RUIM 24.000JASSEN PER WEEK Wasserij De Lelie in Tiel: méé Flitsen pagina 11 De omschrijving wasserij is al lang niet meer van toepassing op het bedrijf De Lelie. Natuurlijk, er wordt kleding en linnen gereinigd en maar liefst 250.000 kilo per week. Maar daarnaast repa reert en verhuurt het supermoderne bedrijf veel kleding. De klanten kunnen hun wasgoed zo krij gen als ze het hebben willen. Omdat de program ma's precies moeten worden afgestemd op de te reinigen artikelen, is de enige voorwaarde dat de ze klanten afkomstig zijn uit de gezondheidszorg, de voedingsindustrie of het grootwinkelbedrijf. Albert Heijn voldoet aan die voorwaarde en is zelfs goed voor ongeveer 8% van de omzet van De Lelie. In termen van aantallen zorgt AH voor 24.800 jas sen per week. De hoofdvestiging van het in 1874 gestichte familiebedrijf De Lelie zetelt in Tiel en één van de directeuren is de heer B. Hoogstede. "Vierde gene ratie', zoals hij zichzelf aan duidt. In de Tielse vestiging worden dagelijks kleding en overige textiel aangevoerd van 300 AH-filialen, meest uit het midden, westen en noor den van Nederland. Dat ge beurt met de voor AH-mede- werkers zo bekende grote witte vrachtwagens van De Lelie. De even zo bekende beige waszakken-met-blau- we-randen worden vervol gens de benedenverdieping van het bedrijf binnengere den, waarna het wasgoed wordt gesorteerd. Trouwring Per filiaal wordt het wit ka- toengoed, het beige, blauw en wit katoen-polyester van elkaar gescheiden. De schor ten, de blauwe petjes, body warmers en de thee-, hand en vaatdoeken worden niet per filiaal gesorteerd. Deze zijn dan ook niet gemerkt met de naam en het nummer van de filialen. Voordat het wasgoed in de wasmachine verdwijnt, wordt bekeken of de zakken van de kleding zijn geleegd. Heel vaak is dit niet het geval. „Elke dag kunnen wij grote zakken vullen met de voorwerpen die in de kle ding zijn achtergebleven", vertelt bedrijfsleider J. Schokker. Hij wijst op de vondsten van die dag: veel ballpoints, maar ook aardap pel- en andere mesjes. „Deze voorwerpen sturen we niet naar de filialen terug. Dat doen we uiteraard wel met meer kostbare zaken. Zo heb ben we wel eens een trouw ring gevonden en cheques", aldus de heer Schokker. Luchttransport Na het sorteren wordt de was in de machines gestopt. Niet zoals thuis, in het 4,5 kilo- wasmachientje. maar in appa raten die zo'n 80 tot 90 kilo per keer kunnen verwerken. Binnenkort wordt het was- proces geheel geautomati seerd, hetgeen betekent dat de machines op afstand kun nen worden afgestemd en in gesteld op elk type wasgoed. Is de kleding na een uur ge wassen en gecentrifugeerd, dan is deze 'klaar' voor het luchttransport, zoals dat in de Lelie-termen heet. De was wordt dan via een buizensys teem weggezogen naar de volgende plaats van behande ling. Daar aangekomen is het tijd voor het strijkwerk. Ook hier moet men zich anno 1990 geen personeel in tro pische temperaturen achter strijkplanken voorstellen, hoewel het strijken van ka toen daar nog wel het dichtst bij komt. Elke katoenen jas moet drie keer ter hand wor den genomen: een keer voor de mouwen, een keer voor de kraag en tenslotte ver dwijnt de jas in een machine die de voor- en achterpanden perst. Droogwapperen Het kreukvrij maken van de polyester-katoenen kleding is minder arbeidsintensief. Via een rail verdwijnen deze kledingstukken rechtop han gend aan hangertjes in een Na bet strijken wordt de kleding gevouwen. Er kunnen grote zakken gevuld worden met voonveipen die in de kleding zijn achtergebleven. machine. Eerst wordt er hete lucht op losgelaten, daarna wordt het kledingstuk even met hete stoom bevochtigd en tot slot „wappert het in hete lucht gewoon droog", aldus de heer Schokker. „Dit gaat net zoals u thuis een syn thetisch overhemd aan de lucht Iaat drogen, met alleen dat verschil dat het hier in zo'n 40 seconden gebeurt." Na het 'strijken' wordt de kleding gevouwen. Nu nog met de hand, maar ook dit wordt binnenkort met een machine gedaan, licht direc tie-assistente mevrouw J.J. Overbosch toe. Vervolgens wordt de kleding weer gesor teerd naar filiaal en stuk voor stuk in plastic folie verpakt. „Het is de dunste folie die we hebben en bovendien af breekbaar", antwoordt de heer Schokker wanneer we bij het zien van dit proces de wenkbrauwen fronsen. „Ik weet dat AH veel aandacht heeft voor het milieu, maar tot nu toe hebben we nog niet de opdracht gekregen om dit onderdeel te schrap pen", aldus Schokker. Overleg Het is haast vanzelfsprekend dat er in het uitgebreide rei nigingsproces, inclusief ha len en brengen van het was goed, wel eens problemen en vragen ontstaan. Mevrouw Overbosch hierover: „Per dag worden we opgebeld door enkele filialen. Deze vragen worden genoteerd en elke dag bellen we deze filia len tussen vier en vijf terug waarbij we de vragen beant woorden en eventuele pro blemen oplossen. Wat veel voorkomt is dat filialen zeg gen meer stukken te hebben ingeleverd dan dat zij na een week weer schoon terugkrij gen. Als wij dat checken blijkt dat in veel gevallen die ontbrekende kledingstukken niet zijn vergeten, maar bij ons in de reparatie zijn. Verder komt het regelmatig voor dat er een zak met vuil goed bij het ophalen wordt vergeten. Soms is dat een fout van de vrachtwagenchauf feur, maar meestal gebeurt het wel dat de mensen van de filialen de zakken niet alle maal bij elkaar zetten. Wat ook wel gebeurt is dat een filiaal bij een plotselinge drukte meer personeel en dus extra kleding nodig heeft. In enkele gevallen kunnen wij dan tijdelijk voor die extra kleding wel zorgen. Over het algemeen ga ik er bij vragen en problemen van uit dat in overleg een hele boel kan", aldus mevrouw Overbosch. De was gaat in grote wasmachines. Via een rail verdwijnen de kledingstukken rechtop hangend in een droogmachine

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 11