Alleen door samenwerking wordt Ahold sterk genoeg voor het Europa van de toekomst pagina 4 Ï3B9 F Ahold-presidentP.J. Everaert: Pierre Everaert volgde een halfjaar geleden Albert Heijn op als president van Ahold. Flitsen vroeg hem naar zijn visie op de toekomst van Ahold in de komende tien jaar. Over de eenwording van Euro pa: De ontwikkelingen gaan sneller dan ik ge dacht had' en 'Het kan heel leuk worden voor de mensen.' Vervolg van pagina 1 OOST-EUROPA Toen u vorig jaar naar Ne derland kwam zei u dat de grootste uitdaging van de komende tien jaar in Eu ropa ligt. Hier gaat het ge beuren, niet in Amerika. Is daar al iets van te mer ken, na een half jaar? De kansen om iets bijzonders te doen. om innovatief bezig te zijn, liggen nu eerder in Europa dan in Amerika. Dat is zeker zo. En sinds ons vorige gesprek zijn er ontwikkelin gen in gang gezet die mij ster ken in die overtuiging. De snelle veranderingen in Oost-Europa had niemand voorzien en het is zeker niet uitgesloten dat Ahold daar actief zal worden. Wat mij ook positief stemt is de toe nemende produktiviteit van de EG-commissies. Die zien op de kalender dat Europa '92 niet ver meer weg is; door de tijdsdruk zie je dat het aan tal richtlijnen dat nodig is om die ene Europese markt te realiseren, de laatste tijd sterk toeneemt. De ontwik kelingen gaan sneller dan ik vorig jaar dacht. Met jammer genoeg een uitzondering voor Groot-Brittannië; dat land dreigt zich door het be leid van hun regering enigs zins te isoleren van de andere EG-landen. Zullen de ontwikkelingen in Oost-Europa leiden tot een aanpassing van de strategie van Ahold? Nee, zeker niet. De activitei ten die wij wellicht zullen ontplooien in Oost-Europa, zullen niet leiden tot een wij ziging van de visie die de Raad van Bestuur heeft ont wikkeld. Eventuele Oosteu- ropese activiteiten zullen een beperkt aandeel hebben binnen de totaalstrategie en, als het zover komt, zullen we ons tot één of twee landen beperken. Dat neemt niet weg dat het heel interessant en motiverend kan zijn om in Oost-Europa wat op te zet ten. Men moet dan niet met een aan grote investeringen denken, maar aan een soort joint ventures, waarbij we als kruideniers samenwerken en waarbij hun organisatie gelei delijk wordt aangepast naar westers model. Men moet niet vergeten dat de Oosteu ropeanen met begrippen als kapitaal, vermogen en eigen vermogen nog geen enkele ervaring hebben opgedaan. Bovendien moeten nog talrij ke politieke beslissingen ge nomen worden over de structuren van hun nieuwe economische systeem en de marktprincipes. SAMEN STERKER Wat wordt hét item van de jaren 90? Rendement. De winst per aandeel moet verder verbe terd worden. In de eerste plaats om interessant te blij ven voor de aandeelhouders en om een groeifonds te zijn. Op de tweede plaats om de waarde van het bedrijf te ver hogen, zodat ongewenste overname wordt voorko men. Dat is mogelijk omdat we nu uit de eerste fase van sterke groei zijn, die veel geld heeft gekost. De afgelo pen tien jaar is er fors geïn vesteerd in Nederland en ge durende de laatste vijf jaar vooral in Amerika. Niet al leen door de uitbreidingen, ook door aanpassingen aan de veranderende markt. We zijn in Amerika met nul be gonnen en hebben nu een omzet van bijna 5 miljard dollar. De grote investerin gen zijn achter de rug en daarom zal vooral Amerika de komende jaren een be langrijke bijdrage kunnen le veren aan de winstgroei. Winstgevendheid is, zoals ik al zei, het belangrijkste. Daar naast moet Ahold binnen ERA een sterke positie op bouwen. Hoe sterker je zelf bent, hoe beter je partner wordt. Alleen door samen werking word je sterk ge noeg om in het Europa van de toekomst goed mee te ko men en vooraanstaand te blij ven. Want de internationale concurrentie zal danig toene men. Er wordt nu gewerkt aan een goede toekomstige positie in de markt. Een derde punt dat heel be langrijk is, is de motivatie van de medewerkers. Als ik ie dere dag mensen met lange gezichten zou zien, weet ik dat er iets fout is. Wij willen dat Ahold een leuk bedrijf is, waar interessante dingen ge beuren en waar het prettig werken is voor mensen die willen leren en zich in willen zetten. Hoe heeft de strategie in Nederland zich de afgelo pen tien jaar ontwikkeld? In Nederland zijn de afgelo pen tien jaar verschillende verbeteringen aangebracht: Albert Heijn is sterk ge groeid, de franchise-organi- satie is neergezet, de integra tie van de xMiro's is doorge voerd, de discount-formule van Etos heeft plaats gemaakt voor de meer op service ge richte Beauty Case-formule, het assortiment van Groot verbruik Ahold is sterk uitge breid en tal van andere zaken, ook in produktie en distribu tie, zijn opgezet. Daarna dachten we. we moeten een groot bedrijf in Europa over nemen. Maar een overname in Europa is niet alleen duur, je hebt ook veel lokale kennis van de markt nodig en de strenge vestigingswetgeving in de meeste landen maakt