Veiligheid: Ahold doet wat mogelijk is Zwarte dag ALBRO-BAKGEMAK VEROVERT DE WERELD Spaanse AMS partner Mercadona snelle groeier Capaciteit DC*, Gall Gall vergroot Acht uur met... Jan Prent HIC leverancier voor stations restauraties Omzet diepvriesdeegbakkerij 20% hoger dan verwacht Personeels Koninklijke Ahold nv 47e jaargang no. 6 Juni 1990 Oplage 50.000 SÏSSi-19» Flits Pagina 4 ketel 1 Pagina 5 f Pagina 6 Pagina 14 De overval op het Albert Heijn-filiaal in Oosterbeek heeft in alle onderde len van Ahold grote beroering teweeggebracht. Naast gevoelens van versla genheid, woede en onmacht, kwam ook de vraag naar boven wat Ahold nu eigenlijk aan veiligheid doet. Het antwoord op die vraag luidt 'veel', maar tegelijkertijd is het ook duidelijk dat de volstrekt zinloze overval in Ooster beek met geen enkele preventieve maatregel te voorkomen zou zijn ge weest. „Dit is van een waanzin waar je je niet tegen kunt wapenen", moest AH-directeur Jan Andreae erkennen in het AH TV-journaal. Het aantal overvallen op Ahold-vestigingen in Neder land is de afgelopen jaren licht gestegen. Winkels lijken steeds vaker het doelwit te worden van criminelen, nu banken, postkantoren en benzinestations de beveili ging tot een maximum heb ben opgevoerd. Maar ook Ahold is al jaren bezig om zijn medewerkers, klanten en fi lialen zo goed mogelijk tegen overvallen te beschermen. „Onze winkels worden van uit een bepaalde filosofie be veiligd", vertelt Daan Rouw, hoofd Dienst Beveiliging Ahold (DBA). „Er zijn ten eerste een aantal bouwkundi ge normen waaraan filialen moeten voldoen. Daarnaast zijn er normen op het gebied van technische beveiliging en tenslotte zijn er de organi satorische normen. Die laat ste zijn het belangrijkste, want daar komt de mens om de hoek kijken." AANGESCHERPT Zeker ook bij Albert Heijn is er de afgelopen jaren veel geïnvesteerd in beveiliging. Het beveiligingsbeleid is twee jaar geleden onder de loep genomen en aange scherpt. „We zitten midden in de uitvoering, van de plan nen", aldus Maarten Dorhout Mees, die zich bij AH onder andere bezighoudt met be veiliging. „Het beleid is erop gericht om medewerkers te beschermen door het geld zodanig af te schermen dat Albert Heijn-filialen voor overvallers niet meer interes sant zijn. Daarnaast stellen we alles in het werk om de kans te minimaliseren dat het personeel als schakel ge bruikt wordt om aan geld te komen. Alle AH-filialen heb ben kluizen met tijdsloten. Zolang een kluis op het tijd- slot zit kan er echt niemand bij het geld, ook niet als men in het bezit is van een kluis sleutel. Vier jaar geleden zijn we een proef gestart met het centraal tellen van geld op beveiligde plaatsen buiten de deur om geldhandelingen in het filiaal zoveel mogelijk te beperken. Naar aanleiding van die proef hebben we be sloten het centraal geldtellen in hoog tempo voor alle filia len in te voeren. Tegelijker tijd worden de geldtranspor ten geoptimaliseerd, zodat er steeds minder geld in de win kels is. We willen dat mensen veilig kunnen werken. Het in gezette stringente veilig heidsbeleid wordt met kracht voortgezet." Ook elektronisch betalen is een probaat middel om de hoeveelheid cash-geld te ver minderen en winkels daar door minder aantrekkelijk te maken voor criminelen. Albert Heijn-directeur Hille Bosma: „In theorie is elektro nisch betalen dé oplossing, maar het zal nog heel lang duren voordat al het cash- geld uit de winkels verdwe nen is, als dat al ooit ge beurt!" Op dit moment loopt er in 25 AH-filialen een proef met elektronisch betalen. Re keninghouders van de Post bank kunnen hun bood schappen daar met behulp van terminal, bankpas en pin code afrekenen. Het bedrag wordt daarbij rechtstreeks overgeboekt van de rekening Vervolg op pagina 3 Op de crematie van René Otten en een dag later op de