GROOTVERBRUIK AHOLD NEEMT NIEUW COMPUTERNETWERK IN GEBRUIK AH-filialen uitgerust met computer Eind 1990 Flitsen pagina 11 Een enorme krachtsinspanning. Zo noemt Her man Hooit, hoofd Bedrijfseconomische Zaken van Grootverbruik Ahold (GVA), de oplevering van de eerste fase van een nieuw computersysteem voor GVA. De Horeca Inkoop Centrale HIC, één van de onderdelen van Grootverbruik Ahold, werkt er sinds begin dit jaar mee. Naar tevredenheid. „We constateren hooguit wat cosmetische foutjes", zegt A, Schreuder, adjunct-directeur Automatisering. „We werken nu bij de HIC aan wat verfraaiingen, wat extra wen sen van de organisatie. Maar het systeem - dat werkt!" Daarmee kan ook hij tevre den zijn. Want de ervaring heeft geleerd dat omvangrij ke automatiseringsprojecten niet altijd en overal het ge wenste resultaat opleveren. En omvangrijk is het project van Grootverbruik Ahold ze ker. Hooit spreekt van een ambitieus plan. Waar gaat het nu allemaal om? Grootverbruik Ahold be staat uit verschillende ver- koopbedrijven (Albert Heijn Grootverbruik, Instel, Kok- Ede, HIC en Evers Horeca To taal, een vijftal regionale verscentra, versproduktiebe- drijven en een non-foodorga- nisatie). Wat ze gemeen heb ben, is dat ze allemaal werk zaam zijn voor grootverbrui kers; ze produceren voor en verkopen aan ziekenhuizen, gevangenissen, hotels, be drijfsrestaurants, horecabe drijven enzovoorts. Maar op het gebied van automatise ring verschilden ze hemels breed. Bijna elk onderdeel van Grootverbruik Ahold had een andere computer en werkte volgens een ander systeem. Daardoor was het bijvoorbeeld niet, of slechts met grote moeite, mogelijk informatie uit te wisselen. Evenmin was het mogelijk om alle klanten die dat wen sten via een koppeling met hun eigen computer bestel lingen te laten doen. Dat vormde een belangrijke be lemmering bij het streven van GVA om produktie en verkoop zo goed mogelijk onderling en op de wensen van de verschillende soorten afnemers af te stemmen. Informatieplan Eind 1987 al ontstond het idee om dat probleem aan te pakken. Volgens de leiding van GVA kon er efficiënter worden gewerkt en diende er nog meer service aan de klanten op dit gebied te wor den verleend. Daarom werd een informatieplan gemaakt, dat in oktober 1988 uit mondde in een 'informatie- actieplan' Het doel, aldus Hooit: „Eenheid in systema tiek, aansluiting bij nieuwe systemen op de markt, meer informatiediensten en een grotere dienstbaarheid aan de klant." Met de hulp van het organisa tie-adviesbureau Arthur An derson werden de fases van het project zorgvuldig voor bereid en uitgevoerd. Nieu we computersystemen intro duceer je immers niet zo maar. Wie een nieuwe com puter neerzet, zonder reke ning te houden met de wen sen van gebruikers, loopt kans dat dezen met een boog om 'dat lastige, nieuwe ding', heenlopen. En wat bedoeld was als vooruitgang, blijkt dan een miskleun. Om dat risico uit te sluiten werden volgens plan binnen GVA projectgroepen inge steld van gebruikers en auto matiseerders, die regelmatig vergaderden over wensen, mogelijkheden en systeemei sen. Ze rapporteerden aan de stuurgroep, het GVA-mana- gement, die ten minste eens per veertien dagen bijeen kwam. Niet alle verlangens werden ingewilligd, maar veel tegen stand heeft de stuurgroep - die toch soms ingrijpende aanpassingen in organisatie en werkwijze van GVA-be- drijven en hun medewerkers vroeg - niet hoeven overwin nen. „Integendeel", zegt Hooit, „men wilde opeens zelfs sneller dan wij: Men