'PROEVEN, PROEVEN, RUIKEN, RUIKEN!' Jubilaris Geb IJskes: G. IJskes (1.) en Pedro Heijn (r.) willen iets recht zetten over koffie Ch albert heijn Flitsen pagina 11 Geb IJskes, inkoper Koffie en Thee bij Marvelo, was vorige maand 40 jaar bij de zaak. Zijn werk bracht hem over de hele wereld. Hij draafde op een paard over de Zuidamerikaanse koffieplanta ges. In El Salvador dineerde hij onder toeziend oog van zwaar gewapende soldaten. En samen met oud AH-directeur Piet Ligtenstein vloog hij een uur lang schokkend en schuddend in een dave rende onweersbui boven Brazilië. De totale koffie- omzet van de Ahold-huismerken groeide onder IJskes tot 10 miljoen kilo per jaar. Zijn opmerkelij ke loopbaan leverde hem onlangs een benoeming op tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Op 16-jarige leeftijd trad Geb IJskes in dienst van Albert Heijn. Daarvoor had hij nog een tijdje rentenota's zitten bijhouden bij de Rijkspost spaarbank, maar daar had hij snel genoeg van. Geb werd bij AH aangenomen als jong ste bediende, voor f 55,- per 4 weken. Op zaterdagochtend sorteerde hij de fïliaalpost. Zo leerde hij de fïliaalnum- mers met bijbehorende plaatsen uit z'n hoofd. Hij kent ze nu nog van buiten. „Eén Oostzaan, vier Woer den, zeven Delft, 123 ook Delft, 85 Zaandam", somt de jubilaris met gedempte triomf op. Per bakfiets lever de hij de post 's middags af bij het postkantoor. Na 3 maan den kwam hij terecht op de inkoopadministratie waar hij onder andere optrad als ver vanger van de zieke Jb. Meijn, inkoper Verpakkingen. Dat waren nog eens tijden. Als een externe relatie jubileer de reed Geb met z'n Baby Fordje uit 1937 naar de re ceptie om een mand huis merken aan te bieden. Komt hij een keer bij iemand die 40 jaar bij zaak is, dachten ze dat hij de loopjongen was. „Ik maakte waarschijnlijk een nogal verlegen indruk. Wat denk je? Kreeg ik een kwartje toen ik de mand had overhan digd!" In 1955 werd hij de assistent van G.J. Hermanides, de inko per Koffie, Thee, Wijn en Ca cao. Vanaf die tijd hebben koffie en thee zijn leven be heerst. In 1964 werd hij be noemd tot inkoper Koffie, Thee en Cacao. Twee jaar la ter werd hij tevens belast met de verkoop. In 1976 kreeg hij een dubbelfunctie-, hoofd In koop Marvelo en merchandi ser bij Albert Heijn. Hij kocht dus met AH-pet de kant-en- klare produkten waarvoor hij met Marvelo-pet de grond stoffen had ingekocht. Sinds 1988 is hij voor 100% in dienst van Marvelo als hoofd Inkoop en lid van het mana gementteam. „Ik zit bij Mar velo in een jong team. Wat ik waardeer is dat ze veel van me accepteren. Aan de ande re kant leer ik ook veel van hen. Het is met zo'n manage mentteam net als met koffie: een combinatie van belegen koffie en verse koffie levert het beste resultaat!' Baas Gerrit IJskes kreeg les in koffieproe- ven van oud-inkoper J. Oos terhuis. Die kwam twee keer per week naar Zaandam. „Proeven, proeven, ruiken, ruiken", vat Geb samen. „Zo gaat het nu nog. De melanges zijn uiteraard wel veranderd in de loop der jaren, maar het systeem is in oorsprong het zelfde gebleven." Ook Gerrit Heijn, baas Gerrit, zelf inder tijd ook koffiespecialist, bracht Geb waardevolle ken nis van het métier bij. En kwaliteitsbesef, dat vooral. Kwalitatief hoogwaardige produkten moest AH bren gen, geen rotzooi. Op zater dag kwam baas Gerrit vaak de melanges van Geb proeven. Nooit was het goed. Zei hij altijd: 't Kan nog effe beter. En dan probeerde Geb de melanges nog beter te ma ken. In 1962 stapte Gerrit Heijn uit de zaak, maar tot 1980 kwam hij zeker één keer in de week langs bij Geb. „De goede naam die Albert Heijn in koffie heeft is te dan ken aan die ouderwetse aanpak. Van Gerrit Heijn ac cepteerde je dat ook. Hij had zelf koffie gekocht. Hij wist er alles van." De jubilerende koffieman pakt uit zijn bu reaula een paar oude schrif ten om zijn woorden kracht bij te zetten. Het zijn melan geschriften uit 1923, waarin baas Gerrit eigenhandig de Mannen en mannetjes van Albert Heijn - I „Onder die grote sombrero zit nu Pedro Heijn", zegt de hoer G, IJskes. eerste voor- en fijnproever van de vijf AH-koflïcsoorten, die altijd brandvers in alle winkels van Albert Heijn staan. „Pedro Hc(jn is bet exotisch symbool van al die excellente AH-koffiekwali- tcilen, waar ik het met u over wil hebben. Laat ik eerst een wijdverbreid mis verstand rechtzetten: koffie met een AH-melnngc koopt, steeds gcbruikci w|( vnn verscheidene buitenlandse plan tages de allerbeste koffies, Mijn Rabat-koffio b.v. (dubbelpak van 500 gram voor r2.75) is ongelofe lijk voordelig, maar heeft toch een extra pittig karakter, Vervolgens: het assortirr Heijri brengt de grootste ring van Nederland. De soorten - Perla Guatemala, it. Albert Die