Het is fijn maar hard werken bij Meester 1989: succesvol jaar voor AH Omzet Meester vrijwel gelijk Flitsen Nistria werkte veel samen met GVA Eigen verant woordelijkheid eester Leeftijdsopbouw van de medewerkers (ultimo 1989) vervolg van pagina 10 re te maken en hen daartoe te motiveren. Als gevolg van de campagne werd "Vrouw en Werk' een veelbesproken on derwerp. Concreet werden gastouderprojecten opge start, meldden meer vrou wen zich aan voor interne cursussen en is de ouder schapsregeling verbeterd. Automatisering Om marktleider te blijven volgt Albert Heijn de strate gie van de gecontroleerde differentiatie. Dit houdt in dat filialen nog meer reke- De omzet van Nistria was bevredigend, on danks de hogere grondstofprijzen. Dat het relatief goed ging in 1989 was voor een groot deel te danken aan de samenwerking met Grootverbruik Ahold. Hierdoor nam de afzet aan zieken- en verzorgingshuizen aanzienlijk toe. ning gaan houden met de ei sen die hun klanten stellen. Het vaste assortiment wordt daarom deels losgelaten. In plaats daarvan kan een filiaal kiezen uit enkele assorti mentsmodules. Zo ontstaan tussen de winkels verschil len: de ene zal zich meer kun nen profileren op kwaliteit, de andere meer op prijs. Dit systeem kan alleen worden ingevoerd door een hoog ni veau van automatisering. Automatisering werd daarom vanuit een nieuwe visie bena derd: het doel is niet langer om bestaande zaken efficiën ter of goedkoper te laten ver lopen, maar vooral om nieu we kansen te scheppen. Decentralisatie administratie Aangezien bij Albert Ileijn fors is gedecentraliseerd kon den de gevolgen voor de ad ministratie niet uitblijven. Ook de medewerkers van de administratie werd een de centralisatieplan gepresen teerd. Van de 130 centrale administratieve functies zul len er circa 65 onderge bracht worden bij de afzon derlijke bedrijfsonderdelen. De communicatie tussen ad ministratie en bedrijfsonder deel wordt daardoor verbe terd. Dat vergroot de betrok kenheid van het personeel bij de bedrijfsonderdelen zelf en The Fresh Company In 1989 werd de in 1988 als experiment begonnen formule rijp gemaakt voor bredere toepassing. Daarbij werd The Fresh Company overigens ge plaagd door de gevolgen van de uitzonderlijk goe de zomer. De stadscentra werden door het publiek gemeden met als gevolg dat de omzet beneden de verwachtingen bleef. Na de zomer werd de formu le bijgesteld. Het assorti ment werd ingrijpend veranderd en bovendien sterk uitgebreid. Zo ver drievoudigde het wijn aanbod en nam het aantal wild-, vis- en kipproduk- ten aanzienlijk toe. dat komt de kwaliteit van het werk ten goede. Door de decentralisatie komt de verantwoordelijkheid voor de beheersing en analy se van bedrijfsprocessen te liggen waar deze thuis hoort, namelijk bij de adjunct-direc teuren. De centrale admini stratie zal zich richten op kerntaken als het coördine ren van werk voor de balan sen, verlies en winstrekenin gen en de periodieke resulta- tenoverzichten. 1989 1988 Aantal in Aantal in% 15-22 jaar 24.510 55,5 24.794 56,7 23 - 29 jaar 8.363 19,0 8.171 18,7 30 - 39 jaar 5.188 11,8 4.899 11,1 40 - 49 jaar 3.773 8,5 3.660 8,4 50 - 59 jaar 2.091 4,7 2.004 4,6 60 -60+ 207 0,5 216 0,5 Totaal 44.132 100,0 43.744 100,0 Toelichting. De gemiddelde leeftijd van het personeelsbestand is gestegen. Het aantal medewerkers in de leeftijdscategorie 15-22 jaar daalt met 284 personen. Het aantal medewerkers in de leeftijds categorieën 23 - 59 jaar stijgt met 681 personen. De afname van het aantal jongeren op de arbeids markt wordt nu ook binnen Ahold zichtbaar. „Centjes verdienen. Dat was belangrijk toen ik zestien jaar was. Ik kom namelijk uit een groot gezin. De directeur van de mavo raadde me aan naar Meester te gaan omdat er een telefoniste werd gevraagd." Zo begint het verhaal van Ma- thilde Hollegien uit Wijhe. Ruim tien jaar lang werkt ze nu bij het vleesverwerkende bedrijf. En als het aan haar ligt, wil ze er zeker nog tien jaar blijven werken. Mathilde heeft het goed naar haar zin bij Meester. Telefo niste kon ze niet worden toen bleek dat ze nog gedeel telijk leerplichtig was. Twee dagen in de week moest ze nog naar school. Ze werd