HOGE OPKOMST BIJ OR-VERKIEZINGEN OR AH VERHEUGD OVER VOORSTEL De samenstelling van de nieuwe ondernemingsraden: EN DIT ZIJNDE WINNURS UIT HET DAGBOEK VAN EEN ERVAREN COR-LID Winkelsluitingswet ETOSen GALL GALL Bij de OR-verkiezingen van 21 maart jl. is Ahold massaal naar de stembus getrokken. De opkomst lag met gemiddeld 80% zelfs nog iets hoger dan drie jaar geleden, toen gemiddeld 75% van de Ahold- medewerkers zijn stem uitbracht; percentages waarvan men bij de gemeenteraadsverkiezingen, die op dezelfde dag gehouden werden, alleen maar kan dromen. Leon Kratsbom, hoofd Bureau Onder nemingsraden (BOR), had derhalve alle reden tot tevredenheid. ,,Ik ben een gelukkig mens", liet hij na het tellen van de stemmen weten.,Het is opvallend dat ook de opkomst bij de bedrijfsonderdelen die nooit eerder een eigen OR hebben gehad, AH Hoofdkantoor en AH Vers 2, zeer goed is geweest. Kennelijk is daar toch meer behoefte aan een OR dan we aanvankelijk hadden veronder steld!" Van de in totaal 169 beschikbare ze tels in de 12 OR'en bleven er uiteinde lijk vier onbezet: één bij de OR Groot verbruik Ahold, twee bij de OR Cen trale Diensten en één bij de OR AH Operations. Laatstgenoemde OR zal het voorlopig moeten doen zonder een vertegenwoordiger uit de kies- groep Hoger Personeel. Kratsbom: „Ondanks verwoede pogingen is het niet gelukt een kandidaat uit die groep te krijgen. Dat is jammer, om dat juist deze categorie personeel een specifieke bijdrage aan het OR- werk kan leveren." Van de ruim 60 oud OR-leden die zich herkiesbaar hadden gesteld, zijn er 52 herkozen. Volgens het BOR-hoofd is daarmee de continuïteit in de OR'en gewaarborgd. „Ongeveer 30% van de oud OR leden keert dus terug in de nieuwe samenstellingen. Dat is een goed cijfer. De doorstroming met fris bloed is prima. Alleen bij AH Dis tributie keren maar twee oud-OR-le- den terug en ook AH Operations zit met vijf op 25 leden aan de lage kant. Daar staat tegenover dat het verloop percentage de afgelopen zittingspe riode is gezakt. Dat betekent dat de leden tegenwoordig minder snel tus sentijds uit de OR stappen en dus een veel grotere kans hebben om ervaren te worden." Zoals CORRelatie eerder meldde hadden zich voor de OR-verkiezingen relatief weinig vrouwen beschikbaar gesteld: 45 op een totaal van 265 kan didaten. Van hen werden er uiteinde lijk 36 gekozen, zijnde 21% van de OR-leden. De 12 OR'en hebben de eerste verga deringen in de nieuwe samenstelling inmiddels achter de rug. Naar ver wachting zal deze maand bekend worden welke OR-leden zullen wor den afgevaardigd naar de Centrale Ondernemingsraad. De vijf onderne mingsraden van Albert Heijn staan daarnaast voor de opgave om een Groepsondernemingsraad (GOR) te formeren. De pas geïnstalleerde nieuwe ondernemingsraad van Albert Heijn Operations is verheugd met de uitspraak van de AH- directie dat niemand zal worden gedwongen zijn werkrooster aan te passen als gevolg van verruiming van de winkelsluitingswet. De medewerkers zijn 24 april via een brief op de publikatieborden van de reactie van de OR op de hoogte gesteld. Eerder had de OR de AH-directie met klem gevraagd het voorstel over de wijziging van de winkelsluitingswet niet langer te steunen. Dat gebeurde tijdens een in allerijl ingelaste over legvergadering op 19 april. Volgens de OR ontbrak op dat moment het draagvlak