EERSTEAMS-PROJECT MET SUCCES AFGEROND Files kosten Albert Heijn miljoenen per jaar ^Ahold en Europa Etos start met nieuwe formule Kwaliteit huismerk whisky van Gall Gall verbeterd Etos Deense kaas voor AMS-partners Flitsen pagina 5 De eerste resultaten van AMS worden zichtbaar. Het whisky-project, waar Ahold, Casino en Argyll aan hebben deelgeno men, is afgesloten. Het kaas-project is in een ver gevorderd stadium. Voor tientallen andere pro- duktsoorten, waaronder aardappelen, verse groen ten, groenteconserven, papier, wijn, dierenvoe- ding en boodschappentas sen, lopen er momenteel projecten. Terwijl voor het totaal van de gedistilleerde dranken geldt dat de verkoop ieder jaar iets afneemt, neemt de verkoop van whisky ieder jaar iets toe. De beste whisky's komen uit Schotland. Ook de serie White. Black en Glcn I.ion, de huismerkwhisky's van Gall Gall, komen uit het land waar de kwaliteit van het bronwa ter, de turfbodem en het kli maat een optimale whisky kwaliteit garanderen. De Schotse leverancier liet ech ter eind vorig jaar weten dat de leveringen aan Gall Gall gestopt zouden worden om dat men niet meer over vol doende whisky kon beschik ken. Rond dezelfde tijd meld de Casino dat het ook proble men had met zijn whiskyle- verancier. Casino zocht een nieuwe leverancier die voor een constantere kwaliteit en lagere kosten kon zorgen. Het Britse Safeway, een win kelketen van Argyll, was als lokale expert geïnteresseerd om mee te denken over geza menlijke oplossingen. Ten slotte besloot ook Dansk Su- permarked om mee te doen. I let eerste AMS-project kwam daarmee van de grond. Kwart miljoen dozen Over het verloop van de ver gaderingen zegt Gerard van Breen, coördinator van het whiskyproject: „Niet alleen konden we profiteren van el- kaars kennis, ook konden we. door de taakverdeling, effi ciënt werken. Uit de analyse van Safeway en de gegevens van de verschillende part ners bleek al snel dat er maar een paar leveranciers in aan merking kwamen." De taak van de coördinator is onder andere het inventariseren van de gegevens over de markt en de door de partners gewenste variëteiten en for maten. Een vertegenwoordi ger van Safeway, de coördina tor en de assortimentsmana ger van Gall Gall voerden namens de groep de onder handelingen met kandidaat- -leveranciers. Wouter Schor- tinghuis, assortimentsmana ger van Gall Gall hierover: „Uiteindelijk bereikten we overeenstemming met een leverancier die ons de ge wenste hoeveelheden kan le veren en die een iets betere kwaliteit kan bieden dan de vorige leverancier. Voor mij persoonlijk was het. afgezien van het resultaat, bovendien leerzaam en heel inspirerend om met topspecialisten en collega's informatie uit te wisselen over whiskyproduk- tie en -distributie." Hoewel de AMS-werkwijze de leve ranciers aanspreekt, moeten ze nog wennen aan de com plicaties die de gezamenlijke benadering met zich mee brengt, Van Breen: „Men vindt het moeilijk om de ver schillende wensen van de partners wat betreft variëtei ten, formaten en hoeveelhe den te verwerken in exacte offertes." Drie partners be reikten overeenstemming met een leverancier over een jaarlijkse afname van in totaal circa een kwart miljoen do zen whisky. Alleen Dansk Su- permarked merkte tijdens het verloop van de onderhan delingen dat het er met een nieuwe leverancier niet op vooruit zou gaan. Nadat over eenstemming was bereikt maakten de partners ieder af zonderlijk afspraken over za ken als verpakking, levering, timing en betalingscondities. Het resultaat van het project is dat voor twee van de drie overgebeleven partners de nieuwe whisky een kwalita tieve verbetering is en dat eveneens voor twee van de drie partners flink bespaard wordt op de inkoopprijs. Belangrijke exportpro- dukten van Denemar ken zijn varkensvlees, rundvlees en zuivel- produkten. Meer dan 80% van de kaaspro- duktie wordt geëxpor teerd. Vooral de Danish Blue is een succespro- dukt. In het AMS- kaasproject wordt de Deense kaas dan ook nadrukkelijk betrok ken. De partners van Dansk Su- permarked kunnen profi teren van de kennis die het bedrijf heeft van de Deense