Ahold richt blik op 1992 Nu werken aan situatie na 1992 Vrije handel in Europa nog ver weg pagina 2 Flitsen Met rasse schreden nadert 1992. Of beter gezegd, 1 ja nuari 1993, de datum waarop de Europese binnengrenzen opengaan. Voor het bedrijfs leven, en dus ook voor Ahold, kan dat flinke gevolgen heb ben. Daar moet vroegtijdig op worden ingespeeld. Om die reden heeft Ahold in 1989 een samenwerkings overeenkomst gesloten met de Britse Argyll Group PI.C en Groupe Casino uit Frank rijk. Voorlopig is de samenwer king tussen de drie partijen beperkt tot de uitwisseling van een wederzijds aandelen pakket en de oprichting van de European Retail Alliance (ERA). De drie deelnemende bedrijven hebben elk nieuwe aandelen uitgegeven met een totale waarde van 100 mil joen ECU, dat is ongeveer 230 miljoen gulden. Ahold heeft op die wijze 1,6% van de geplaatste aandelen van Argyll en 4% van de aandelen van Casino verkregen. Bij elk van de andere partners werd een belang van 3,8% in het geplaatste gewone aandelen kapitaal van Ahold geplaatst. Het is de bedoeling dat in ERA-verband wordt samen gewerkt op het gebied van marketing, distributie, pro- duktie, management devel opment, ontwikkeling en ex ploitatie van winkelformules en ontwikkeling van manage ment informatiesystemen. AMS De verschillende wensen op het gebied van synergiemar- keting worden gecoördi neerd door de speciaal voor dit doel opgerichte AMS Mar keting Service ag. Deze ven nootschap is gevestigd in Zug (Zwitserland). Het is de be doeling dat hierdoor in sa menwerking met leveran ciers de kosten van produktie en distributie worden ver laagd. Bij AMS hebben zich ook Mi- gros Genossenschafts-Bund (Zwitserland), ICA Aktiebo- lag (Zweden), Dansk Super- marked indkob a/s (Dene marken), Kesko Oy (Fin land), Mercadona S.A. (Span je) en La Rinascente S.p.A. (Italië) aangesloten. Voordelen Het is de bedoeling dat de samenwerking de komende jaren verder gestalte krijgt. Met de partners in binnen- en buitenland zal Ahold ernaar streven synergieën tot stand te brengen die de verwachte resultaten zullen opleveren. De voordelen van synergie kunnen ook buiten Europa gelden. In de Verenigde Sta ten heeft Ahold de krachten „Het wordt vooral voor de grenswinkels spannend met het oog op Europa '92. Dan zal immers het verschil in ac cijnzen tussen de Duitse en Nederlandse produkten kun nen vervallen. Onder andere door dat verschil komt nu nog 95 procent van onze klanten uit Duitsland. Om hen ook in de toekomst te blijven trekken, werken we nu aan nieuwe toegevoegde waarden van onze winkels." Frank Westendorp krijgt in dat proces een steeds grotere rol. „Het kan goed zijn dat we de winkels geheel gaan reor ganiseren. De peilers van Ter Hu urne zijn nu onder andere koffie en sigaretten. Vers komt daar onder meer bij." Basis voor het uitstippelen van nieuw beleid is intensief marktonderzoek dat door Ter Huume zelf wordt ge daan. Frank voelt zich prima thuis bij de grenswinkels. Hij heeft regelmatig contact met de filialen in Venlo, Winters wijk, Aalten en Enschede waar hij de automatisering c.q. scanning ondersteunt. „Denk niet dat scanning een voudig is. Er komt meer bij kijken dat alleen even op een knopje drukken." Tien jaar geleden kon Frank niet bevroeden dat hij specia list in automatisering zou worden. „Ik wilde medicij nen studeren. Toen ik van de havo kwam, ben ik vervol gens naar de hbo-V (hogere beroepsopleiding verpleeg kunde) gegaan. Daarna kon ik de medicijnenstudie begin nen. In die tijd had ik overi gens met kameraden een ver plaatsbare disco, dat was toen helemaal in." Directeur G.J. Paalman van Ter Huurne, bij wie hij al sinds z'n vijftien de werkte als weekendhulp, vroeg hem in de zaak te ko men. Frank was toen 23 jaar, had zijn hbo-V-diploma op zak en zijn diensttijd achter de rug. Hij heeft dat aanbod aange pakt. In de avonduren stu deerde hij verder. Hij heeft Informatica en Marketing (NIMA-A) gedaan. Binnen kort hoopt hij NIMA-B af te ronden. „Ik denk er nu aan om verder te gaan in de logis tiek", laat Frank, die altijd druk bezet is, weten. Zijn stu die, de zesdaagse werkweek - bij Ter Huume wordt ook op zondagmorgen gewerkt! - en sportactiviteiten (Frank is een fervent handballer) slok ken veel van zijn vrije tijd op. Zijn vrouw heeft hij bij Ter Huurne leren kennen. Zij heeft wel eens moeite met