Een oude dame met een frisse kijk op de toekomst Nummer 4 van Frankrijk Casino, een lange historie Portret van Franse Ahold- partner: Groupe Casino pagina 4 Flitsen Group Casino behoort qua bedrijfsomzet en aan tal vestigingen tot de grootste Franse winkelke tens. Nummer 1 is Le- Clerq, op de voet gevolgd door supermarktketen Carrefour. Intermarché mag zich nummer 3 noe men en Groupe Casino nummer 4. De Groupe Casino telt meer dan 2.560 buurt winkels, ruim 300 fran chise zaken, 130 super markten, 41 zogenaamde hypermarchés,21 winkels die 24 uur per dag open zijn, 261 restaurants en cafetaria's, 105 cash and carry-vestigingen in de Verenigde Staten, 19 ser- vicewerkplaatsen voor automobilisten, 9 produk- tie bedrijven en 14 DC's. Bekende bedrijfsonder delen waar ook menig Ne derlander wel eens van heeft gehoord zijn onder meer: Géant Casino, Mammouth, Free Time en Quick (beide voor fast food) en Franche-PIats Cuisine (40% marktaan deel op het gebied van ca tering). Het totaal aantal werknemers dat in dienst is van Group Casino be draagt rond 38.000. Zoals Ahold met zijn hoofdkan toor altijd trouw is geble ven aan Zaanstreek, zo be vindt het hoofdkantoor van de Groupe Casino zich nog steeds in haar 'geboorteplaats' St. Étien- ne. Het verzorgingsge bied van de Casino-win kels bevindt zich voorna melijk beneden de lijn Bordeaux Straatsburg. Een uitzondering vormt Parijs, waar op dit mo ment zeventien super markten zijn gevestigd. De totale bedrijfsomzet bedroeg vorig jaar rond achttien miljard gulden. De geschiedenis van de Groupe Casino gaat terug tot 1860 wanneer ene meneer Brechard in een zaal van het oude casino in St. Étienne, ten zuid westen van Lyon, een winkel opent. Na slechts drie jaar doet hij de zaak over aan zijn medewerker J.C. Perrachon. In 1879 wordt diens zoon Paul de nieuwe eigenaar. Tien jaar lang werkt Paul al leen, tot hij in 1889 gaat samenwerken met Géof- froy Guichard, een schoonzoon van J.C. Per rachon. Hun activiteiten in de levensmiddelen branche ontwikkelen zich zeer voorspoedig. Beiden besluiten zelfs in 1898 een filiaal te openen en de Société des Maga- sins du Casino op te rich ten. Buurtwinkels Dat laatste feit wordt alge meen beschouwd als de geboorte van de Groupe Casino. Al in 1904 kunnen Géoffroy Guichard en de zijnen bogen op een ke ten van 85 buurtwinkels. Tien jaar later, in 1914, is dat aantal inmiddels op gelopen tot 460. Casino is dan niet alleen meer ac tief in St. Étienne en om geving, maar ook in Gre noble. Langzamerhand begint het, gezien de om zet, aantrekkelijk te wor den ook eigen produktie- fabrieken op te zetten. Zo wordt in de jaren twintig in de buurt van St. Étienne een fabriek voor zeep en olie geopend. In 1934, slechts 36 jaar na de offi ciële oprichting, telt Casi no maar liefst 1.587 win kels. Eerste supermarkt Het Franse publiek wil zijn inkopen echter ook in het groot kunnen doen. In I960 opent Casino in Grenoble een super markt. In 1970 wordt de eerste hypermarché, een groter broertje van de su permarkten, in gebruik genomen. Dat is in Mar seille. Ook 1976 kan een memorabel jaar worden genoemd in de geschiede nis van de Groupe Casino. Dan namelijk slaat het be drijf zijn vleugels uit naar de Verenigde Staten en bovendien wordt in Frankrijk zelf een keten van cafetaria's opgezet. In de jaren die volgen wor den die horeca-activitei- ten verder uitgebreid met onder meer diverse ke tens van fast food-restau rants en - via een samen werkingsverband met Wagon-Lits - wegrestau rants. De internationale activiteiten van de Grou pe Casino bereiken een voorlopig hoogtepunt als op 18 mei van het vorig jaar het contract wordt getekend met Koninklijke Ahold nv en de Britse Ar gyll Group PLC. 'La vieille dame de St. Étienne' wordt ze genoemd. De oude dame van St. Étienne. Op het eerste ge zicht geen al te vleiende titel voor een bedrijf als Groupe Casino. Het heeft iets ouderwets, iets con servatiefs in zich. Dat klopt ook wel. Het imago van de Casino-winkels is inderdaad behoudend van aard. Maar wat is daar op tegen? Want tegelijkertijd straalt het begrip 'La vieille dame' kwaliteit en eer lijkheid uit. En een wederzijds respect tussen on derneming en klant, zoals iedereen dat vroeger had en zoals iedereen dat nu eigenlijk nog zou moeten hebben. Kwalitatief uitstekende win kels en restaurants met al even goede produkten. Kort om, een onderneming die hoog aangeschreven staat. De meeste Fransen zijn van mening dat de winkels van Casino weliswaar uitstekend zijn, maar te duur. Een groot probleem voor Casino. Teke nend is wat dat betreft een voorbeeld uit