Servicedesk ook op zaterdag rechtstreeks bereikbaar Milieu is kwestie van lange adem Uitbreiding dienstverlening Kassa nummer vier vertoont kuren. Er kan niet via de pincode worden betaald. Er is een knop van het toetsenbord stuk... Zo'n 120 keer per dag rinkelt op de afdeling Service deskvan Albert Heijn de telefoon. Storing. En hoe verschillend van aard ook, iedere melder van het ongemak heeft maar één wens: „We moeten zo snel mogelijk worden geholpen." Geen wonder dat in de in structie voor de desk-beman ning is vermeld: „Blijf vrien delijk en beleefd, ga niet in discussie, probeer te begrij pen dat het filiaal dat met sto ring heeft te kampen op dat moment in een vervelende situatie verkeert." Mede met het oog op dat laatste heeft de Servicedesk per 1 januari jl. zijn dienstverlening uitge breid en is de rechtstreekse bereikbaarheid aanzienlijk vergroot. Ruim dertien jaar nadat win kelautomatisering haar intre de deed binnen Albert Heijn zal eind 1990 het moment worden bereikt waarop in al le winkels een computer zal zijn geïnstalleerd. Die ont wikkeling heeft vanzelfspre kend ook in de dienstverle nende sector haar stempel gedrukt. Nico Ris, hoofd Ser vicebureau en Netwerkbe heer bij AH, weet ervan mee te praten. „Aanvankelijk lie ten we storingen voorname lijk verhelpen door de leve ranciers van de apparatuur, maar halverwege de jaren tachtig gingen we dat seg ment steeds meer in eigen beheer nemen. Dat leidde in 1987 tot de instelling van de Servicedesk. Samen met een collega binnen de afdeling Winkelautomatisering mocht ik die opzetten." Snel groeiend Naarmate het aantal geauto matiseerde filialen groeide nam ook het aantal medewer kers van de desk toe, zodat nu op de vierde verdieping van De -Bonkelaar vijf full-timers en drie part-timers aan de knoppen zitten. Die uitbreiding was ook no dig om de dienstverlening zo goed mogelijk te laten verlo pen. Ris: „Tot eind 1989 werkten we met vier man en tot onze groeiende ergernis slaagden we er niet in het stij gende aantal vragen goed af te handelen. Geen wonder overigens. We hebben in ok tober eens geturfd en bleken toen in een periode van vier weken circa 2.400 telefoon tjes te hebben gekregen. Dat komt neer op 600 per week of 120 per dag. Als je daarbij bedenkt dat we maar twee te lefoonlijnen beschikbaar hadden kun je begrijpen dat er door de filialen lang moest worden gewacht voor ze ons te pakken hadden." Ruimtevaart In de nieuwe opzet is er - dank zij de inzet van drie part-timers - een rooster ge maakt waardoor de Service desk bemand is van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 19.00 uur. Op koopavon den is de Servicedesk bereik baar tot 22.00 uur en op za terdagen tot 18.30 uur. Bo vendien is er een antwoord apparaat geïnstalleerd waar op buiten genoemde uren storingen kunnen worden gemeld. Niet alleen de mankracht van de desk is vergroot. Ook de beschikbare apparatuur is uitgebreid. Een tiental beeld schermen, knetterende prin ters. vrijwel onophoudelijk rinkelende telefoons, be diend door mensen die el kaar in schijnbaar onbegrij pelijk jargon toespreken. De Servicedesk-mensen weten er weg mee. „We zijn in staat om verreweg het grootste deel van de gemelde storin gen van hieruit op te lossen. Nog voor slechts 20% van de problemen die niet te maken hebben met kapotte appara tuur - zoals een defect toet senbord of een kassa waar een beker koffie overheen is gevallen - moeten we derden inschakelen. Wanneer een storing door een filiaal wordt gemeld maakt de Servicedesk - na enig noodzakelijk schrijf werk - telefonisch contact met het desbetreffende fi liaal. Door middel van een zo genaamde inbelprocedure kan via een beeldscherm bij de Servicedesk worden vast gesteld wat de storing is en of deze kan worden verholpen. Als dat laatste het geval is wordt een commando aan de computer gegeven waardoor de fout wordt hersteld." Nico Ris: „Ik denk dat we met de nieuwe werkwijze een heel stuk op de goede