wil de aan de slag." Vuurproef Toen de voorkeur van de werkmaatschappijen bekend was en waar mogelijk inge past in de structuur voor het beoogde computernetwerk, kon in mei 1989 het definitie ve programmeren beginnen. Delen van het systeem wer den opgeleverd en beproefd. Opleidingen voor de toe komstige gebruikers begon nen in september vorig jaar. In januari 1990 tenslotte werd bij de HIC, als eerste onderdeel van GVA, het ge hele systeem opgeleverd - klaar voor de vuurproef. Het systeem doorstond die met glans. In de loop van dit en volgend jaar volgen de ande re GVA-bedrijven. Als medio mei 1991 heel GVA aan het zelfde computernetwerk is opgehangen zal dit, zo schat Hooit, toch gauw de activitei ten van 7- tot 800 van de 1.100 medewerkers hebben geraakt. Ongeveer 200 van hen zullen dan een nieuwe opleiding gevolgd moeten hebben, om in hun nieuwe of gewijzigde functie uit de voe ten te kunnen. De klanten van de GVA-werkmaatschap- pijen zullen duidelijk in de gaten hebben hoe ingrijpend de veranderingen zijn ge weest. Wat zij met name mer ken is dat ze beter worden bediend - klantenbinding noemt Herman Hooit dat. Zo zullen ze beter kunnen worden geïnformeerd, door dat alle informatie over prij zen, leveringsmogelijkhe den, condities en dergelijke in het systeem is opgenomen. Ook zullen ze hun bestellin gen doelmatiger uitgeleverd krijgen. Door betere interne afstemming binnen GVA kun nen zendingen namelijk va ker worden gecombineerd, waardoor een klant nog min der dan twee auto's aan de deur krijgt. En verder zullen klanten kunnen bestellen zo als ze zelf willen (via hun computer, per diskette, tele fonisch of gewoon schrifte lijk) en hun (al dan niet ge combineerde) facturen ont vangen in de vorm zoals ze dat wensen. Het computer netwerk van Grootverbruik Ahold is weinig te dol. Kosten De kosten van het gehele project bedragen in tweeën half jaar tijd zo'n 6 tot 7 mil joen gulden. Let wel: boven op het normale automatise ringsbudget. Het is begrijpe lijk dat voor deze extra uitga ve indertijd toestemming van de Raad van Bestuur van Ahold nodig was. Die kwam los, mede ook omdat GVA duidelijk maakte dat die kos ten in tweeënhalf jaar terug verdiend kunnen worden. De heren Schreuder en Hooit zijn daarvan nog steeds over tuigd. En nu, gegeven het voorspoedige verloop van de operatie tot nog toe, vaster dan ooit. De heer Hooit: ,Je kunt je verkoopformules overeind houden, wat nodig is voor een gerichte benade ring van de verschillende marktsegmenten. Je behoudt dus je voorsprong. Tegelijk verbeter je het beheer, waar door je flexibeler wordt, meer kunt integreren en min der omzetkansen mist." ma's verkeert nog in de ont wikkel ings- of testfase. Wel werd in één oogopslag duide lijk dat de definitieve door braak van automatisering in de winkel een enorme veran dering én uitdaging betekent. In de filialen De ontwikkelingen op het ge bied van automatisering gaan supersnel. Apparaten en pro gramma's worden met de dag beter en betrouwbaarder. Het geloof en vertrouwen in winkelautomatisering ver spreiden zich inmiddels ver der door de organisatie. Een Marian Rupp verzorgt oplei dingen in het filiaal en gaf de bezoekers in Nuland een lesje in winkelautomatisering. sprekend voorbeeld daarvan is de manier waarop winkel automatisering wordt ont vangen in de filialen. Nog maar kort geleden voelden de medewerkers van een fi liaal zich de klos als in hun winkel een computer werd binnengedragen. Nu is het zo dat men vol ongeduld opbelt met de vraag wanneer zij weer aan de beurt zijn voor automatisering. 