Ahold verwacht verdere omzetgroei Ook in VS sterke groei aantal personeelsleden Jong en ambitieus op weg naar afdelingschef Nieuwe regeling winstdeling Voorrang voor verminderen wachttijden kassa's pagina 6 In 1990: Flitsen Bedrijfsresultaat Levensmiddelenindustrie bevredigend Veel vrijheid Kansen grijpen De omzet van Ahold zal in 1990 een verdere toename te zien geven. Dat geldt zowel voor Nederland zelf als voor de Verenigde Staten. Ook het bedrijfsresul taat zal naar verwach ting toenemen. Dat laatste zal dan vooral het gevolg zijn van ver beterde resultaten in de VS. Dat zegt de Raad van Bestuur in zijn jaarverslag over 1989. De investeringen in zoge naamde materiële vaste activa - winkelinrichting, ver bouwingen e.d. - zullen in het boekjaar 1990 uitkomen op naar schatting 700 miljoen. Zo'n 325 miljoen daarvan wordt in Nederland besteed; 375 miljoen in de VS. Bij deze bedragen is geen reke ning gehouden met eventue le overnames. De Raad van Bestuur ver wacht dat de winsten uit deelnemingen zullen stijgen, terwijl de financieringslasten daarentegen niet zullen toe nemen. Uitgaande van niet te grote schommelingen in de koers van de dollar verwacht de Raad van Bestuur dan ook dat het resultaat óver 1990 ver der zal toenemen. De groei zal echter minder groot zijn dan in het afgelopen succes volle jaar. In de Verenigde Staten groeide het gemiddelde aantal medewerkers van Ahold van 35.665 naar 38.379; uitgedrukt in full time equivalenten was er een stijging met 5,5% tot 27.026. Wat BI-LO betreft nam het gemiddelde aantal werkne mers met 1.112 toe tot 14.718. Hetgeen uitgedrukt in volledige banen een stij- De omzet van de Levens middelenindustrie Ahold nam over 1989 met 9,1% toe tot 522 miljoen. Het bedrijfsresultaat nam iets af, maar bleef echter be vredigend. De stijging van de grondstof- prijzen, die zich over de ge- Over het jaar 1989 is de winstdeling conform een nieuwe regeling bere kend. De oude winstde- lingsregeling was eind 1987 door de Raad van Be- De wachttijden bij de kassa zijn ook in 1989 een pro bleem gebleven. Voor een deel is dat, ondanks de verbetering in de werk wijze, veroorzaakt door het feit dat het in de winkels steeds drukker is geworden. Met man en macht zal in 1990 worden getracht voor het probleem een oplossing te vinden. Op het gebied van de winkel automatisering is opnieuw grote vooruitgang geboekt. Ruim de helft van alle AH- winkels heeft nu de beschik king over computerappara tuur. In totaal 129 filialen wa ren eind 1989 uitgerust met scanningapparatuur. stuur opgezegd. In de oude regeling werd er nog van uitgegaan dat Ahold een Nederlands bedrijf was met slechts een klein belegd vermogen in het buitenland. Maar dat veranderde in korte tijd. Het gevolg daarvan was onder meer dat niet alleen het rendement in eigen land je uitkomsten ging bepalen, maar ook de koers van de Amerikaanse dollar en de rentestand. Daarnaast was wijziging van de winstdelingsrcgeling noodzakelijk vanwege de verandering in structuur van Ahold. In de nieuwe opzet krijgen de medewerkers, afhankelijk van het uurloon, bepaalde vaste en variabele toeslagen recht op één of meer winst fracties van de winstdelings- grondslag. Een winstfractie is een miljoenste deel van het totale bedrijfsresultaat van de Nederlandse ondernemin gen. De medewerker ont vangt een winstuitkering die afhankelijk is van het aantal winstfracties en het aantal ge werkte uren. KI Loongegevens ging betekende van 0,4% Bij First National Supermar kets groeide het gemiddelde aantal werknemers met 580 naar 15.793- In volledige ba nen uitgedrukt: een stijging met 6,6% tot 11.682. Giant Food Stores zag het ge middelde aantal medewer kers stijgen met 1.016 tot 7.862. In volledige banen be tekende dat een toename met 14,5% tot 4.913. 