'ïrgeMte Belangrijke groei voor Amerikaanse werkmaatschappij en Niet meer woekeren met ruimte Vaco doet het goed Ihold USA ;:s' ->»» Beter resultaat Luis Paez pagina Flitsen ■v- yr In de Verenigde Staten is de gezamenlijke omzet van de werkmaatschappijen van Ahold in 1989 toe genomen van 3.514 miljoen tot 4.057 miljoen; een stijging van 15,5%. Ook het bedrijfsresultaat liet een belangrijke verbetering zien. Het totale aantal winkels groeide van 329 naar 342. Al met al was er sprake van een bevredigend jaar. Begin 1989 betrok Ahold USA Inc., de houdstermaat schappij voor Ahold's Ameri kaanse bedrijven, een eigen kantoor in Parsippany (N.J. Een kleine staf geeft van daar uit vorm aan begeleiding van en de samenwerking tussen de drie ketens. De staf houdt zich verder bezig met het be waken van formules en resul taten. marktonderzoeken van het bundelen van inkoop- kracht. BI-LO In september 1989 werd BI- LO getroffen door de orkaan Hugo. Grote schade werd aangericht bij zestig super markten. Dank zij de enorme inzet van de medewerkers kon BI-LO eerder dan zijn concurrenten in het getrof fen gebied zijn deuren ope nen. Resultaat was dat BI-LO veel nieuwe klanten erbij kreeg. De stormschade had daardoor ook geen negatief effect op omzet en bedrijfsre sultaat. Bij BI-LO groeide de omzet met 12,6% tot S 1.430 miljoen. Deze toename was grotendeels het gevolg van de overname van 21 super markten. Als resultaat van de grote investeringen die de af gelopen jaren werden ge daan nam ook het resultaat toe. Steeds meer winkels kre gen in 1989 scanningappara- tuur en speciale elektroni sche tijd- en leveringssyste men, waardoor management informatie sneller ter be schikking komt. Om de produktiviteit en de betrokkenheid van de mede werkers te verhogen werden speciale trainingsprogram ma's ontwikkeld. Deze trai ningen hebben zichtbare re sultaten opgeleverd. De ope ning van grotere winkels heeft BI-LO in staat gesteld het assortiment te verbreden en service-afdelingen toe te voegen. Dat had een verbete ring tot gevolg van de mar ges. Voor veel Nederlanders klinkt het op het eerste ge zicht misschien wat vreemd, maar ook de gezondheids zorg voor de werknemers krijgt speciale aandacht. Om dat de medische verzorging in de Verenigde Staten zo duur is, kunnen werknemers van BI-LO tegen vooraf vast gestelde tarieven gebruik maken van artsen en zieken huizen. Dit bespaart zowel de onderneming als de werkne mers grote hoeveelheden geld. FNS Van het omvangrijke investe ringsprogramma bij First Na tional Supermarkets (FNS) - dat direct na de overname in 1988 werd opgezet - werden afgelopen jaar de eerste vruchten geplukt. De omzet nam toe tot S 1.837 miljoen. Dat is een stijging van 18,7% FNS richtte zijn aandacht in het oosten van zijn werkge bied vooral op modernise ring en uitbreiding van de be staande winkels. Die herposi tionering bleek een succes waardoor in het betrokken gebied duidelijke omzetver- beteringen konden worden verwezenlijkt. Op Long Island in de staat New York werd een groot succes geboekt met de ope ning van een supermarkt in Medford. Deze winkel werkt volgens een geheel nieuwe formule. Daarbij ligt de na druk op vers: vis, vlees, bloe men. alsmede een groot as sortiment luxe artikelen. Het is de bedoeling dat er de ko mende jaren meer van derge lijke winkels bij komen. In Cleveland lag het accent op de openingen van nieuwe Finast-superstores en de daarmee samenhangende sluiting van de Pick-n-Pay- winkels. De kleinere en ver ouderde Pick-n-Pay-winkels zullen binnen twee jaar ge heel verdwenen zijn. Giant Food Stores Een hoogtepunt voor Giant Food Stores vormde in 1989 zonder twijfel de opening van de nieuwe supermarkt in Hagerstown (Md.). Dit is het prototype van de winkel voor de jaren negentig. Deze supermarkt heeft een opper vlakte van 5.000 m2 en biedt een ruimere keus aan kruide niersartikelen en verse pro- dukten. Veel aandacht werd besteed aan trainingen van de medewerkers. De groep winkelmanagers die dit jaar slaagde voor de examens was de grootste uit de geschiede nis van het bedrijf. Daarnaast werd er een 'Work-in-a-sto- re'-programma gestart. Tij dens een dergelijk program ma werkten hoofdkantoor medewerkers één dag in een winkel van Giant Food Sto res. Zij bedienden klanten en hielpen met het dagelijkse reilen en zeilen. Dit program ma heeft de communicatie tussen de winkelmedewer kers en de administratieve medewerkers verbeterd. Voor Giant Food Stores was 1989 een meer dan uitste kend jaar. In 1988 bedroeg de omzet nog S 697 miljoen; afgelopen jaar lag dat 13,4% hoger, waardoor het uit kwam op S 790 miljoen. Hierdoor was ook het be drijfsresultaat