Werkmaatschappijen Nieuw imago voor hamburger 'c: Schap barstuit z'nvoegen door diversiteit assortiment C* Albert Heijn CV Groenlo verbeterde vlug-klaarprodukten: Kleinverpakkingen de oplossing pagina 10 Flitsen De hamburger is in de centrale slagerij in Groenlo niet meer het bijprodukt dat wordt gemaakt van restjes vlees. De afgelopen jaren is met succes hard gewerkt aan een nieuw imago voor de hamburger: vers en met een hoge, constante kwaliteit. De hamburger is - evenals alle ande re vlug-klaarprodukten - een volwaardig en vers pro- dukt geworden waarvoor kwaliteitsvlees en speciale kruiden worden ingekocht. „Dat wij de afgelopen drie jaar succes hebben met onze verse produkten blijkt wel uit de groei die we hebben doorgemaakt. De produktie is verdrievoudigd. Het assor timent groeit elk jaar. En het aantal medewerkers is ver dubbeld", vertelt bedrijfslei der Meint Roosien, die trots is met de bijzondere positie van deze afdeling. De pro dukten zijn bestemd voor al le 550 AH-winkels. CS Groen lo maakt naast hamburgers, bijvoorbeeld rundersijsjes en cordon-bleusticks. In totaal zijn er zes vlug-klaarartikelen die het gehele jaar door wor den geproduceerd. In het zo merseizoen komen daar - bij voorbeeld voor de barbecue - nog eens acht, elk jaar weer andere, produkten bij. Die seizoenprodukten worden gekoppeld aan landenthe- ma's. Zo zijn de Slowaakse reepjes en de Wolgaburger ontstaan. Van ingevroren naar vers Roosien over het ontstaan van verse vlug-klaarproduk ten: „In onze eerste pogingen om verse produkten te ma ken, gingen we ze vervolgens invriezen. Toen was er geen sprake meer van vers. Daar mee degradeerden we het produkt terwijl er zoveel meer mee te doen is. Dat moest dus anders." De ommezwaai van ingevro ren naar vers heeft diep inge grepen in de organisatie. Vroeger duurde de produk tie- en distributiecyclus ze ker zes dagen. Nu duurt die nog maar 24 uur. Er is geen ■Spa. De medewerkers i an CS (iroen/o die zich bezighouden met de produktie ran vlug-klaarprodukten voorraad meer in huis. Elke dag wordt vlees vers aange voerd. Diezelfde dag wordt het bewerkt, verpakt en ge distribueerd. Binnen 24 uur ligt het produkt in de filialen in het gehele land. Exclusief Het produktieproces is daar door drastisch veranderd. Werkmethoden en werkdis cipline zijn aanzienlijk aange scherpt om een constante hoge kwaliteit te kunnen blij ven garanderen voor de ver se vlug-klaarprodukten. Het inkoopbeleid is daardoor ook totaal gewijzigd. Er wordt nu speciaal voor de hamburgers vlees ingekocht van een goe de kwaliteit. Datzelfde geldt voor de kruiden. Recepten van hamburgers en andere vlug-klaarprodukten zijn ex clusief ontwikkeld voor Al- bert Heijn. „Onze leveran ciers hoeven er ons niet om te vragen. Daar houden we niet van. Afspraken daarover hebben we vastgelegd in contracten. We stellen het niet op prijs als een grond stofleverancier vlees van ons kwaliteitsniveau ook aan een ander levert!" De omschakeling van diep vries naar vers is de afgelo pen drie jaar succesvol verlo pen. De trend van natuurlijk en gezond vlees heeft alles te maken met de ontwikkeling van alweer een nieuw vers concept: produkten zonder kleurbehoudcnde en smaak- versterkende middelen. „Daarmee zijn we uniek in Nederland. Dat doet nie mand ons nog na." Ook in de jaren '90 is de klant koning bij Albert Heijn. Het assortiment van AH groeit. Boven dien kunnen klanten hun levensmiddelen steeds meer in kleine re, afgepaste hoeveel heden kopen. De zoge naamde kleinverpak kingen rukken op. Maar ook de standaard en grotere verpakkin gen blijven te koop. Kortom, het aanbod wordt diverser. Drie as sortimentsmanagers voor de produktgroe- pen wasmiddelen, groenteconserven/ diepvries en zoutjes leggen uit waarom bij voorbeeld de verpak king van wasmiddelen en blikgroenten klei ner worden. „Vier- en vooral twee-kilo- pakken zijn momenteel de meest gangbare maten bin nen het Albert Heijn-waspoe- derassortiment", zegt Henri Tillemans, AH-assortiments- manager was- en reinigings middelen. Voor beide maten is een kleiner pak ontwikkeld met minder maar ook gecon centreerder waspoeder. Sinds vier maanden staan de kleinste (ruim 1 kilo) Ariel-, All- en Klokpakken in de AH- winkels. De kilopakken Albi volgen binnen een jaar. Uit eindelijk moeten deze pak ken de rwee-kilopakken, die 70% van de poederverkoop uitmaken, vervangen. Voor lopig staat de 