1989 was fantastisch jaar voor Ahold Ten geleide De ontwikkelingen gaan sneller dan verwacht iiuiaiiiiaiiiiiii Bericht van de Raad van Bestuur: Inhoud De Raad van Bestuur bedankt alle Ahold- medewerkers voor hun grote bijdrage aan het prachtige resultaat. Winst over 1989 naar record hoogte Ahold-president P.J. Everaert Personeelsblad Koninklijke Ahold nv 47e Jaargang no. 4 April 1990 Oplage 50.000 Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw voor uit. Als dat gezegde ergens op van toepassing is, dan is het wel op het verdwijnen van de Europese binnengrenzen na 1992. Ahold heeft zich hierop in 1989 terdege voorbereid door het aangaan van samenwerkingsverbanden met een aantal Euro pese collegabedrijven. Zowel European Retail Al liance (ERA) als de AMS Marketing Service vormen een antwoord op de uitdaging van Europa 1992. 1989 was voor Ahold het jaar van de ontwikkeling van de beide samenwerkingsverbanden; in de ko mende jaren komt het erop aan om met partners in binnen- en buitenland de synergieën tot stand te brengen die de verwachte resultaten zullen af werpen. Synergievoordelen hoeven niet beperkt te blijven tot Eu ropa. In de Verenigde Staten heeft Ahold nu voldoende omvang bereikt om ook daar dergelijke voordelen te kun nen realiseren. Onze Ameri kaanse winkelketens hebben in 1989 de krachten gebun deld via Ahold USA en we verwachten daar binnen af zienbare tijd de vruchten van te kunnen plukken. Ahold zal zich in de Verenig de Staten verder richten op het vergroten van de regiona le dominantie van de huidige winkelketens. Voorzover die marktdominantie niet aan wezig is, stellen we ons tot taak deze te realiseren. Daar naast blijven wij attent op de mogelijkheden buiten Ame rika en West-Europa. We richten onze aandacht onder meer op Oost-Europa, waar we onze vakkennis via vor men van samenwerking be schikbaar willen stellen. Ahold wil zelfstandig over de toekomst van het bedrijf kun nen beslissen. Het behoud van onafhankelijkheid en een eigen indentiteit is daarbij een streven. Een belangrijke voorwaarde daarvoor is winstgroei. De levensmidde lendetailhandel wordt voort- 1989 stond in het teken van Europese samenwerking. Zie pagina 2 Ahold verwacht verdere omzetgroei. Zie pagina 6 „Jong en ambi tieus op weg naar af delingschef." Zie pagina 6 Belangrijke groei voor Ahold USA. Zie pagina 14 Ahold in de jaren tachtig, in vogel vlucht. Zie pagina 15 en 16 durend kapitaalintensiever. Investeringen in onroerend goed en winkelinrichting ne men relatief sterk toe. De mo derne supermarkt vraagt meer vierkante meters om het uitgebreide assortiment te kunnen plaatsen. Om het rendement op geïnvesteerd vermogen op peil te houden, zullen de marges en ook het resultaat moeten groeien. De afgelopen jaren heeft Ahold intensief gewerkt aan een taakstellend programma. De hoofddoelstellingen die wij ons hadden opgelegd zijn gerealiseerd: we zijn ons meer gaan concentreren op De Raad van Bestuur. V.l.n.r. Drs. C.H. van dei- Hoeven, R. Zwartendijk, Drs. P.J. Everaert, F.I. Ahlqvist en Drs. P.J. van. Dun. onze kernactiviteit, we heb ben onze positie in Neder land versterkt en we zijn erin geslaagd een derde super marktketen in de Verenigde Staten te verwerven. In de komende jaren zal winst groei voor Ahold een hoge prioriteit hebben; in 1989 is wat dat betreft een belangrij ke stap in de goede richting gezet. De Raad van Bestuur is na het terugtreden van de heer A. Heijn verder gegaan met vijf leden. Dat was mogelijk om dat de directies van de werk maatschappijen zijn ver sterkt en een grotere zelf standigheid hebben gekre gen. Een deel van onze activi teiten hebben we in vol ver trouwen aan hen gedele geerd. De Raad van Bestuur is daardoor in staat zich meer te richten op expansiestrategie, begeleiding, controle en het in gang zetten van nieuwe ontwikkelingen. 