AiYIS-partner Dansk Supermarked wil Europa in AMS-LID DUITSE ALLKAUF BINNENKORT 10e pagina 4 Flitsen Dansk Supermarked is - na het Franse Groupe Casino en het Britse Argyll - de derde AMS partner die door Flitsen aan zijn lezers wordt voorgesteld. De Deense partner maakt, in tegenstelling tot Ca sino en Argyll, geen deel uit van ERA. De samen werking met Ahold en andere partners is dan ook volledig gericht op synergiemarketingprojecten. Dansk Supermarked toont zich al vanaf de oprich ting van AMS een actieve en betrokken partner. Het neemt deel aan bijna alle projecten. Als er één land staat te trap pelen van ongeduld tot de Europese binnengrenzen opengaan is het Denemar ken. De Deense afzetmarkt is beperkt tot 5.1 miljoen inwo ners met 2.1 miljoen huis houdens. Ongeveer tien jaar geleden werd het verzadi gingspunt voor de Deense detailhandel bereikt. Voor grote bedrijven als Dansk Su permarked wordt Denemar ken te klein. Ook het hoge BTW-tarief (22 is geen stimulans voor de Deense economie. Met smart wacht men tot het tarief wordt ge lijk getrokken met dat van de meeste andere EG-landen. Bovendien heeft de Deense regering vanaf 1986 maatre gelen genomen om de parti culiere en overheidsuitgaven aan banden te leggen, onder meer door een belastingher ziening. Voor de detailhandel betekent dit dat de concur rentie hard is en dat de mar ges laag zijn. Dat Dansk Su permarked is geïnteresseerd in AMS-projecten die tot kos tenbesparingen kunnen lei den, is dan ook niet verwon derlijk. Dansk Supermarked Het Duitse bedrijf Allkauf Gruppe zal binnenkort offi cieel toetreden tot AMS Mar keting Services. De onder handelingen over de toetre ding van Allkauf zijn inmid dels met succes afgerond. Board en aandeelhouders van AMS zullen binnenkort de toetreding accorderen. Allkauf, gevestigd in Mön- schengladbach, exploiteert onder meer 48 warenhuizen, 2 cash en carry's, 103 fotoza ken, 19 optiekwinkels, 28 meubelzaken, 147 reisbu reaus en 9 benzinestations, voornamelijk in de regio Düsseldorf-Keulen-Bonn. De kan zich niet onttrekken aan de harde concurrentiestrijd, maar het bedrijf heeft, mede door het 50 belang van Moller, tevens de eigenaar van de zeer kapitaalkrachtige scheepvaartmaatschappij Maersk, een financieel solide basis. Dansk Supermarked is qua omvang de tweede de tailhandelsketen van Dene marken. Door deel te nemen aan AMS heeft Dansk een eer ste stap gezet op weg naar internationale oriëntatie. Herman Sailing De geschiedenis van het be drijf gaat terug tot eind jaren '50. Herman Sailing opende toen twee warenhuizen, ge naamd Sailing, en twee meu- bcl-hypermarkten. In I960 opende hij het eerste Fötex- warenhuis, waarin naast non food-artikelcn ook kruide nierswaren werden ver kocht. Na twee jaar kreeg Sai ling financiële problemen en zocht hij samenwerking met de firma Moller, de eigenaar van Maersk. het grootste be drijf van Denemarken en be horend tot de grootste zelf standige scheepvaartmaat- omzet bedroeg in 1989 bijna 5 miljard DM. Het bedrijf telt 8.990 medewerkers. Door de toetreding van AMS-partners stijgen tot 10. Momenteel maken naast Ahold ook Ar gyll (Engeland), Casino (Frankrijk), Dansk Supermar ked (Denemarken), ICA (Zweden), Kesko (Finland), La Rinascente (Italië), Merca- dona (Spanje) en Migros (Zwitserland) deel uit van het Europese samenwer- werkingsverband. AMS. Alle betrokkenen zijn verheugd over de toetreding van All kauf. schappijen in de wereld. Sinds 1961 bezitten Moller en Sailing ieder de helft van de aandelen van het bedrijf, dat vanaf dat moment Dansk Supermarked gaat heten. In de volgende jaren breidt het bedrijf snel uit. Dansk Super marked is in de periode van 1961 tot 1990 het snelst uit breidende detailhandelscon cern van Denemarken. Her man Sailing, de grondlegger van het bedrijf, is nog steeds de algemeen directeur. Hij is inmiddels 70 jaar oud. De grootste concurrent van Dansk Supermarked is FDB, een federatie van consumen tencoöperaties. De FDB ver tegenwoordigde in 1989 on geveer 35 van de detail handelsomzet. terwijl Dansk Supermarked een marktaan deel van 17 had. De ge schatte jaaromzet van Dansk Supermarked over 1988 be droeg 2,7 miljard gulden. Al- di, van de Duitse Albrecht- groep, is één van de weinige buitenlandse winkelketens in