,JE MOET BLIJVEN HELIKOPTEREN! UUR MET... Acht uur met Leo Oranje pagina 10 Flitsen Half april verhuisden de Raad van Bestuur en de stafdiensten naar het nieuwe Ahold-hoofd- kantoor aan de Albert Heijnweg. Precies een week voor de verhui zing volgde Flitsen Leo Oranje, de voorzitter van het Ahold-bouw- team, op zijn gangen door het nieuwe kan toor: „Enige stressbe stendigheid heb je wel nodig." Eigenlijk had Leo Oranje (67) ai lang gepensioneerd moeten zijn. Na de viering van het 100-jarig bestaan van Albert Heijn in 1987, bij wel ke gelegenheid hij als voor zitter van de jubileumcom missie fungeerde, was hij ook inderdaad van plan te stop pen. Maar toen het moment van afscheid nemen naderde en hij begin 1988 bij voorma lig Ahold-president A. Heijn zat om een en ander te be spreken zei deze glimla chend: 'Ik heb nog een klusje voor je'. Dat klusje was dus het nieuwe hoofdkantoor. Donderdag 9.00 uur - In een zaaltje op de parterre overlegt het Ahold-project- team met de PTT. Negen man om de tafel, anderen lopen in en uit De PTT levert vandaag het telefoon- en datanetwerk op. De laatste details worden besproken. „Krijgen we nog een certificaat?", informeert Leo Oranje. Het antwoord luidt bevestigend, maar het certificaat is er nog niet. Het moet opgestuurd worden uit Amerika door AT&T, in wiens licentie de PTT het geïntegreerde netwerk heeft aangelegd. HOGE SNELHEDEN 9.30 uur - Leo Oranje verlaat de vergadering. Ze redden het verder wel zonder hem. Met een loper opent hij ka mer B24 en maakt zich mees ter van de telefoon, teneinde enige leveranciers tot spoed te manen. Vanuit het belen dende vertrek klinkt het ge luid van een boormachine. „Dit is een mooie manier om een carrière te besluiten", geeft Oranje toe als hij de hoorn heeft neergelegd. „Eerst zo'n jubileum en nu dit. Ik vind het geweldig leuk. Je bouwt iets hè. Belangrijk is natuurlijk dat je een goede conditie hebt. Je leeftijd moet je vergeten, anders kun je er beter niet aan begin nen." 10.00 uur - Wat de pro jectmanager verstaat onder een goede conditie wordt snel duidelijk. Bij een rond gang door het kantoor ont wikkelt hij hoge snelheden. „Dit is mijn normale tempo", zegt de projectmanager, ter wijl hij voortsnelt door de gangen, agenda én blocnote onder de arm, kabels en do zen handig ontwijkend. „Dat snelle heb ik van mijn moe der. Die liep ook altijd te ren nen. Op hoge leeftijd liep ze nog kwiek door de stad om boodschappen te doen!" Her en der schiet hij kamers bin nen om een vriendelijk woord te wisselen met de werklieden. In de vergader zaal van de Raad van Bestuur wordt gewerkt aan een wand met audiovisuele apparatuur. Stoelen staan nog in plastic gehuld. In de regiekamer zit een technicus te midden van een wirwar aan kabels. Oran je informeert hoe het ervoor staat. Het antwoord stemt de projectmanager tot tevre denheid. NIEUW GELUIDJE 10.30 uur - Op de kamer van RvB-lid drs. C.H. van der Hoe ven is een timmerman bezig met een deurlijst. „Is het klaar?", informeert Oranje op ongedwongen wijze. ,Ja", antwoordt de ambachtsman, „tenminste, alleen de deur zelf moet er nog in. Ik hoop dat ze de fitsen komen bren gen vandaag. Die moesten speciaal besteld worden." „Het ziet er keurig uit", prijst de manager. ..Het is niet een voudig geweest, maar u heeft eer van uw werk. De heer Van der Hoeven kan tevre den zijn." Oranje: „De belangrijkste taak van het projectteam is: zodanig sturen dat je op koers blijft en op tijd het einddoel bereikt binnen de financiële grenzen. Dat gaat gepaard met vele grotere en kleinere problemen die je tij dig moet zien op te lossen. In zekere zin is het wel zenu- wenwerk. ja. Je moet blijven helikopteren en zo nu en dan word je helemaal gek. Enige stressbestendigheid heb je wel nodig. Het kantoor moet nu eenmaal op tijd klaar zijn en dat gaat zeker lukken. We hebben het weer natuurlijk geweldig mee gehad. Twee zachte winters en een prima zomer. Daar staat tegenover dat we ook met tegenvallers te maken kregen. De vervuil de grond die op het terrein werd aangetroffen bijvoor beeld. Dat heeft ons voor de nodige problemen gesteld. Maar we zijn er telkens uitge komen. Het projectteam heeft perfect gedraaid." 