WAT DE ONDERNEMINGSRAAD KAN f jjg j IS NIET NIKS! DE ORDENING UIT HET DAGBOEK VAN EEN COR-LID ece do Een blik op de harde feiten van het OR-werk Vragen aan het Bureau Ondernemingsraden Dwarsdoorsnede Niet niks Flitsen Op 21 maart aanstaande vinden er OR-verkiezingen plaats bij alle werkmaatschappijen van Ahold. Op die dag worden er 12 nieuwe ondernemingsraden gekozen. Mogelijk is het OR-lidmaatschap iets voor u? Wilt u meer weten? Schrijf of bel het Bureau Ondernemingsraden (BOR), HK 1310. Ankersmidplein 2.1506 CK Zaandam, tel. 075-592671. Het BOR ontving de afgelopen weken opnieuw een groot aantal vragen over het ondernemingsraadswerk. Hieronder een selectie uit de meest gestelde vragen, van antwoord voorzien door het hoofd BOR Leon Kratsborn. V.: Tot wanneer kan ik me aanmel den als kandidaat voor de OR? A.: Vóór 21 februari 24.00 uur (datum poststempel) dient uw aanmelding als kandidaat bij de verkiezingscom missie binnen te zijn. Na deze datum is de aanmeldingstermijn gesloten. Belangrijk is dat u het kandidaatstel lingsformulier volledig invult en on dertekent. Bovendien mogen de ver eiste handtekeningen niet ontbre ken. De wet stelt namelijk als eis dat een aantal (meestal 3 of 5) mensen uit uw kiesgroep uw kandidatuur onder steunt. Kandidaatstellingsformulie ren zijn te verkrijgen bij het secreta riaat van uw OR. V.: Hoe zit dat precies met die kies- groepen? A.: De meeste ondernemingsraden hebben een kiesgroepenstructuur. Zo'n structuur zorgt ervoor dat zoveel mogelijk functies, afdelingen, zones, regio's en dergelijke in de OR verte genwoordigd zijn. Op die manier is de OR een dwarsdoorsnede van het bedrijf en is de OR het best in staat om de mening van de werknemers naar voren te brengen. V.: Worden er nog eisen aan oplei ding, leeftijd, etc. aan een OR-lid maatschap gesteld? A.: Het antwoord hierop is een krach tig 'nee'. De enige eis die gesteld wordt is dat een kandidaat minimaal een half jaar in dienst van het bedrijf moet zijn. Slechts in enkele situaties geldt een langere termijn. De belang rijkste 'kwaliteitseis' - als je daarvan kunt spreken - is dat je bereid bent je in te zetten voor de belangen van me dewerkers en collega's. V.: Wat kan de OR eigenlijk? Bepaalt de OR het beleid van het bedrijf? A.Dat zijn twee vragen die veel met elkaar te maken hebben. Om met de eerste te beginnen: Wat de OR kan wordt bepaald door een aantal facto ren. In de eerste plaats de wet. De wet geeft de OR verschillende be voegdheden. De belangrijkste daar van zijn het initiatiefrecht, het ad viesrecht en het instemmingsrecht. Het initiatiefrecht geeft de OR de mo gelijkheid om te allen tijde belangrij ke zaken aan de orde te stellen. De directie is verplicht daar aandacht aan te besteden. Recht om advies aan de directie uit te brengen heeft de OR bij belangrijke investeringen, reorganisaties en der gelijke. Het instemmingsrecht geeft de OR de mogelijkheid om ja of nee te zeggen tegen beslissingen die de di rectie wil nemen op het gebied van het sociaal beleid, zoals opleidin gen, beoordelingssystemen, werktij den etc. Je ziet: al met al is dat niet niks. Hoe de OR die mogelijkheden gebruikt hangt af van de OR-leden zelf. Op de vraag of de OR het beleid be paalt, is het antwoord duidelijk 'nee'. De OR toetst het beleid van de direc tie en heeft op die manier een flinke vinger in de pap. Hoeveel OR-leden willen er blijven? Op 21 maart kiezen de Ahold-medewerkers 12 nieuwe ondernemingsraden. Van de huidige 134 OR-leden bij Ahold zullen er zich naar schatting 52 opnieuw kandidaat stellen. Dat is 39%. In welke OR'en is