L Resultaten optimalisering worden zichtbaar Cosmetica heeft me altijd getrokken Nieuwe bake-off bakkerij voor Albro hoogtepunt Flitsen ïtos I Etos breidt verder uit pagina 13 Llbro Goede sfeer Het optimaliseren van de Beauty Case-formule stond het afgelopen jaar centraal bij Etos. Uit on derzoek blijkt dat de formule zich goed aan het ontwikkelen is. Etos heeft met het aandeel voor cosmetica een leidende positie in de Nederlandse markt. De omzet over het afgelopen jaar groeide met 9,0% ten opzichte van 1988. De klant voelt zich er steeds meer thuis! Veel minder dan in de afgelopen jaren wordt Etos in de discounthoek geplaatst. Het jaar 1989 stond ook in het teken van uitbreiding. Etos ging het jaar in met 139 winkels (waarvan 125 Beau ty Case); aan het eind van het jaar bestond de Etos-keten uit 148 winkels, waarvan vijf ffanchise-zaken. Gezien het belang dat gehecht wordt aan franchising is in 1989 een franchisemanager benoemd. Deze manager rapporteert aan het hoofd Operations. Resultaat hiervan is dat in 1990 definitief al met vijf nieuwe franchisenemers van start kan worden gegaan. Bijzonder blij is Etos met de nieuwe aanwinst in Waal wijk. Daar wordt met een zeer uitgebreid cosmetica-as- sortiment een gemiddeld percentage van ruim 35% van de omzet gehaald. Als testwinkel blijkt het nieuwe filiaal in Waalwijk uitstekend te fungeren, niet alleen voor het luxe-assortiment, maar ook ten aanzien van klantbe handeling bij de overige as- sortimentsgroepen. Naar ver wachting zal Etos dit jaar minstens tien winkels ope nen. De nadruk komt daarbij te liggen op franchising. Promotionele acties Wat promotionele acties be treft heeft Etos zich een actie ve drogist betoond. De 'Haar- tiendaagse' levert niet alleen op korte termijn, maar ook op langere termijn veel suc ces op. De marktaandelen van de diverse haarverzor- gingsonderdelen ontwikke len zich sinds die actie sterk in opwaartse richting. Ook de mondverzorgingsactie voldeed aan de verwachtin gen. Met recht mag Etos zich nu een specialist in mond- en haarverzorging noemen. Een groot succes was de Mar- griet-Etos-cadeau-actie. Alle 700.000 lezeressen van Mar griet konden een cadeautje bij Etos ophalen. De respons op deze actie was boven ver wachting. De winkels wer den overstroomd door men sen die een cadeautje bij Etos kwamen ophalen. Het was nauwelijks allemaal in te pak ken. Dank zij de inzet van alle medewerkers is de actie een succes geworden. Opleidingen In het najaar werden intro ductiedagen voor nieuwe medewerkers gestart. Deze introducties verliepen naar tevredenheid. De proef met .begeleiding van de counter medewerkers door de BBC (Begeleidster Beauty Coun ter) is geëvalueerd. Dit heeft geleid tot een organisatiemo del, waarin filialen directer kunnen worden begeleid door de BBC. Milieu Zeker Etos kon niet achter blijven op milieugebied. In tern heeft Etos de eerste stap pen gezet door alle CFK-hou- dende produkten uit het as sortiment te weren. Veertig winkels namen vervolgens, daar waar de gemeente me dewerking wilde verlenen, het initiatief tot het inzame len van oude batterijen en oude geneesmiddelen. In de toekomst zullen er meer van deze milieuvriendelijkere maatregelen volgen. Het experiment met een va riabele beloningsstructuur bij Etos heeft niet plaatsge vonden. De belangrijkste re denen daarvan waren de CAO-eisen van de bonden, de aanpassing van het salaris van de eerste verkoopsters, de decentralisatie van de