Vooral Albert Heijn kende een bijzonder goed jaar Ik moet het hebben van hard werken Detailhandel Nederland Prioriteiten, loopbaan en opleidingen pagina 8 Flitsen Voor Albert Heijn was 1989 een bijzonder goed jaar. De omzet (inclusief de omzet aan franchise nemers) steeg tot 6.902 miljoen; een toename van 4,5% De consumentenomzet van Albert Heijn Franchising groeide met 22,3%. Ook het bedrijfsresultaat, al dus het jaarverslag, steeg aan zienlijk. Dat was voorname lijk een gevolg van de geste gen vraag naar hoogwaardige produkten en. in mindere mate de beperkte kostenstij ging. Voor 1990 wordt op nieuw een groei van de om zet verwacht. Het marktaandeel van Albert Heijn (incl. franchising) op de Nederlandse markt nam toe van 24,4% tot 25,3% Aan het eind van het verslagjaar waren er 443 Albert Heijn- filialenen lOófranchisevesti- gingen. Er werden afgelopen jaar 22 filialen geopend en 13 gesloten. Tien filialen gingen afgelopen jaar over naar Al- bert Heijn Franchising; 16 winkels werden verbouwd of uitgebreid. Verwacht wordt dat in 1990 een groter aantal nieuwe winkels geopend kan wor den. AH Franchising Albert Heijn Franchising be reikte in 1989 een mijlpaal. In oktober werd de honderd ste franchisewinkel geopend. Aan het einde van het jaar wa ren er zelfs 106 van dergelij ke winkels. Dat is een toene ming van achttien ten op zichte van het begin van het jaar. Franchising blijkt een uitste kende manier voor uitbrei ding en versterking van de AH-formule. De groei van de consumentenomzet en de gemiddelde omzetstijging per franchisenemer bevesti gen dit. Verwacht wordt dat de consumentenomzet van de franchise-organisatie dit jaar boven de 1 miljard zal komen te liggen. The Fresh Company The Fresh Company had eind 1989 twee vestigingen, één in Eindhoven en één in Am sterdam. De formule zal ver der verfijnd worden om vast te stellen in welke vorm deze nieuwe activiteit het best tot zijn recht komt. Voor 1990 wordt een geringe uitbrei ding verwacht. Speciaalzaken De omzet van Speciaalzaken Ahold steeg van 377 mil joen in 1988 naar 635 mil joen in 1989- Voor een be langrijk deel werd deze stij ging veroorzaakt door de ac quisitie van de slijterijketens Gall Gall en Party Shop. Gall Gall Door de integratie van deze twee slijterijketens met de Alberto-organisatie ontstond een keten van 267 slijterijen, met een eigen totale ver koopoppervlakte van 19.690 m\ Door deze schaalvergro ting nam de omzet van de slij terijactiviteiten toe tot 351 miljoen. Het resultaat nam toe volgens de verwachtin gen. Hoewel het gebruik van alco holhoudende dranken ver der zal afnemen, rekent Gall Gall op een hoger bedrijfs resultaat bij een gelijkblij vende omzet. De expansie van de Gall Gall-formule zal vooral gerealiseerd wor den door de groei van het aantal franchisevestigingen. Etos In 1989 legde Etos zich toe op het optimaliseren van de Etos Beauty Case-formule. In 1989 werden elf nieuwe winkels geopend. Het totaal kwam daarmee op 143, ex clusief vijf franchise-vestigin- gen. De eigen verkoopopper vlakte nam toe tot 18.400 m-. De omzet groeide met 9,0% tot 207 miljoen, terwijl ook het bedrijfsresultaat en het marktaandeel stegen. In 1990 wordt opnieuw een verbetering van zowel omzet als bedrijfresultaat verwacht. Etos België Etos België opende in het verslagjaar tien nieuwe Beau ty Case-winkels. Het totaal kwam daarmee op 21, inclu sief tien zogenaamde Colour Shops. De verkoopopper vlakte nam toe tot 1.555 m'. De formule blijkt in België goed aan te slaan. De sterke expansie ging gepaard met forse aanloopkosten, waar door het resultaat zoals ver wacht negatief uitpakte. De omzet bedroeg 8 miljoen. In 1990 zal Etos België ver der uitbreiden. Als gevolg daarvan wordt een verhoog de omzet verwacht. Het be drijfsresultaat zal in 1990 nog negatief blijven. Pharmatos Pharmatos heeft een moeilijk jaar achter de rug. De omzet bleef met 45 miljoen iets achter bij het niveau van 1988. Het resultaat was wel iswaar positief, maar stond onder grote druk door een tegenvallende omzet, de marge-ontwikkelingen en eenmalige kosten. Een nieu we strategie moet in 1990 leiden tot stijging van omzet en bedrijfsresultaat. James Telesuper Ondanks een toeneming van de omzet bleef het bedrijfsre sultaat van James Telesuper in 1989 negatief. Belangrijk was de deelname van James in A'tel, een pro jectwaarbij in een aantal Am- stelveense huishoudens klei ne