Nieuw GVA-bedrijf Van der Ham bv ziet toekomst rooskleurig tegemoet Ervaring Marktpositie Positieve reacties Toekomst Etos België neemt administratie in eigen handen Flitsen pagina 15 Afvlezers Piet, Arthur en Ad In september 1989 nam Ahold het bedrijf de Castricumse Instel lingen Slagerij Louis van der Ham bv te Cas- tricum over. Deze overname past in het expansiestreven van GVA binnen de pro- duktgroep Vers. Het bedrijf levert vers vlees, fijne vleeswaren en poeliersartikelen aan grootverbruikers instellingen in het noordelijk deel van de Randstad. Een portret. Zijn naam spreekt boek delen. Niet verwonderlijk dat Louis van der Ham, voormalig mede-eigenaar van de Castricumse instel lingsslagerijen Louis Van der Ham bv in Castricum, iets met vlees doet. Sinds de overname van zijn be drijf door Ahold in sep tember 1989 is er voor be drijfsleider Louis van der Ham niet veel veranderd. Hij is en blijft slager in hart en nieren, en dat is hij zijn hele leven zo ge weest. Met 'vlees in de benen' doelt Van der Ham niet op mollige types. Dat is vakjargon voor de grote stukken vlees, waar bot en been nog in zitten. Die worden er bij Van der Ham uitgehaald en verdeeld in panklare lapjes. Pas dan kan er worden geleverd; zo'n 99% van het vlees gaat naar ziekenhuizen en bejaarden tehuizen in de regio. Waar de overige één procent blijft? „Daarvan maken we gehakt balletjes voor de bedrijfskan tine", zegt Van der Ham grin nikend. Toen Louis van der Ham met zijn compagnon zeven jaar geleden het bedrijf startte in Castricum, had hij er al vijf entwintig jaar ervaring in het slagersvak op zitten. Zijn voormalige werkgever in Be verwijk moest wegens de centralisatie van Beverwijk naar Rijswijk het bedrijf slui ten. Dus stonden alle werk nemers op straat. Van der Ham en zijn compagnon be sloten zich in het vrije onder nemerschap te storten en vertrokken naar Castricum. Zo werd Castricumse Louis Van der Ham Instellingsslage rijen een feit. Van der Ham telt vijfentwintig personeels leden. Voornamelijk man nen, die behalve een flinke dosis praktijkervaring, het vakdiploma Slagers Vak On derwijs op zak hebben. Ze werken respectievelijk als uitbener of afvliezer (iemand die het vlees ontdoet van be nen en vliezen). Op de afde ling Vlugklaar-artikelen werken meer vrouwen. Daar worden de slavinken, Gelder se schijven en Cordon bleu's bereid. Veel van zijn toenma lige collega's kwamen bij Van der Ham in dienst. „Veertien mensen van de oude garde uit Beverwijk zijn mij trouw gebleven", zegt Van der Ham. „Ze werken hier al jaren met plezier." Het initiatief om met Ahold in zee te gaan kwam niet uit de lucht vallen. Van der Ham: „Ook al ging het ons bedrijf voor de wind, toch was ik bang voor onze marktpositie. Kijk, nu is het zo dat een zie ken- of bejaardenhuis drie of vier leveranciers voor de deur krijgt. De één levert het brood, de ander het vlees en weer een ander brengt de melkprodukten. Dat werkt niet efficiënt. Het is voor zul ke instellingen vaak een hele heisa om met zoveel verschil lende leveranciers zaken te moeten doen. En dat terwijl Grootverbruik Ahold (GVA) één totaalpakket aanlevert." Om te anticiperen op die ten dens naar efficiëntie is Louis van der Ham met Ahold gaan praten. De hele operatie heeft na één jaar zijn beslag gekregen. De overname door Ahold is volgens Van der Ham vlekke loos verlopen. „Alles is keu rig via de officiële weg ge gaan. Eerst werden de bon den ingelicht, want dat hoort