ponstypiste, haalde het type diploma en ging één avond in de week naar school voor het praktijkdiploma boekhou den. „Na die tijd had ik eigen lijk van alles de balen. Lang leve de lol, zo zag m'n leven eruit. Nee, aan een carrière heb ik nooit gedacht. Ik had een grote vriendenclub, ging veel uit en was dol op roman tische muziek, de discosound Zo ontmoette ze ook haar partner Arjan die ook bij Meester werkt. „Er wordt' wel gesproken over de Mees- ter-romance maar dat is het niet, hoor. Een vriend van me speelde gitaar en vroeg me eens te komen zingen in het bandje waar Arjan bas in speelde. Zo hebben we el kaar ontmoet. Tja, dat Arjan ook bij Meester werkt, is toe vallig. We hadden elkaar wel eens gezien. Maar dat vonkje is niet in werktijd overge sprongen!" Arjan speelt nog steeds in een band. Mathilde zingt echter niet meer. „Nee mijn stem is in de hoge en lage tonen niet meer zo goed." Wel gaat ze altijd met de band mee. Haar interesse in de muziek én de maat schappij blijkt ook uit het feit dat ze als hoogtepunten uit de afgelopen jaren aangeeft the Birthday Tribute, ofte wel het Nelson Mandela con cert, en Live Aid. Ze gaat re gelmatig naar concerten en Mathilde Hollegien (27) woont en werkt in Wijhe. Sinds 5 juni 1979 is ze een bekend gezicht bij het vleesverwerkende bedrijf Meester. Ze solliciteer de naar de functie van telefoniste, werd ponstypis te en is nu secretaresse op het algemeen secreta riaat. De verlegen puber van toen is nu een en thousiaste moderne jonge vrouw die weet wat ze wil: werkende moeder worden met een part-time- baan bij Meester! musicals. Ze houdt verder van fitness, lezen en zwem men en sinds de zomervakan tie 1989 in Joegoslavië van diepzeeduiken. en muziek van de Commodo res", vertelt ze. Muziek is van grote betekenis in haar leven. Automatisering speelt inmid dels een belangrijke rol in haar eigen werk. De ponsma chines zijn vervangen door data-entry en vervolgens door personal computers bij het algemeen secretariaat. „Ik heb diverse keren in- en externe opleidingen ge volgd. Computers heb ik al tijd erg leuk gevonden. Tech niek interesseert me wel", vertelt Mathilde. Ze zegt dat ze zich prima thuis voelt op het secretariaat waar ze haar eigen verantwoordelijkhe den heeft en eigen initiatief kan ontplooien. Aanvankelijk was het algemeen secreta riaat verdeeld in drie 'een mansposten' in het bedrijf. „Dat was onpraktisch voor ons alle drie. Nu is het secre tariaat gecentraliseerd en dat bevalt veel beter. Sinds kort heb ik net achter elkaar twee nieuwe collega's gekregen. Ik hoop dat we een fijn team samen krijgen. Dat is echt no dig want het is hard werken bij Meester. Soms denk ik wel eens dat ik nog harder moet werken dan tien jaar gele den." Wat verwacht ze van de ko mende tien jaar? „Tja, daar kan ik echt niets over zeggen. Of het PZ-werk nog verder geautomatiseerd gaat wor den? Ik weet het niet. er zijn wel plannen voor. Bovendien vraag ik me af of ik dit werk kan blijven doen als ik part time wil gaan werken. We denken inmiddels aan kinde ren. En echt, thuis zitten is niets voor mij. Ik wil graag twee of drie dagen iets om handen blijven houden." Het bedrijfsresultaat van vleeswarenbedrijf Meester was in 1989 aanzienlijk lager dan in het topjaar 1988. Daar is een aantal oorzaken voor aan te wijzen. Het zijn onder meer de sterk gestegen grondstofprijzen, de zachte winter en de warme zomer. Ondanks die factoren bleef de omzet vrijwel gelijk. Dat kwam vooral door het succes van de zuurstofarm verpakte vleeswaren. Lande lijk is dit dusdanig aangesla gen dat de vacuümverpakkin- gen inmiddels geheel uit de rekken bij Albert Heijn zijn verdwenen. Veel meer dan bij de vacuüm verpakte vleeswaren associeert de consument de nieuwe ver pakkingsmethode met verse vleeswaren. In de loop van 1989 is de uit beenafdeling bij Meester grondig vernieuwd. Er zijn zes ultramoderne uitbeenlij- nen geïnstalleerd waar ie dere medewerker aan een ei gen - in hoogte - verstelbare tafel zijn werk doet. Ook de aan- en afvoerlijnen zijn dras tisch verbeterd. Op het ge bied van hygiëne werden de toch al strenge eisen nog meer aangescherpt.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 11