mum De lijst van een schilderij is als het kapsel van een vrouw Huismerkstrategie wordt aangepast Ouand la Commandene fait la foire 1 m Etos Beauty Case brengt eigen merk geneesmiddelen Albert Heijn VAUCLU&B govew^--r Etos Inkoper GVA haalt eretitel in Frankrijk Gedrevenheid Flitsen pagina 10 wk**»*'e&duBhan' TuMte a accu* De Albert Heijn-huis- merkprodukten krijgen een iets ander uiterlijk. Het vertrouwde huis merkvignet, het AH-logo met het dakje en het woord "huismerk', zal ge leidelijk worden vervan gen door een eigentijds AH-zegel. De huismerk- produkten krijgen een verpakking die hun kwali teit en eigen identiteit be ter uitdrukken dan nu het geval is. De eerste resulta ten van deze vernieuwde aanpak, AH gesneden kaas en AH-chips en -minifriet in flitsende verpakking, zijn deze maand al te be wonderen in de winkel. „Het is geen drastische wijzi ging in de strategie. Daar was ook geen aanleiding toe, want de huismerken doen het goed en hebben een goe de reputatie", vertelt Marian Lambert, coördinator van het AH-huismerkproject. „Het gaat meer om een aanscher ping van het huidige huis merkbeleid. Waar wij naar gestreefd hebben is het ver sterken van de AH-identiteit van de huismerkprodukten. Op die manier onderschei den onze produkten zich na melijk duidelijker van de A- merkprodukten en van de huismerkprodukten van con currerende winkelformules. Het versterken van de AH- identiteit willen we vooral bereiken door middel van een AH-logo dat door ont werp en plaats op de verpak king sterker opvalt dan het huidige logo. Daartoe is een soort AH-zegel ontworpen, dat op een vaste plaats, in het midden bovenaan de verpak king, op alle huismerkpro dukten zal worden gezet. Het formaat en de kleur van het zegel zijn afhankelijk van de verpakking en de grootte van het produkt." Daarnaast wordt de eigen AH-identiteit versterkt door gewijzigde ontwerpen voor de verpakkingen. Marian Lambert: „We willen nieuwe verpakkingen minder laten lijken op de bestaande A-merk verpakkingen. Een mooi voorbeeld hiervan is de nieuwe chipsverpakking." Informatieblok Een andere aanpassing is het aanbrengen van een informa tieblok op elke AH-verpak- king. Marian Lambert: „De consumenten worden steeds kritischer ten aanzien van hun voeding. Men wil steeds meer weten over de dingen die men eet. Bijvoorbeeld welke ingrediënten en hoe veel calorieën een produkt bevat, hoelang een produkt houdbaar is en hoe je een produkt het beste kunt ge bruiken en bewaren. Veel van deze informatie wordt ook nu al door AH op de ver pakking vermeld. De veran dering is dat we deze infor matie nu bundelen in één blok, waardoor het geheel overzichtelijker wordt en de consument de gewenste in formatie sneller kan vinden." In maart introduceert Etos in haar 150 Beauty Case winkels vijf geneesmidde len onder het eigen Etos- merk. Het gaat om drie ty pen pijnstillers met ver schillende werkzame sa menstellingen, een hoest- drank en een kalmerings middel. Kenmerk is een hoge kwaliteit tegen een aantrekkelijke prijs. Met deze aanvulling breidt Etos haar assortiment eigen- De heer Oosterwijk, inkoper en merchandiser bij GVA, (geheel links op de foto) ont ving op 26 januari jl. in Frank rijk een sabelslag, een oor konde en een bronzen me daille van de Commanderie des Cötes du Rhöne. Hij kreeg daarbij de eretitel che valier (ridder). Jaarlijks vindt er op de „foire d'Orange" (een soort jaar markt) een internationale wijnproeverij plaats. Wijn handelaren en -liefhebbers uit de hele wereld komen dan naar Tulette in Frankrijk de befaamde wijnen van de streek keuren. Om dit feest, dat voor de 38e keer plaats vond, wat luister bij te zetten, werd een aantal mensen de avond tevoren onderschei den voor speciale verdien sten. De heer Oosterwijk van GVA kreeg zijn titel voor het promoten van de Rhöne-wij- nen in Nederland. merkartikelen, dat inmiddels 200 produkten telt, uit op een nieuw terrein. Voor de kwaliteit van de eigen-merk geneesmiddelen staan fabri kanten van bekende genees- middelenmerken garant. Maud Onsoe-van IJsseldijk (56), coördinator ziek tewet op het hoofdkantoor in