Van bedrijfskantine tot restaurant 1.3^.3 pagina 7 Gemiddeld aantal medewerkers van Ahold in Nederland met 3,6% toegenomen Ahold wil VUT-trend ombuigen Lagere pensioen premie Flitsen Avontuurlijk Absolute en procentuele verdeling van het aantal W medewerkers over de verschillende soorten bedrijfstakken (indeling op basis van de CAO- of arbeidsvoorwaardenregeling). Gemiddeld had Ahold in Nederland in 1989 44.761 medewerkers in dienst, hetgeen een stijging bete kent van 3,6% in vergelij king met 1988. Het personeelsbestand is relatief minder gestegen dan voorgaande jaren door de verkoop van AC Restaurants. Die daling wordt gecompenseerd door de overname van Gall Gall en Party Shop en door de autonome groei van het personeels bestand met meer dan 1.500 medewerkers per jaar. In Nederland bedroeg het ge middeld aantal personeelsle den op basis van volledige werktijd 25.162. Dat is 5,3 meer dan in 1988. Van alle personen die in dienst zijn van Ahold in Nederland be stond 56,2% uit part-time medewerkers. Het aandeel van de vrouwen hierin be droeg 58,4%. Vrouwen zijn relatief meer full-time gaan werken. Doordat nu al diverse jaren achtereen de toename van het aantal medewerkers tus sen de 1.500 en 2.000 ligt - evenveel als een middelgrote onderneming - draagt Ahold, volgens de Raad van Bestuur, ruimschoots bij aan de werk gelegenheid in Nederland. Toch valt op personeelge- bied een negatieve kantteke ning te plaatsen: de stijging van de loonkosten loopt niet gelijk op met de stijging van de produktiviteit. In Nederland wordt het steeds gebruikelijker dat mensen op lagere leeftijd met de VUT gaan. Dit zal tot gevolg hebben dat de VUT- uitgaven te veel zullen stij gen. Ahold wil deze ontwik keling een halt toeroepen. Daarvoor zijn de eerste aan zetten gegeven tot een ver nieuwing van het ouderenbe leid; een vernieuwing die eveneens noodzakelijk is door de afname van het aan tal jongeren. Zo heeft Ahold in de CAO op het gebied van VUT en deeltijd-VUT enige aanpassingen aangebracht. De VUT-gerechtigde leeftijd is weliswaar verlaagd van 62 naar 60, echter er zijn nieu we uitkeringspercentages toegekend aan de verschil lende leeftijden. Met andere woorden: hoe later men met VUT gaat, hoe hoger de uitke ring. Ook de leeftijd waarop Ahold-medewerkers met deeltijd-VUT kunnen is om laag gebracht en wel van 60 naar 58 jaar. Medewerkers die geen gebruik maken van de deeltijd-VUT kunnen hun De bijdrage in de pensioen premie voor de deelnemers aan de pensioenregeling is, voor zover deze verschul digd was, verlaagd. Dat was onder meer mogelijk door dat de rendementen op de beleggingen in relatie tot de pensioenkosten in de afgelo pen jaren een gunstig beeld hebben laten zien. Boven dien toonde een onderzoek aan dat Ahold-medewerkers een vrij hoge pensioenbijdra ge leverden in vergelijking met andere pensioenregelin gen in ons land. Sinds 1 januari van dit jaar wordt aan de ongehuwde aspirant )deelnemer van de Ahold-pensioenregeling de mogelijkheid geboden ten gunste van zijn of haar part ner een verzekering van risi co-partner-pensioen te slui ten. Het gaat hier om een ex periment van vijf jaar. rechten sparen en nu onder bepaalde voorwaarden bij hun uiteindelijke uitkerings percentage voegen. Deze nieuwe regelingen zijn van toepassing op alle Ahold-me dewerkers, behoudens die genen op wie een bedrijfstak- VUT van toepassing is of die genen die in bepaalde GVA- onderdelen werkzaam zijn. 1989 1988 1987 Aantal in Aantal in Aantal in% Winkels 36.666 83,1 34.773 79,5 33.357 80,7 Produktie 1.224 2,8 1.220 2,8 1.116 2,7 Distributie 1.846 4,2 1.692 3,9 1.410 3,4 Kantoren 2.728 6,2 2.522 5,8 2.356 5,7 Verscentra/CS'en 575 1.3 547 1,2 455 1,1 HIRA 1.988 4,5 1.942 4,7 Grootverbruik 1.093 2,4 1.002 2,3 698 1,7 Totaal 44.132 100,0 43.744 100,0 41.334 100,0 Rie is momenteel in haar res taurant verantwoordelijk voor de inkoop- en werkplan- ning, boekhouding, budget bewaking en keuze van het assortiment. Bij dat