winst- delingsregeling en de ver houding tussen lonen en be drijfsresultaat. Kansen voor herintredende vrouwen Etos wil zich de komende tijd sterk maken om (herintre dende vrouwen een kans op een baan te geven. Daarbij worden ook de financiële mogelijkheden van kinder opvang onderzocht, zodat meer dan tot dusver vrou wen met schoolgaande kin deren kunnen worden aange nomen. Tevens wordt een in ventarisatie gemaakt van de mogelijkheden die er zijn om gehandicapten en arbeidson geschikten een baan aan te bieden. Deze en andere maat regelen zullen er toe moeten leiden dat er een soepele fi liaalbezetting gaat ontstaan. Etos België Ook Etos België kan spreken van een goed verlopen jaar. Er werden tien nieuwe Beau ty Case-filialen geopend. Het totaal kwam daarmee op 21, inclusief 10 Colour Shops. De sterke uitbreiding had forse aanloopkosten, dus een nega tiefresultaat, tot gevolg. Maar daar was rekening mee ge houden. Door verdere ex pansie van Etos België in 1990 zal de omzet stijgen, maar het bedrijfsresultaat ne gatief blijven. Voor Albro Bakkerijen Zwanenburg was de inge bruiknemingvan de nieu we diepvriesdeeg-bakke- rij zonder enige twijfel hèt hoogtepunt van het afge lopen jaar. Met deze pro- duktie- en opleidingsfaci liteit, die tot de beste in Europa behoort, èn het ontwikkelen van een uniek diepvriesdeeg (Bakgemak) kan Albro de komende jaren uitste kend slag leveren met de concurrentie. Albro wist het goede resultaat van 1988 in het afgelopen ver slagjaar te handhaven. Dat kwam vooral door verbe tering van de produktivi- teit. Voordat de bake-offafdeling wezenlijk als nieuwe opera tionele eenheid begon, is er met de nieuwe medewerkers uitgebreid overleg gevoerd over het produktieproces en de verwachtingen die zij daarover hadden. Het belang rijkste onderdeel binnen een organisatie is de inzet van de medewerkers van die organi satie. Binnen de bake-off is „Cosmetica heeft me altijd getrokken. Toen ik van school kwam, kon ik zo aan de slag via mijn zus", vertelt de 27-jarige Tineke ten Brin- ke uit Raalte. Ze is nu eerste verkoopster bij het Etos Beauty Case-filiaal in Almelo. Elke dag reist ze van Raalte naar Almelo. „Ik ben 's avonds wel laat thuis maar gelukkig heeft mijn vriend dan het eten al klaar." Toen Tineke van school kwam, wist ze heel zeker dat ze niet in de verzorgende branche wilde werken. De opleidingen LHNO en INAS spraken niet tot haar verbeel ding. „Net op dat moment ging mijn zus bij Etos Zwolle weg omdat ze in Lelystad eer ste verkoopster kon worden. In Zwolle kwam zo een plaatsje vrij." Tineke is dan 18 jaar. Ze houdt van turnen, lol maken, soul muziek en uitgaan. Ze besteedt volop aandacht aan haar uiterlijk. Ze weet precies welke make up in de mode is en welke niet. Werken bij Etos? Dat was het helemaal. Haar zus zorgde ervoor dat ze in Zwol le kon komen. Aanvankelijk werkte ze zes tien uur. „We hadden een heel leuk team. Ik heb er vier Tineke ten Brinke uit Raalte is 27 jaar en werkt bij Etos in Almelo. Via haar zus, die al bij Etos werkte, kwam ze acht jaar geleden direct na haar school tijd bij het filiaal in Zwolle terecht. In het begin voor nog geen halve werkweek. Vier jaar later ging ze naar Almelo, kreeg een bijna volledige baan en werd al snel eerste verkoopster. De wilde haren van uitgaan en lol maken is ze inmiddels kwijt. Als ze kijkt naar het jaar 2000 weet ze wat ze wil: huis vrouw en moeder zijn. Pas als de kinderen groter zijn, wil ze weer werken