bij de achterban om de winkels tot half zeven open te hou den. De OR trok die conclusie onder meer uit de vele reacties en handte keningenlijsten die de afgelopen we ken bij de raad binnen kwamen. Nog geen week later kwam de directie met het plan om de medewerkers (m.u.v. bedrijfsleiders) uitsluitend op vrijwillige basis en tegen hogere ver goeding tot half zeven te laten werken. Dit nieuwe voorstel ziet de OR als een duidelijke stap in de goe de richting. Overigens zal de OR zich pas defini tief over de kwestie uitspreken als de uitgewerkte plannen in een instem- mingsaanvraag aan de raad worden voorgelegd. Naar verwachting zal dat niet eerder zijn dan medio 1991, omdat het zeker tot die tijd duurt voordat het wetsvoorstel voor de ver ruiming van de winkelopeningstij den daadwerkelijk wet is geworden. Het plan om medewerkers uitslui tend op vrijwillige basis tot half ze ven te laten werken is vooralsnog al leen aan de orde bij Albert Heijn. De OR'en van Etos en Gall Gall blijven voorlopig bij hun eerder ingenomen standpunt dat de winkelsluitingswet niet verruimd moet worden. Woord voerder Ed Sudmeier van de OR Etos liet tijdens de startcursus van de nieuwe OR weten dat hij de kans bij zonder klein acht dat de raad op dat standpunt zal terugkomen. De OR Gall Gall heeft zich in een brief aan de filialen achter het afwij zende standpunt van de vakbonden geschaard. OR-voorzitter Han Theu- nisz: „We zien niet in dat het verleg gen van de sluitingstijd naar half ze ven commercieel gezien wat ople vert. In veel winkels zijn er vlak voor zes uur ook al nauwelijks klanten. En voor het personeel heeft de verrui ming alleen maar nadelen. Albert Heijn Hoofdkantoor: J.A. ATjak, mevr. R.M. Kooy-Pluer, L. de Leth, R.G. Mulder, J.J.A. Smits, R.P.N. Taman, P. Valk, mevr. G. Walst, E. Weerink, C.P. Willemse, A.G.M. Willemsen. Albert Heijn Operations: J.R.M. Boere, mevr. J.M. Christ-Ren- gers, G. van Driel, mevr. C. Geijs- berts-Westera, M.C.C. Goossens, mevr. M.T.J. Grupstra, G. Haanap pel, L.T.H. van Huet, E.G. Jildera, R.J. de Jond, F. de Klerk, J. van Leeu wen, G. Meyer, mevr. H.F. Netten- Vuyk, B. Nicolai, C.J. Piket, G.L. Re- kers, D.C. Rijnhout, mevr. J. Schma- le, E.A.A. Staps, F. Tjeertes, J.J. Tri- bulet, mevr. M. Ullah-de Goede, K. Versloot, J.M. van Zandbergen. Albert Heijn Vers 1 (voorheen Vers Vlees Groep): A.H. Amerongen, F. van Asseldonk, H. Barhan, E. Harkema, H. Hartge- rink, B. van der Heijden, T.H. Jansen, L. de Jong, L. Milan, P.M. Niewhoff, mevr. C. Schoon, J.P. Sleddens, M. Slemmer, F.J. Trenaman Albert Heijn Vers 2 A.H.J, van den Abbeele, W. Andrin- ga, mevr. H.A.T. Delmee-Wouters, C.J. Geense, R. Griffioen, J.H. Jans- (Bloemen- en Groentecentrales): sen, H. Jonkers, H. de Kruijff, W. Rei- ker, E.F. Smits, R.S.J. Stofmeel, A. van der Werf, mevr. W. van de Wete ring. Albert Heijn Distributie: G. van Amelsfoort, N. Brandehof, C. Brandsma, H. Broers, R. van Brum- melen, C. Claver, O. Erdogan, R. Kaat, R. Kamps, H. Karaarslan, J. Koornstra, J. van der Kraan, M. Lip- pinkhof, E. Lubbers, L. Luijendijk, C. van de Meijs, P. Pijnenburg, R. Pos thumus, M. van Ree, C. Swart. Albro Bakkerijen Zwanenburg: J.M. Engwerda, H. Fikke, mevr. E. Hopman, B. van Looy, S.J. van der Mark, W. Pott, L. Scheuer, N. van der Tol, mevr. M. van der Vecht. Ahold Centrale Diensten: N.J. Algera, mevr. B.J. Bouquet