laatste hebben ook haar medewerk sters een belangrijke taak. „Ik heb hier gelukkig creatieve meiden die het ontdekken van alternatieve salades en receptjes als een soort hobby beschouwen. Zelf ben ik na melijk niet zo'n kook- en re ceptenmens, ik vind het leu ker om met cijfertjes, plan nen en mensen motiveren bezig te zijn." Wat veranderde er in die tien jaar werken? „Het belangrijk ste is dat we zijn uitgegroeid van een bedrijfskantine tot een restaurant. Vroeger was het een broodje, een beker melk en een kopje koffie. Nu hebben we een breder assor timent, meer medewerkers en een betere service. We houden ook meer rekening met gezonde voeding dan tien jaar geleden. We frituren bijvoorbeeld in plantaardige in plaats van dierlijke vetten en verkopen kroketten zon der kleurstoffen. We verko pen dagelijks drie rauwkost- salades en bieden magere vleeswaren aan voor mensen die aan de lijn willen denken. Die rauwkostsalades lopen trouwens goed: we verkoch ten er afgelopen jaar 31.200. Bovendien groeien we nog steeds. In 1989 lunchten er 117.030 Ahold'ers in het personeelsrestaurant tegen 114.088 in 1988. En die Ahold'ers besteedden ook meer in 1989: gemiddeld bij na een kwartje meer per per soon per lunch." Het ge sprekje met de heer Heijn bij diens afscheid beschouwt Rie als één van de hoogte- Rie Snepvangers (50) werkt al bijna 19 jaar bij Ahold. Aanvankelijk als medewerkster en cheffin van de huishoudelijke dienst, sinds 1974 als hoofd van het personeelsrestaurant van het Ahold-hoofdkantoor aan het Ankersmidplein in ZaandamZe woont in Castricum, is getrouwd met een Ahold'er en heeft een dochter van 25 jaar. Haar man Jan werkt als hoofd van de Archief-, Reproduktie- en Verzendaf- deling (ARVA) op het hoofdkantoor. In haar vrije tijd gaat ze in een oude spijkerbroek fietsen in de duinen en leest daarna lekker dikke streekromans. Haar sociale contacten schieten er door die hobby's wel eens bij in, bekent ze. punten in die tien jaar. „Ik bedankte hem voor het feit dat ik een baan binnen het bedrijf heb gekregen en daar mee meer financiële onaf hankelijkheid. En toen zei hij tegen mij: 'Ik dank u hartelijk voor de lekkere lunches die u en uw medewerkers geser veerd hebben.' Dat zal ik nooit vergeten. Ik vind het ook jammer dat de naam Heijn niet meer in het bedrijf Diepte- en tegelijkertijd hoogtepunt in die tien jaar was de reis naar Nepal. „We hebben in 1989, na veel trai ning hier in Nederland, een voettocht van veertien dagen gemaakt in de Himalaya. De natuur was van een indruk wekkende schoonheid maar we zijn ook enorm geschrok ken van de armoede in Nepal. Veel mensen hadden nauwe lijks kleren. Daar heb ik wel om moeten huilen. Daarnaast was het een heel primitieve reis. De berghutten waarin we sliepen waren smerig en er waren nauwelijks sanitaire voorzieningen. Tja, ik dacht van mezelf dat ik avontuurlijk was, maar dat viel tegen. Toch ben ik dankbaar dat ik het gedaan heb, je beseft daardoor hoe goed je het hier in Nederland eigenlijk hebt." Haar toekomstplannen zijn niet spectaculair zegt ze. „Ik hoop dat ik ooit nog eens met een kleinkind het strand op kan of de duinen in. En ik ver heug me op de diploma-uit reiking van mijn dochter, die binnenkort haar opleiding tot lerares Nederlands en handvaardigheid afsluit," En het werk? „Deze functie mag best mijn eindstation zijn binnen Ahold. Ophouden met werken doe ik pas als mijn geheugen me in de steek laat." In juni gaat echt genoot Jan 'VUT'ten', dat is op korte termijn een belang rijke verandering, vindt Rie. „Het lijkt mij wel prettig om een huisman te hebben en Jan ziet er ook wel wat in. Nu trek ik ondanks mijn full-time job die huishoudelijke ver antwoordelijkheden toch vaak naar me toe." Ze moet lachen: „Het lijkt me heerlijk om thuis te komen en te vra gen: wat eten we vandaag? Van de andere kant: ik zal het gezamenlijke dagelijkse kop je koffie op de zaak wel mis sen!"

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 7