KIES BEWUST AANTAL OR-KANDIDATEN BIJ AHOLD TOEGENOMEN EINDE DE ORDENING AH-distributie boekt nieuw record Een blik op de harde feiten van het OR-werk KANDIDATUUR VOOR GEVORDERDEN De afgelopen weken hebben de Ahold-medewerkers op allerlei ma nieren kennis kunnen nemen van de OR-verkiezingen. Vele collega's heb ben zich kandidaat gesteld. Op 21 maart a.s. is het zo ver, dan gaat Ahold naar de stembus. In een aantal werkmaatschappijen zullen de verkiezingen op meerdere dagen plaatsvinden in verband met ploegendienst en om ook part-timers in de gelegenheid te stellen hun stem uit te brengen. De rangorde van de kandidaten op de stembiljetten is meestal gebaseerd op het alfabet of bepaald door het lot. Het is daarom belangrijk dat kiezers een bewuste keuze maken uit de kan didaten. Kies de kandidaat die uw belangen en die van uw werkmaat schappij naar uw mening het best kan behartigen. In kiesgroepen waar het aantal be schikbare zetels gelijk is aan het aantal kandidaten zullen uiteraard geen verkiezingen worden gehou den. De kandidaten worden in dat geval automatisch gekozen. Het aantal Ahold-medewerkers dat zich kandidaat heeft gesteld voor een zetel in de OR is in vergelijking met de vorige verkiezingen fors toegenomen. Voor de in totaal 165 zetels in 12 OR'en hebben zich 258 kandidaten aangemeld, een toename van ruim 10%. Leon Kratsbom, hoofd van het Bu reau Ondernemingsraden (BOR), ziet de stijging voornamelijk als resul taat van de grotere erkenning die het OR-werk de afgelopen jaren heeft ge kregen. ,,De rol en de functie van de OR zijn duidelijker geworden", aldus Kratsbom. ,,En dat weerspiegelt zich in de toegenomen belangstelling. We zijn daar uiteraard zeer tevreden mee, zeker als je bedenkt dat het lan delijk gezien steeds meer moeite kost om kandidaten voor OR'en te vin den." Andere oorzaken voor de toena me van het aantal kandidaten zijn volgens het BOR-hoofd de gerichte Ahold-verkiezingscampagne en de ontwikkelingen op internationaal gebied, die gevolgen kunnen hebben voor de positie van de medewerkers. „Waarschijnlijk heeft men ingezien dat er via de OR invloed op toekom stige veranderingen uitgeoefend kan worden." Verbluffend Uitschieter is de OR AH Distributie, waar zich voor 20 zetels ruim 60 kan didaten lieten inschrijven. Een ge- Welke OR heeft de meeste kandidaten? Op 21 maart kiezen de Ahold-medewerkers 12 nieuwe ondernemings raden. Zoals mocht worden verwacht zijn er meer kandidaten dan zetels. Voor de in totaal beschikbare 165 zetels hebben zich 258 kandidaten gemeld. Een gemiddelde van iets meer dan anderhalve kandidaat per zetel. Dat betekent dat niet iedereen zal worden gekozen. Welke OR heeft de meeste kandidaten per zetel? Hiernaast de top 6. middelde van meer dan drie kandi daten per zetel, twee keer zo veel als het totale Ahold-gemiddelde. ,,Een verbluffend resultaat", moet voorzit ter Jan van der Wiel van de OR Distri butie toegeven. ,,Het OR-werk leeft gelukkig nog steeds in de distributie centra. Er verandert hier nogal wat en veel medewerkers willen daar bo venop zitten, al moet ik er wel bij zeg gen dat we flink hebben moeten lob byen om zo veel kandidaten te krij gen. Het is duidelijk dat onze eigen aanvullende campagne goed aange slagen is." De andere OR'en zitten rond een ge middelde van anderhalve kandidaat per zetel. Alleen de OR Centrale Diensten en de OR AH Hoofdkantoor (één van de twee nieuw te vormen OR'en in het kader van de nieuwe medezeggenschapsstructuur bij Al- bert Heijn) hebben minder kandida ten dan zetels. Kratsbom: ,,Dat heeft volgens mij te maken met de afgelei de functie van de kantoren. Men heeft daar het idee dat er niet zo veel te bespreken valt. De recente decen tralisatie van concernregelingen laat zien dat deze opvatting onjuist is." Achter de schermen wordt mo menteel