Waalwijk is de champagne onder de 'Etoswijnen' James met stand op beurs Telematica Van discount tot Beauty Case Flitsen pagina 9 'Absoluut substituut', luidt de lijfspreuk die de Etos-medewerkers in Waalwijk met verve uitdra gen. Een klant die bij Etos Beauty Case in Waalwijk binnenstapt, zal niet gauw met lege handen de deur uitgaan. „Hebben we het produkt niet, dan verkopen we iets anders", licht bedrijfsleidster Astrid Vos toe. Na de overname door Etos in sep tember 1989 van de bestaande drogisterij/parfu merie Van Oss van Buren, is de nieuwe winkel nu volledig operationeel. Waalwijk is het neusje van de zalm onder de Etos-winkels; de winkel doet zijn nieuwe identiteit eer aan, met zo'n 16 meter depositaire mer ken, waar klinkende namen als Dior, Chanel en Jill Sander verleidelijk door het glas heen lonken. Volgens Etos- directeur Cees Bosma is alles 'cosmetischer' geworden. En dat heeft positieve effecten op zowel winkel, personeel als klant. Waalwijk is voor Etos een belangrijk experi ment, hetgeen per spectieven biedt voor het bedrijf, mits dit goed en deskundig wordt ingevuld en uit gevoerd. Op het ver langlijstje van Etos komt een aantal toplo- katies voor, verspreid over Nederland, waar het graag een soortge lijke allure aandurft. Bosma: „We zullen dus met elkaar het een en ander op het terrein van goed vakmanschap moeten bewijzen, voor we hiermee op selec tieve wijze doorgaan, voor zowel onze klan ten, leveranciers als onze medewerkers." Behalve het verbeteren van Etos, ligt voor de jaren ne gentig een groot aantal ope ningen in het verschiet. Daarnaast krijgen de winkels, afhankelijk van hun geografi sche ligging en het koopge drag van de klant, een speci fieke functie toebedacht: ci ty-, buurt- of regiowinkel. Waalwijk is een mengvorm: een city-shop met een regio nale fünctie. „We hebben zo'n diep assortiment op het gebied van gezondheid en geneesmiddelen, dat veel klanten uit de omliggende dorpen hier komen kopen", aldus Wim van I.00, districts leider Etos. Meegegroeid „De behoefte kwam voort uit een verouderde marktstrate gie", zegt Bosma. „Om ons bestaansrecht te verzekeren, moesten we met onze tijd mee." De klant is mondiger r geworden door alle TV-dok- 1 ters, Ria Bremer's en voor- lichtingscampagnes, en 1 kreeg ook gaandeweg een an der koopgedrag. De tijd van discounting is voorbij: de klant vraagt om meer service en gedegen voorlichting. Etos groeit mee met die cul tuur: „Tegenwoordig wil va der zijn eigen Paco Rabanne, moeder met Marbert in bad en de kinderen lekker Schup- pen. Vroeger kocht men ge woon een jerrycan bad- schuim voor het hele gezin", aldus Bosma. Funshoppen Uit diverse marktonderzoe ken bleek ook dat het koop gedrag per Etos-filiaal sterk verschilt. „Op een drukke za terdag in de stad gaat men eerder 'funshoppen' dan luiers halen", zegt Bosma. „De zogeheten 'city-winkel' zal dan ook eerder zijn depo sitaire merken benadrukken dan bijvoorbeeld de buurt- winkel, die beter is uitgerust met een gezondheidsassorti ment als geneesmiddelen en reform." Van Loo: „Waalwijk vervult beide functies: die van city winkel vanwege de vele me ters depositaire merken, maar ook van buurtwinkel met een regionale uitstraling, door de aparte geneesmidde lencounter achterin de zaak." Ommezwaai „Het was wel even wennen", zegt Astrid Vos, „maar we zouden nu niets anders meer willen." Al het personeel van de vorige eigenaar is geble ven en is inmiddels fervent Etos-aanhanger. „Het goede sociaal beleid frappeerde sommige medewerkers hier", aldus Van Loo. „ADV, teamoverleg, persoonlijke verantwoordelijkheid en een open werksfeer motiveren het personeel tot fantastische prestaties en ruimte voor particulier initiatief." Astrid Vos: „Zo werken we hier met het Cesam voorraad- en be stelsysteem dat mogelijk in meer Etos-filialen wordt geïntroduceerd. Kortweg komt het erop neer, dat we een artikel pas