öPfMA 390 Geen woorden maar daden We zijn gewoon een goed team; dat merkt de klant ook mmM Cflofon Na eenjaar goede resultaten project kwaliteitszorg bij Marvelo 4 Medewerkers 'Supermarkt van het jaar' AH Heijmans: Korting auto verzekering verhoogd pagina 2 Flitsen wï' m Martien en Nelly Heijmans De Albert Heijn-franchise supermarkt van Martien en Nelly Heijmans uit Malden is gekozen tot su permarkt van het jaar. De verkiezing wordt jaarlijks georganiseerd door Missets Distrifood, het toonaangevende weekblad voor de levensmiddelenbranche. Een deskundige jury beoordeelt de kandidaten op criteria betref fende kwaliteit, service en milieuzorg. Vooral mi lieuzorg was dit jaar een belangrijk aandachts punt. Er werd hierbij niet alleen gekeken naar het assortiment, maar ook naar de verwerking van het afval dat de winkel produceert. Wat is het geheim van de supermarkt van dit jaar? Martien Heijmans stelt zich bescheiden op: „Ik denk dat ik wel enig zake lijk talent heb, maar het belangrijkste is dat ik hier de goede mensen heb FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv mei 1990 47e jaargang no. 5 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 50.000 Redactie secretariaat Mw. J. Hammond Albert Heijnweg 1 KA 250 1507 EH Zaandam Tel. 075-595724 REDACTIE FLITSEN G. van Breen Marketingcoördinator AMS HK 1708, 075-592240 H. Dokman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 rondlopen. Zonder mijn medewerkers was onze supermarkt nooit zo hoog geëindigd. En het geheim, ach, ik heb veel plezier in mijn werk, maar of je dat een geheim kunt noe men...." Mw. S. Fijn van Draat Directoraat P&O KA 104, 075-595748 W. van Geffen AH-filiaal 1133 075-172528 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations KA 248, 075-595720 Mw. M.M. Raap Speciaalzaken Ahold P 545, 075-593226 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen, R.P. van Straten Public Relations KA 251, 075-595727/ 595731 Op het moment dat bleek dat AH Heijmans in elk geval één van de vier beste supermark ten van Nederland was, wa ren de heer en mevrouw Heijmans op reis. In Indone sië bezochten ze hun twee Foster Parents adoptiekinde ren. Een reis die hun was aan geboden door de medewer kers bij de opening van de verbouwde AH Heijmans- winkel. Feestje Er zat voor de medewerkers dus niets anders op dan de honneurs waar te nemen. Toen bleek dat AH Heijmans de supermarkt van het jaar was geworden besloot men vervolgens de familie Heij mans een enorme ontvangst op Schiphol te bereiden. Plaatsvervangend bedrijfslei der Coby Zwitserlood: „We hebben er alles aan gedaan om meneer en mevrouw Heijmans te verrassen. Deze eervolle uitverkiezing was een feestje meer dan waard." Toen Martien en Nelly Heij mans op 19 maart op Schip hol arriveerden werden ze opgewacht-door de man van Coby Zwitserlood. Die ver telde dat hij een 'tafel voor drie personen' had gereser veerd. Hij troonde ze mee naar een ontvangstzaal waar 30 medewerkers, vertegen woordigers van AH franchi sing, burgemeester Grien- berger en het Maldensc or kest 'De Hoemannen' klaar stonden. Persoonlijk Het personeel van AH Heij mans vindt de uitverkiezing bijna vanzelfsprekend. Chef slager Gerrie Koopman: „Het is een mooie nieuwe winkel, alles is schoon en goed door dacht en we letten goed op milieuzaken. Er werken hier mensen met goede vakdiplo ma's en de sfeer onderling is prima. We zijn gewoon een uitstekend team. Dat merkt de klant ook." Ook uit de woorden van tweede assistent Hubert Christiaense klinkt door dat hij trots is op 'zijn' filiaal, dat een mengeling is van AH- richtlijnen en persoonlijke wensen van Heijmans en zijn team. Zakelijkheid en effi ciëntie gaan samen met de persoonlijke benadering van een dorpswinkcl. Gezellig heid die nog eens benadrukt wordt door de geurende pot koffie die voor de klanten klaar staat. Diezelfde per soonlijke benadering hebben Heijmans en zijn vrouw naar hun medewerkers. Hubert Christiaense: „Meneer en mevrouw Heijmans hebben altijd tijd om met je te praten. En ze merken wanneer je iets dwarszit. Daarnaast organise ren ze van alles om de sfeer onderling ook goed te hou den: sportdagen, personeels feesten, noem maar op. En als je alleen maar kijkt naar de mooie inrichting van onze kantine kun je zien dat Heij mans echt hart voor zijn me dewerkers heeft." De korting die Ahold-me- dewerkers kunnen krij gen op een autoverzeke ring bij Centraal Beheer, is met ingang van 1 mei 1990 verhoogd van 19,7 tot 23%. Elke Ahold-medewerker