Frank's drukke bestaan. „In feite zien we elkaar bijna al leen op de zondagmiddag." Ze houden van reizen en wil len graag naar Indonesië. „Daar moet natuurlijk voor worden gespaard. Zeker om dat we pas een twee-onder een-kap huis hebben ge kocht", vertelt Frank. Een vrijstaande woning is een droom voor de toekomst. Zijn verdere carrièreplan ning vindt Frank niet eenvou dig. „In het verleden wilde ik wel eens iets anders. Dat is echter alweer geruime tijd voorbij. Scanning en automa tisering betekenden een nieuwe uitdaging. Die heb ik nu opnieuw gevonden in de uitbreiding van mijn taak: In koop." Voor Frank is het duidelijk dat bij Ter Huurne dit en vol gend jaar hard moet worden gewerkt. „Bijna zestig pro cent van onze klanten heeft er een ritje van enkele reis 60 kilometer, voor over om ons te bezoeken. Die aantrek kingskracht willen we be houden. Niet gemakkelijk; het wordt dus heel spannend. Maar als we samen onze schouders eronder zetten, kunnen we ver komen." van de drie supermarkten in middels gebundeld via Ahold USA Inc. Asko De besprekingen over een eventuele samenwerking met Asko Deutsche Kaufhaus AG uit Saarbrücken werden afgebroken. De reden daar voor was dat Asko zonder voorafgaand overleg en op ongewenste wijze eigenaar was geworden van een aan merkelijk aandelenpakket van Ahold. Dat werd door Ahold en door de Stichting Ahold Continuïteit (SAC) als ongewenst ervaren, aange zien hiermee de vrijheid om in zelfstandigheid belangrij ke beslissingen te kunnen ne men werd bedreigd. Daarom besloot het bestuur van de SAC eind augustus 1989 zijn de haar verleende optie ge deeltelijk uit te oefenen door 107.130 preferentie aande len Ahold te nemen. De stich ting heeft meegedeeld dat zij de preferentie aandelen zal blijven houden zolang dit in overeenstemming is met haar doelstelling: het bevor deren van de continuïteit en de eigen identiteit van Ahold in het belang van alle betrok kenen. Asko spande in 1989 een kort geding aan tegen Ahold om toelating tot de Europese sa menwerkingsverbanden af te dwingen. De rechter wees die vordering af. De uitspraak van een vervolgens door As ko ingestel de bodemprocedure tegen Ahold, waarin de rechtsgel digheid van de door de stich ting genomen preferente aandelen wordt aangevoch ten, wordt met vertrouwen tegemoet gezien. Weinig gevolgen De Raad van Bestuur ver wacht dat de veranderingen die verband houden met 1992 op korte termijn weinig gevolgen zullen hebben voor het sociaal beleid van Ahold. Pas in de loop van de komen de jaren zullen de verschil lende nationale sociale wetgevingen van de EG-lan- den nader op elkaar worden afgestemd. Een werkelijk vrije handel in Europa lijkt, althans voor de levensmiddelen detailhandel, nog ver weg. 1 Januari 1993 komt steeds dichterbij, maar alles wijst erop dat er dan nog geens zins sprake zal zijn van een vrij verkeer van goe deren binnen de EG. Dat is althans de mening van de Raad van Bestuur, zoals verwoord in het jaarverslag. De harmonisatie van de BTW en accijns verloopt moei zaam. Bovendien heeft een aantal lidstaten afgelopen jaar zogenaamde memoranda gepubliceerd die zonder uit zondering het handhaven van bepaalde importbelem meringen bepleiten. De Eu ropese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, lijkt voor deze politieke druk niet ongevoelig. Ze wil, zo signa leert de Raad van Bestuur, ruimte laten voor nationale regelingen op het gebied van kwaliteitslabels en herkomst- benamingen. Een en ander betekent dat de deur voor protectionisme weer open staat. Ook op het gebied van de consumentenbescherming is het nog lang geen koek en ei. Door de huidige vage criteria rond de richtlijnen voor pro- duktveiligheid zal tussen ver scheidene lidstaten zeker concurrentievervalsing kun nen ontstaan. Frank Westendorp (28) uit Haaksbergen werkt al vanaf zijn vijftiende bij Ter Huume in Buurse. Ahold-werkmaatschappij Ter Huume omvat drie supermarkten en vier tankstations annex-shops. Vijfennegentig procent van de klanten komt uit Duitsland. Van weekendhulp werd Frank assistent- bedrijfsleider en vervolgens systeembeheerder scanning en automatisering. De komende jaren gaat hij zich ook bezighouden met het inkoopbe- leid. Met het oog op Europa '92 is dat van groot belang voor de toekomst van de grenswinkels.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 2