weg zijn. Iets anders is dat we wel eens keuzes moeten maken, echter voortdurend werken aan het voorkomen van sto ringen heeft onze grootste aandacht. Een filiaal waar de helft 'van de kassa's eruit ligt krijgt bij ons voorrang boven een klacht dat één kassa ku ren vertoont. En toch wordt die beslissing ons lang niet altijd in dank afgenomen." Albert Heijn's Groenlogo lijkt nog niet erg te leven bij de medewerkers in de filialen. Maar volgens Wim Huinder, hoofd Communicatie, is dat echter een zaak van lange adem. „Onderzoek wijst juist uit dat klanten behoorlijk positief tegenover het idee staan." ofi Het Groenlogo (het AH- merk, maar dan groen en voorzien van een blaadje) werd midden november geïntroduceerd om aan te ge ven dat het AH ernst is met de zorg voor het milieu. Als AH- produkten vriendelijker zijn geworden voor mens, dier of milieu, komt er een tijdje een Groenlogo bij te staan. Als de verbetering bij de klant be kend is, verdwijnt het logo weer. Dat is ook één van de redenen dat het niet op de verpakking, maar bijvoor beeld op het schap wordt aangebracht. We zien het Groenlogo bijvoorbeeld al bij produkten met verpakkin gen die geen PVC meer be vatten en bij vruchtenbrood, banket en vla zonder synthe tische kleurstoffen. Het Groenlogo is een actief mid del om klanten voor te lich ten over verbeteringen. Interessant Het onderzoeksbureau NIPO ondervroeg eind november ruim 500 Nederlanders over de advertentie waarmee All het Groenlogo in de dagbla den introduceerde. Van hen was 47 procent het eens met de stelling dat de advertentie goed bij AH past, 44 procent had nog geen mening en slechts 9 procent was het met de stelling oneens. Wat Huinder vooral interessant vindt, is dat 80 procent van de ondervraagden stelde dat winkelbedrijven als AH zich meer moeten inspannen voor het milieu en dat 73 procent zei liever te kopen bij winkels die 'iets' aan milieu doen. Overigens bleek 45 procent van mening dat AH met z'n milieucampagne vooral mikt op extra ver koop. Dat laatste ondervond ook Joke van der Hoeven, afde lingschef Kruidenierswaren in het Utrechtse filiaal 1030. „In het begin wisten de klan ten niet wat de logo's bete kenden. Ze waren wantrou wend", zegt ze. „Maar na een paar van die advertenties in de krant werd het wel duide lijker." Joke vindt het Groenlogo zin vol. „Albert Heijn doet er goed aan. Het milieu interes seert de mensen echt wel." Toch denkt ze dat het nog wel even kan duren voordat klanten het Groenlogo zullen herkennen en waarderen. „Het leeft nog niet erg, maar misschien komt dat doordat het helemaal nieuw is in de supermarkt. Bovendien is eind november misschien niet de beste periode om er mee te beginnen. De feestda gen zijn al in zicht; de men sen zijn veel te druk met an dere dingen." Bedrijfsleider H. Reiken van filiaal 1184 in Groningen heeft vergelijkbare ervarin gen: .Je zal met dat logo best een bepaalde groep klanten aanspreken, maar om nou te zeggen dat het leeft - nee. Ook niet bij de medewer kers. Ik kom vaak op de vloer, maar ik heb er nog geen en kele vraag over gehoord. Ik denk dat het thema nog wat meer inhoud moet krijgen." Een Groenlogo? „Een Groenlogo'", reageert Johan Heyts, verkoper II in het kleinste filiaal van Neder land aan de ?\msterdamsc P.C. Hooftstraat, verbaasd, „Nee, dat zegt me niks." De informatie erover via AH-TV heeft hij gemist. De reacties van AlI-klanten zijn echter wat Wim Huinder had gehoopt. ..Je moet niet rekenen op drommen men sen die allemaal direct pro dukten gaan kopen waar het Groenlogo bij staat. Dat is ook niet de primaire bedoe ling. Het gaat erom dat bij on ze klanten en binnen AH het besef groeit dat we rekening houden met het milieu. We willen de klanten in toene mende mate keuzemogelijk heden bieden om, als ze dat willen, een steentje bij te kunnen dragen aan een beter milieu." Ris, Bert Doornekamp, Peter Selclerheek en Lub Pasterkamp

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 3