Geregistreerde persoonsgegevens goed beschermd tegen misbruik Franchising heeft de toekomst Peter de Haas,franchisemanager van Etos Niet alleen sherry, maar ook Chopin Flitsen pagina 9 De nieuwe Wet Persoonsregistraties is er gekomen om dat het technisch steeds eenvoudiger wordt om allerlei gegevens van mensen uit computerbestanden te halen en nieuwe informatie te krijgen door bestaande bestan den met elkaar in verband te brengen. Tien jaar geleden had je een dossierkast nodig om gegevens van personen op te bergen. Zon dossierkast kon je niet zomaar een gebouw uitdragen. Sinds een aantal jaren zitten alle gegevens in de computer en staan ze op tapes. Informa tie-uitwisseling gaat eenvoudiger en sneller. Daarnaast wordt het voor een ieder steeds moeilijker om vast te stellen in welke persoonsregistratie hij/zij ei genlijk is opgenomen en vooral waar deze gegevens vandaan komen. Wie krijgt er niet regelmatig foldertjes in huis waarbij het niet duide lijk is hoe men aan het adres is gekomen. Het is daarom goed dat er een wet is geko men ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Hulp computer noodzakelijk Wie gegevens registreert mag conform de nieuwe wet alleen gegevens opnemen die van belang zijn voor een duidelijk omschreven doel. Die gegevens mogen dan niet voor iets anders gebruikt worden. Binnen Ahold wor den gegevens bewaard van alle medewerkers. Deze ge gevens zijn noodzakelijk om periodiek het salaris te kun nen betalen en voor het per soneelsbeleid. Moderne geautomatiseerde persoons registraties zijn dan ook niet weg te denken binnen Ahold. Zonder geautomatiseerde re gistraties zou de dienstverle ning niet op het huidige ni veau kunnen bestaan. Want 45.000 Ahold-medewerkers op tijd hun salaris uitbetalen is niet mogelijk zonder hulp van de computer. Zo zijn bijna alle Ahold-me dewerkers, met uitzondering van de medewerkers van Meester Wijhe. die een eigen personeels- en salarisadmini stratie heeft, opgenomen in de Personeels- en Salarisad ministratie van Koninklijke Ahold nv. Ahold heeft in deze registratie voornamelijk ge gevens opgenomen die de werknemers zelf verstrekken via de bij Ahold in gebruik zijnde formulieren (bijv. N/ W formulier). Deze gegevens zijn van belang voor uw per soneelsfunctionaris en voor de salarisadministratie. De Wet Persoonsregistraties geeft u bepaalde rechten. U heeft het recht op inzage van gegevens die in de registratie van u zijn opgenomen. In dien bij inzage mocht blijken dat uw gegevens onjuist zijn, dienen zij gewijzigd te wor den. Indien de gegevens on volledig of niet ter zake doen de zijn, dienen zij repectieve- lijk aangevuld of verwijderd te worden. Ook kunt u opvragen aan wie buiten Ahold uw gegevens zijn verstrekt. Beveiliging Dus als u inzage wilt hebben of gegevens wilt wijzigen, dan kunt u net als in het verleden contact opnemen met uw personeelschef of di recte chef. U hoeft niet bang te zijn dat zomaar gegevens van u aan mensen buiten Ahold wor den verstrekt. Gegevens zul len alleen worden verstrekt als dit voortvloeit uit het doel van de registratie, ingevolge een wettelijke verplichting of indien u zelf daarvoor toe stemming heeft gegeven. Ahold besteedt veel aandacht aan de beveiliging van de aan haar toevertrouwde per soonsgegevens. Computer ruimtes zijn alleen voor be voegden toegankelijk en via de computer zijn bestanden alleen benaderbaar voor zover dat voor de uitoefening van de functie strikt noodza kelijk is. Ogenschijnlijk lijkt Peter de Haas, de franchisema- nager van Etos, erg nuchter, bijna afstandelijk. Maar van binnen borrelt hij van enthousiasme. Geen wonder als je midden in de