250 AI I-medewerkers namen deel aan het tweedaagse congres 't 'pdate '90' Veel belangstelling kreeg de demonstratie ran het pro gramma FPS. Die afkorting staat voor I-'iliaal Planning en Sturing Met FPS kan se cuur gepland worden hoe veel uren er nodig zijn bij een bepaald werkaanbod. Het programma draait in 12 filialen. Nico Kuyvenho ven, projectleider van AH Winkelautomatisering links) had de bedrijfsleiders Ton Slijkhuis (met bril) van filiaal 1244 en jaap Blom van 1451 uitgenodigd om hun ervaringen met dit pro gramma te komen toelich ten. Jaap Blom: ..Vooraf kun je met FPS omzet en uren plannen en heet snel kun je de nacalculatie ma ken. Daardoor kun je het werk in de winkel beter organise ren en wordt het werken in de winkel rustiger, je hoeft minder bij te sturen Ton Slijkhuis kijkt terug op twee boeiende clagen in Nulancl. „De eerste dag waren het al lemaal operationele bezoe kers, de tweede dag alle maal mannen uit de aclml nistratieve en commerciële boek. Die twee groepen heb ben elk hun geheel eigen kijk op winkelautomatise ring Je krijgt dus zeer uit eenlopende vragen en het is leuk om daar op in te gaan." Over FPS kan Slijk huis kort zijn: „F.en gewel dig programma, wij kun nen er in Ilellevoetsiuis niet meer buiten. Op het gebied van winkel automatisering heeft Al- bert Heijn in een korte tijd een indrukwekkende po sitie opgebouwd. Meer dan 300 filialen zijn in middels uitgerust met een winkelcomputer. En aan het einde van dit jaar werken alle filialen met de computer. Albert Heijn stopt veel geld en tijd in de automatisering van de winkels. Alleen al de aanschaf van honderden computers, beeldschermen en printers kost een vermo gen. Verder wordt veel geïn vesteerd in de ontwikkeling van eigen computerprogram ma's én in opleidingen. Meer dan duizend medewerkers in de filialen hebben via interne opleidingen geleerd hoe ze met bepaalde computerpro gramma's moeten omgaan. Bedrijven uit binnen- en bui tenland kijken dan ook met verbazing toe hoe AH in een hoog tempo zijn winkels au tomatiseert. Betere winkels Die resolute aanpak vloeit voort uit een heilig geloof in het nut en de functie van au tomatisering. De winkelcom puter als een instrument voor de bedrijfsleider en zijn medewerkers om hun werk nóg beter te doen. Om het werk nog beter en efficiënter te organiseren op allerlei ter reinen. Van sneller afrekenen via de scanningkassa tot be ter zicht op de voorraad en de omzet. Op die manier kun je een betere winkel maken met nóg meer aandacht en service voor de hedendaagse klant. Met andere woorden: mede dank zij winkelautoma tisering kan Albert Heijn zijn positie als marktleider hand haven. De mogelijkheden Wat winkelautomatisering al lemaal mogelijk maakt bij Al- bert Heijn werd op 3 en 4 april jl. gedemonstreerd in motel Nuland. De afdeling Winkelautomatisering had daar een tweedaags congres onder dc titel 'Update '90' georganiseerd. In totaal wer den zo'n 250 AH-medewer- kers van onder meer Opera tions en Economische Zaken Information Services door de directeuren H.E. Bosma en J.G. Andreae én door M. Dor- hout Mees (Informatie Mana ger Operations) en P.C. van Diepen (Account Manager Information Services) bijge praat over de huidige stand van zaken. Aansluitend wer den in vijf zalen de ruim 20 programma's gedemon streerd die door Winkelauto matisering zijn ontwikkeld. Een deel van die program-

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 11