'oude' verpak kingslijn echter gebroeder lijk naast de 'nieuwe' in de schappen. Tillemans: „De verwachting is dat de klanten binnen een jaar over zullen stappen op de kleinere pak ken geconcentreerd waspoe der. We moeten de klanten duidelijk maken dat ze met het nieuwe geconcentreerde waspoeder evenveel kunnen wassen als met de grotere hoeveelheid in de 'oude' pak ken." Er zijn drie redenen voor de ze kleinere verpakkingslijn. Henri Tillemans: „Allereerst is er een enorme assorti- mentsgroei in de AH-winkels, zeker ook binnen wasmidde len. De winkels kampen ech ter momenteel al met een ruimtegebrek en winkelver groting is niet altijd mogelijk. Als we dus met dezelfde hoe veelheid schapruimte een meer divers wasmiddelen- assortiment aan willen bie den dan zullen we naar klei nere verpakkingen toe moe ten. Bovendien willen we te gemoet komen aan de vraag van de klant. Die wil namelijk een waspoeder in kleinere verpakking dat makkelijker met de "normale' boodschap pen mee te nemen is. Boven dien komt er door de nieuwe verpakkingslijn ook minder verpakkingsmateriaal in het milieu terecht. Ook zitten er in de nieuwe waspoeders geen sulfaten meer, wat ook milieuvriendelijker is." Groenteconserven en diepvries Cees Pieters is als assorti mentsmanager verantwoor delijk voor diepvriesproduk- ten, groente- en vruchten- conserven. Ook hier wordt het produktaanbod steeds breder, onder andere door nieuwe kleinverpakkingen. De groenteconserven zijn daarvan een goed voorbeeld. Ongeveer vijf jaar geleden is Albert Heijn naast de be staande 1/1 en 1/2 blikken groenten ook 1/4 blikjes gaan aanbieden. Momenteel zijn zo'n dertig groentesoorten in de kleinste blikjes verkrijg baar. Variatie De totale verkoop aan blik- en potgroenten binnen AH blijft gelijk. De kleinverpak kingen zitten echter duide lijk in de lift. Momenteel ver koopt Albert Heijn jaarlijks al 7 miljoen kwartblikjes en -potjes. De verkoop stijgt met ruim tien procent op jaarbasis. Wat is de filosofie achter de ze kleinverpakkingen? Cees Pieters: „We probeerden en proberen daarmee in te spe len op de groter wordende groep van één- en tweeper soonshuishoudens, die be hoefte heeft aan kleinere hoeveelheden. Daartoe be hoort ook de groeiende groep oudere mensen. Bo vendien willen consumenten in toenemende mate variatie. Het ene gezinslid wil bijvoor beeld sperziebonen bij de maaltijd en een ander wortel tjes. Twee groenten op tafel dus. Met die eenpersoonsver pakkingen is dat geen enkel probleem." Bij diepvriesgroenten en vis speelt Albert Heijn op een wat andere manier in op de vraag van de consument naar kleinere hoeveelheden. De groenten blijven als 450- grams hoeveelheden ver pakt. Maar Iglo en Bonduelle bieden bijvoorbeeld hun 450 gram spinazie in deelblokjes en miniporties aan. Gedachte daarachter is dat de consu ment zo exact de gewenste hoeveelheid groente kan ont dooien en dat de rest diepge vroren kan bewaard kan blij ven (eenmaal ontdooide diepvries is namelijk niet houdbaar). Ideaal dus voor kleine huishoudens. Ook bij diepvriesvis is een vergelijk bare ontwikkeling zichtbaar. Kabeljauw is reeds in porties van vier maal 100 gram ver krijgbaar, koolvis- en schel visfilets zullen vanaf maart in vier moten van 100 gram in één pak in de AH-winkels lig gen. Zoutjes Wim van den Berg, assorti mentsmanager zoutjes, signa leert eveneens wijzigingen in de aangeboden en gewenste verpakkingseenheden. Ook hier is de klant koning en die klant eet meer maar ook ge varieerder zoutjes. Zowel grotere als kleinere verpak kingen dus. Wim van den Berg: „De stan- daardhoeveelheid bij chips was bijvoorbeeld jarenlang 125 gram. Momentcel is dat 200 gram. Simpelweg omdat de mensen veel meer zoutjes eten. Voor de ham-kaas zoutjes geldt iets vergelijk baars. Voorheen 40-grams zakjes en nu zakjes van 80 gram. Maar de consument kiest ook steeds meer indivi dueel. De één wil bijvoor beeld bij de borrel chips met kaas-u iensmaak, een ander wil Bolognaise en een derde naturel chips. Daarvoor heb je kleinere verpakkingen no dig. Daarom hebben we nu nu al multipacks (6 en 12 kleine builtjes chips in 1 groot pak) op proef in ons assortiment opgenomen. Ook de Ilamka's zullen in fe bruari in kleinere (35-grams) verpakkingen uitgeprobeerd worden. Of we daarbij uitein delijk ook multipackverpak- kingen zullen invoeren is nog niet zeker."

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 10