bestelcomputers werden geplaatst. Hierdoor èn door de over stap naar het Albert Heijn-as- sortiment wordt voor 1990 een verdere groei van omzet en verbetering van bedrijfs resultaat verwacht. Ter Huume De Ter Huume-grenswinkels hebben een zeer goed jaar achter de rug. Omzet en be drijfsresultaat vertoonden opnieuw een opmerkelijke stijging. Met het oog op het verdwijnen van de Europese binnengrenzen na 1992, wordt met Ter Huume mo menteel een nieuw beleid ontwikkeld. Inkomenverdeling (23 jaar en ouder) in procenten van het totaal Ook de toekomstige ontwik keling van het management binnen Ahold heeft afgelo pen jaar flinke aandacht ge had. De noodzaak daartoe is versterkt door de toegeno men samenwerking met an dere Europese ondernemin gen. De eisen die aan het mid del en hoger management worden gesteld, zullen steeds hoger worden. Het antwoord hierop is bij voor beeld: zeer gerichte opleidin gen voor het kader, een beter talenonderricht en een meer op de toekomstige ontwikke lingen aangepast wervings- en selectiebeleid. Om te komen tot een meer optimale bedrijfsvoering bin nen het hele bedrijf is het noodzakelijk veel tijd en geld te besteden aan opleiding van het personeel. In totaal werd daarvoor afgelopen jaar maar liefst ƒ19 miljoen uit gegeven. Zo ging er bij voor beeld een nieuwe cursus voor bedrijfsleiders van start met als thema 'Op weg van beheerder naar manager'. Daarnaast werd een begin ge maakt met een experiment waarbij filiaalmedewerkers een cursus krijgen waarbij de traditionele boeken groten deels werden vervangen door lessen met behulp van een computer. Minimumloon >1,0 -1,5 x minimumloon >1,5 - 2,0 x minimumloon >2,0 - 2,5 x minimumloon >2,5 - 3,0 x minimumloon >3,0 - 5,0 x minimumloon >5,0 - 8,0 x minimumloon >8,0 x minimumloon en meer 0,1 1989 1988 1987 5,7 7,1 7,9 69,8 69,5 69,7 13,9 12,8 12,4 4,9 4,8 4,5 2,3 2,6 2,4 2,9 2,8 2,7 0,4 0.3 0,3 0,1 0,1 0,1 Toelichting. In 1989 daalde het percentage medewerkers dat het minimum loon verdient en stijgt het percentage dat meer dan het minimumloon verdient Dit kan onder meer worden toege schreven aan een verbetering van de VGL-CAO en zal tot gevolg hebben dat de bruto- foonkosten zullen stijgen. In het recente verleden werden jaarlijks door de Raad van Bestuur prioriteiten benoemd vanuit de zgn. Socia le Toekomstverkenningen. Die prioriteiten geven aan waar de diverse werkmaatschappijen hun accenten dienden te leggen op het gebied van het sociaal beleid. Omdat de werkmaatschappijen een grotere eigen ver antwoordelijkheid hebben gekregen, heeft een derge lijke werkwijze steeds minder zin. Sinds afgelopen jaar krijgt elke werkmaatschappij daarom het verzoek om op basis van de Sociale Toekomstverkenningen in de be- grotingsgesprekken en in de gesprekken voor de plan ning op lange termijn zelf ten minste drie prioriteiten op te stellen, die voor de betrokken werkmaatschappij en en hun medewerkers belangrijk zijn. Kees van Bakel (21) is bakker bij Albro Bakkerijen Zwanenburg. Kees woont in Haarlem, heeft een vriendin en is dol op auto's. Chef-kok worden. Dat was tien jaar geleden de wens van de nu 21 -jarige Kees van Ba kel, bakker in de bakkerij van Albro in Zwanenburg. De jonge Haarlemmer belandde echter op de bakkerschool en is nu bakker. En nog wel op een broodfabriek, met cir ca 260 medewerkers. Toch tevreden. Hij grijnst. „Ik be gon als eerste gezel bij een kleine bakker. Die man was erg goed in zijn vak. Maar wat minder in het geld beheren. Op een dag bleek de man ge vlucht voor zijn belasting schulden. Ik heb toen mijn geld via de bond moeten krij gen." Een advertentie van Albro in de krant. De minimumleef tijd was volgens de adverten tie 23; en Kees was toen ruim 19. Toch solliciteerde hij en werd, vanwege zijn ervaring, ook aangenomen. „Die ploe gendiensten waarin gewerkt werd zeiden me in het begin niets. Het was hard werken. Maar daar heb ik geen hekel aan. Ik ben niet te beroerd om iets nieuws te leren. La ten zien dat je wel wilt, bete kent dat je snel leert." Zijn toekomst, de komende tien jaar? „Als het om privé gaat, dan hoop ik op een be ter huis dan de bovenwoning die we nu hebben. In mijn werk wil ik wel voorman worden. Dat verdient weer beter. Nee, studeren is niet mijn sterkste kant. Ik moet het hebben van hard werken en daarin mijzelf bewijzen. Daarmee kom je ook verder!

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 8