Zaandam, komt oor spronkelijk uit Soerabaya, Java. Sinds 1963 woont ze in Nederland. „Indonesië is natuurlijk mijn moe derland", zegt ze, „maar Nederland is mijn vader land." Een kind van twee landen. Ze verzamelt schilderijen over Indonesië, veelal geschilderd door Nederlandse schilders. Zo leven de herinne ringen aan het '13 000 eilandenrijk' in haar hobby- voort. „Mijn moeder schilderde veel en door haar maakte ik al vroeg kennis met schilderij en, maar verzamelen doe ik pas kort", zegt Maud Onsoe. Ze haalt haar verzameldag- boek te voorschijn. „Ik heb om precies te zijn op 21 de cember 1985 mijn eerste In donesische schilderij ge kocht. Ik liep op de zwarte markt van Beverwijk bij toe val tegen een vervuild en ver waarloosd schilderijtje aan van de Nederlandse schilder Gerard Pieter Adolfs, die ook in Soerabaya gewoond heeft. Zijn naam kende ik via mijn moeder. Dat was een schilde rij van een bloeiende flam boyant, een soort tropische sierboom. Die Adolfs kon ik voor een prikje kopen. Ver volgens heb ik het zelf schoongemaakt en opnieuw gevernist." Gamelanorkesten Inmiddels heeft ze op veilin gen van particulieren en han delaars zo'n veertig schilde rijen in allerlei formaten ge kocht, maar ook gekregen. Zoals het Indië-schilderij van opa dat naar zolder verban nen was en het schilderij dat overbleef na de verdeling van de erfenis. Een klein deel be staat uit zogenaamde bloe- menstukken. De pronkstuk ken uit haar verzameling zijn toch schilderijen die Indone sië tot onderwerp hebben. Onderwerpen zijn onder an dere gamelanorkesten, kar bouwen op de rijstakkers, srimpi-danseressen, straat beelden, Javaanse vulkaan landschappen en Balinese tempels. Daarnaast verzamelt ze ook andere voorwerpen uit de In donesische cultuur. Bijvoor beeld een houten beeldje van een grimmig kijkende leeuw, een zogenaamde tempel wachter, die in vroeger tij den de kwade geesten moest verdrijven. Verder staan, ver spreid door het hele huis, prachtige höüten, handbe1- werkte Indonesische en Chi nese dressoirs. „Een krissen- kastje uit de kraton van Solo en een 19e-eeuwse Madure se bruidskast heb ik met veel geduld bij elkaar gesprok keld. Tja, de Indonesische cultuur zit toch een beetje bij me in het bloed. Ik ben er geboren en getogen." En re soluter: „Hoewel ik om al lerlei redenen niet terug zou willen." Terug naar het schilderijen verzamelen. Wat komt daar allemaal bij kijken? Maud On soe: „Gedrevenheid, tijd, ple zier in het onderhandelen, speurdersinstinct en ook wat geld. Ik reis stad en land af op zoek naar nieuwe aanwin sten. Mijn kinderen zeggen wel eens: 'Als mijn moeder op een rommelmarkt zoek is, kijk dan waar de grootste sta pel schilderijen op een hoop ligt.' Verder gaat het com mentaar niet (meer), want soms kom ik uit de stapel te voorschijn met iets wonder schoons, wat zelfs hun volle dige instemming heeft. Als ik een schilderij op het spoor ben probeer ik daar zoveel mogelijk over te weten te ko men. Het Pieter A. Scheen schilderlexicon is daarbij een belangrijke hulp. Daarin wor den veel Nederlandse beel dende kunstenaars, geboren tussen 1750 en 1950, be schreven. En natuurlijk heb ik me ook verdiept in kunst geschiedenis en schilder technieken. Ik ben ook een goede klant bij de biblio theek. Maar het meest essentiële blijft: het leren kijken naar kleur, verhoudingen, compo sitie en gaafheid. Dan nog de achterkant van een oud schil derij, dat is soms een verhaal apart. Reparaties, dunne plekken, spijkergaten in fra me en lijst die niet met elkaar overeenkomen weerleggen soms een heel verkoopver haal. Als ik een schilderij eenmaal in mijn bezit heb komen het schoonmaken, restaureren en eventueel de aankoop van een nieuwe lijst aan de orde. Als het nodig is maak ik olie verven zelf schoon; ook het vernissen is geen probleem. Restaureren laat ik aan een goede vakman over. De lijst van een schilderij is als het kapsel van de vrouw." Maud Onsoe lacht:Aan het uitzoe ken van een lijst moet dus veel aandacht besteed wor den." Mand Onsoe tussen haar verzameling schilderijen

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 10