aanzienlijk be ter. Voor 1990 gaat Giant uit van een verdere verbetering van omzet en bedrijfsresul taat. Het bedrijfsresultaat van de sherry-bodega's van Luis Paez is over 1989 opnieuw hoger geweest. De omzet van deze 50-procentsdeel- neming in het Spaanse Jerez bleef evenwel on geveer gelijk aan die van 1988. sterdam. „Het blijft m'n ge boorteplaats en we willen bovendien zo dicht mogelijk bij onze familie wonen. Ver der zouden we nog eens een grote reis willen maken wan neer de kinderen op zich zelf wonen. Daar zijn we nog niet aan toe gekomen. Maar haast heeft het niet." Blozen Over zijn toekomstambities binnen Gall Gall laat de bescheiden Amsterdammer zich liever niet al te hardop uit. „Ik heb het hier prima naar mijn zin. Het werkt heel ontspannen wanneer je om zet nog wekelijks groeit. En dat terwijl de verkoop van gedistilleerde dranken, bij mij zo'n 70% van de omzet, landelijk afneemt. Maar ik hoop over tien jaar in ieder geval mijn 25-jarig jubileum bij Gall Gall te vieren. Ik zie maar tegen één ding op: mijn jubileumspeech. Daarbij krijg ik zeker weer een rood koppie." Hij moet lachen: ,Ja dat blozen achtervolgt me al vanaf de lagere school!" De omzet van Vaco, leve rancier van sous-vide maaltijden, ging aanzien lijk omhoog. Door de toe name van de verkoop aan Ahold-bedrijven en aan derden bleven de aan loopverliezen beperkt. In het verslagjaar werd be gonnen met de ontwikke ling van de werving van 'sous-vide'-maaltijden in consumentenverpakkin gen. Dank zij een nieuwe presentatietechniek zal in 1990 gestart kunnen wor den met de afzet naar su permarkten. begon echt onderaan de lad der. Na twee jaar als assistent beheerder kreeg ik op mijn eenendertigste mijn eigen fi liaal, terwijl je ook filiaalbe- heerders van 24 hebt. Daar om vind ik eigenlijk dat ik dertien jaar met oogkleppen op heb gelopen." Toch is Frans acht jaar gele den prima terechtgekomen in het Gall Gall-filiaal aan het Waterlandplein, vindt hij zelf. „Toen ik in 1983 dit fi liaal kreeg toegewezen was dat in eerste instantie wel even wennen. Het contact met de klanten is hier wat minder persoonlijk dan in mijn eerste eigen Gall Gall- filiaal in de Kinkerstraat. Toch ervoer ik het als een overgang van de hel naar de hemel. Dit filiaal is namelijk ongeveer vijf keer zo groot als dat kleine winkeltje. Je moest daar echt woekeren met die 16 vierkante meter vloeroppervlak Nu heb ik ab soluut geen problemen meer met het opslaan van mijn voorraad. Geen gesleep meer, wat in de Kinkerstraat voortdurend nodig was. On danks het feit dat je meer klanten hebt, hoef je daar door minder intensief te werken." De aard van zijn werk is niet wezenlijk veran derd in de voorbije periode. Of het moet de overname van Gall Gall door Ahold zijn. „Toen Gall Gall een jaar geleden van eigenaar Bols Nederland overging naar Ahold kreeg je toch te maken met een andere aanpak. De Alberto-winkels hadden bij voorbeeld een heel andere manier van administreren en geld bewaren." Voetsporen Privé waren er de afgelopen tien jaar soms trieste momen- Frans Brands (42), be heerder van het Gall Gall-filiaal aan het Amster damse Waterlandplein, werkt bijna veertien jaar bij Gall Gall. Hij is ge trouwd, woont in Almere, heeft een dertienjarige dochter en een zoon van zeventien. In zijn vrije tijd zit hij samen met zijn zoon in een zaalvoetbal team. Daarnaast speelt hij veteranenvoetbal bij Bla- ricum. Het pilsje na de wedstrijd maakt dat bal letje trappen nog gezelli ger. ten. De vroege dood van zijn ouders en schoonvader maakte een grote indruk op hem. Gelukkig zijn er ook goede herinneringen. „De fa milie bood ons ter ere van ons koperen huwelijksfeest bijvoorbeeld een reis naar Parijs aan. Hoewel dat feite lijk naast de deur ligt, ging er toch een wereld voor ons open. Voordien hadden we weinig buitenlandse vakan tiereizen kunnen maken." Belangrijk was ook de schoolkeuze van zijn zoon. „Die zit momenteel in het voorlaatste jaar van de detail handelschool. Daarmee treedt hij een beetje in mijn voetsporen en dat doet me natuurlijk wel goed. Boven dien is het een opleiding met toekomstmogelijkheden." Tien jaar vooruitblikken is moeilijk. Frans Brands wil in ieder geval terug naar Am- Terugkijkend op de afgelo pen tien jaar vindt Frans Brands dat hij te laat bij Gall Gall heeft gesolliciteerd. „Ik was 29 en vader van twee kinderen. Ik werkte bij een particuliere slijterij. Daar had je relatief weinig verant woordelijkheden en grote sa larisverhogingen zaten er niet in. Je kon je ook niet ont wikkelen. Toen ik solliciteer de bij Gall Gall had ik zelfs geen slijters vakdiploma, ik

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 14