1989 was voor Ahold, zoals u uit deze jaarverslagedi tie zult kunnen opmaken, een fantastisch jaar. Daar bij realiseren wij ons zeer goed dat de prestatie van Ahold de prestatie is van alle medewerkers. Wij kunnen als Raad van Be stuur in Zaandam wel al lerlei prachtige dingen bedenken, maar als de medewerkers daar niet in geloven houdt alles op. Het geeft ons een goed ge voel te kunnen constate ren dat Ahold beschikt over goed gemotiveerde mensen; mensen die be reid zijn om zich voor de Ahold heeft in 1989 een opvallende winst groei gerealiseerd. De nettowinst steeg met maar liefst 33,6% van 145,7 miljoen naar een recordniveau van 194,6 miljoen. „Alles heeft ons meegezeten het afgelopen jaar", zo verklaarde Ahold-pre- sident PJ. Everaert tij dens de presentatie van de cijfers aan de pers. De geconsolideerde om zet steeg met 15,7% en ging van 15,3 miljard in 1988 naar 17,7 miljard in het afgelopen boekjaar. Het geconsolideerde re sultaat na belastingen nam 33,6% met toe tot ƒ194,6 miljoen. De schommelingen in de dol larkoers, waar Ahold on der meer door haar vesti gingen in de VS mee te maken heeft, hadden een positief effect van circa 4,1 miljoen op het ge consolideerde resultaat na belastingen. volle 100% in te zetten; mensen waarmee Ahold met vertrouwen de jaren negentig in gestapt is. Daarvoor past slechts een welgemeend: dank U wel! Raad van Bestuur Sinds een half jaar woont u nu in Nederland en bent u president van Ahold. Be vallen die veranderingen? Heel goed, en dat geldt voor allebei. We hebben een prachtige winter gehad, dat wil zeggen geen winter ei genlijk. Dat is heel wat plezie riger dan dat je voortdurend vast zit in sneeuw en ijs, zoals we vorig jaar in Amerika heb ben beleefd. Ook mijn vrouw en kinderen hebben het hier inmiddels goed naar hun zin. En wat mijn nieuwe functie betreft, ik denk dat de over gang heel vlot verlopen is. Ik was al lid van de Raad van Bestuur en had vijf jaar goed met de anderen samenge werkt; die goede samenwer king kon gemakkelijk gecon tinueerd worden. Als je dan bovendien recordcijfers over de onderneming naar buiten mag brengen, dan kun je al leen maar tevreden zijn. Ove rigens zijn de jaarcijfers niet de enige indicatie dat het goed gaat. Je merkt dat bij voorbeeld ook aan de instel ling waarmee de mensen werken. Waar ik ook kom, in de winkels, distributiecentra en fabrieken, het loopt alle maal luchtig en fris. Vervolg op pagina 4 De kernactiviteit van Ahold is de distributie van goederen naar de consu ment. Bij deze distributie wordt altijd gebruik ge maakt van vervoersmidde len. Deze vervoersmidde len zijn in de vorm van il lustraties de rode draad door de jaarverslageditie heen. Dit speciale nummer van Flit sen bevat verder een aantal interviews met medewerkers die zowel zakelijk als privé terugkijken op de afgelopen tien jaar en vooruitblikken op de komende tien jaar. Ui teraard wordt in deze editie ook ruim aandacht besteed aan het jaarverslag 1989, dat tegelijk met deze Flitsen is uitgebracht en waarvan de voorkant hier staat af gebeeld. Dit verslag kent in vergelijking met voorgaande verslagen een enigszins afwij kende presentatie. Onder het motto 'de prestatie van Ahold is de prestatie van alle medewerkers' wordt op ver schillende pagina's in woord en beeld aandacht besteed aan kenmerkende aspecten van 1989, waarbij de iir *ct verantwoordelijken hun ei gen verhaal vertel'en O/» d e manier heeft de Raad van Be stuur de goede interne sa menwerking bij Ahold willen benadrukken. Het jaarverslag 1989 kan worden aange vraagd bij de afdeling Public Relations Ahold.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 1