Werkmaatschappijen 1989: Een druk en succesvol jaar voor AH Steeds meer aandacht voor vak manschap Albert Heijn msm Overval Mensen belangrijk pagina 10 '<T Flitsen Het afgelopen jaar was voor Albert Heijn zonder twijfel een succesvol jaar waarin veel is gebeurd. Algemeen directeur F.I. Ahlqvist droeg de scepter over aan J.B J.M. Hunfeld, die daarmee voorzitter van de directie werd. De nieuwe medezeggen schapsstructuur kreeg met de nodige ups en downs ge stalte. En de introductie van het Groen-Iogo deed veel stof opwaaien. In het afgelo pen jaar boekte Albert Heijn een aantal successen. De om zet steeg aanzienlijk en op nieuw werd het marktaan deel verder uitgebreid. Het bedrijfsresultaat werd ten opzichte van het voorgaande jaar wederom verbeterd. Toen de heer Ahlqvist na tien jaar leiding aan Albert Heijn te hebben gegeven de scep ter overdroeg aan opvolger Hunfeld was het al snel dui delijk dat dit geen ingrijpen de gevolgen zou hebben. In de periode-Ahlqvist had Al- bert Heijn een aanzienlijke groei doorgemaakt. Het marktaandeel verdubbelde Perla-huismerk Eind 1989 introduceerde Albert Heijn een nieuw assortiment koffie onder de merknaam Perla. Het assortiment werd gepre senteerd in een volledig nieuwe verpakking. Deze is specifiek ontworpen voor het produkt koffie en beantwoordt aan de verwachtingen van de consument. Vanwege de steeds verdergaande seg mentatie is het aantal soorten koffie uitgebreid. Albert Heijn zal naar ver wachting meer eigen merken gaan introduce ren. I Personeelsbezetting naar arbeidstijd en geslacht (ultimo 1989) Fulltime 1989 Aantal 1987 Aantal in Mannen Vrouwen 11.421 59,1 7.898 40,9 11.400 60,1 7.563 39,9 10.671 61,4 6.711 38,6 Part-time 1989 1988 1987 Aantal in Aantal in Mannen 10.329 41,6 10.012 40,4 9.741 40,7 Vrouwen 14.484 58,4 14.769 59,6 14.211 59,3 Toelichting. Het personeelsbestand bestaat voor 56% uit part-time medewerkers en voor 44% uit full-time medewerkers. Vrouwen zijn relatief meer full time gaan werken (1989:35% van het totaal aantal vrouwelijke mede werkers versus 1988:34%) en mannen relatief meer part-time (1989: 48% van het totaal aantal mannelijke medewerkers versus 1988: 47%). nisatie geïntegreerde bedrij ven. Zij vreesden dat hun ei gen identiteit verloren zou gaan en vonden het onver teerbaar de bevoegdheden onder meer na een geslaagde 'kleintjes'-campagne in 1981. Ook op het gebied van win kelautomatisering maakte Al- bert Heijn een aantal stappen die een gunstige invloed had den op het bedrijfsresultaat. De afgelopen jaren werd veel energie gestoken in het ont wikkelen van nieuwe formu les als de 'Nieuwe Super markt' en 'The Fresh Compa ny'. Albert Heijn draait dus goed, en Jeroen Hunfeld ziet dan ook geen enkele reden om het roer om te gooien. Dat zou naar zijn mening ook niet kunnen. Wie een grote organisatie bestuurt, moet ver vooruitkijken en een koerswijziging lang van tevo ren inzetten. Nieuwe medezeggen schapsstructuur Door de uitbreiding van de Albert Heijn-organisatie, on der meer door de integratie van de Vers Vlees Groep, de distributie-organisatie, Miro en Ahead Advertising, was het noodzakelijk de mede zeggenschapsstructuur te vernieuwen. Het werd een proces dat met vallen en op staan verliep. De OR-AH kwam met een voorstel om één grote OR voor de hele organisatie in het leven te roepen en voor de verschil lende bedrijfsonderdelen aparte onderdeelcommissies in te stellen. Dit voorstel viel niet goed bij de onderne mingsraden van de sinds kort binnen de Albert Heijn-orga- Integratie Ahead Advertising Ook in 1989 werd Ahead Advertising, dat vanwege de decentralisatie eigen lijk alleen nog voor Albert Heijn werkte, samenge voegd met de publi citeitsafdeling van Albert Heijn. Zo ontstond de nieuwe afdeling Albert Heijn Commmunicatie. De door de Onderne mingsraad ingestelde be geleidingscommissie kwam enkele malen bij een, maar zag geen enkele aanleiding om in te grij pen. die ze hadden voor minder vergaande in te ruilen. Zo ontstond een fors menings verschil. Aan het eind van het jaar vond men elkaar weer in het OR-GOR-model. Ieder bedrijfsonderdeel krijgt zijn eigen ondernemingsraad, met alle bevoegdheden van dien. Daarboven komt een groepsondernemingsraad die de zaken van algemeen belang zal gaan behartigen. Milieu De zorg voor het milieu stond in 1989 centraal. Het milieubewustzijn is in korte tijd enorm toegenomen! Al- bert Heijn vindt het werkelijk belangrijk om meer aandacht te besteden aan het milieu. In 1989 kwam dat op tal van gebieden naar voren. Met betrekking tot de PVC-houdende verpakkin gen werd een nieuw beleid ingezet. PVC-houdende ver pakkingen worden zoveel mogelijk vervangen en bo vendien zullen in het assorti ment alleen nieuwe artikelen worden opgenomen die niet PVC-houdend verpakt zijn. Om aan te geven dat een arti kel vriendelijker