openingsfestivi teiten zit van maar liefst vier nieuwe franchisewin- kels in Winterswijk, Lochem (Gld), Hoogezand en Gorinchem. En laat die winkel in Gorinchem, die op 22 februari zijn deuren heeft geopend, nou toevallig ook nog eens de 150e Etos-winkel zijn... Voor Peter de Haas is dat een prettig gevoel en een extra stimulans om de afdeling Franchise van Etos nog verder uit te bouwen. Peter de Haas werd vorig jaar zomer aangesteld als franchi- semanager. Daarvoor was hij districtsleider voor Noord- Oost-Nederland, bedrijfslei der van een Etos-winkel in Amsterdam en in het begin van zijn loopbaan zelfstandig drogist. Hij kent de wereld van pillen, zalfjes, crèmes, ge bitsverzorging, shampoo's en lekkere luchtjes van haver tot gort. De komende tijd gaat hij zijn ervaring gebruiken om het aantal franchisewinkels van Etos verder uit te brei den. Op dit moment zijn er negen van dergelijke Etos- winkels, maar de verwach ting is dat dit aantal zal groeien tot circa vijftien aan het eind van het jaar. „En op middellange termijn, ik praat dan over een jaar of vier, vijf, zullen we naar verwachting rond de vijftig franchisewin kels hebben", zo schat Peter de Haas de toekomst in. Modem ondernemen De belangstelling van zelf standige ondernemers voor het franchisen bij Etos is vol gens De Haas goed verklaar baar. „De meeste zelfstandige drogisten hebben hun zaak in de loop der jaren zelf opge bouwd. En veelal met succes. Een logische stap is dat een zoon of dochter de winkel overneemt. Deze jongere ge neratie voelt meestal wel veel voor het ondernemer schap, maar is opgegroeid in een andere tijd. Ze hebben dan ook vaak een andere, mo dernere kijk op het zelfstan dig ondernemen. Franchising ligt dan voor de hand. De on dernemer maakt g ebruik van een winkelformule die zijn succes bewezen heeft, maar behoudt zijn zelfstandig heid." Herkenbaar Uit onderzoek is gebleken dat consument en onderne mer de Etos Beauty Case-for mule heel herkenbaar vin den. Een aantal winkeliers wil graag gebruik maken van de know-how en de daad kracht van het grootwinkel bedrijf. De Haas: „En de Etos- organisatie wil graag gebruik maken van de kennis die de lokale ondernemer heeft. Hij weet beter dan wie ook, wat er zich in zijn omgeving af speelt en waar vraag naar is. Het is een wisselwerking. Zij leren van ons, maar wij op onze beurt leren even goed van hen. Het kan bijvoor beeld betekenen dat een on dernemer een nieuw pro- dukt heeft dat bijzonder goed loopt, waardoor wij zeggen: hé, laten we dat in de rest van het land ook eens uitprobe ren." Nietverwonderlijk Peter de Haas vond het dan ook in het geheel niet ver wonderlijk dat er, toen hij met zijn franchise-activitei- ten begon, al twintig tot der tig contacten waren gelegd met ondernemers. Het waren voornamelijk jongere drogis ten, die dolgraag onder de Etos-paraplu wilden komen. De Haas: „Voor mij is het een uitgemaakte zaak dat je als enkeling in de jaren negentig niet kunt overleven. Samen werking is zonder meer noodzakelijk. En gelukkig zien velen dan de voordelen in van samenwerking met een internationaal concern als Ahold. Voor een onderne mer betekent het een enor me vermindering van ballast. Etos zorgt voor reclame, het schappenplan, eenduidige besteltechniek, een vereen voudigde goederenstroom, de inkoopkracht en opleidin gen. De omvang en de kwali teit van de know-how en het servicepakket dat Etos biedt, e kun je als kleine zelfstan- ge nimmer evenaren. Door cue ondersteuning kan de on dernemer veel meer dan vroeger op de winkelvloer aanwezig zijn." Verbouwen Dat het goed gaat binnen de afdeling Franchise van Etos wordt ook