Milieu gaat ook Ahold ter harte Nog altijd actief genietend van een boeiend leven Afdeling Milieu zorg flink gegroeid Voor 503 miljoen geïnvesteerd - - 's Avonds veel weg Werk genoeg Nü genieten Flitsen pagina 5 Niemand kan er omheen: een leefbaar milieu is één van de belangrijkste onderwerpen van deze tijd. Dat beseft men ook binnen Ahold. Binnen de diverse werkmaatschappijen is de aandacht voor het mi lieu toegenomen en is een begin gemaakt met de aanpak van het probleem. De genomen maatregelen lo pen uiteen van het scheiden van afval tot de verkoop van milieuvriendelijker produk- ten. Sinds afgelopen juli wor den bij Albert Heijn geen produkten verkocht die scha delijke CFK's bevatten (Chloor Fluor Koolwater stoffen, veroorzaker van de afbraak van de ozonlaag). Te vens werd begonnen met het terugdringen van het gebruik van kleurstoffen en PVC-hou- dende verpakkingen. Dat soort verpakkingen moet op Pensioengerechtigden 1 juli 1990 geheel vervangen zijn. Sinds eind 1989 kan de con sument in de winkels van Al- bert Heijn ook heel bewust milieuvriendelijker produk ten kopen die qua samenstel ling vriendelijker zijn voor mens, dier of milieu. Deze worden aangeduid met het Groen-logo. Uitgangspunt blijft dat de consument zelf moet kunnen kiezen. De zorg voor het milieu zal de ko mende jaren in alle gelede ren van Ahold verder ver sterkt worden. Pensioen bereikt vanuit de 1989 1988 1987 Aantal in Aantal in Aantal in% -WAO 62 44,0 61 42,1 66 47,8 -VUT 40 28,4 49 33,8 43 31,2 -Actief werkzaam 26 18,4 28 19,3 19 13,8 -RSG 12 8,5 6 4,1 10 7,2 -ATV 1 0,7 1 0,7 Totaal 141 100,0 145 100,0 138 100,0 Toelichting. Het aantal mensen dat jaarlijks de pensioengerechtigde leeftijd bereikt blijft ongeveer gelijk. Ahold heeft het afgelopen jaar ook op grote schaal geïn vesteerd in bestaande bedrij ven. Het aantal verkooppun ten werd uitgebreid en een groot aantal winkels werd vergroot of gemoderniseerd. De totale investeringen be droegen 503 miljoen. Hier van kwam 191 miljoen ten gunste van bestaande en nieuwe bedrijven in Neder land, terwijl het in de Ver enigde Staten om een bedrag van SI45 miljoen ging. In 1989 heeft iedere werk maatschappij activiteiten ontwikkeld op milieugebied. Zij werden daarbij onder steund door de afdeling Mi lieuzorg. De toegenomen aandacht voor het belang goed met milieu-effecten re kening te houden heeft in vloed gehad op de bezetting van deze afdeling. Begin 1989 bestond de afdeling slechts uit één medewerker. Eind 1989 waren een bouw kundige, een scheikundige en een levensmiddelentech- nologe full-time bezig samen met de diverse werkmaat schappijen projecten op het gebied van milieuzorg te rea liseren. Niet alleen Albert Heijn heeft veel ondersteu ning ontvangen bij de intro ductie van het 'Groen-logo'. Ook zijn er andere projecten uitgevoerd zoals verpak kingsonderzoek voor Mees ter Wijhe. Verder is er in sa menwerking met de Univer siteit van Amsterdam een af- valmanagementproject voor Marvelo geïnitieerd. Tien jaar terug was Joop Overmeer chef van de afde ling Chocolade bij Marvelo. Maar voor de Zaankanter was er vooral in de randgebieden veel werk te doen. Zoals het voorzitterschap van de per soneelsvereniging bijvoor beeld. Overmeer: „Ik heb al tijd het gevoel gehad dat je niet moet weglopen voor verantwoordelijkheden. Als je merkt dat mensen vertrou wen in je hebben, moet je dat niet beschamen, maar die verantwoordelijkheid ook aannemen. Hier in Nederland is het dan zo dat, als je een maal je mond open hebt ge daan, je voor je het weet ach ter allerlei bestuurstafels te rechtkomt. Ik ging die uitda gingen nooit uit de weg." Aanvankelijk leek er hele maal geen bestuurderstaak voor hem weggelegd. „Tot mijn 35e was sport voor mij alles zaligmakend. Onder an dere Grieks-Romeins worste len, maar ook acrobatiek. Ik heb nog bijna in een circus gewerkt. Met twee vrienden, Bert en Willem, vormden we de BEJOWI's. We konden op toernee met een circus. Aan