„De mensen stonden huilend langs de kant van de weg" Grootverbruik Ahold sterk vertegenwoordigd op Horecava '90 Coördinator Ahold-hulpactie Dick van der Lugt: Colofon pagina 2 Flitsen Grootverbruik Ahold was dit jaar groots vertegen woordigd op de Horecava in de RAI te Amsterdam. Jaarlijks laten horecabedrijven, instellingen, zie kenhuizen, bedrijfsrestaurants en -kantines op deze beurs, die dit jaar van 8 tot en met 11 januari werd gehouden, zien wat ze in huis hebben. De verschillende GVA-bedrijven presenteerden zich op een gezamenlijke - druk bezochte - stand in de Hollandhal. Zo presenteerden Kok-Ede en Albert Heijn Grootver bruik. beide actief in gezond heids- en bejaardensector als aanvulling op het assorti ment een textielpakket. Instel Services, dat vooral ge richt is op bedrijfsrestau rants. presenteerde een aan tal praktische dienstverle ningsaspecten, zoals de kanti necursus. het Restauratief In formatie- en Kassasysteem en het Bestelsuggestïeblok. De Horeca Inkoop Centrale (HIC) belichtte o.a de moge lijkheden van het automatise ringssysteem. In de gezamenlijke stand werd door de hoofdgroep Vers van GVA veel aandacht besteed aan het assortiment verse en dagverse produkten. De hoofdgroep Non Food toonde exclusiviteiten als Figgjo-porselein en Techni- vorm koffieapparatuur. Deze exclusiviteiten werden ook gepresenteerd door De Koks maat en Incarcs. die beide een stand hadden in de Euro pahal. De Roemenen verdringen zich rond een vrachtwagen van Albert Ileijn Vervolg van pagina 1 Het passeren van de grens en de reacties van de bevolking maakten op de Ahold-beman- ning veel indruk. Dick van der Lugt: „Roemenië was be rucht vanwege lange wacht tijden. uitvoerige controles en norse gezichten aan de grens. Wij zagen alleen maar blije, ontspannen gezichten en V-tekens." Terwijl de be vrijding en de overwinning werden gevierd, waren over al de sporen te zien van jaren lange verwaarlozing van het land door de regering. „De hoofdwegen zijn meestal re delijk", vertelt Dick van der Lugt, „maar in en rond de dorpen moet je oppassen voor grote kuilen en modder paden. Uit de schoorstenen van Oradea, het eerste indus triestadje vlak over de grens. zagen we dichte, zwarte wal men opstijgen - milieuzorg moet hier nog ontdekt wor den - en de huizen staan er verveloos en bouwvallig bij." Onvergetelijk Het binnenrijden in de dor pen en het uitdelen van de pakketten was voor Dick van der Lugt een onvergetelijke en ook emotionele ervaring: „De mensen stonden huilend aan de kant van de weg. Toen we begonnen uit te delen drongen ze zo ver op naar de wagen dat ik bang was dat ze elkaar zouden verdrukken." In het derde dorpje werd de bemanning onthaald door de pastoor. Hij gaf namens het hele dorp uitvoerig blijk van zijn dankbaarheid, maar zei ook dat er in Marghita, 50 ki lometer verderop, nog meer behoefte was aan de voedsel pakketten. Marghita telt on geveer 13.000 inwoners. Te groot om de pakketten op straat uit te kunnen delen. Om een chaos te voorkomen werd, na overleg met de bur gemeester. besloten langs een drietal fabrieken te rij den. Het uitdelen verliep toen zonder problemen. Per afdeling haalden de mede werkers de pakketten op. Leeg Toen de wagens leeg waren en geparkeerd werden in het stadscentrum, verzamelden honderden mensen zich. Sol daten moesten de menigte in bedwang houden. Natuurlijk waren 7.000 pakketten niet voldoende. Dick van der Lugt zou het liefst meteen nog zo'n lading gaan brengen. „Om oproer te voorkomen werden de wagens geopend, zodat iedereen kon zien dat ze leeg waren. Over de 73 overgebleven pallets ont stond onenigheid. Sommigen wilden ze gebruiken als brandhout, maar anderen vonden dat ze in de fabrieken veel te hard nodig waren." De mannen overlegden wat ze moesten doen. Meteen te rug rijden en overnachten in Hongarije, of overnachten in Marghita. Voor het donker konden ze de grens niet meer bereiken en daarom werd be sloten te blijven. De autori teiten hadden gewaar schuwd niet in het donker te rijden, omdat de laatste aan hangers van Ceausescu, le den van de Securitate, uit wa ren op vergeldingsacties. De kersverse ad interim burge meester van Marghita, pro fessor Lupau. was dolblij dat de Nederlanders ingingen op zijn uitnodiging. Hij verving sinds enkele dagen de vorige burgemeester, die plotseling spoorloos was verdwenen. Tijdens het avondmaal maak te Dick van der Lugt kennis met de arts dr. Petru van het plaatselijke ziekenhuis. Dick: „De situatie in de zie kenhuizen is erbarmelijk, vertelde dr. Petru mij. De me dische apparatuur, voor zover aanwezig, is 20 of 30 jaar oud. Röntgenfoto's wor den al jaren niet meer ge maakt, tenzij iemand zelf voor het filmmateriaal kan zorgen, en van vakliteratuur zijn de artsen jarenlang ver stoken geweest. Instrumenten nodig Zelf zou dr. Petru, die gynae coloog is, graag beschikken over instrumenten voor het maken van echoscopieën." De Roemenen deden hun best om de hotelkamers van de Nederlanders goed te ver warmen en voor het eerst sinds lange tijd stroomde er weer warm water uit de kra nen. Na het gezamenlijke ontbijt de volgende morgen volgde het afscheid. Veel te vroeg eigenlijk, meenden de uiterst gastvrije Roemenen. Van burgemeester Lupau ontving Dick van der Lugt een bundel Roemeense ge dichten met Franse en Duitse vertalingen. Voor zowel de Roemenen als de Ahold-bemanning was de hulpactie een emotionele er varing. Dick van der Lugt: „Roemenië heeft nog veel meer hulp nodig. In de ge meenteraad van Oostzaan, waar ik deel van uitmaak, heb ik dat inmiddels ook gezegd. En ik ben blij dat mijn voor stel om ƒ15.000.- ter be schikking te stellen aan het ziekenhuis van Marghita una niem is aangenomen. Ik sta er persoonlijk garant voor dat dat geld daar heel hard nodig is en dat het goed terecht komt." Deze zomer gaat hij tijdens zijn vakantie in ieder geval terug om te zien hoe het zijn vrienden in Marghita vergaat. FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv februari 1990 47e jaargang no. 2 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 45.000 Redactie secretariaat: Mw. J. Hammond Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592573 REDACTIE FLITSEN H. Dokman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 G. van Breen Marketingcoördinator AMS HK 1708, 075-592240 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-592576 A.de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 C. Waardenburg Zonemanager zone 8811 075-593637 Mw. S. Fijn van Draat Directoraat P&O HK 1324, 075-592694

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 2