aangetoond door het feit dat in april de eerste franchisenemer zijn winkel al weer gaat vergroten. Voor een tweede worden de mo gelijkheden onderzocht er nog een tweede winkel bij te nemen. „Nee, het gaat goed, franchising slaat aan", aldus een optimistische De Haas. „Natuurlijk, in het begin is het altijd even wennen aan de samenwerking. Dat geldt voor beiden, want je maakt samen een enorme verande ring door: van kleine midden stander naar zelfstandige on dernemer binnen een groot concern". Peter de Haas ver volgt: „De ondernemers zijn vaak verbaasd. Vóór de ken nismaking met Etos zien ze ons als een groot afstandelijk bedrijf. Maar als we elkaar na een tijdje hebben leren ken nen, merken ze dat onze mentaliteit er ook één is van 'de mouwen opstropen', en dat wij nauw betrokken zijn bij de winkel en gevoel voor handel hebben. De cultuur binnen Etos is inmiddels ge richt op een goed samenspel tussen Zaandam en de zelf standige ondernemer, een sa menspel dat in de toekomst alleen nog maar belangrijker gaat worden. En wat ik het allerleukste vind is dat ook de medewerkers in de franchi se-winkels perfect reageren, die hebben er echt plezier in. En dat is toch het belangrijk ste, want vooral zij moeten voor een ondernemer de om zet binnenhalen." Vervolg van pagina 5 rust, samen met zijn vrouw Tineke, de zalen in. Hele ver halen stonden er soms op de bestelbonnen. Mensen die per se op een hoekplaats ach ter een pilaar wilden; mensen met hoogtevrees die niet op het balkon wilden; mensen met claustrofobie die een ze tel aan de buitenkant claim den; mensen die op een plaats wilden zitten waar ze de pianist op zijn handen konden kijken; mensen die achter het podium wilden zitten omdat ze de dirigent nou wel eens in het gezicht wilden zien. De vreemdste verzoeken mocht de coördi nator in de loop der jaren ontvangen. Hij hield bij het toewijzen van de plaatsen al tijd zoveel mogelijk rekening met de wensen van het pu bliek. Zeker, het werk heeft hem altijd veel plezier ver schaft. Anders houd je het niet zo lang vol. Jonker woonde in de loop der jaren minstens 200 AH-concerten bij. Meestal hoorde hij vijf LP van het Kunstmaandor- kest, uitgebracfjt door de PMC keer hetzelfde programma. Soms sprak het gebodene hem minder aan. Dan had de coördinator het wel eens moeilijk. Concerten die hem lagen kon hij daarentegen niet vaak genoeg horen. Tjai- kovsky en Mahler genoten zijn voorkeur. Drie jaar heeft de All-man moeten zeuren voordat de le van Mahler op het programma werd gezet. Alternatief Albert Heijn stapt eruit, maar de concertseries gaan ge woon door. Het abonneebestand van Jon ker verhuist binnenkort van het AH-kantoor in Zaandam naar de Beurs van Berlage in Amsterdam, de thuisbasis van het NedPhO. De concertgan gers ontvangen de inschrijf- folders voortaan rechtstreeks van het orkest. PR-man Frank Huising van het NedPhO: „De AH-concerten zijn heel belangrijk geweest voor ons. Dank zij de samenwerking hebben we een nieuw pu bliek aan het orkest weten te binden. We gaan er tenmin ste van uit dat de mensen voor de muziek kwamen en niet voor Albert Heijn. Zo'n band kun je niet zo maar af breken, daarom bieden we een gelijkwaardig alternatief. De prijzen gaan wel wat om hoog, van f 75,- naar f 90,- per serie, maar dat mag voor nie mand een beletsel zijn." Eén abonnement kan Huising alvast klaarleggen. AH-coör- dinator Jonker is de eerste die zal inschrijven. „Ik ben benieuwd naar de plaatsen die ik toegewezen zal krij gen!! Peter de Haas (links) met de Franchisers van de 105e Etos Beauty Case, de heer en mevrouw Baan

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 9