is geworden voor mens, milieu of dier in troduceerde Albert Heijn het Groenlogo. Een idee dat door de consumenten goed werd opgepakt, maar dat bij een aantal milieuorganisaties in eerste instantie op bezwaren stuitte. Het komende jaar zal het effect van het Groen-logo duidelijker zichtbaar wor den. Vrouw en werk Binnen AH Operations ver liep de campagne 'Vrouw en Werk' voorspoedig. Deze was erop gericht de 17.000 100e AH- franchisewinkel Franchising blijkt een uit stekende manier om de commerciële Albert Heijn-formule verder uit te breiden. Het aantal winkels binnen de fran- chise-organisatie groeide sterk, net zoals de omzet. In 1989 werd de 100e franchisewinkel geopend. Ook voor 1990 zijn de verwachtingen gunstig: de consumentenomzet van de franchise-organisa- tie zal in 1990 waarschijn lijk boven de 1 miljard gulden uitkomen. AH-medewerkers te informe ren over de mogelijkheden om binnen het bedrijf carriè- vervolg op pagina 11 Charles Wienhoven (31) is meewerkend coördina tor bij de centrale slagerij van Albert Heijn in Zaan dam. Hij volgt een management-cursus en is samen met vrouw Ineke in de strijd om een kind geadop teerd te krijgen. Een vlotte prater, die weet wat hij wil. /'""Pv De carrière van Charles Wienhoven bij Ahold en in het vleesvak begon al meer dan tien jaar geleden. „Tien jaar terug was ik chef-slager in een winkel. En dat was ei genlijk bij toeval ontstaan. Ik had mijn metaaldiploma, maar daarvoor was er in de Zaanstreek weinig werk. Om dat ik 's avonds ook wel bij Albert Heijn werkte, werd mij gevraagd of ik geen inte resse in het slagersvak had. Ik heb mijn opleiding bij Ahold gehad. Eén dag in de week naar school, maar vooral die praktijkervaring in de slagerij was belangrijk. Een prima tijd hoor, maar op een gegeven moment wil je ook wel ver der." Tien jaar geleden was hij ook al met zijn vrouw Ineke ge trouwd en waren beiden al redelijk bezeten van sport. Ineke, die in een coffeeshop werkt, is een verwoed volley balspeelster in competitie verband. Charles zelf speelt tennis en loopt twee maal per week zo'n tien kilometer hard. Samen genieten ze sinds kort van een eengezins woning met royale tuin voor en achter. „Na zoveel jaar op een flat is dat echt een zalig heid. En ik garandeer je, ik krijg er een hobby bij, tuinie ren." Charles Wienhoven is ie mand die weet wat hij wil. De managerscursus is er een voorbeeld van. „Misschien was die overval die ik jaren geleden meemaakte daar wel de aanzet toe. Ik kwam 's morgens in de winkel en daar waren drie overvallers. Ik werd met twee andere colle ga's vastgebonden. Plakband over het gezicht, handen op de rug. Ze wilden de kluis open en vertel dan maar eens dat het om een nachtslot gaat, dat pas om half negen open kan. Ze dreigden met het doodschieten van één van ons. Ze namen ons alle waardevolle spullen af en probeerden de kluis open te krijgen. Uiteindelijk zijn ze er vandoor gegaan. Echt waar, pas een half uur later durfden we alarm te slaan. Bleek achteraf, dat die jongens zwa re wapens hadden gehad. Toen de baas kwam was het eerste dat hij zei: We lopen nu een uur achter, maak snel de toonbank vol. Met een overjarige kerststol werden we afgescheept, terwijl hij zelf naar huis vertrok, zoge naamd om nog wat admini stratie te doen. Die ervaring, het was geen AH-filiaal hoor, heeft me gesterkt in het idee dat er nog veel in bedrijfsvoe ringen kan verbeteren en dat je vooral de mensen centraal moet stellen. De opvang bij Ahold na een overval is veel professioneler. Maar zoals die man dat deed, daar kan ik nu nog kwaad om worden." „De managementcursus is wel zwaar, maar ik volg hem graag. Er is veel gaande rond de centrale slagerij. Nieuw- bouwplannen, want we groeien uit ons jasje. Maar ook kleine veranderingen, zoals het gebruik van verstel bare tafels, waarbij lang of klein toch op de ideale hoog te het werk kan doen. Wat ik zo belangrijk vind is dat ik het werk vanaf het uitbenen heb gedaan. Je kunt aanvoelen hoe mensen het werk erva ren. Ik werk nog steeds mee. Tegelijk, door die managers cursus, leer je ook mensen in een bedrijf het belangrijkste kapitaal zijn en dat het moti veren van mensen, het goed met hen omgaan, in alles moet meeklinken." Tien jaar verder en Charles zal waarschijnlijk zijn nu op gedane managersstudie nog directer in de praktijk kun nen toetsen. „Ik voorzie in de toekomst steeds meer aan dacht voor vakmanschap. Vooral in de centrale slagerij. Er komt steeds meer variëteit aan vlees, geen dier is hetzelf de en vooral de restverwer- king is een terrein, waar nog veel meer rendement uit ge haald kan worden. De hygië nische eisen zullen steeds strenger worden." En privé? „Ik hoop over tien jaar samen met Ineke de trotse ouders te zijn van een adoptiekindje."

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 10