de animo om in de OR terug te keren het grootst? Hieronder de top 5. OR Alberto 67% 2. OR Etos 55% 3. OR Vers Vlees Groep 50% 4. OR Meester 46% 5. OR Marvelo 44% maandag Teruggehaald in de Financiële Com missie. Na onthullingen in vorig dag boek achtte men vervanging noodza kelijk. Opvolger echter gezakt op hoofdrekenen. Sukkel kon wortel uit 4 niet trekken en wist bovendien niet dat als je een 6 omdraait dat je dan een 9 krijgt. Had natuurlijk niets te zoeken in Fianciële Commissie. Machtsvacuüm dreigde door gebrek aan gewicht. Hele commissie zwe vend. Zonder me op de borst te klop pen kan ik stellen dat mijn inspire rende aanwezigheid onmisbaar is gebleken. Doet me goed. dinsdag Kandidaatstellingsformulier bij se cretaris opgehaald. Nodig in ver band met herverkiezing. Alles keurig ingevuld. Alleen de 5 benodigde handtekeningen bleken probleem. Niemand van mijn collega's wilde te kenen. Heb je je 3 jaar lang voor die lui uitgesloofd in de COR: winstuit kering hoger dan ooit, cadeaubon nen veel meer waard, geen ontsla gen, concemregelingen gedecentra liseerd. En dan zoiets. Stank voor dank. Dat komt er nou van als je de waarheid schrijft in je dagboek. En fin, met zulke collega's wil ik niet meer samenwerken. Ik móet dus wel weer in de COR. Daar hebben ze ten minste respect voor me. woensdag Schriftelijke vragen gesteld aan de RvB over ontbreken OR-spel 'Kandi datuur' in de pakketten voor Roeme nië. Had mooie kans geweest om be volking daar de beginselen van de medezeggenschap bij te brengen. Hebben 40 jaar niets te zeggen ge had. Me dunkt dat ze op dat gebied wel wat nuttige wenken hadden kun nen gebruiken. Lelijke misser. donderdag Hoofdkantoor stond te schudden door orkaan. Vergadering COR halverwe ge geschorst. Iedereen haastig weg, behalve ik. Heb paniek in goede ba nen geleid. Men dreigde zaak te licht op te vatten. Helaas wel koffer met belangrijke COR-stukken kwijtge raakt. Werd door orkaan gegrepen. Bevatte plan voor complete reorgani satie Ahold. Rapport bevindt zich nu in baan om aarde. Nacht doorge bracht in loods van Van Gend Loos. Lieten me er f 400,- voor betalen, zon der ontbijt en zonder bonnetje. Zal wel weer last met declareren krijgen. vrijdag Ben benoemd in menucommissie van nieuwe hoofdkantoor. Vandaag me nu voor de openingsweek vastge steld: gerookte zalm, wildbraad, en verder zit alles erin wat op -as ein digt: ananas, ramenas, knolgewas. De kok wilde ook sla en vla op het menu, omdat het meervoud sla's en vla's zou zijn. Heb gedreigd bijltje er bij neer te gooien. Als een menu met zulke flauwe trucs samengesteld moet worden doen ze het voortaan maar zonder mij. Kwamen uiteinde lijk tot compromis in de vorm van os- sehaas. Wijkt qua klank weliswaar af, maar eindigt conform de richtlij nen. zaterdag Handtekeningenkwestie opgelost. Heb zoontje naar filiaal op de hoek gestuurd. Was binnen een uur terug met 100 handtekeningen. Conclusie: meerderheid klanten steunt mijn kandidatuur onvoorwaardelijk. Klanten veel belangrijker dan colle ga's. Want wie betalen ons salaris? Juist. Moet me nu alleen nog van kie zers verzekeren. Minder eenvoudig, normaal houd ik me nooit met kiezers bezig. Heb me daarom als lid van de stembuscommissie opgeworpen. Mocht herverkiezing niet lukken, kan ik altijd elders als OR-lid terecht. Ben al gepolst door OR van groot vlees verwerkend bedrijf uit Wijhe. Die hadden op één of andere manier ken nis genomen van mijn dagboek. Wil len me graag hebben voor de OR. Als ze me bij Ahold dus niet willen heb ben ga ik daarheen.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 7