melanges worden volgens ge heime recepten samengesteld. In de eigen volautomatische branderij 'hu wen' de bonen perfect 'op smaak'. De koffie wordt bij open raam en Noor derlicht op kleur bekeken. Dan gaan de melanges in drie speciale verpak kingen: pakken met bonen (voor do zelfmalcrs), blikken met normale of met meliltn-moling. Altijd gaan bonen en maling brandvers in pak ofvacuum- blik. Dal is Koffie-cidi •ertentie uit 1966 samenstelling van de AH-kof- fiemelanges heeft genoteerd. Die kreeg Geb vlak voor de dood van baas Gerrit, te za- men met een inkoopboekje uit 1934, met nauwkeurige informatie over de koffiele- veranties: aantal balen, soort, leverancier en schip. Geb: „Zodra een partij binnen was ging er streep door. En toen lukte het ook!" IJskes groeide onder de be zielende leiding van Herma nides, Oosterhuis en baas Gerrit uit tot koffiespecialist par excellence. Hij was al snel in staat met het blote oog een melange bonen te ontleden. ,Aan een gebrande boon kan ik zien waar hij van daan komt. Aan gemalen kof fie proef ik welke melange het is", verzekert de expert. Dagelijks proeft hij, met zijn collega's Harm Sijpkes en Ward de Groote, minstens tachtig koppen koffie in de proefkamer van Marvelo. Dat gaat gepaard met duchtig ge slurp, teneinde de koffie be ter te verdelen over de smaakpupillen. „Ik spuug het daarna wel weer uit, maar je krijgt genoeg koffie binnen", meldt de koffieman, die des ondanks ook buiten het proe ven nog graag een kop of twee, drie naar binnen werkt. Koflïeheren Overal waar koffie of thee verbouwd wordt is hij in de loop der jaren geweest. Cey lon, India, Indonesië, Mexi co, Guatemala, Costa Rica, Panama, Nicaragua, Colom bia, Brazilië, Angola, Ivoor kust, Kenia, Tanzania, Oegan da, noem maar op. Hij draafde op een paard over de koffieplantages in Brazilië. In El Salvador („Zet er wel bij dat we geen koffie uit El Sal vador meer verwerken, an ders krijgen we daar weer ge- Geb IJskes keurt een vat koffie: ,/zin een gebrande boort kan 'ik, zien waar hij vandaan komt donder mee!') dineerde hij onder bewaking van zwaar gewapende soldaten. Hij kreeg geen hap door z'n keel. In Indonesië onderging hij een aardbeving toen de vul kaan Gunung Raun tot uitbar sting kwam. Ja, achterafzeg ik: 't was prachtig. Maar op het moment zelf vond ik het niet zo leuk") In een zesper- soonsvliegtuig vloog hij sa men met oud AH-directeur Piet Ligtenstein een uur lang schokkend en schuddend in een daverende onweersbui boven de Braziliaanse bin nenlanden. („Ligtenstein was niet gelovig, maar hij zei te gen me: 'Geb, ga nou maar voor me bidden.' Het was verschrikkelijk!") In een ho tel in Bogota sliep hij met een zware ketting op de deur.Je kunt er 's avonds de straat niet op. Levensgevaarlijk. Co lombia is een prachtig land qua vegetatie en qua koffie, maar 's avonds op straat word je absoluut gepakt. Je leert van alles. Ik liet een keer m'n schoenen poetsen in Brazilië. Pak ik m'n portemonnaie om die man een tip te geven en voor ik het wist had hij mijn hele beurs leeggegrist. Van dat soort dingen leer je. Ook vooral niet te deftig kleden als je de deur uitgaat. Moei lijk zakendoen in die landen? Welnee, als je eenmaal een goede zakelijke overeen komst op papier hebt ge beurt er niets. Je moet wel proberen je in te leven in de gedachtenpatronen van de mensen daar. Het is een an der werelddeel, met andere gewoonten. Daar moet je aan wennen. Bij koffie wordt vaak gewerkt met standaard contracten. Wel moet je zelf over de prijs onderhandelen. En welke prijs de goede is, dat is toch vooral een kwestie van vakkennis. Je zult moeten kunnen proeven wil je ook kunnen kopen. Ik ken over de hele wereld iedereen die wat met koffie te maken heeft. Het is een aparte wereld, ie dereen kent elkaar. Koffie is een redelijk nette handel. Om het verschil aan te geven: je spreekt van wijnboeren en van koffieheren. Dat vind ik tenminste. Zo spreek je over het vak. Het zijn heren." Slurpen Landelijke bekendheid kreeg Geb door zijn optreden in een AH-reclamespot waarin hij samen met zijn collega Harm Sijpkes bekwaam kof- fieproevend en luid slurpend is te zien. Werd hij vaak over aangesproken. Zo stapt hij een keer uit de kerk, staat er een klein meisje bij de uit gang en dat zegt: 'U moet niet zo slurpen.' De geridderde meesterproever: ,Ja. dat zijn aardige dingen." Geb IJskes wordt volgende maand 57, maar aan stoppen denkt hij voorlopig nog niet. „Ik voel me redelijk bevoor recht dat ik dit vak mag uitoe fenen. Ik heb veel van de we reld gezien, veel mensen ont moet. veel culturen gezien. Dat vind ik prachtig. In de VUT wil ik niet. Geef mij maar de VLUT: vrijwillig later uittreden!'

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 11