kaasmarkt en de bestaande contacten met leveranciers. Net zoals Dansk Supermarked na tuurlijk kan profiteren van bijvoorbeeld Ahold's kennis van de Nederland se kaasmarkt en Casino's kennis van de Franse kaas markt. AMS-bemiddelaar voor kaas in Denemarken is Svend Eric Nielsen. Hoewel het kaasproject nog niet helemaal is vol tooid, is Nielsen enthou siast over het verloop van de onderhandelingen. Het (kaas)mes snijdt aan twee kanten. Nielsen: „Het coördineren van de inkoop biedt zowel voor de detaillisten als de leve ranciers voordelen. De lo kale import kan beter voor alle detaillisten de verschillende produkten vergelijken dan dat iedere detaillist dat afzonderlijk moet doen. Je kunt ook betere voorwaarden be dingen als je meer af neemt. Voor de leveran cier is het voordeel dat hij meer volume kan gaan af zetten en dat hij meer garanties heeft over de continuïteit." Begin mei verwacht Nielsen in de AMS-kaasprojectgroep goede voorstellen te kun nen presenteren. Deelna me aan AMS-projecten is geheel vrijwillig, maar aan het kaasproject doen bij na alle AMS-partners mee. Alleen het Finse Kesko en het Zwitserse Migros wa ren niet geïnteresseerd. Aan Nielsen de vraag of het niet heel moeilijk is om met zoveel partners aan de vergadertafel het eens te worden over de gewenste produkteigen- schappen en voorwaar den. „Ik vreesde aanvan kelijk dat dat niet eenvou dig zou zijn, maar ik heb mij erover verbaasd hoe snel we overeenstem ming bereikten over de produkten. Meer tijd kost het om goed te inventari seren wat de mogelijkhe den zijn bij de leveran ciers." Nielsen verwacht dat de AMS-partners klant worden bij 2 of 3 Deense kaasleveranciers. De Etos Beauty Case-win kels gaan de komende ja ren het assortiment aan passen aan de wensen van de lokale klanten. Dit be tekent onder andere, dat de Etos-winkels in de stadscentra meer nadruk gaan leggen op het schoonheids- en verzor gingsassortiment, terwijl winkels met een duidelij ke buurtfunctie vooral het gezondheidsassortiment zullen benadrukken. De eerste winkels die op de nieuwe formule gebaseerd zijn, hebben inmiddels op feestelijke wijze de deuren geopend. De Etos Beauty Ca se in de Amsterdamse Kalver- straat is de eerste zogenoem de City-winkel van Etos in Nederland. In de vernieuwde winkel treft men een zeer breed assortiment geuren- merken en huidverzorgings- produkten aan, terwijl ook veel nieuws op het gebied van decoratieve cosmetica te vinden is. De Etos Beauty Ca se aan de Bos en Lommerweg in Amsterdam is 'gerestyled' tot een winkel met een dui delijke buurtfunctie. De na druk in deze winkel ligt op gezondheidsartikelen. Nieuws op het gebied van ge neesmiddelen, homeopathie en reform- en dieetproduk- ten vullen een groot gedeelte van de nieuwe winkel, terwijl klanten er ook terecht kun nen voor een ruim assorti ment produkten voor baby verzorging en babyvoeding. In alle Etos Beauty Case-win kels blijft het vertrouwde drogisterij/parfumie-assorti- ment gehandhaafd. Het Etos-team: v.l.n.r. Patricia Vriencl, Nico Faase districtsleiderYolanda Muller, Gijsbert v.d. Weide (bedrijfsleider) en Renate Rietbergen Wel of geen nieuwe tunnel? Zoja, wie moeten er op draaien voor de kosten en hoe moet betaald worden? Binnenkort neemt de regering belangrijke beslissingen over de manier waarop de fileproblemen worden aan gepakt. Paul Müller van Logistiek Distributie: „Het is belangrijk dat er meer tunnels komen, maar er zijn meer maatregelen noodzakelijk om een snellere ver- keersdoorstroming te realiseren." Vrachtwagenchauf feur Ben Raven weet alleen nog door de bouwvakvakan ties wat lekker doorrijden is. „Voor de andere dagen geldt: meer dan 50% kans dat je in een file terecht komt." „Kan die meneer van Flitsen een half uur eerder komen?" Ben Raven is een halfuur eer der terug op het distributie centrum (DC) in Zaandam dan gepland. Het enige aardi ge van die files is dat ze mee kunnen vallen op het mo ment dat je je er al mee ver zoend hebt. Raven: „Wan neer ik tussen half zeven en half tien 's morgens weg moet rijden, heb ik bijna al tijd oponthoud. Het liefst rijd ik hier om vijf