Tien Ahold-jaren in vogelvlucht Turbulent jaar voor Gall &Gall tie V9S9 Groei Marvelo gestabiliseerd Gall Gall Hcxrvelo 9 Integratie Nieuwe activiteiten jaargan g Internationale ontwikkelingen Flitsen pagina 15 Tien jaargangen Flitsen laten zien dat de jaren tachtig voor Ahold een woelig ver loop hadden. De conclusie is echter dat het bedrijf gezond de jaren negentig in kan gaan. Er is veel gebeurd in het afgelo pen decennium. Voordat Ahold in volle vaart de jaren negentig verovert, is het goed even terug te kijken. Sta nog even stil bij tien jaar Ahold, die hieronder in vogelvlucht de revue passeren. Niet in chronologische volgorde, maar aan de hand van een aantal thema's. - verwerving tweede supermarktketen in VS: Giant Food Stores - start van de actie Klantgericht Denken en Handelen - Marvelo neemt vernieuwde koffiefabriek in gebruik - Alberto introduceert nieuwe milieu vriendelijkere draagtas - nieuw onderkomen voor AH Grootver bruik in Breukelen - werkgroep Vrouwen binnen Ahold van start - eerste franchise-activiteiten van Albert Heijn Nauwelijks een jaar na de integratie van de drie slijterijen Alberto, Party Shop en Gall Gall tot één keten en het lijkt of het nooit an ders is geweest. De naamsverandering zo wel op de winkels als in de winkels betekende voor velen flink wen nen. De naam Gall Gall was echter eind 1989 al volledig inge burgerd bij de mede werkers. Voor de slijterijketens Alber to, Gall Gall en Party Shop was 1989 dus een gedenk waardig jaar. Deze drie werken sinds begin januari samen onder de naam Gall Gall. Bij het samengaan werd grote aandacht besteed aan het opheffen, dan wel verwe ven van de verschillen tussen de drie organisaties. In de loop van dit jaar krijgt de in tegratie verder gestalte. Op het administratieve terrein hebben vooral de medewer kers van Gall Gall en Party- Shop veel veranderingen meegemaakt. De harmonisa tie van de algemene arbeids voorwaarden zal naar ver wachting in juni 1990 afge rond. Dat het zo lang moest Voor Marvelo trad er na ja ren van sterke groei een stabilisatie in. Het positie ve bedrijfsresultaat bleef licht achter bij dat van 1988. Voor een belangrijk deel was dat te wijten aan de sterk gegroeide con currentie van de landelij ke A-merken. Daardoor was het niet mogelijk de stijgingen van de grond- stofprijzen geheel door te berekenen aan de afne mers. Het jaar 1989 heeft voor Mar velo grotendeels in het teken gestaan van de restyling van het koffie-assortiment. De verpakking van Albert Heijn- koffie onderging een enorme facelift. Daarnaast werd de koffie onder één familienaam ondergebracht, namelijk Per- la. Er werden drie nieuwe duren, kwam vooral door de ingewikkeldheid van de pen sioenregelingen. In de distri butie-organisatie moest van twee DC's (Veghel en Zoe- terwoude) naar één DC in Zoeterwoude worden over geschakeld. Het DC in Zoe terwoude werd om die reden verbouwd en uitgebreid. De ze verbouwing was aan het einde van de zomer klaar. Ook alle hoofdkantoor-me dewerkers kregen een ande re werkplaats. Vanuit Hen- drik-Ido-Ambacht, Nieuw Vennep en Zaandam werd op 1 mei 1989 een nieuw onder komen betrokken in Hoofd dorp. Hierdoor kwam een eind aan een periode vol on gemakken. Tegelijkertijd bevorderde dit de samen werking en de integratie van de verschillende bedrijfscul turen. De medewerkers van het hoofdkantoor, die door de integratie hun arbeids plaats verloren, kregen een baan elders binnen Ahold. Al met al is 1989 voor de me dewerkers een turbulent jaar geweest. Een jaar met veran deringen op velerlei terrein. Een jaar dat ook veel vergde van het aanpassingsvermo gen. Gall Gall kan daarom trots zijn op de behaalde om zet: 351 miljoen, een goed resultaat en een prima start voor de grootste slijterijke ten van Nederland. soorten (Arabica, Extra mild en Robusta) geïntroduceerd, en twee aromasoorten (amandel/chocolade en but terscotch). De volledige ver nieuwing van het koffie-as sortiment bleek een succes. In de vruchtentheeserie van Marvelo werden twee varian ten geïntroduceerd, namelijk de bananenthee en de één- kopsthee met mangosmaak. Voor de medewerkers is in 1989 het project functieclas sificatie gestart. Alle functies zijn onder de loep gehouden. In maart 1990 is het project afgesloten. De functieprofie len van alle medewerkers zijn dan bijgesteld naar de ei sen van deze tijd. Marvelo kan zich weer een modern bedrijf noemen. In de jaren negentig