begrafenis van Rob Hageman heb ik me pas werkelijk goed gerealiseerd welk afschuwelijk drama zich op 14 mei in Oosterbeek heeft afgespeeld. Machteloosheid, woede, een leeg en onwerkelijk gevoel waarbij woor den te kort schieten. René werkte 18 jaar bij ons, Rob vijf. Beiden waren echte Albert Heijn'ers. Béiden zijn door bruut en zinloos geweld om het leven gekomen. Het enige wat we kunnen doen is ons proberen voor te stellen wat dit voor de familie en directe vrienden en collega's van Rob en René moet betekenen. Johan Schoonderwaldt ligt nog steeds in het ziekenhuis, maar hij wil vechten voor zijn herstel. Laten wTtan hem denken en hopen dat hij snel en gezond in ons midden mag terugkeren. Ik realiseer me heel goed wat een geweldige schok de gebeurtenis in Oosterbcek bij col lega's die al eens een overval hebben meegemaakt teweeggebracht moet hebben. We zullen daar binnen Albert Heijn bijzonder alert op zijn en waar nodig hulp bieden. Ouders, familie en vrienden van Rob en René moeten verder, Johan moet verder, de collega's in Oosterbeek moeten verder en als bedrijf moeten we verder, maar 14 mei 1990 zal voor eeuwig een zwarte dag in de geschiedenis van Albert Heijn blijven. Jeroen Hunfeld Directie-voorzitter Albert Heijn bv Voorspelling De dramatische gebeurtenis in Oosterbeek hebben een schok in het bedrijf teweeggebracht. Niet alleen bij Albert Heijn, maar in alle onderdelen van Ahold. Om uiting te geven aan het algemene gevoel van afgrij zen besloot de Raad van Bestuur de rouwperiode die Albert Heijn na de overval afleondigde, uit te breiden tot het hele concern. Als gevolg daarvan werden feeste lijke activiteiten, waaronder de officiële opening van het nieuwe Ahold-hoofdkantoor, uitgesteld. Namens directies en medewerkers van alle werkmaatschappij en heeft de Raad van Bestuur zijn deelname betuigd bij de crematie van René Otten en de begrafenis van Rob Hageman. "Met de uitvinding van Bakgemak, het procédé waarmee de afbakproce dure sterk vereenvoudigd wordt, hebben we een wa pen met enorme reikwijd te in handen gekregen." Dat zei Albro-directeur Teun Winkel in septem ber 1989 tijdens de ope ning van de nieuwe diep vriesdeegbakkerij van Al- bro. Nu, nog geen jaar la ter, blijken die woorden maar al te waar. Albro heeft het bakgemak- procédé inmiddels in licentie afgestaan aan een bakkerij in Nieuw-Zeeland. En daarnaast worden momenteel voorbe reidingen getroffen voor een test met Bakgemak in vijf winkels van de Franse ERA- partner Casino. En ook de En gelse ERA-partner Argyll en de Amerikaanse Ahold-doch- ter FNS hebben grote interes? se in het unieke Albro-procé- dé. Bakgemak is de door Albro ontwikkelde methode om ba- ke-off produkten gerezen en wel in te vriezen, waardoor de bereidingstijd bij de afne mers is teruggebracht van drie uur naar een half uur. Bijkomend voordeel is dat af nemers van Albro die met bakgemak werken geen rijs- kasten meer nodig hebben. Albro heeft op het Bakgemak- procédé voor grootbrood en kleinbrood octrooi aange vraagd. De kans dat dit wordt verleend schat men in Zwa nenburg op 90%. Albro zal vanaf oktober beginnen met de leverantie van gevulde croissants aan Casino. Daar mee zal de voorspelling van Ahold-president P.J. Evereart, dat een Franse winkelketen bake off-croissants uit Neder land gaat verkopen, worden bewaarheid. Bij Argyll heeft Albro onlangs samen met Al- bert Heijn een presentatie verzorgd over bake off en de Bake off-manager Loek Steenla, Winkel aanpak van AH op dit gebied. De Engelsen toonden zich enthousiast volgens Albro-di- recteur Teun Winkel. „Vol gende maand komen ze bij ld (l) en Albro-directeur Teun ons op bezoek. Ik verwacht dat we binnenkort ook aan hen gaan leveren." Inmiddels heeft ook de Amerikaanse Vervolg op pagina 2

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 1