Kantine aan de computer BSB-formule schept ruimte in het filiaal p— jf i B IJ Instel Services komt met nieuwe toegevoegde waarde Voorbewerking vlees nu in centrale slagerijen x Praktische tips voor op kantoor Flitsen pagina 5 Het bekende trommeltje met de vier sneetjes bruin en een appeltje voor tus sendoor heeft de strijd al lang geleden verloren. Menig werknemer luncht tegenwoordig in het be drijfsrestaurant. Voor In stel Services een prima ontwikkeling. Maar de ontwikkeling is nog niet helemaal rond, meent het bedrijf. Als het aan deze Bossche werk maatschappij van Groot verbruik Ahold ligt, scha kelt de bedrijfskantine binnenkort massaal over op de computer. De gewone gast in het be drijfsrestaurant zal er weinig van merken. „Maar voor de beheerder van een kantine is het van enorm belang te we ten of de zaak goed draait", zegt Reinder Braam, manager Marketing Services van Instel in Den Bosch. „Daarom heb ben we, in samenwerking met een software-bureau, een speciaal computerpro gramma voor het bedrijfsres taurant ontworpen. Een pro gramma dat direct duidelijk- Reinder Braam, hoofd Marketing Services van Instel in Den Bosch heid geeft over de marges die worden gerealiseerd op de verkochte produkten en ook aangeeft of er efficiënt met de produkten wordt omge gaan." Dit zogenaamde RIKS-sys- teem werd onlangs geïntro duceerd op de Horecava. De afkorting RIKS staat voor Res taurant Informatie- en Kassa systeem. De eerste reacties in de klantenkring van Instel Services zijn enthousiast. Braam: „Sommige bedrijfs- restaurateurs staan er aan vankelijk wel weifelend te genover. Moet dat nou, zo'n computer? Maar als ze een maal zien welke voordelen het programma biedt, gaan ze snel overstag." Instel levert computer en software. Klan ten moeten wel gewoon be talen voor deze service. Het RIKS-systcem is één van de voorbeelden van wat In stel Services haar toegevoeg de waarden noemt. Reinder Braam verduidelijkt: „Sinds enkele jaren geleden een reorganisatie werd doorge voerd binnen Grootverbruik Ahold, specialiseert Instel zich helemaal op de markt van bedrijfsrestaurants en scholen. Daar wordt nogal sterk geconcurreerd met la ge prijzen. Wij zijn ook scherp met onze prijs maar willen daarnaast toch meer bieden: een soort toegevoeg de waarde." De eerste exponenten van de toegevoegde waarde waren het eigen blad 'Counter Actu eel' dat vorig jaar werd ge presenteerd en de kantine cursus. Daarnaast werd be gonnen met de organisatie van feestweken. Gedurende een aantal dagen wordt een personeelsrestaurant in een bepaalde sfeer gebracht, met speciale hapjes en decor. Vo rig jaar werd in een aantal grote lunchruimten de Chi nese week geïntroduceerd. Rond de zomer dit jaar staan Albert Heijn is voortdu rend bezig het werk in de filialen zo efficiënt mogelijk in te delen. In het verlengde van deze gedachte wordt extra aandacht besteed aan de vleesafdeling. In veel filialen wordt het vlees nog door de me dewerkers volledig be werkt voordat het in de vitrine terechtkomt. Consequentie hiervan is, dat er minder aan dacht en tijd voor de klant overblijven. Vlees voorbewerken is eigen lijk een taak voor de centrale slagerijen. De filialen kunnen zich dan meer richten op het bedienen van de klant. Als test startte AH ruim twee jaar geleden met een proef in de bedieningsslagcrij in Beu- ningen. De zogenaamde BSB- formule die hieruit geboren werd bleek goed te werken en wordt nu verder inge voerd. Momenteel werken ongeveer 85 filialen met de BSB-formule. En dit aantal groeit bijna met de dag. „De eigen produktie in de sla gerijen van de filialen is van ouds al een vertrouwd beeld bij Albert Heijn", vertelt Henk Baakman, manager Pro- duktie/Distributie van de Vers Vlees Groep. „Door sla gers achter de schermen werd het vlees volledig be werkt en voor de verkoop via bediening en zelfbediening geschikt gemaakt. Daar komt nu met de BSB-formule ver andering in, omdat we over tuigd zijn dat de ruimte die voor zo'n volledige produk tie is bestemd, beter en effi ciënter benut kan worden als verkoopruimte. Daarmee kan de klant nog beter op zijn wenken worden bediend." Bundelen Hans Paalvast en Peter Niew- hoff zijn beiden snijder/vlie- zer in respectievelijk CS