zal er gewerkt wor den aan een verdere optima lisering van de organisatie. De overname van de winkel keten BI-LO in de Verenigde Staten bleek in de jaren ze ventig al een succes. Ahold voegde daar in 1981 de su permarktketen Giant Food Stores aan toe. Beide zelfstan dige dochterbedrijven hel pen de moedermaatschappij door de jaren '80 tot '85. Er wordt in Amerika naarstig ge zocht naar andere overname mogelijkheden. In 1988 wordt First National Super markets voor 80% eigendom van Ahold. Dichter bij huis, in Europa, verlopen de zaken minder vlot. Bij het Spaanse CadaDia doen zich proble men voor. In 1985 worden die activiteiten in Spanje beëindigd. Ook AC Restau rants, dat onder meer vesti gingen in België en Duitsland heeft, kent in de jaren tachtig problemen. Na een ingrijpen de formulewijziging gaan de zaken bij AC Restaurants weer beter. Toch verkoopt Ahold het bedrijf uiteindelijk in 1989. Deze stap heeft te maken met de keuze van Ahold om zich op haar kernactiviteiten te concentreren. Horeca-activi- teiten passen niet meer bin nen dat beleid. AC Restau rants gaat zelfstandig verder. Met 'Europa 1992' in het vooruitzicht sluit Ahold in 1989 een samenwerkings overeenkomst - de zoge naamde European Retail Al liance (ERA) - met het Engel se Argyll en het Franse Casi no. Doel is vorm te geven aan samenwerking op de gebie den marketing, distributie. produktie, management de velopment, ontwikkeling en exploitatie van winkelformu les en ontwikkeling van ma nagement informatiesyste men. De oprichting van AMS Marketing Service ag - samen werking met fabrikanten om tot lagere kosten van produk tie en distributie te komen - ligt in het verlengde hiervan. Eind 1981 komt de Raad van Bestuur van Ahold met het plan Simon op te nemen in de Albert Heijn-organisatie. Voortzetting van het tot dan toe gevoerde beleid zou de continuïteit van Simon in ge vaar brengen. Slechts enkele maanden zijn nodig om met de betrokken ondernemings raden en vakbonden over eenstemming te bereiken. In mei 1982 wordt het eerste filiaal van Simon omgebouwd tot Albert Heijn. Bij Miro worden in de jaren tachtig bergen werk verzet om het dalende rendement op te krikken. Men start ac ties, onder meer met de zoge naamde 'witte merken'. Men ontwikkelt nieuwe formules, zoals de uitbesteding van de verkoop van non-food pro- dukten aan externe specialis ten. Al dit werk levert echter niet het gewenste resultaat op. In 1987 gaat Miro defini tief op in Albert Heijn. Aan het einde van de jaren tachtig worden ook de Vers Vlees Groep en de distributie-orga nisatie binnen Albert Heijn opgenomen. Samen met Blokker en C A start Ahold in 1982 met de oprichting van ABC-winkels. Daarvan zijn er nu tien. In 1985 kondigt Ahold de over name aan van Kok-Ede. In hetzelfde jaar wordt James Telesuper overgenomen. Een jaar later wordt een bod uitgebracht op de aandelen van HIC Beheer. „De zeven magere jaren zijn voorbij", merkt een bestuurder op. Dat blijkt ook uit de samenwer king tussen Ahold en Schuite- ma sedert 1988. Met de over name van Gall Gall begin 1989 wordt Ahold vrijwel ge lijktijdig de grootste slijter van Nederland. Met Etos behaalt Ahold uit stekende resultaten met de verkoop van schoonheids- en geneesmiddelen. In 1983 wordt al de tachtigste vesti ging geopend. Twee jaar later volgt de eerste proef met de Etos Beauty Case-winkels, waarin cosmetica-artikelen centraal staan. In 1986 gaat Etos samenwerken met een kappersketen, terwijl in 1988 contacten worden gelegd met apothekers. Dat jaar wordt ook besloten tot over name van de farmaceutische groothandel Pharmacis. Vervolg op pagina 16 - herintroductie klantenmagazine Aller- Hande - reclamecampagnes leggen nu ook na druk op 'vers' - heropening Centrale Slagerij Eindhoven - proefneming met melktapmachine bij Al- bert Heijn - opening - in de Amsterdamse Kalverstraat - van de tachtigste Etos-winkel - integratie van Simon binnen AH - opening eerste ABC-vestiging in Lelystad - introductie van eigen milieuvriendelij ker wasmiddel Albi door AH - gezamenlijke opening vijf AH Groente centrales - Ahold-energiedag - eerste muntsloten op winkelwagentjes - opening AH-jeugdfiliaal in Apeldoorn - ingebruikname eerste AH Groentecen trale - ingebruikname AH Bloemencentrale in Woerden - AH doet mee met proef Viditel - Simon ontwikkelt nieuw computerpro gramma - Miro reorganiseert

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 15