1988 1987 Omzet Nederlandse bedrijven aan 9.061 8.320 7.959 Loonsom incl. sociale lasten (in min. gld.) 1.092 1.001 958 Aantal medewerkers (gemiddeld) 44.761 43.189 40.671 Aantal FTE's (gemiddeld) 25.162 23.893 22.446 Loonsom per FTE* (in gld.) 43.399 41.895 42.680 Indexcijfer per FTE (1975-100) 172.4 166.4 169.5 Landelijk indexcijfer" (1975-100) 179.3 177.1 175.9 1987 - 53 weken, 1988-52 weken Bruto weekloon van medewerkers met een full-time arbeidscontract in dienstverlenende bedrijven. hele linie en in alle sectoren voordeed, was de belangrijk ste oorzaak van deze daling. Naar verwachting zal het be drijfsresultaat van Levens middelenindustrie Ahold over 1990 een stijging te zien geven. Annemarie Simons is twintig jaar en assistent-afde lingschef kassa bij AH-filiaal 1085 in Doetinchem. In haar vrije tijd doet ze aan aerobic en fitness, ze kookt en handwerkt graag en ze speelt orgel. Op het einde van dit jaar gaat ze met haar vriend samenwo nen. Tien jaar geleden was er geen haar op het hoofd van Anne marie dat dacht aan Albert Heijn. Ook school interes seerde haar niet bovenmatig. Ze turnde. Fanatiek. En ze speelde orgel. Later wilde ze kapster worden of slager. Een tamelijk uiteenlopende keu ze vindt ze nu zelf. Dat had alles te maken met twee gro te voorbeelden. Een leuk nichtje dat in een kapsalon werkte en haar vader die in zijn vrije tijd slachtte voor fa milie e.d.. Annemarie: „Ik hielp mijn vader vaak bij het verwerken van vlees. Afsnij den. Afwegen. Dat vond ik leuk. Dat heeft er denk ik mee te maken dat ik toen al geïn teresseerd was in alles wat met eten te maken had. Ik stond ook minstens twee avonden in de week bij mijn moeder in de keuken om koekjes of taarten te bakken." Die culinaire interesse is ge bleven, maar slager is Anne marie nooit geworden: „Ik moest daarvoor na de mavo naar Utrecht. Op kamers. Dat zag ik helemaal niet zitten. Ik vond mezelf daarvoor te jong. Bovendien was ik bang om daar te verpieteren. Ik kende niemand in Utrecht. En ik ben iemand die altijd veel mensen om zich heen moet hebben. Zeker na school of na mijn werk wil ik lekker even napraten." Ook het kappersavontuur ging niet door. Daarvoor zou Annemarie een dure privé- opleiding moeten volgen. Haar ouders hadden net een huis gekocht en konden die toen gewoonweg niet beta len. Nu is ze daar niet rouwig om. Toen ook niet, trouwens. Ze verzette de bakens en koos voor het Middelbaar Middenstands Onderwijs, werkte een tijdje bij C&A en begon anderhalf jaar geleden bij AH in Doetinchem, waar ze het nu prima naar de zin heeft: „Ik heb veel vrijheid, de collega's zijn heel erg aar dig en ik heb veel door stroommogelijkheden. Ik ben achter het brood en de vleeswaren begonnen, maar ik kon vrij snel daarna de op leiding voor assistent-afde lingschef beginnen. Daar ben ik januari dit jaar voor ge slaagd. In juni start de oplei ding voor afdelingschef en daar kan ik in maart 1991 voor slagen." Is twintig jaar niet erg jong voor een assis tent-afdelingschef, Iaat staan eenentwintig voor een afde lingschef? Annemarie: „Dat is zo, maar het verschilt natuur lijk van filiaal tot filiaal. Ik ben aangenomen op voorwaarde dat ik binnen een jaar op z'n minst zou studeren voor \AC. En hier in het oosten is nog een tekort aan mensen voor kaderfuncties." We kijken een beetje koffie dik. Hoe ziet Annemarie's le ven er in het jaar 2000 uit? „Eerst een jaar AC en dan kij ken of er nog meer mogelijk heden zijn om verder te groeien. Liefst niet de kassa's. Ik vind het nu hartstikke leuk, maar je hebt toch een contro lerende taak; bij een bedie ningsafdeling moet je com merciëler denken en dat trekt me toch meer. Na de opleiding voor afdelingschef ga ik zeker nog een manage ment- of marketing-cursus doen. Te meer omdat ik nu wel eens denk dat ik over een aantal jaren op de winkel uit gekeken ben, en dan liever een functie buiten de winkel- muren ambieer. Kijk, nu ben ik nog jong, nu moet ik mijn kansen grijpen. Verder denk ik dat ik nog veertig uur per week werk en lekker ge trouwd ben of samenwoon met mijn vriend. Kinderen dat hoeft voor mij dan nog niet. Ik ben er hartstikke gek op, maar voor mijn dertigste hoef ik ze zeker niet te heb ben."

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 6