de recente ge schiedenis van Casino: nog niet zo lang geleden werden met een concurrerende ke ten enkele zaken geruild. Na dat de naam Casino op de ge vel was verschenen vond het publiek dat de kwaliteit van de produkten beter was ge worden, maar dat de prijzen tegelijkertijd ook hoger wa ren. Produkten en prijzen waren echter niet veranderd. Het geeft aan dat president directeur Antoine Guichard en de zijnen wat het imago betreft, nog wel wat moeten bijsturen. Nieuwe campagne Om die reden wordt binnen kort het begrip kwaliteit dan ook minder benadrukt. Niet waar het de produkten be treft, maar wel waar het om het imago gaat. Casino wil de Fransen er langzaam maar ze ker van proberen te door dringen dat het alleen al van wege de prijzen alleszins aan trekkelijk is bij haar bood schappen te doen. Daar is een miljoenen guldens kostende campagne voor ontwikkeld. Een uitstekende service van het (steeds beter geschool de) personeel, een vriende lijke glimlach, vakbekwaam heid en goed uitgeruste win kels moeten uiteindelijk ook de nog twijfelende consu ment over de winkeldrempel heen helpen. IJzersterk concept Afgezien van de prijzen en het begrip kwaliteit heeft Ca sino een voor Frankrijk ijzer- sterk concept in handen, waar vrijwel niemand tegen op kan: de buurtwinkel. Ter wijl in de jaren zestig alle concurrenten hun buurtwin kels sloten en de ene super markt na de andere uit de grond stampten, bleef de Groupe Casino juist vasthou den aan die 'winkel-op-de- hoek'. Natuurlijk, ook het be drijf van Guichard bouwde overal supermarkten en hy- permarkten, maar de buurt winkel bleef één van de para- depaardjes van de onderne ming. Het was een heel be wuste keus van Casino. Ener zijds een lofuiting naar al die honderden echtparen die door hun noeste arbeid de Groupe Casino groot hadden gemaakt. Maar anderzijds ook een eerbetoon aan de formule van eerlijkheid en kwaliteit, die door de jaren heen hoog in het vaandel is Casino Supermarkt blijven staan. En, zonder overdrijven, de buurtwinkels van Casino, de 'magasins de proximité', behoren nog im mer tot de kwalitatief beste van het land. Supermarkten De supermarkten werden daarnaast ook steeds groter en kregen een steeds breder assortiment. Op dit moment wordt Casino beleverd door ruim 9.000 leveranciers voor haar assortiment, waaronder rond 2.000 huismerken. Ze worden voor het groot ste deel aangevoerd uit één van de veertien DC's, waar jaarlijks 1,8 miljoen ton goederen wordt verwerkt. Deze verzorgen de volledige bevoorrading van de meer dan 2.500 buurtwinkels, ne men 76% van de supermarkt- produkten voor hun reke ning, 57% van het produk- ten-assortiment van de hy- permarkten en 58% van de cafetaria's en restaurants. De toekomst van Groupe Casino mag zonder meer florissant worden genoemd. Naar ver wachting zal de omzet van 18 miljard gulden de komende jaren toenemen. Dat zal ener zijds worden gerealiseerd door een versterking van het huidige marktaandeel, ander zijds door een verdere ver breding van de activiteiten. De levensmiddelensector blijft weliswaar nummer één, maar ook in andere branches zal Casino zich niet onbe tuigd laten. Ongeveer drie jaar geleden opende het con cern langs de snelwegen zijn eerste winkels bij pompsta tions van de Franse oliereus Elf. Het bleek een schot in de roos. De komende jaren zal dat concept verder worden uitgebreid. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de markt van het fast food. Al verscheidene jaren mag Casino zich met haar ketens als Cafetéria Casi no, Quick en Free Time op dit terrein marktleider noe men. Door de supersnelle op komst van McDonald's wordt de concurentie in deze sec tor veel heviger. Vandaar dat nu naarstig wordt onder zocht welke stappen kunnen worden gedaan om de riante eerste plaats te handhaven. Fresh Company De Groupe Casino is geen be drijf dat met experimenten poogt de Franse consument te overrompelen. Ook dat zit in het behoudende karakter van de onderneming. Wan neer echter bij voorbaat suc ces verzekerd is, zal de Raad van Bestuur niet schromen nieuwe wegen in te slaan. Eén van die nieuwe richtin gen zijn winkels die veel weg hebben van The Fresh Com pany. Casino meent dat de tijd er rijp voor is. Bepaalde delen van de bevolking zul len door de week hun gewo ne maaltijd blijven nuttigen maar bij voorbeeld in de weekeinden iets exclusiefs willen eten. De nieuwe win kelformule van Casino moet daarin voorzien. Kortom, die oude dame uit St. Étienne heeft ondanks haar leeftijd heel frisse ideeën. Een buurtwinkel van Casino

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 4