uur al weg, maar bij veel filialen kan er in verband met de geluidshin der niet te vroeg gelost wor den. Maar de meeste last heb ben we als we terugkomen aan het eind van de middag. Wanneer je uit de richting Utrecht komt kun je op het stuk van de Gaasperdammer- weg tot de Coentunnel ge makkelijk drie kwartier ver traging oplopen." Ergernis Raven rijdt met een aanhan ger. Dat betekent dat hij gro tere ritten maakt dan de meeste anderen. De twee rit ten die hij dagelijks maakt ne men gemiddeld tien uur in beslag, inclusief laden en los sen. Wie kleinere ritten maakt, doet er drie per dag. Alle chauffeurs werken vier dagen per week. Het grootste deel van de ritten vanuit Zaandam moet naar de 'ver keerde kant' van het Noord zeekanaal. Behalve de Coen tunnel leveren ook de weg Utrecht-Amsterdam en de omgeving van Den Haag (Rijswijk) problemen op. Ra ven: „Vooral de laatste vier jaar merk ik dat het snel vol ler wordt. Het werk is zwaar der geworden door de druk te op de weg. Er zijn nogal wat automobilisten die niet beseffen dat ik met mijn mas sa niet zo snel kan remmen als zij in hun vierpersoons fa milie-autootje. Files beteke nen voor de meesten van ons, en dat zijn vooral de jongens die net beginnen, een flink stuk ergernis en extra inspan ning. Zelf blijf ik er vrij laco niek onder. Je raakt eraan ge wend." 400 kwartier per dag Paul Müller, adjunct-direc teur AH Logistiek Distribu tie: „Niet alleen leveren die files extra kosten op voor de distributie, de gehele flexibi liteit van de onderneming wordt erdoor beperkt. Spe cialisten, die nu eens op de ene plek en dan weer ergens anders moeten worden inge zet. hebben veel last van de lange reistijden. Een groot aantal medewerkers van het tijdelijke Albert Heijn DC Utrecht was eerder in het DC Zaandam en het voormalige Miro DC in Veghel werk zaam. Deze mensen hebben te kampen met zeer lange reistijden. Als je weet dat je na een paar jaar weer ergens anders gaat werken, ga je niet meteen verhuizen." Voor het vrachtvervoer betekenen die files een verlies aan arbeids uren en een planningspro bleem. Müller: „Voor de be voorrading van Albert Heijn- filialen en -DC's rijdt onge veer 400 maal per dag een vrachtwagen door de Coen tunnel (heen of terug). De helft van de ritten is voor re kening van Albert Heijn, de andere helft is voor rekening van leveranciers. Wanneer je ervan uitgaat dat gemiddeld bij iedere rit ruim een kwar tier verloren gaat door file vorming, kun je een schatting maken van de kosten. Voor het hele land, met alle andere bekende files, kom je al gauw aan een bedrag van enkele miljoenen per jaar. Door de onvoorspelbaarheid in de mate van oponthoud hebben wre ook een planningspro bleem. We moeten ruime marges aanhouden bij de planning van de ritten om op tijd bij de filialen te komen." Oplossingen Met alleen een paar nieuwe tunnels worden de proble men voor het vrachtvervoer niet opgelost. Müller: ..De bouw van een tweede Coen tunnel en andere tunnels jui chen wij natuurlijk toe, maar als Nederland distributieland wil blijven, moet de totale in- frastructur, en met name het wegennet, verbeterd wor den." Zijn er oplossingen te bedenken die recht doen aan de belangen van zowel het vracht- en personenvervoer als het milieu? Müller: „Wij staan ook achter de invoering van een spitsvignet, elektro nisch betalen (mits het vrachtvervoer ontheffing krijgt), een stimuleren van het openbaar vervoer of an dere maatregelen die een te grote belasting van het we gennet voorkomen. Want zonder dergelijke maatrege len zullen de files na iedere verbetering van het wegen net weer terugkomen en wordt het milieu steeds zwaarder belast met uitlaat gassen. Als het om de langere termijn gaat, moeten we. ook met het oog op de milieupro blematiek, aan totaal andere oplossingen denken. Het wordt technisch mogelijk om het personenvervoer te geleiden via monorailsyste men, waarin auto's als trei nen aan elkaar gekoppeld worden. Het beroepsvervoer en het lokale vervoer kunnen dan gebruik blijven maken van het 'ouderwetse' wegen net."

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 5