Zoe- termeer en CS Groenlo. waar al enige tijd met het nieuwe systeem wordt gewerkt. Ze zijn bijzonder goed te spre ken over de produktietoe- voeging in de CS'en. Hans Paalvast: „Het werkt inder daad een stuk efficiënter als je in de CS die voorbewer king voor je rekening neemt. Je bundelt op die manier alle produktie-onderdelen op een centraal punt." Peter Niewhoff: „Er is zo ook veel meer uniformiteit. We kun nen zo tevens een veel betere kwaliteitscontrole uitoefe nen. omdat we te maken heb ben met slechts vier centra." Startproblemen I.oek Goes is enthousiast maar ook kritisch over de BSB-formule. Hij werkt overi gens nog niet met de nieuwe slagerij-formule, maar uit hoofde van zijn OR-lidmaat- schap is hij nauw betrokken bij de BSB-problematiek. „BSB heeft ongetwijfeld haar levensvatbaarheid nu al be wezen", zegt hij. „Toch zijn er punten waarnaar goed ge keken moet worden voordat de BSB-formule echt opti maal werkt. Produktieslagers uit de filialen zijn door de ge deeltelijke overheveling van werk naar de centrale slage rijen in feite niet meer nodig in de filialen. Dat betekent dat sommigen overgeplaatst kunnen worden naar de cen trale slagerijen. Belangrijk is dat dit niet tegen hun zin ge beurt. Wij moeten erop let ten dat zij de vrijheid hebben om te kiezen: of in het filiaal blijven, maar dan een andere functie krijgen, of naar één van de vier CS'en. Ik ben er overigens van over tuigd dat ieder nieuw sys teem in het begin te maken heeft met startproblemen", benadrukt Lock Goes. „Ieder een moet gewoon even wen nen." Nieuwbouw- plannen Het aantal filialen met de BSB-formule neemt bijna da gelijks toe. „Het kost nog wel wat tijd voordat alle filialen die daarvoor in aanmerking komen zijn overgegaan op BSB", aldus Henk Baakman. Italiaanse weken op het roos ter ..Komt mooi uit, net in de periode van de wereldkam pioenschappen voetbal", zegt Reinder Braam. Een andere service is 'café sympathiqiie'. „Dat klinkt duur", geeft Braam toe, maar dat is ook de bedoeling. Hoe vaak gebeurt het niet dat een bedrijf belangrijke gasten ontvangt en dan een slecht kopje koffie serveert. Uit een automaat en soms ook nog in een plastic bekertje, Wat voor een indruk maak je dan? Voor een belangrijke gast moet iets extra's worden ge daan, zodat deze relatie zich op z'n gemak voelt en in de juiste stemming komt. De beste manier om dit te berei ken is het serveren van een representatief servies. Met Café Svmpathique van Instel Services kan dat. Reinder Braam weet het: „Het zijn maar kleine dingen. Maar naar de klant toe van groot belang. Het resultaat is er naar. Mensen zien ons van wege die aanpak graag ko men. Zoals dat bedrijfsrestau rant. echt een grote zaak. waar we het idee aankaartten voor de Chinese week. Een kok daar werd zo enthou siast, haalde er kookboeken bij en kwam met gerechten als karper in speciale saus. Zo lekker heb ik het bij de gewo ne Chinees nooit gegeten." „Ik verwacht echter dat we in de komende twee a drie jaar heel ver komen. De centrale slagerijen krijgen er met de BSB een grote portie werk bij. Dat vraagt niet alleen ex tra mankracht, maar ook meer ruimte en produktieca- paciteit. Nieuwbouwplannen en uitbreiding van de CS'en zullen uiteindelijk nodig zijn om daaraan te kunnen vol doen. Ook dat kost tijd. Tijd die nodig is om BSB in de toekomst optimaal te laten functioneren." Ahold en haar werkmaat schappijen werken aan een schoner milieu. Daaraan kunt u op kantoor ook een aardige bijdrage leveren. Een paar tips: - Heeft u een eigen kamer, doe dan voor u naar huis gaat zelf de verlichting uit. - Doe alle lichten uit als u de laatste bent die afdeling of pand verlaat. - Werkt u met een beeld scherm, lees dan de tekst van het scherm af en beperk het printen en kopiëren. - Gebruik enveloppen meer malen, bijvoorbeeld voor in terne post. - Gebruikt papier kan goed dienen als kladpapier. Verza mel het in een oud-papier- bak. - Deponeer lege batterijen in een batterijbak. - Gebruik zo min mogelijk plastic kofficbekertjes. Neem een kopje. Kan dat niet, ge bruik het plastic bekertje dan een paar keer. V.l.n.r. Hans Baalvast, Beter Niewhoff, Henk Baakman, Loek Goes

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 5