de heer Jan Heijn, de vader van Albert Heijn, vroeg ik of ik er een jaar tussenuit mocht, als proef. Ik was toen al getrouwd. Die man vond het niks. Als ik weg zou gaan, zou ik uit het huis moeten dat van het bedrijf was en over de mogelijkheid terug te ko men gaf hij geen enkele ze kerheid. Het avontuur lokt dan wel, maar je hebt je ver antwoordelijkheid naar je ge zin. Dus dat ging niet door." Toen hij voor het eerst in de personeelsvereniging te rechtkwam, durfde hij zijn mond nog niet open te doen. Wat hij doet wil hij immers altijd goed doen. En dus volg den er de cursussen sociale omgang, middenstand, spre ken in het openbaar en wel sprekendheid. Het gevolg was dat, naast de personeels vereniging en het pensioen fonds, bestuurs- en voorzit tersbaantjes in de plaatselijke politiek, volgden de vak bond, de EHBO, het zieken fonds, en de raad van toezicht van het artsenlaboratorium in de Zaanstreek waar hij mo menteel nog voorzitter van is, om maar een greep te doen. Het betekende veel 's avonds weg. Joop Overmeer: „Dat is wel zo. Maar ik heb daar met mijn vrouw altijd over gepraat. Misschien klinkt het ouderwets, maar ik vind het gezin nog altijd het belangrijkste in het leven. Voor je gezin moet je alles over hebben. Dat heb ik ook weer van mijn vader geleerd. Mijn vader was zestig jaar toen hij door een verkeers ongeval kwam te overlijden. Daar heb ik toen een flinke tik van gehad. Met die man had ik een hartstikke goede verstandhouding. Daar ben ik nog eeuwig dankbaar voor. En datzelfde houd ik nu ook mijn kinderen voor. De zon dagen waren dan ook altijd voor mijn gezin. En nu nog." Het geluid van de stofzuiger, het syndroom van de gepen sioneerde zonder hobby, is hem onbekend. „Mijn pen sionering kwam wat vroeger, omdat de afdeling overging naar Verkade. Ik kon kiezen. Ik heb overlegd met mijn vrouw, want als een man met pensioen gaat, geldt dat ook voor de vrouw. Die krijgt in eens de hele week de man over de vloer. Zonder veel Hij heeft vier voorzittershamers thuis. Herinnerin gen evenzoveel bestuurlijke loopbanen. Maar zou Joop Overmeer voor ieder voorzitterschap be loond zijn geweest met die traditionele hamer, dan zou zijn kamer nu te klein zijn geweest. Joop Over meer, ex-medewerker van Marvelo, is 71 jaar en acht jaar gepensioneerd. discussie hebben we toen be sloten dat ik eruit zou stap pen. We hebben er ook nooit problemen over gehad. Ik had werk genoeg. Vooral ook omdat ik in die periode net een volkstuin kreeg. Dat is nu onze lust en ons leven. Ons heiligdom 300, vierkante me ter moestuin en bloemen." En binnen de kortste keren bestuurslid op de tuin? La chend: ,Ja, kon niet missen. Maar lang heeft dat niet ge duurd." De bestuursbanen is hij nu aan het afbouwen. ,Je raakt toch wat contacten kwijt. Zie het maar als een estafette. Dan moet je ook op tijd weten het stokje door te geven." Zijn hobby's zijn uit gebreid met fotograferen en video. Nog altijd traint hij ie dere morgen steevast een kwartier vrije oefeningen. Met zijn 71 jaar hoopt hij zo lang mogelijk in goede condi tie te kunnen blijven. En tien jaar verder?Ach, dan ben ik 81 en hoop ik samen met mijn vrouw ook nog goed gezond te zijn. Wat het werk betreft, denk ik dat Al- bert Heijn het goed blijft doen. Dat is vooral goed voor het pensioenfonds. Ik heb niet voor niks 12 jaar in het bestuur van het pensioen fonds gezeten. Maatschappe lijk zou ik willen onderstre pen dat het belangrijk is een hechte gezinsband of samen levingsband te hebben met de mensen die je dierbaar zijn. Eigenlijk moet je nu niet tien jaar verder kijken, maar genieten van wat er op dit moment om je heen gebeurt. We leven in een tijd, waarin wereldgeschiedenis geschre ven wordt. Nelson Mandela, Gorbatsjow, de wereld ver andert en we staan er met ons neus bovenop. Het zijn men sen die ik mateloos bewon der en die me hoop geven op een rechtvaardige toe komst."

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 5