geprobeerd om alsnog kan didaten voor de resterende zetels te vinden. Het BOR-hoofd verwacht dat er na de verkiezingen in totaal niet meer dan vier vacatures zullen zijn. Domper Ruim 60 van de in totaal 258 kandida ten waren ook in de nu aflopende zit tingsperiode al lid van de OR. ,,De kans is dus groot dat veel van de op gebouwde kennis en ervaring behou den blijven", aldus Leon Kratsbom. Een lichte domper vormt het relatief geringe aantal vrouwen dat zich als OR-kandidaat heeft gemeld: 45 van de 258, zijnde 17%, en dat terwijl het personeelsbestand van Ahold voor meer dan de helft uit vrouwen be staat. ,,Het is jammer', bekent Krats bom. ,,We hebben wel eens gehad dat 40% van de zetels door vrouwen werd ingenomen. Achteraf gezien hadden we er in de campagne mis schien meer aandacht aan moeten besteden. Dat is om onduidelijke re denen niet gebeurd." Eind 1985 vroeg de COR mij om mijn gedachten zo nu en dan eens op pa pier te zetten, zodat deze zouden kun nen dienen als bladvulling voor CORRelatie. Sindsdien heb ik regel matig als bladvuller op deze pagi na's gestaan. Nu er weer nieuwe OR-verkiezingen gehouden worden, is voor mij ook de tijd aangebroken om me te bezinnen over mijn column. De redactie zou ui teraard graag zien dat ik doorga; die COR-pagina's moeten nou eenmaal gevuld worden. Ik stel mij echter de vraag of ik, gelijk Jan Blokker, Piet Grijs en andere soortgenoten, tot het einde van mijn levensdagen als bladvuller moet blijven dienen. Er zijn wel bezigheden te vinden die zin voller zijn. Toevallig behoor ik tot de genen die steeds weer nieuwe din gen aan willen pakken en hun hori zon willen verleggen. „Maak dan je eerste lustrum vol", smeekt de redactie. Maar na een eer ste lustrum komt een tweede, een derde enz. Daar heb ik geen trek in. Dus is het voor mij: nu stoppen of nooit. Ik heb voor dat eerste gekozen. Deze keus viel mij ook wat makkelij ker nu de COR zijn blik wat meer op Europa gaat richten. Daar heb ik van uit mijn positie weinig kijk op. Voor zover het Nederland betreft kan ik de zaken redelijk overzien, maar Europa is voor mij de Ver-van-mijn-bed- show. Niet dat ik Europa onbelangrijk vind. Integendeel. Ongetwijfeld zullen de activiteiten van Ahold binnen Euro pa ook gevolgen hebben voor mij, maar mijn Europese interesse ligt meer op het toeristische terrein. Als COR-leden in de toekomst heel Euro pa af moeten reizen ben ik misschien weer beschikbaar, maar dan wel voor een toeristische column. Jan Achterban Nasehriff redactie: COR-Relatie In zijn laatste column suggereert Jan Achterban dat hij zelf de beslissing heeft genomen om te stoppen met zijn werk als bladvuller. Het tegendeel is het geval. De redactie van CORRela tie vond dat er, nu de OR-verkiezin gen een nieuw tijdperk inluiden, ge broken moet worden met oude tradi ties. Europa 1992 zal leiden tot ande re vormen en gedachten, ook bij de COR. Tegen die achtergrond is er geen plaats meer voor simplisme a la Jan Achterban. Zoals zo vaak het ge val is, wenste de schrijver echter niet vrijwillig afstand te doen van zijn po sitie. Wij betreuren het dat hij zijn medewerking aan CORRelatie niet op een waardige manier heeft willen beëindigen. De door ons hoogge waardeerde persvrijheid heeft ervoor gezorgd dat zijn column toch ge plaatst is. H Uit de goede oplossingen van onze quiz in het januarinummer zijn de on derstaande prijswinnaars geloot: - P.G.A. van den Bogaerdt, Ede - D. van der Zwan, Rozenburg - O.H. van Rijswijk, Houten Gefeliciteerd! Op korte termijn wordt het boek 'De geschiedenis van de me dezeggenschap' aan de winnaars toegestuurd. Bron: Bureau Ondernemingsraden 21 maart: kies onvervaard Flitsen fff 26 02 90 1 20 md 6598 0 0 Flitsen fff 26 02 901 195 mrt02 oer 1 0 0 Flitsen

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 7