs heeft Albert Heijn een contract gesloten met een centrum voor psychotrauma. De zone personeel- en oplei dingsfunctionarissen (ZPOF's) zijn inmiddels ge traind door deskundigen van dit centrum. In Oosterbeek hebben de specialisten van is door de gebeurtenissen hechter dan ooit. F.r wordt nog dagelijks over de overval gesproken en er lopen nog altijd hulpverleners rond. De nazorg zal nog geruime tijd in beslag nemen. het centrum voor het eerst bij AH ondersteuning gege ven. Zowel aan voorzorg als aan nazorg wordt al veel gedaan. Toch dringt zich de vraag op of er naar aanleiding van de gebeurtenissen op 14 mei wellicht aanleiding is voor een herziening van het veilig heidsbeleid. Daan Rouw: „Ik heb niet de indruk dat onze maatregelen moeten worden herzien. We zijn zeker op de goede weg. Maar nogmaals: wat er in Oosterbeek is ge beurd, is pure waanzin. Dat kun je met geen enkel beleid voorkomen." Het oprechte medeleven dat u ons heeft betoond na het overlijden van onze zonen en broers René Otten en Rob Hageman was voor ons een grote steun. Daarvoor zeggen wij u heel hartelijk dank. We hopen dat we samen met u de kracht mogen vinden om het leed dat ons is aangedaan te dra gen. Familie Otten Familie Hageman De afschuwelijke gebeurte nis op maandagmorgen 14 mei jl„ waarbij René Otten en Rob Hageman zo abrupt uit ons midden werden wegge rukt, heeft grote verslagen-, heid bij ons teweeg gebracht. Namens de medewerkers van Albert Heijn Oosterbeek wil len wij u allen bedanken voor de massale steun die wij uit onze leef- en werkgemeen schap mochten ontvangen. Het doet ons goed te weten dat zovelen met ons meele ven. U bent een enorme steun voor ons. Medewerkers Albert Heijn Oosterbeek Langs deze weg willen wij graag namens Johan onze erkente lijkheid tonen voor de geweldige steun die hij van u heeft gekregen. Wij zijn dankbaar dat hij deze aanslag op zijn leven heeft mogen overleven. De vele kaarten en bloemen die u heeft gestuurd zijn voor Johan een geweldige steun en zullen zeker de pijn verminderen en zijn herstel bevorderen. Weest u overtuigd van onze dankbaarheid. Onze gedachten zijn ook dagelijks bij de ouders en familie van Rob en René. Wij weten wat voor een vreselijk verdriet zij moeten doormaken. Het is onze innige wens dat zij de kracht mogen vinden dit verdriet te dragen. Namens Johan A.W. Schoonderwaldt en J. Schoonderwaldt-Luijendijk

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 3