bestellen als het verkocht is. De computer rekent de omzetsnelheid uit en laat weten wanneer het ar tikel moet worden aange vuld. Je werkt dus met heel kleine voorraden, wat je om zetsnelheid vergroot." Champagne Daar waar nodig volgde het personeel interne verkoop- trainingen, aangevuld met speciale vakcursussen die de depositaire warenkennis moeten opvijzelen en aanvul len. Bosma: „De gemiddelde opleidingsachtcrgrond bij de filiaalmedewerkers is heel verschillend. De bedrijfslei ders hebben in ieder geval een drogisterij-achtergrond. Het belangrijkste selectie criterium is dat ze in ieder geval 'winkel-gevoel' heb ben, en dat leer je alleen in de praktijk." „Wat Waalwijk zo apart maakt", aldus van Loo, „is de belangstelling die de leveran ciers voor ons hebben. Ze kij ken toch een beetje met ar gusogen naar onze enorme counter depositaire merken en vragen zich stiekem af of Etos Waalwijk al die luxe aan kan. Astrid en haar team kun nen het prima aan en je merkt dat dat bij de leveranciers respect afdwingt." Om het vertrouwen nog eens te be nadrukken kregen de klanten bij de opening in september namens de leveranciers een glas champagne aangeboden. Klantentrouw en Etos-vrees En de klant, hoe heeft die de 'cosmetische behandeling' ondergaan? Bosma: „Om het nieuwe Etos-gezicht ver trouwd te maken bij de klant hebben we veel aan lokale public relations gedaan." „In Waalwijk hebben we vijf duizend klantenbrieven ver stuurd", vertelt Van Loo. Ook collega-winkeliers en leve ranciers werden tijdig inge licht over de nieuwe Etos- vestiging. De eerste reactie van vaste klanten was gere serveerd. Van Loo: „Inmid dels zie je een enorme toena me van onze klantenkring." Astrid Vos beaamt dit met een kleine anekdote: „We waren net twee dagen open, toen een vaste 'Van Oss-klant' de winkel binnenstapte. Ze was helemaal anti-Etos, wat bij mij als Etos-fan de haren recht overeind zette. De klant vroeg om een produkt, dat we niet meer in ons assor timent hadden. Onder het motto 'absoluut, substituut', verkocht ik haar ons exclu sieve merk 'Number Seven'. Het grappige is dat ze nu niets anders meer wil; ze zweert bij Number Seven." Bosma concludeert dat alles cosmetischer is geworden. Het personeel kreeg goede secundaire arbeidsvoorzie ningen en medezeggen schap. Ook de klant is beter af. Die krijgt een mooiere winkel, meer service en wordt geholpen door goed opgeleid en gemotiveerd personeel, in een prettige werksfeer. Etos Waalwijk doet er in ieder geval alles aan om die klant binnen te krijgen en te houden. Astrid Vos: „We bedenken soms de gekste dingen. Met koningin nedag hebben we oranje li monade geschonken en in de 'Gloria VanderBilt-week' lie pen we in prachtige roze jur ken cosmeticamonsters uit te delen in ons winkelcentrum De Els. Dat maakt het werken hier zo leuk; je wordt overal bij betrokken en eigen initia tief wordt gewaardeerd. Dat geldt van hoog tot laag." Bosma besluit: „De Beauty- Case-formule optimaliseren zie ik als een belangrijke op dracht. Dat is tot nu toe aar dig gelukt. Het is buitenge woon boeiend, zeker met zulke enthousiaste medewer kers." Tijdens een manifestatie in de Beurs van Berlage in Am sterdam presenteerde James Telesuper zich aan het geïn teresseerde publiek. Van 20 tot en met 26 januari konden bezoekers kennismaken met het nieuwste van het nieuw ste op telematica-gebied. De organisatoren van de beurs wilden met de beurs meer bekendheid geven aan de di verse nieuwe ontwikkelin gen en mogelijkheden van te lematica. James represen teert zeker een nieuw gebied in telematica. Veel mensen maakten op de beurs voor het eerst kennis met het tele shoppen van James Telesu per. Rob Groenestein en Ccirla Grof jen ran James Telesuper stonden in de stand de geïnte resseerde bezoekers te woord. Wim van Loo en Astrid Vos in de Etos-ivinkel in Waalwijk

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 9