maar wel weer in de beauty-branche jaar met veel plezier gewerkt. Etos Zwolle was toen al een Beauty Case met bediening en klantgericht werken in plaats van een pure zelfbedie- nings-Etos. In 1986 vroegen ze me naar Almelo te ko men", vervolgt Tineke. „Ik heb ja gezegd omdat ik er 32 uur per week kon gaan werken. Dat zat er namelijk in Zwolle niet in. Waarom ze mij vroegen? Almelo werd ook een Etos Beauty' Case. Ze wilden iemand met ervaring. Maar ja, ik moest wel afwach ten of ik 't er net zo leuk zou krijgen als in Zwolle." Een goede onderlinge sfeer vindt Tineke namelijk erg belang rijk. Wat dat betreft heeft ze geen spijt van haar beslissing gehad. „Ik ga elke dag met erg veel plezier naar mijn werk. We kunnen erg goed met el kaar opschieten. De omzet vertoont nog steeds een stij gende lijn. En we zijn één van de grootste Etos-winkels qua verkoopoppervlakte." Na een jaar in Almelo is ze - bo ven haar verwachting - eerste verkoopster geworden. „Dat kwam op een moment van grote veranderingen. We kre gen onder andere een nieu we bedrijfsleidster. Ik dacht dat ik geen kans maakte om eerste verkoopster te wor den omdat een ander meisje er al langer werkte dan ik." Toch is Tineke het gewor den: verrast maar gelukkig. „Dat betekende meer verant woordelijkheid, het werk goed verdelen en de bedrijfs leidster vervangen. Een groot voordeel bij ons is, dat ieder een weet wat er gebeuren moet. Als artikelen geprijsd of vakken gevuld moeten worden, gebeurt dat zonder dat daarop gewezen wordt." daaraan extra aandacht be steed. Zowel leiding als me dewerkers zijn ervan door drongen dat samenwerking zeer essentieel is. Dat is de reden dat zowel nu als in de toekomst de hoogste aan dacht wordt gegeven aan het omgaan met elkaar. In dit ka der is ook gedacht aan een betere inrichting van de werkomgeving. De nieuwe machines hebben alternatie ve kleuren gekregen en zijn op een andere wijze opge steld. Ook aan de getalsver houding mannelijke en vrou welijk werknemers is extra aandacht besteed. Er waren in 1989 nogal wat wisselingen in de leiding en er was een veel te hoog ziek teverzuim. Door dat laatste moesten veel uitzendkrach ten worden ingehuurd. In de leiding van de banketafdeling heeft een aantal wisselingen plaatsgevonden. Op de lijnen kwamen nieuwe voorman nen en er kwam een nieuwe produktiechef en een nieuwe manager Banket. Ze heeft het door al die ont wikkelingen in haar werk en in haar privéleven (ze woont sinds een halfjaar samen) be hoorlijk druk gekregen. Met turnen is Tineke al lang ge stopt. „De nieuwe trainster was een flop. Dat was het sein om te stoppen." In plaats daarvan gaat ze nu regelmatig met haar zus naar conditie training voor een gezond li chaam en voor de gezellig heid. Ze verwacht dat ze ze ker nog twee jaar blijft werken. „Ik ga elke morgen met plezier naar mijn werk." Toch kijkt ze nu al uit naar het moederschap. Kinderen vindt ze namelijk heel erg leuk. „Werken en kinderen hebben, dat zie ik niet zo zit ten. Ik wil niets van de kinde ren missen en lekker van ze genieten. Als ze groter zijn, wil ik wel weer enkele dagen gaan werken. Mijn vak is mijn grote interesse en door het lezen van magazines blijf ik bij met nieuwe ontwikkelin gen. Nu moeten we ons ook steeds verdiepen in nieuwe produkten en trends. Omdat de basiskennis blijft, ben ik ervan overtuigd dat dat na een onderbreking van een aantal jaren ook lukt!"

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 13