groeimogelijkheden beperkt. We zijn toen tot de conclusie gekomen dat we niet moes ten kopen, maar samenwer ken. Daarom steunt de Raad van Bestuur de heer Ahlqvist volledig met zijn initiatief tot de vorming van AMS. KLEINE PARAPLU Gaat Ahold op den duur zijn zelfstandigheid niet verliezen door innige re laties met Argyll en Casi no? Absoluut niet. Vergelijk het met de positie van Nederland binnen de EG. De EG maakt Nederland niet afhankelijker, het parlement in Den Haag zal niet gesloten worden. We krijgen mis schien een Europees pas poort in plaats van een Ne derlands paspoort. De veran dering is dat we er een rege ring bij krijgen, er komt een organisatorische schakel bij, maar de regionale verschil len in Europa zullen blijven bestaan. Zo moet men ook de samenwerking tussen de ERA-partners zien. Voor wat de werkomstandigheden en het sociaal beleid betreft gaat er heel weinig veranderen En als er veranderingen ko men, maakt het Nederlandse model, met onder andere zijn medezeggenschap, een beste kans om ingang te vinden in andere landen. Europese sa menwerking zal tot meer effi ciency leiden. Dat kan heel leuk worden voor de men sen. Ik zeg 'kan', want dan moeten de Europese binnen grenzen echt opengaan. De keuze aan produkten zal niet veel groter worden - want veel buitenlandse produkim zijn er al - maar relatief djr>. produkten of versprodukten die nu per vliegtuig worden aangevoerd, kunnen straks per truck worden aange voerd en dus goedkoper wor den. Het is niet onze strategie de samenwerking tussen Ahold, Argyll en Casino te la ten uitmonden in een totale fusie. Misschien dat er ooit een kleine holding komt in Brussel, maar bij een fusie zou er een bedrijf ontstaan dat te log is om te besturen. Voor wat Europa betreft zie ik over tien jaar drie sterke partners onder een kleine pa raplu. Ahold zal zelfstandig zijn, sterk in eigen land en in Amerika, en met misschien een aantal dochtertjes in an dere landen en mogelijk een poot in Oost-Europa. Alleen projecten die zo groot zijn dat we ze niet alleen, maar wel met z'n drieën aankun nen, zullen in ERA-verband worden uitgevoerd. Wat zijn de plannen voor Amerika voor de komen de jaren? In de nabije toekomst zullen we afmaken waar we mee be zig zijn. Een aantal kleine winkelketens van 10 a 20 winkels zullen er misschien bij komen in de regio's waar we al zitten. De drie onafhan kelijke bedrijven zullen blij ven werken onder de lange arm van Ahold USA. We zijn momenteel niet uit op een grote overname, maar wan neer één van de ERA-partners een groot bedrijf zou willen overnemen en onze steun vraagt, is het denkbaar dat Ahold daarin een belang neemt. MILIEU-OVERLEG Hoe effectief pakt Ahold de milieuproblemen aan? We zijn op de goede weg, maar er is ontzettend veel te doen en alles tegelijk aanpak ken is nu eenmaal niet moge lijk. Het Groen-Iogo van Al- bert Heijn gaf een forse im puls aan onze milieugerichte activiteiten. Ook de actie die moest leiden tot CFK-vrije verpakkingen was een suc ces. Met de actie die moet leiden tot het verdwijnen van PVC uit alle verpakkingen hebben we flink wat onrust gezaaid en daarom zijn we overgegaan tot intensiever overleg binnen de branche organisaties en met fabrikan ten. Via organen als de Stich ting Verpakking en Milieu, waarvan ik President-Com missaris ben, gaat Ahold sa men met anderen, en in over leg met Brussel en Den Haag, werken aan betere richtlij nen voor verpakkingen. Door uitwisseling van kennis tus sen fabrikanten in binnen- en buitenland en met collega's maken we minder fouten, is er een betere coördinatie en kan sneller resultaat worden geboekt. Aandacht voor het milieu betekent voor Ahold een flinke investering van mensen en tijd, maar ieder een weet dat er wat moet ge beuren. Milieuzorg moet een onderdeel zijn van het onder nemingsbeleid. Bent u optimistisch over de toekomst van ons mi lieu? Ik ben waarschijnlijk de meest pessimistische opti mist die er rond loopt. Ik ben pessimistisch omdat ik denk dat de verwarming van de aarde geen cyclisch ver schijnsel is, maar te wijten is aan industriële vervuiling, het broeikaseffect. Als we zo doorgaan gaan, kunnen de ijs kappen gaan smelten en zal Nederland zijn dijken een paar meter moeten verho gen. Ik ben ook pessimistisch omdat de verwoesting van de bossen in Brazilië alsmaar doorgaat en omdat milieu- beschermende maatregelen niet overal in de wereld tot stand komen. Optimistisch ben ik echter door de aanpak. Het gezamenlijke bewustzijn van de regeringen en de in dustrie, samen met de be trokkenheid van het publiek, zal tot verdere maatregelen leiden en dat stemt me goed. Is er nog iets onbespro ken gebleven dat u na aan het hart ligt? Omdat ik daar zo zelden de gelegenheid voor heb, wil ik graag alle medewerkers en medewerksters bedanken voor hun inzet gedurende het afgelopen jaar. En ik doe dat ook namens mijn colle ga's in de Raad van Bestuur.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 4