Bak, J. Gerssen, mevr. T. Koster, M.W. de Leur, C. de Neve, mevr. J. Schut. Etos: Mevr. W. ter Avest, mevr. C.C.M. Comelissen-van Kuik, mevr. M.J. De- bets-Debye, mevr. P.M.M. Dietzen- bacher-Geurts, mevr. C. Duijfenbo- de, N.A. Faase, mevr. E.L.T. Hoog stad, mevr. G.J. Kroon-Baars, mevr. W.A.M. Pennings-Oomen, R. Schardt, mevr. J.C. van het Schip-Ak- kersdijk, mevr. Y. van Setten, E. Sud meier, mevr. L. Thiery-Rijneker, A.J. van Vlokhoven. Gall Gall: R.J. Anderson, W. Bouwmeester, mevr. H. van Dongen-Strikkers, W.W.C. Eijgenraam, E.A.M. Halkes, W. Jansen, mevr. A. Jansen-Kok, B. Lute, A.F.C. van Pelt, J. Theunisz, M. Toet, T. Wittenveen, mevr. H. Yssen- nagger-Martens, mevr. H. van de Z wan-Abcou wer Grootverbruik Ahold: Mevr. H. Bezemer, J.R. Brinkman, A. Geurtsen, C.M. Huikeshoven, H.J. Kienhuis, mevr. G. Overwijk, K.M.H. Peetjens, J.B. Ratelband, G. Stans, P.W.M. van de Ven, M.G. van de Ven del, F.A.J. Verhoef, A.H. Vrijburg, M. de Waard. Marvelo: D. Gulliver, H. van der Heerik, mevr. J. ter Maten, P. Postma, J. Prent, H. Sypkes, G. Visschedijk, E. de Vries, W. Waij. Meester: R.R. Beumer, H.J. Beumer, E.J. Fiech- ter, G.W. Gerrits, P.J. Helmink, mevr. K.K.W. Huizingh, A. Mast, B. Ros kam, K. Stap, J.H. Tiggelhoven, R. Venema, J.A. Wassili, J. Zwaken- berg. donderdag Ben herkozen, maar vraag niet hoe. Drie jaar terug had ik 360 stemmen, nu nog maar 112. Net genoeg, tegen kandidaat had er 108, maar toch een lelijke tegenvaller. Komt mogelijk door die nieuwe stemprocedure. Vond het ook al zo vreemd dat we dit jaar in de kleuterschool moesten stemmen. Voorheen was het altijd gewoon in het filiaal. Bovendien stonden er allemaal onbekende na men op het biljet. Geen wonder dat er meer dan 200 collega's niet gestemd hebben. Als we de stemmen van de niet-stemmers bij mij optellen, kom ik toch nog aan aardig saldo. Zou he lemaal niet zo gek zijn. In de politiek gaan de niet-stemmen naar de groot ste partij, dus waarom bij de OR niet naar het zittende OR-lid. Niet meer dan redelijk. Bovendien had ik de medewerkers opgeroepen om niet te gaan stemmen en was ik dus tevens de kandidaat van de niet-stemmers. vrijdag Stemmenverlies geanalyseerd. Kie zers hebben kennelijk te hoge ver wachtingen gehad van mijn COR- lidmaatschap. Ik heb me niet genoeg afgezet tegen de Raad van Bestuur. Had achteraf gezien misschien beter niet tegen de winstdeling kunnen stemmen. Ben onvoldoende in staat geweest de signalen uit de achter ban op te vangen. Maar hoe dan ook, het niveau van de medezeggenschap is de komende jaren in ieder geval gewaarborgd. Daarnaast zal men voorlopig kunnen blijven genieten van mijn ontboezemingen in dit blad. maandag Men verwijt me dat ik op vergaderda- gen uitgebreider en duurder lunch dan op andere dagen. Zou te maken hebben met het feit dat de lunch op vergaderdagen door de COR betaald wordt, terwijl ik op andere dagen zelf moet betalen. Wel heb je ooit! Een kind weet dat je tijdens vergaderin gen veel meer energie verbruikt dan normaal. Het COR-werk vreet aan je reserves. Mag er dan een stevige lunch tegenover staan? Ben vandaag door diverse nieuwgekozen OR-le- den gebeld met de vraag welk merk sigaren de bestuurder rookt. Heeft er alle schijn van dat men lering heeft getrokken uit mijn dagboek. Flitsen 7

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 7