Paradepaardje Safeway maakt het bedrijf groot Ahold en Europa Britse partner Argyll: pagina 4Flitsen Safeway, alleen al qua winkeloppervlakte een 'superstore' Een Safeway supermarkt met een klokketoren Premier Thatcher heeft zich geen voorstander ge toond van nauwere samenwerking tussen de EG- landen. Desondanks heeft het Britse bedrijf Argyll hoge verwachtingen van de voorgenomen samen werking met Ahold en het Franse Casino. Dit snel groeiende concern realiseert zich dat het van zijn partners op het Europese continent nog veel kan leren. Een portret van de Ahold-partner overzee. ge groei geldt overigens niet alleen voor Safeway. In de Britse steden worden door de verschillende ketens in een hoog tempo reusachtige supermarkten gebouwd. Zij wedijveren onderling om de meest verantwoorde archi tectuur van hun winkels. De trend aan het einde van de jaren tachtig was een winkel met klokkentorens en een koepel van glas. Met deze mengvorm van klassiek en modern willen zij tegemoet komen aan de smaak van het Britse publiek, dat een inge wortelde afkeer heeft van vooruitstrevende architec tuur. Baanbrekend Safeway heeft, voordat Argyll op het toneel verscheen, op een aantal punten baanbre kend werk verricht Het in troduceerde de groene pro- dukten en was de eerste ke ten in Engeland die dozen en ander verpakkingsmateriaal liet recyclen. Safeway begon ook als eerste met de ver koop van mineraalwater. In 1981 waren de eerste onbe spoten proclukten bij de su permarkt verkrijgbaar. Zeven jaar later werd het bedrijf in de 'Green Consumers Guide' genomineerd als de meest milieubewuste supermarkt keten. Vorig jaar won Safe way de "Multiple of the Year Award'. Deze prijs wordt jaarlijks toegekend aan de su permarktketen die zich in de selectie, presentatie en ver koop van verse groenten en fruit heeft onderscheiden. De supermarktketen heeft dui delijk rekening gehouden met het gewijzigd koopge drag van de Britse consu ment. Deze at tot voor kort groente uit blik, maar geeft nu steeds meer de voorkeur aan verse produkten. Een trend die op het vasteland al langer bestaat. Lo-Cost Argyll bezit naast Safeway nog twee andere supermarkt ketens: Lo-Cost en Presto. Lo- Cost overtreft in aantal win kels zelfs Safeway. Dat zijn er niet minder dan 338. Tegen over dit numerieke over wicht staat echter een aan zienlijk kleinere winkelop pervlakte. De Lo-Cost-winkel is gemiddeld ruim zes keer kleiner. Mede door het dis countkarakter van deze ke ten is de bijdrage aan de winst aanzienlijk geringer dan die van Safeway. Presto Presto bevindt zich kwalita tief tussen Safeway en Lo- Cost. Het aantal winkels be draagt 199- In maart 1989 waren dat er nog 229. Deze De Argyll Group behoort tot de honderd topbedrijven in Engeland. Het paradepaardje van Argyll is de supermarkt keten Safeway. Bijna 70% van de jaaromzet van Argyll komt voor rekening van Safeway. Door de overname van deze Engelse supermarktketen - in februari 1987 - is Argyll uit gegroeid tot een zgn. mega- onderneming. Vóór de over name was Argyll slechts een bescheiden bedrijf. Safeway werd voor ruim 2,1 miljard gulden gekocht. Argyll kwam hiermee in het bezit van 132 winkels, die in uiterlijk en omvang aanzienlijk verschil len van de 'superstores' die Argyll nu aan het bouwen is. Amerikaans Safeway, na Sainsbury en Tes- co de grootste supermarktke ten in Groot-Brittanniè, is van oorsprong een Ameri kaans bedrijf. In 1962 kocht de Amerikaanse keten Safe- Alistdir Grant way Stores Ine acht super markten en pakhuizen van de Brit J. Gardner. De leiding bleef in Engelse handen. Het aantal vestigingen breidde zich in de loop der jaren steeds verder uit. In 1983 werd de honderdste winkel geopend. In 1987, het jaar dat Argyll Safeway overnam, waren dat er 132 met een ge zamenlijke omzet van circa 3,1 miljard gulden. Drie jaar na aankoop heeft Argyll het aantal supermarkten meer dan verdubbeld en op 275 winkels gebracht. De omzet gaf een nog explosievere groei te zien naar bijna 9,5 miljard gulden. Argyll heeft tal van nieuwe supermarkten laten bouwen en reeds lang bestaande winkels grondig gerenoveerd. Deze onstuimi- teruggang is geheel toe te schrijven aan het besluit van Argyll om winkels van Presto om te bouwen tot vestigin gen van Safeway. Dit proces zal zich in 1990 en 1991 ver sneld voortzetten. Het is de bedoeling in 1990 38 win kels van Presto om te bou wen tot Safeway-supermark- ten. Voor 1991 staat een soortgelijke operatie voor 60 Presto-winkels op het pro gramma. Vertrouwen De samenwerking met Ko ninklijke AJhold en Casino ziet Argyll met vertrouwen tegemoet. De president-di recteur van Argyll, Alistair Grant: „Het wegvallen van de Europese binnengrenzen in 1992 stelt ons voor een aan tal problemen. Wij opereren als detaillist alleen maar op de Britse markt. Onze kennis is dus beperkt. Door de sa menwerking kunnen wij le ren hoe elders in Europa wordt gewerkt. Als ik zie hoe de slagers in Nederland en Frankrijk hun vlees en vlees waren presenteren, besef ik standaardisatie van produk ten moeten leiden. Hierdoor is het mogelijk deze produk ten in grotere hoeveelheden goedkoper in te kopen, het geen de consument uiteinde lijk ten goede zal komen. Hoog op het programma staan verder de verbetering van de hygiëne in de winkels en de bouw van zogenaamde 'concept stores': winkels waarin een bank, een post kantoor, een crèche en een coffeeshop zijn onderge bracht. De Safeway-super- markt in Sutton, waar de eer ste vergaderingen over de ge plande samenwerking wer den gehouden, is volgens dit concept gebouwd. De sa menwerking voorziet ook in een uitwisseling van techni sche kennis met betrekking tot informatievoorzieningen, distributie en efficiënt ge bruik van opslagruimten. Bij Argyll heerst enthousiasme en optimisme over de Euro pese toekomst. De adverten tie-slogan van de Britse su permarktketen Safeway lijkt meer dan ooit toepasselijk voor het hele bedrijf: „Every thing you want from a store and a little bit more". dat we een achterstand heb ben in te halen. Dank zij de samenwerking zal dat een stuk eenvoudiger worden. Ook op het gebied van voor lichting aan de consument over de bereidingsmogelijk heden van voedsel is men ons op het Europese vasteland voor. Op het continent neemt men eten veel serieu zer dan in Engeland." En een beetje meer De samenwerking tussen de drie bedrijven zal tevens tot Argyll is één van de voornaamste bedrijven in de levensmiddelen detailhandel in het Verenigd Koninkrijk. De omzet van dit be drijf, dat ruim 63.000 medewerkers telt, be droeg in 1989 ruim 11,5 miljard gulden Met een marktwaarde van 6,3 miljard gulden behoort Argyll op de Londense Effecten beurs, tot de honderd grootste bedrijven. Het hoofdkantoor van Safeway

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 4