Denemarken. Winkelformules Het Fptex-warenhuis waar mee Sailing in I960 begon, maakt in 1990 deel uit van een keten van 42 warenhui zen. De meeste vestigingen zijp te vinden op Jutland, het grote schiereiland. Het assor timent strekt zich uit van dro ge kruidenierswaren, diep- vriesprodukten, versproduk- ten (vlees, vleeswaren, brood en banket, zuivel, groente, fruit, planten en bloemen) tot non food-arti- kelen als kleding, schoenen, huishoudelijke artikelen, meubels en grote en kleine elektronische apparatuur. De kwaiLeit van Deense vers- produkten staat hoog aange schreven. In de Dansk Super- marked-vestigingen zijn zo genaamde Extra-eieren ver krijgbaar. die binnen 24 uur na het leggen in de winkel liggen en die binnen 5 dagen moeten zijn verkocht. Er wordt verse melk verkocht, die, als hij om zeven uur 's morgens uit de koe komt, om elf uur dezelfde morgen in de winkel staat. De prijs van de ze melk ligt 25 hoger dan van gewone melk. 'Bilka' is de naam van een zestal hypermarkten, die zich in de vier grootste steden van Denemarken bevinden. De eerste Bilka-hypermarkt werd gebouwd in 1970. Ie dere Bilka-hypermarkt heeft een parkeerplaats voor onge veer 2.000 auto's. De ver koopvloeroppervlakte va rieert van 10.000 tot 16 000 m2, het aantal kassa's varieert van 32 tot 54. Bilka voert het zelfde food-assortiment als Fotex en deels hetzelfde non food-assortiment. Bij Bilka kan men ook terecht voor on der meer bouwmaterialen, sanitair, camping-, sport- en tuinartikelen. In 1978 werd een begin ge maakt met het opzetten van een keten discount-buurt- winkels en supermarkten on der de naam Netto. Hun aan tal bedroeg eind 1989 121 en zal dit jaar met 20 a 30 toene men. Het food-assortiment is over het algemeen iets klei ner dan dat van F0tex en Bil ka en het non food-assorti ment is zeer beperkt. Een ge duchte concurrent van de Netto-winkels vormen de Al- di discount-supermarkten. De verkoopvloeroppervlakte varieert van 230 tot 460 m2 en het aantal kassa's loopt-van 3 tot 6. De vierde keten van Dansk wordt gevormd door een 36-tal winkels die de naam Toj Sko dragen. In deze winkels worden schoe nen en kleding verkocht te gen discount-prijzen. Distributie Dagelijks worden F0tex en Bilka bevoorraad door de 'Achterkamer', een distribu tiecentrum met een opper vlakte van 7.200 m2. De Net to-winkels worden dagelijks bevoorraad door het 11.000 m2 grote 'Distributiecentrum Oost', in de buurt van Kopen hagen. In Aarhus (aan de westkust van Jutland) staat een 8.000 m2 groot distribu tiecentrum voor het non food-assortiment van Bilka en F0tex. Verder beschikt Dansk in Vejle over de mo dernste vleescentrale van Denemarken. Toekomst Commercieel directeur Vagn Larsen maakt er geen geheim van dat Dansk meer wil dan alleen samenwerking in AMS- verband. In Spanje en Enge land is men op zoek gegaan naar mogelijkheden voor een joint venture of een overna me. De voorkeur gaat uit naar Engeland. Larsen. „Kopen en samenwerken is beide moge lijk. Naar samenwerking gaat onze voorkeur uit omdat we vooral gebruik willen maken van lokale ervaring. Dene marken is te klein geworden voor ons; we barsten uit onze voegen." Eén van de sterke punten van Dansk, waar een toekomstige partner wellicht van kan profiteren, is de erva ring die het bedrijf heeft met EFTPOS, elektronisch beta len. Zes jaar geleden werd in Denemarken een nationaal systeem opgezet. Via de TV werd veel publiciteit gege ven aan EFTPOS. Momenteel wordt al 15 van de aanko pen in de Dansk-vestigingen elektronisch betaald. Wat vindt Larsen van de AMS- J activiteiten tot dusver? Lar sen: „AMS is qua opzet een heel goede zaak. Maar ik denk dat we te kort bezig zijn om er al uit te kunnen halen wat er in zit. Er moet een zodanig vertrouwen tussen de part- ners groeien dat de inkopers met meer openheid, creativi- j teit en vastberadenheid de le veranciers tegemoet kunnen treden. Dan kunnen de pro jecten in de toekomst tot nog snellere en betere resultaten leiden." De Bilka-bypermarktei 1 zijn aardig populair In een Bilka-hypermarkt doen gemiddeld 80.000 klanten per week hun boodschappen. Fotex-filiaal in Esbjerg, aan de westkust tan Jutland. De Bilka-hypermarkt in Ilundige, vlakbij Kopenhagen.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 4