11.00 uur - Vanuit het bin nenste van het gebouw klinkt een doordringend, zeurend gebrom. De projectmanager veert op. „Hé", constateert hij, „deze had ik nog niet ge hoord. een interessant nieuw geluidje!" In de testruimte van de afdeling CIST op de eerste verdieping komen we de PTT'ers weer tegen. Men test een telefoon op de diver se gebruiksmogelijkheden. Oranje bespreekt op ge dempte toon de stand van za ken met hoofd Kantoordien sten, Freek van der Boor. Van der Boor is ook lid van het projectteam, dat verder be staat uit Jan Dosker (afdeling CIST) en Jan Kröse van ex tern adviesbureau Diepen horst, de Vos en Partners. Ot to Tepaske, lid van het eerste uur, zal de voltooiing van het kantoor helaas niet meema ken. Hij overleed in oktober 1989. FICUS GIGANTICA 12.00 uur - De projectmana ger leunt vorsend over de rand van één van de loop bruggen in het atrium. Naast hem staat Freek van der Boor. Op de begane grond nemen een paar schoonmakers de natuurstenen vloer onder handen. Beide projectman nen bekijken de bomen in het atrium, waarvan er één tijdens het vervoer naar Zaandam lichte beschadigin gen opliep. Van der Boor: „Het valt mij nog mee. Ik had gedacht dat ze veel meer ge kwetst zouden zijn." Oranje-. „Waar komen ze ook al weer vandaan?". Van der Boor. „Uit Californië geloof ik." „Wat zijn het ook al weer voor bomen? „Ficus Benja min? Nee, die zijn kleiner. Dit zal dus wel de Ficus Giganti- ca zijn", stelt Oranje met ver pletterende logica vast. Op dat moment galmt een krach tige gong door het bouw werk, gevolgd door de op roep: 'Meneer Oranje, recep tie alstublieft'. De opgeroe pen projectman leunt ter stond over de leuning van de loopbrug en wendt zich tot de receptionist onder hem. Of hij interieurbouwer Van Otterlo even wil bellen. „Dat is nou het plezierige van dit gebouw hè", houdt hij ver volgens staande. ,Je hangt hier wat gemakkelijk over de leuning en je kunt meteen reageren op zo'n oproep." 14.00 uur - Bij de lift op de begane grond ligt een sigaret tenpeuk. Leo Oranje schudt zijn noora, raapt net natte, bruin uitgeslagen restant op en deponeert het in een afval bak. In het zenuwcentrum op de parterre belt hij Jan Kröse in z'n auto om te overleggen over een bureau dat moet worden aangepast. Na een minuut wordt de verbinding verbroken. „O, o, wat zijn we daar toch gelukkig mee, met die autotelefoons", verzucht hij met de nodige ironie. 14.30 uur - Op de 2e verdie ping wijst de projectmanager op een aantal kunstwerken die ons bekend voorkomen. Het blijkt grafiek uit de serie die ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Albert Heijn is gemaakt. „We heb ben indertijd een complete serie achter de hand gehou den om hier op te hangen. De hele collectie hangt ver spreid over de 1 e en 2e ver dieping, aangevuld met nieuw werk dat we aange kocht hebben via de Stich ting Kunst Bedrijf. Die heeft de zaak ook ingericht. Het nieuwe werk sluit goed aan bij onze eigen Ahold-gra- fiek en natuurlijk bij het kleu- renprogramma van het ge bouw zelf. Het is de finishing touch. Mensen die er oog voor hebben zullen heel ver rassende dingen tegenko men!" AANWINST 15.30 uur - Van der Boor loopt met twee heren van le verancier Aspa door het kan toor om ter plekke details over het meubilair te bespre ken. Oranje voegt zich bij hen op de kamer waar direc teur CIST Rien van Marion komt te zitten; een hoekka- mer met ruim uitzicht op het Noordzeckanaal. Volgens Van der Boor betreft het hier qua situering één van de mooiste kamers in het nieu we gebouw. Oranje, geksche rend: „Bij een wat eenvoudi ger bedrijf zou op zo'n plek een lid van de Raad van Be stuur zitten." ,Je kunt Sail Amsterdam hier vanachter je bureau volgen", stelt de man van Aspa vast. „Daar hebben we van dat verduisteringspa pier voor om dat te voorko men", reageert Van der Boor gevat. 16.15 uur - Leo Oranje blaast uit aan de balie van de recep tie en schenkt zichzelf be hoedzaam een bekertje koffie in. Morsen dient voorkomen te worden. Het natuursteen van de balie moet nog voor zien worden van een coating. „Mooi? Ach, dat zeg je altijd van je eigen produkt. Het is mooi, maar wat belangrijker is: de architect heeft kans ge zien om alle door ons opge stelde eisen in het kantoor op te nemen. We vinden er alles in terug van wat we ons voor gesteld hadden. Dat is het be langrijkste. Dat het gebouw daarnaast nog een aanwinst voor Zaandam is, is aardig meegenomen. De vergelij king met het oude hoofdkan toor gaat natuurlijk niet op. Het is niet eerlijk om twee gebouwen met elkaar te ver gelijken waar bijna 20 jaar verschil in zit. Het nieuwe kantoor voldoet aan de eisen van deze tijd en is bedoeld voor de Raad van Bestuur en de stafdiensten. Het wordt het zenuwcentrum van Ko ninklijke Ahold en als zoda nig is het representatief. Maar van overdreven geldsmijterij is geen sprake geweest. Er is weliswaar goed materiaal ge bruikt, maar het karakter van het gebouw is toch redelijk sober." 17.30 uur - De projectmana ger doet ons uitgeleide. Hij maakt ons opmerkzaam op het op de gevel bevestigde Ahold-logo, inclusief konink lijke kroon.Je ziet het", zegt hij, „het is nu al een be kroond gebouw!" Op 31 mei a.s. zal het nieuwe hoofdkantoor officieel in ge bruik worden genomen. Als dat gebeurd is gaat Leo Oran je met pensioen. „Een mooie re afsluiting van mijn loop-' baan had ik me niet kunnen! wensen. Medio 1990 stap ik er echt uit. Dan ben ik inmid- dels 68. Nee, er komt nu niets meer tussen. Ik moet ooit; toch eens weg!"

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 10