nu eenmaal zo. Op maandag middag hebben we, in aan wezigheid van Jan Kelder man, directeur Hoofdgroep Vers van GVA, ons eigen per soneel op de hoogte ge bracht." Sommige werkne mers reageerden verbaasd De meesten waren echter po sitief. „Dat heb je goed ge daan", was de algehele reac tie, zegt Van der Ham. Voor het personeel is er nauwe lijks iets veranderd, en voor hem zelf? „Ik heb nauwelijks zelfstandigheid verloren. Na tuurlijk moet je nu verant woording afleggen aan Ahold, maar de mensen zijn daar erg prettig. En ik heb toch minder kopzorgen, nu ik in loondienst ben". 'Voor lopig blijven we nog even op de oude voet doorgaan. We zitten nu nog in ons oude be drijfspand in Castricum. Vol gend jaar vertrekken we naar Amsterdam en gaan we leve ren volgens het GVA-con- cept. De klant krijgt al zijn- verswaren, inclusief ons vlees, in één keer voor de deur." Als hij zo terugblikt is Van der Ham een tevreden mens. Na tuurlijk is er in al die jaren ook wel eens wat misgegaan. Van der Ham: „Eén van onze werknemers was op zater dagochtend kennelijk nog niet zo goed uitgeslapen. Hij presteerde het om honder den kilo's poulet in de 'soep te draaien door de gehaktmo len; weg poulet. Later heb ben we er smakelijk om kun nen lachen. Een minder leuk voorval was toen één van on ze vrachtwagens in een slip raakte en omkieperde. Daar lag al ons vlees over de straat. In razend tempo hebben we vlees laten aanrukken uit het hele land, om toch de klant te kunnen leveren." En de toe komst? Van der Ham: „Ik ge loof dat we de goede weg zijn ingeslagen. Ik denk toch wel dat we groter worden", be sluit Van der Ham tevreden. Bij de start van Etos in Bel gië was het onmogelijk om alle activiteiten die met het besturen van de winkels te maken hadden, direct zelf te doen. Zo werd ook de administratie het eerste jaar uitbesteed bij een extern administra tiekantoor in Antwerpen. Zij zouden Etos België onder steunen en met raad en daad bijstaan in het wegwijs wor den in het labyrint van de Belgische (fiscale) wetge ving. Want België is, hoe dicht ook naast Nederland, een land met een andere cul tuur, andere gewoontes en natuurlijk ook andere regels en wetten dan Nederland. De bedoeling was om een zoda nig systeem op te bouwen dat Etos België vanaf 1990 zelf het systeem zou kunnen overnemen. Het overzetten van datzelfde systeem bleek echter meer na- dan voorde len te hebben. Daarom werd gezocht naar een ander bock- houdpakket dat kant en klaar zou kunnen draaien op de aangeschafte NCR-tower. Uit een totaal van 15 Belgische boekhoudpakketten werden drie pakketten gekozen voor nadere bestudering. Uitein delijk bleef het SISA-pakket over als het meest geschikte. Het gestelde tijdschema werd gehaald en op 23 maart 1990 werd het paldcet op de NCR-tower geïnstalleerd. Op personeelsgebied heeft de keuze om zelf de boek houding te gaan voeren na tuurlijk ook enige conse quenties gehad. De admini stratie is uitgebreid met Fran- kie Adriaenssens (boekhou der) en Ingrid Janssens en Veerle Vleugels als admini stratieve medewerkers. Na een korte opleiding voor het boekhoudpakket is in april gestart om de gehele boek houding vanaf 1 januari 1990 in het boekhoudsysteem te brengen. Vanaf periode 5 draait Etos België zelfstandig haar boekhouding. Van links naar rechts: Urge Nooleboom-Den HollanderIngrid Janssens en Prankie Adriaenssen; afwezig is Veerle Vleugels. Nico Nielen

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 15