die in het bezit is van een eigen auto kan deelnemen aan deze collectieve verzekering. Naast een aantrekkelijke pre mie biedt deelname ook In de loop van 1988 werd duidelijk dat Albert Heijn steeds hogere eisen stelt aan zijn huismerkproduk- ten en dus ook aan de huismerkleveranciers. Het AH-huismerk zou in de toekomst de strijd nog scherper moeten kunnen aanbinden met de A-mer- ken en als het kan tegen een lagere prijs. Die con statering was voor Marve lo, één van de grootste AH- huismerkleveranciers. aanleiding om samen met een extern bureau een plan te maken om de in terne kwaliteitszorg in kaart te brengen en zo no dig op een hoger peil te brengen. Het gevolg was een project met de wellui dende naam: Resultaat- en Omgevingsgericht Sa menwerken. Het onderzoeksbureau KPMG heeft in de eerste maanden van 1989 inter views gehouden met de chefs van alle afdelingen. In mei kwam men met bevindingen naar buiten. De conclusie was dat kwaliteitsbewustzijn binnen de Marvelo-muren volop aanwezig was. Marvelo had een kwalitatief goede or ganisatie en leverde prod uk- ten van een goede kwaliteit. Maar toch kon het volgens de onderzoekers nog beter. Want al bestond er voldoen de aandacht voor kwaliteits controle en werden gemaak te fouten op een goede ma nier hersteld, er was nog niet voldoende aandacht voor het voorkomen ervan. Herkenbaar .Afspraken over kwaliteit en eisen aan kwaliteitszorg wa ren wel bekend, maar wer den in de dagelijkse werk zaamheden niet altijd conse quent toegepast. De ene keer had dat bijvoorbeeld produk- tie-technische redenen, de andere keer bleek de com municatie tussen leidingge venden en produktiemede- werkers niet optimaal", ver telt Nick Boots,chef van de voordelen als: geen eigen ri sico bij schade; gedeeltelijk behoud no-claimkorting bij schade en gratis vervangende auto bij schade. Medewer kers die nadere informatie willen hebben kunnen recht streeks contact opnemen met Centraal Beheer, tel. 055-798030. Het is daarbij noodzakelijk om kenbaar te maken dat het gaat om het autocontract met Koninklij ke Ahold koffiefabriek en vanaf het be gin nauw betrokken bij het project. De uitkomsten van het onderzoek waren voor hem niet echt verrassend. „Dat komt omdat de proble men die werden geconsta teerd zo herkenbaar zijn. Het is echter heel verhelderend om nu eens van een onafhan kelijk instituut een objectief oordeel te krijgen. Het is dan wel zaak dat er ook daadwer kelijk iets met de aanbevelin gen wordt gedaan." R.O.SA. En dat gebeurde. Uitgangs punt daarbij was de methode die wordt genoemd Resul taat- en Omgevingsgericht Samenwerken. De afdelingen Planning en Goederen stroom en de koffiefabriek waren het eerst aan de beurt. Van deze afdelingen werd een zogenaamde knelpun tenanalyse gemaakt. Nick Boots: „Het is goed om pre cies te weten wat je met z'n allen doet en hoe je het doet. R.O.S.A. richt zich daarbij op de keuzes die je in je dagelijk se werkzaamheden moet ma ken. Je moet jezelf daarbij twee vragen stellen: komt mijn keuze ten goede aan de effectiviteit van het produk- tieproces en verhoogt het de kwaliteit van het produkt. Dat is het resultaatgerichte van R.O.S.A. Het omgevings- gerichte heeft alles te maken met de klant, zowel binnen als buiten Marvelo. Ook in tern zijn de afdelingen klant en leverancier van elkaar. Ook van elkaar moeten deze dus het maximale eisen. Wij verwachten bijvoorbeeld van de afdeling Goederen stroom de pallets met de juis te grondstoffen te ontvangen, op tijd en zonder beschadi gingen. Wij zijn dus klant. Maar ook zij verwachten van ons het juiste aantal pallets, goed gestapeld en op tijd te rug. Dit klantgericht denken dat twee kanten op werkt is één van de basiSRedachten van R.O.S.A." Betrokkenheid Ook is het belangrijk dat het kwaliteitsbewust handelen door het management actief wordt gedragen. Handhaving van de kwaliteit staat of valt met de steun die de medewerkers eraan ge ven. Een belangrijk deel van die verantwoordelijkheid wordt dan ook bij de mede werkers zelf neergelegd door elk uur een formulier in te laten vullen waarop produk- tie- en kwaliteitsgegevens worden ingevuld. Tijdens het geregelde werkoverleg wor den de gegevens op een rij gezet. Indien zich knelpun ten voordoen wordt geza menlijk gezocht naar oplos singen. „De resultaten op de drie afdelingen zijn na een jaar goed merkbaar. I Iet is nu de kunst om de bereikte ho gere kwaliteit ook vast te houden."

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 2